Slovenija dobila 3/4 Piranskog zaljeva, Hrvatska izgubila dio teritorijalnih voda

KESH

Buduća legenda
Poruka
36.213
SLOVENIJI TRI ČETVRTINE PIRANSKOG ZALJEVA! DOBILA I SLOBODAN PROLAZ KROZ DIO HRVATSKOG MORA!

- SLOVENIJA DOBILA KORIDOR PREMA MEĐUNARODNIM VODAMA

Sud je odredio posebno 'juction' područje kroz hrvatske teritorijalne vode kojim se omogućuje Sloveniji doticaj s međunarodnim vodama. Koridor do međunarodnih voda je širok oko 2,5 nautičke milje i, prema riječima suda, slovenski brodovi i avioni imati će svu slobodu prolaska kroz hrvatsko područje kao da su na otvorenom moru.

- Na tom području vrijedi posebni pravni režim, tribunal će ovo područje nazivati područjem junction. Ova sloboda ne uključuje istraživanje, eksploataciju niti upravljanje prirodnih resursa na području ovog junctiona. Međutim, tu se računa sloboda kretanja, zrakoplova, brodova, kablova i cjevovoda. Te se slobode odnose na sve civilne i vojne brodove bez obzira na nacionalnost. I ostali imaju pravo korisiti junction kada putuju u Sloveniju ili iz nje, bez obzira koje su nacionalnosti.

- SLOVENIJA NIJE DOBILA IZLAZ U MEĐUNARODNE VODE, ALI TU JE JOŠ PITANJE 'JUNCTIONA'...

Sudac je pokazao kartu koja jasno govori da Slovenija nije dobila izlaz u međunarodne vode. Ostaje još samo pitanje 'junctiona'.

- HRVATSKA IZGUBILA DIO PIRANSKOG ZALJEVA

Slovenija tvrdi da je zaljev imao ulogu unutarnjih voda Jugoslavije prije raspada Jugoslavije. S druge strane, Hrvatska tvrdi da to Jugoslavija nikada nije povukla crtu koja zatvara zaljev i nikada nije napravila službenu kartu. Dakle, Hrvatska tvrdi da zaljev nikada nije postao područje unutarnjih voda. . Tribunal se ne može složiti s tom tvrdnjom i zaključuje da je 1991. zaljev bio dio unutarnjih voda Jugoslavije.

- Slovenija smatra da je cijeli zaljev njihov, dok Hrvatska tvrdi da ima pravo jurisdikcije na jugozapadnom dijelu zaljeva te da se slijedi središnja crta razgraničenja.

Sudac uglavnom nabraja broje argumente koje ide u prilog Sloveniji kao što je djelovanje slovenske policije u zaljevu, akciju spašavanja broda Hugo koji je potonuo u zaljevu, a u pomoć su mu priskočili samo Slovenci...

Sudac je nakon toga pokazao razgraničenje u Piranskom zaljevu. Slovenci su dobili otprilike 3/4 zaljeva, što će reći da je Hrvatska sigurno izgubila dio morskog teritorija.

JUNCTION.jpg


http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...-ista-josko-joras-ostaje-u-hrvatskoj/6318373/

Zivjela EU, zivio NATO :super:
 
Zivjela EU, zivio NATO :super:

Какве везе има ова одлука са НАТО и ЕУ? Не може чланство тамо да утиче на одлуке Сталног арбитражног суда.

Што се тиче теме. Надам се да ће иста организација донети и за Србију повољну одлуку да граница иде средином Дунава када за то дође време.
 
Какве везе има ова одлука са НАТО и ЕУ? Не може чланство тамо да утиче на одлуке Сталног арбитражног суда.

Што се тиче теме. Надам се да ће иста организација донети и за Србију повољну одлуку да граница иде средином Дунава када за то дође време.

Zato sto su se nasi uzdali bas u to.
 
Па ако је тако, Хрватску не воде баш бистри људи. Што смо знали али опет ово је опет фрапантно.

Nasi vjeruju da je clanstvo u NATO rjesenje SVIH problema. Samo, sta ako je i suprotna strana nekog spora NATO drzava? I tako prc na kraju.
Ne mozes ici na sud, prihvacat pravila igre a time i mogucnost poraza, a kad se on desi reci "ne priznajemo sud".
Zato smo i pushiona.
 
Bit će zanimljivo vidjeti da li će Slovenci uopće verificirati ovu arbitražu s obzirom da njihov glavni cilj (teritorijalni kontakt sa otvorenim morem) nije postignut. Osim toga izgubili su nacionalni ponos Trdinovu goru.

Mi smo izgubili četvrtinu piranskog zaljeva, ali nije bilo realno ni očekivati da crta ide po sredini.

Takve su arbitraže, nitko u potpunosti ne može sve dobiti.

Jedna od naših satisfakcija je što je kuća i okoliš poznatog slovenskog nacionaliste Joška Jorasa pripala Hrvatskoj. :D
 
Bit će zanimljivo vidjeti da li će Slovenci uopće verificirati ovu arbitražu s obzirom da njihov glavni cilj (teritorijalni kontakt sa otvorenim morem) nije postignut. Osim toga izgubili su nacionalni ponos Trdinovu goru.

Mi smo izgubili četvrtinu piranskog zaljeva, ali nije bilo realno ni očekivati da crta ide po sredini.

Takve su arbitraže, nitko u potpunosti ne može sve dobiti.

