Dodik: Srpska računa na VOJNE POTENCIJALE Srbije

KeyserSöze

Domaćin
Poruka
4.548
Predsednik RS Milorad Dodik rekao je danas da je veoma važno da se moć i politički značaj Srbije ojača kroz dostignuća namenske industrije, istakavši da Srpska računa, kada je reč o bezbednosti, na potencijale vojne industrije Srbije.


On je, povodom prisustva otvaranju Osmog međunarodnog sajma naoružanja i vojne opreme "Partner 2017", rekao da je impresivno biti na sajmu i suočiti se sa distignućima odbrambene industrije Srbije.

- Mi u RS, sa stanovišta naše bezbednosti, računamo na potencijale koje ima vojna industrija Srbije - poručio je Dodik.

Kazao je da RS razmišlja o modernizaciji svojih policijskih struktura.







Podsetio je da vojnici iz Srpske prolaze kroz razne programe obrazovanja i da je želja da se to proširi na potrebe policije, koja može biti odbrambena.

- Zatečen sam velikim dostignućima. Veoma je važno za Srbiju, za njenu moć i politički značaj, da se ojača na ovaj način. Ovo je poruka da Srbija može da obezbedi stabilan odbrambeni sistem. Srbija koja je granat stabilnosti u regionu i nesumnjivo kao najmoćnija zemlja u regionu na pravilan način misli o svojoj odbrani - objasnio je Dodik.

Prema njegovim rečima, radi se i o jačanju ekonomije.
http://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/dodik-srpska-racuna-na-vojne-potencijale-srbije/hkt7fjh
 
http://www.politika.rs/scc/clanak/383707/Vucic-preuzima-integraciju-regiona

Вучић преузима интеграцију региона

wolfgang-petritsch.jpg


Само јача и јединствена ЕУ може да прими земље западног Балкана, каже у разговору за „Политику” аустријски дипломата, председник аустријске фондације „Маршалов план” Волфганг Петрич који ових дана долази у Београд где ће говорити о перспективама и изазовима балканских односа.

Ви тврдите да је пријем Балкана у ЕУ могућ тек за десет година.

Да, али у међувремену је веома важна ближа сарадња земаља у региону. Поздрављам конструктивне идеје из региона за период транзиције и, с тим у вези, иницијатива председника Вучића за успостављање царинске уније је похвална и треба је даље истражити. Видим потез Вучића да интеграцију региона преузме у своје руке, у веома позитивном светлу.

Заступате став да је на делу нека врста балканизације Европске уније. На шта тачно мислите, можда на пораст национализма?

Док смо крајем 90-их и почeтком 2000-их видели европеизацију Балкана, сада видимо балканизацију Европе. Иако ја нисам присталица термина „балканизација”, постало је широко распрострањено да се тако описује фрагментисање већих политичких ентитета у мање јединице тако да сам се, у контексту који помињете, позивао на поновни национализам у Европи, тј. пораст популистичких, националистичких покрета који су скептични у вези с Европском унијом и европским јединством. Често су се залагали за преношење власти с европских институција на своје националне државе. Ови покрети се шире целом Европом и док су најуспешнији у централној и источној Европи, они су пронашли погодно тле и у западноевропским државама. Као симптоме ове појаве видим брегзит и сецесионистичке покрете попут оног у Каталонији. Успех ових снага је резултат тренутне слабости ЕУ.

Ко је Петрич
Волфганг Петрич је био аустријски амбасадор у Београду од 1997. до 1999. године и у то време је постављен и за посебног изасланика Европске уније за Косово. Био је главни преговарач ЕУ на мировним преговорима у Рамбујеу и Паризу 1999. године. Од 1999. до 2002. је обављао фунцкију високог представника УН у БиХ. Аутор је више књига посвећених политичким и безбедносним регионалним темама, као што су „Босна и Херцеговина: Од Дејтона до Европе” и „Дуг пут до мира: Косово и међународна заједница”. Важи за врсног познаваоца прилика у Југоисточној Европи.
Да ли је национализам сам по себи невоља?

