aktuelne teme za pisanje knjiga

O kojoj bi temi danas pisac trebao da piše da bi se afirimisao i stekao određenu čitalačku publiku?

Posećuješ muški podforum, zar ne?
Trebalo bi pisati o frustracijama savremenih muškaraca, onih koji se ne snalaze u vremenu u kom ne vode glavnu, ili bar jedinu, reč, i kako se oni nose to jest ne nose sa tim frustracijama... o novoj mizoginiji, njenim korenima i tako to.
 
O kojoj bi temi danas pisac trebao da piše da bi se afirimisao i stekao određenu čitalačku publiku?

Zavisi šta se podrazumjeva pod "afirmacijom" i "čitalačkom publikom".
Ako neko želi da bude popularan i čitan u Srbiji, treba u knjigu obavezno da ubaci Prvi svjetski rat, vampire, Nikolu Teslu, masone i neke slične teme. Neka romantičarska i vulgarizovana obrada nacionalne prošlosti uvijek ima garantovanu publiku.
Naravno, svako ko želi da piše ozbiljne knjige zna da je mnogo važnije kako pišeš, nego o čemu pišeš, ali onda i termini "afirmacija" i "čitalačka publika" imaju malo pomjerena značenja.
 
Zavisi šta se podrazumjeva pod "afirmacijom" i "čitalačkom publikom".
Ako neko želi da bude popularan i čitan u Srbiji, treba u knjigu obavezno da ubaci Prvi svjetski rat, vampire, Nikolu Teslu, masone i neke slične teme. Neka romantičarska i vulgarizovana obrada nacionalne prošlosti uvijek ima garantovanu publiku.
Naravno, svako ko želi da piše ozbiljne knjige zna da je mnogo važnije kako pišeš, nego o čemu pišeš, ali onda i termini "afirmacija" i "čitalačka publika" imaju malo pomjerena značenja.

...:ok: Vlašku magiju nikako zaboravuti...:) Pre svega, kako se postaje pisac? Danas svaka šuša piše ili ponudi plati da neko piše, posebno polupismena nazovimo estrada, nepismene voditeljke, "novinarke" i ostala bagra.
 
Poslednja izmena:
Zavisi šta se podrazumjeva pod "afirmacijom" i "čitalačkom publikom".
Ako neko želi da bude popularan i čitan u Srbiji, treba u knjigu obavezno da ubaci Prvi svjetski rat, vampire, Nikolu Teslu, masone i neke slične teme. Neka romantičarska i vulgarizovana obrada nacionalne prošlosti uvijek ima garantovanu publiku.
Naravno, svako ko želi da piše ozbiljne knjige zna da je mnogo važnije kako pišeš, nego o čemu pišeš, ali onda i termini "afirmacija" i "čitalačka publika" imaju malo pomjerena značenja.

Pretpostavljam da aludiras na Bulica i Stojiljkovica?
 
Da li misliš na naučnu studiju ili nešto u formi romana, tipa Osama od Kecmana?

Mislim na roman koji bi u sebi nosio genezu rata i slao poruke univerzalnog značenja.
Čim si spomenuo roman "Osama" odmah si mi probudio znatiželju, pa sam ga i pročitao.
U početku mi je smetalo što je napisan dijalektološkim jezikom, ali sam nakon pete, šeste strane shvatio da jedino tako i može da se piše s obzirom da je u pitanju svedočenje običnog, malog čoveka koji strada u burnim istorijskim okolnostima.

Roman ima kvalitet, ali je ratni mehanizam opisan samo u skicama, epizodno, kao odjek nečeg što se odigrava u pozadini.
 
Mislim na roman koji bi u sebi nosio genezu rata i slao poruke univerzalnog značenja.
Čim si spomenuo roman "Osama" odmah si mi probudio znatiželju, pa sam ga i pročitao.
U početku mi je smetalo što je napisan dijalektološkim jezikom, ali sam nakon pete, šeste strane shvatio da jedino tako i može da se piše s obzirom da je u pitanju svedočenje običnog, malog čoveka koji strada u burnim istorijskim okolnostima.

Roman ima kvalitet, ali je ratni mehanizam opisan samo u skicama, epizodno, kao odjek nečeg što se odigrava u pozadini.

Meni je i bio simpatičan baš zbog toga što nije napisan dijalektoloskim jezikom. Roman koji pise srpski pisac a koji prikazuje rat iz vizure jednog prosečnog muslimana, i koji je po meni bio dosta objektivan, a u pojedinim sekvencama i duhovit.
 
Pretpostavljam da aludiras na Bulica i Stojiljkovica?
Stojiljkovicevo Konstantinovo raskresce je skolski dobro napisan roman. Kraj mu je malo smusen, a potpuno je omanuo sa izvorima i objasnjenjima. Posle je zabludeo. Novac i krstaca ga udirili o lepenku. A Bulic ima strasnu potrebu da otkrije istinu svetu i sam pocinje da veruje da fikcija koju pise je susta istina. Kad pises pseudoistorijski roman onda pises pseudo istorijski roman. Naravno, moras da imas gradju i izvore (Pekic je napisao tomove i tomove skupljajuci gradju za Njegovane, ali to i dalje nije istorijska knjiga vec fikcija). Uostalom sta je istina a sta fikcija. Cak i zvanicni istorijski fakti mogu da se podvedu pod fikciju. Imas dva, tri izvora i onda ih tumacis po svom nahodjenu, obrazovanju, pogledu na svet... Ali, opet to nije istina, jer mozda postoji i cetvrti izvor.
 

Back
Top