Jedna od naših satisfakcija je što je kuća i okoliš poznatog slovenskog nacionaliste Joška Jorasa pripala Hrvatskoj. :D

Ovakav rasplet događaja je zapravo veliki udarac slovenskim političkim elitama, jer nisu dobili teritorijalni doticaj svojih voda s međunarodnim, a, koliko je meni poznato, njihov parlament je čak usvojio i odluku da neće priznati arbitražu ukoliko taj uvjet ne bude postignut...

Očekujem političku nestabilnost u Sloveniji, jer sad oporba može iz svih oružja udariti po vladajućima ovom, po njih nepovoljnom, arbitražom, a o vanjskopolitičkim reperkusijama eventualnog odbacivanja arbitraže od strane Slovenije da i ne govorim... :klap:

Bit će zanimljivo pratiti njihovo koprcanje narednih dana, bit će po Sloveniji drečanja 'izdaja, izdaja'... :mrgreen:
 
Ovakav rasplet događaja je zapravo veliki udarac slovenskim političkim elitama, jer nisu dobili teritorijalni doticaj svojih voda s međunarodnim, a, koliko je meni poznato, njihov parlament je čak usvojio i odluku da neće priznati arbitražu ukoliko taj uvjet ne bude postignut...

Očekujem političku nestabilnost u Sloveniji, jer sad oporba može iz svih oružja udariti po vladajućima ovom, po njih nepovoljnom, arbitražom, a o vanjskopolitičkim reperkusijama eventualnog odbacivanja arbitraže od strane Slovenije da i ne govorim... :klap:

Bit će zanimljivo pratiti njihovo koprcanje narednih dana, bit će po Sloveniji drečanja 'izdaja, izdaja'... :mrgreen:

Koliko se da rastumaciti Slovenci su dobili i JUNCION nesmetan prolaz i postavljanje kablova ,cevovoda kroz koridor sirok 2,5 nauticke milje, Ako to nije prolaz do slobodnih voda ne znam sta je? Uglavnom to je zavrseno, da imamo makar malo pametniju vladu da zavrsimo i mi sa granicom dok je ovaj tupavi HDZ na vlasti.
 
Koliko se da rastumaciti Slovenci su dobili i JUNCION nesmetan prolaz i postavljanje kablova ,cevovoda kroz koridor sirok 2,5 nauticke milje, Ako to nije prolaz do slobodnih voda ne znam sta je? Uglavnom to je zavrseno, da imamo makar malo pametniju vladu da zavrsimo i mi sa granicom dok je ovaj tupavi HDZ na vlasti.
Pa to su imali i do sad (HR nije zaustavljala brodove koji prolaze kroz njene teritorijalne vode na putu u SLO i kontra). Slovenci su htjeli da taj dio i statutarno postaje njihova teritorija čime postaju pomorska zemlja itd.
 
Bit će zanimljivo vidjeti da li će Slovenci uopće verificirati ovu arbitražu s obzirom da njihov glavni cilj (teritorijalni kontakt sa otvorenim morem) nije postignut. Osim toga izgubili su nacionalni ponos Trdinovu goru.

Mi smo izgubili četvrtinu piranskog zaljeva, ali nije bilo realno ni očekivati da crta ide po sredini.

Takve su arbitraže, nitko u potpunosti ne može sve dobiti.

Jedna od naših satisfakcija je što je kuća i okoliš poznatog slovenskog nacionaliste Joška Jorasa pripala Hrvatskoj. :D


Aли зашто им то сами нисте дали? Какви сте ви то сусЈеди?
 
Koliko se da rastumaciti Slovenci su dobili i JUNCION nesmetan prolaz i postavljanje kablova ,cevovoda kroz koridor sirok 2,5 nauticke milje, Ako to nije prolaz do slobodnih voda ne znam sta je? Uglavnom to je zavrseno, da imamo makar malo pametniju vladu da zavrsimo i mi sa granicom dok je ovaj tupavi HDZ na vlasti.

Pa prolaz, da, ali ne i teritorij, to nije njihovo more, nego imaju samo pravo prolaza...

A da su dobili teritorij, onda bi na temelju toga mogli proglasiti i gospodarski pojas prema međunarodnim vodama, i sto drugih čuda, zato je njima zapravo bilo najvažnije dobiti taj 'junction' kao teritorij, no nisu ga dobili, i to je veliki neuspjeh za slovensku politiku...

Postoji Sklep državneg zbora republike Slovenije kojim je njihov parlament zaključio kako neće priznati odluku arbitraže ako se ne dobije teritorijalni doticaj slovenskih voda s međunarodnim vodama, što je ključan zahtjev koji je Slovenija imala u ovoj arbitraži...
 
Ови Хрвати као да немају хиљаду километара обале, слепци.


Тужакају се око сто метара блата.

bas juce gladam kartu i razmisljam -

na koju foru hrvati zeznuli i bosnu i crnu goru i uzeli toliko obale

- - - - - - - - - -

realno bi bilo do ispod splita , pa bosna a ne sve njihovo
 
bas juce gladam kartu i razmisljam -

na koju foru hrvati zeznuli i bosnu i crnu goru i uzeli toliko obale

Нису то Хрвати узели, то им је наша борба дала да имамо дебиле комуњарске титоистичке погане који су их частили као да су пола Европе ослободили а заправо кољачи на куб.
 

Back
Top