Историчар Тимоти Снајдер је направио занимљиву разлику између националиста и патриота: Патриоте гледају у будућност и желе да њихова државу испуни своје идеале и вредности и успе у свету.

Националисти, с друге стране, теже гледању у прошлост: у замишљену, славну прошлост која никад није постојала и на историјске неправде које је њихова групација претрпела у рукама друге. Национализам и иредентизам су од 19. века изазивали рат и патњу у Европи, а Европска унија је основана да превазиђе своје деструктивне силе. У том смислу видим напредак Србије и региона ка чланству у ЕУ као одличну прилику. Ово показује да можете бити поносни на своју земљу и да желите најбоље за своју будућност – бити патриота – без непрестаног гледања у неку историјску неправду коју желите да исправите.

Врло сте оштри када је у питању улога Русије на Балкану.

Русија види себе у геополитичком сукобу с Европом – мисле да су акције за дестабилизацију ЕУ и спречавање земаља да се усагласе с ЕУ, корисне за Русију. Ја се снажно супротстављам мешању било какве велике моћи у унутрашње послове мањих држава, када су очигледно једини интереси иза тога политика моћи.

За мене је то још један разлог да се схвати да је демократска и отворена ЕУ будући дом Србије и региона. Истовремено, нема сумње да је Србија слободна и може да негује своје везе с Русијом. Блиски културни и економски односи између Србије и Русије могли би чак допринети побољшању односа између ЕУ и Русије.

Да ли верујете да ће се новоформирани Трибунал у Хагу казнити одговорне за злочине над Србима? Можда Тачија и Харадинаја?

Чињеница да су процеси против лидера косовских Албанаца у Хагу довели до многих ослобађајућих пресуда, често у атмосфери у којој се сведоци нису осећали безбедним да сведоче, била је изузетно фрустрирајућа. Нова специјалистичка правосудна институција на Косову, која је посебно успостављена за кривично гоњење ратних злочина ОВК, представља шансу да се исправи ова грешка и ја се надам да ће починиоци бити изведени пред лице правде. Поред чињенице да криминалци морају бити гоњени, мислим да је од кључне важности да у Приштини дође на власт нова политичка елита која се не ослања на националистичку платформу и није повезана с бившим странкама у сукобу.

Често се може чути о томе колико сте блиски с људима из ОВК. Немачки лист „Велт” је објавио да „Волфганг Петрич има симпатије за ОВК ... Разуме њихове забринутости као ниједан западни политичар”.

Када сте јавна личност, чујете разне врсте ствари. Не могу да контролишем шта новинари пишу о мени, а због велике улоге коју сам одиграо у прошлости постоје разне врсте људи који инсинуирају и клеветају. За мене као дипломату никада се не ради о симпатијама, већ о правди и правичном и праведном решењу конфликата – који је одвојен од етничке или верске припадности.

Ви сте од оних политичара који се залажу за промену Дејтонског споразума. То, како кажу у врху Републике Српске, није у интересу српског ентитета.

Мислим да се морамо суочити са чињеницом да је Дејтонски споразум надживео своју корисност. То је био консензусни споразум који су спољне силе наметнуле одмах након рата као једини могући споразум прихватљив за све стране, али је он у БиХ укоренио поделе и етничку политику. Оно што нам сада треба је споразум који долази изнутра и који одражава жеље домаћих људи – сопствена одговорност уз пуно поштовање права ентитета. Верујем да је дошло време да се размотри оно што је најбоље за будућност целе земље, њене економије и читавог њеног становништва, и призна да су делови Дејтонског споразума сада проблем, а не решење.

Рекли сте да Милорад Додик више није партнер за дијалог. Ко би требало да буде партнер из Републике Српске?

Када сам био високи представник за БиХ до 2002. године имао сам најбоље и најпродуктивније радне односе с Милорадом Додиком. Заједно смо успели да формирамо уставе ентитета и дамо Србима иста права широм БиХ. Додик је такође веома подржао оснивање државног суда, па чак и након мог боравка у БиХ имали смо честе пријатељске састанке до 2009. године. Када сам био гост покојног Жељка Копање, оснивача „Независних новина”, пре само неколико година у Бањалуци, Додик и ја смо седели заједно за столом. Морам признати да је његова сецесионистичка референдумска политика нешто што не могу подржати јер не желим да Република Српска постане међународно изолована државица. Ако би Република Српска напустила БиХ, она би аутоматски изгубила своја међународно заштићена права садржана у Дејтонском споразуму. Штавише, њен међународни правни статус био би озбиљно угрожен.



Рекли сте и да је Додик изгубио свој легитимитет као партнер у Београду?

Србија је посвећена приступању ЕУ и стабилном региону, тако да је Београд довољно мудар да се супротстави аспирацијама независности Републике Српске. Европска унија никада не би прихватила такав потез, то би увукло регион у кризу, и зауставило би пут Србије ка европским интеграцијама.
 
Dodara je stavio pod oruzje 30.000 ljudi. Dodikove specijalne jedinice su najbolje opremljene i obucene u Evropi

Nema zezanja sa Bajom


MUP RS nabavio pedeset automatskih pušaka i 500.000 metaka



Automatske puške Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske kupuje od srbijanske firme "Zastava oružje", a puščanu municiju od "Prvog partizana" čije je sjedište također u Srbiji.

Saglasnost za uvoz oružja i vojne opreme dali su Ministarstvo sigurnosti BiH, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH te državno Ministarstvo odbrane.

Riječ je o puščanoj municiji 5,56×45mm NATO ss 109, odnosno o mecima za pušku, razvijenim u Sjedinjenim Američkim Državama i izvorno kalibriranim za pušku M16.

Kada je riječ o puškama, MUP RS naručio je 50 komada automatskih pušaka M21S BS kalibra 5,56x45 mm sa kompletom koji se sastoji od šipke, okvira, pribora, četkice, kantice, remenika, uputstva za rukovanje i torbica za RAP.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mup-rs-nabavio-pedeset-automatskih-pusaka-i-500-000-metaka/151206067
 
Čim je čuo da je Vulin na čelu vojske odmah misli dobiće veću podršku nego ranije jer ovaj kao hejtuje muslimane i Hrvate.

Vremenom će uvideti da to baš i nije tako jer vojsku ipak kontroliše Vučić a ne Vulin a Vučić neće neko jačanje RS u vojnom smislu pa da baznija kmeči i uništi šansu za autoputeve.
 
Како се одмах јаве заштитници БејиХа. :mrgreen:

Али ускоро ће и она на одстрел, када је ИСИЛ сатеран у ћошак, када се Ал Џазира јавно проглашава медијем који промовише исламски тероризам, па неће ни БиХ остати некажњена. Поштен свет се нада њеној ликвидацији, и трајном гашењу тог имбецилног протектората, те успостављању цивилизоване власти.

У војни потенцијал Србије кроз историју су погледали многи поробљени народи на Балкану, неки су то изгледа заборавили, али Додик није од јуче, и врло добро зна о чему говори. :ok:
 
Како се одмах јаве заштитници БејиХа. :mrgreen:

Али ускоро ће и она на одстрел, када је ИСИЛ сатеран у ћошак, када се Ал Џазира јавно проглашава медијем који промовише исламски тероризам, па неће ни БиХ остати некажњена. Поштен свет се нада њеној ликвидацији, и трајном гашењу тог имбецилног протектората, те успостављању цивилизоване власти.

У војни потенцијал Србије кроз историју су погледали многи поробљени народи на Балкану, неки су то изгледа заборавили, али Додик није од јуче, и врло добро зна о чему говори. :ok:

Mislim da to niko od nas nece doziveti...
 

Back
Top