Мења ли нас Православље на добар начин?
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Мења ли нас Православље на добар начин?

Moderator R.Žiskar (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

Podrazumevano Мења ли нас Православље на добар начин?

Овај цитат је један од начина како Православље треба да утиче на нас и чему се треба окренути:

"Зар је то та духовност, коју негујеш у својој души? Ето, ја сам, на пример, видео и старца Порфирија, и старца Пајсија, и старца Јакова. Да ли се због тога што сам их видео, у мом животу нешто изменило на чаробан начин? Христос је био сасвим близу апостола, али Јуда због тога ништа у себи није изменио, а поврх тога је и издао Христа. А Свети апостол Петар се одрекао Христа, и Тома је такође показао неверје, али Господ је био с њима.

Причати о томе где си био, кога познајеш, са ким разговараш, није довољно. Познајем људе, који никада нису били на Светој Гори, јер су непокретни. Знам и жене, које никада нису путовале у Јерусалим, јер су сиромашне и са много деце, али им је у души увек радост Васкрсења и Гроб Господњи. Не причам ово да бисте мислили да не треба да обилазите света места, путујте слободно. Али ако будете путовали и враћали се исти какви сте и пошли, то неће бити довољно. То је оно што ја имам у виду." ЛИНК

Колико смо се успешно окренули унутрашњем миру а избегли замку рекламе вере?
    Не одреци добра онима којима треба, кад можеш учинити (Приче Сол. 3, 27)

Buduća legenda
    Učlanjen
    30.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Мења ли нас Православље на добар начин?

mozda svetosavlje ali ko se jos odreko trona zarad isposnistva

Legenda
    Učlanjen
    07.10.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ne menja.
    Smernost stekneš rađanjem.
    Neko nikako...

Aktivan član -GoRsKi- (avatar)
    Učlanjen
    28.12.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    61

Citat Original postavio R.Žiskar Pogledaj poruku
    Овај цитат је један од начина како Православље треба да утиче на нас и чему се треба окренути:

"Зар је то та духовност, коју негујеш у својој души? Ето, ја сам, на пример, видео и старца Порфирија, и старца Пајсија, и старца Јакова. Да ли се због тога што сам их видео, у мом животу нешто изменило на чаробан начин? Христос је био сасвим близу апостола, али Јуда због тога ништа у себи није изменио, а поврх тога је и издао Христа. А Свети апостол Петар се одрекао Христа, и Тома је такође показао неверје, али Господ је био с њима.

Причати о томе где си био, кога познајеш, са ким разговараш, није довољно. Познајем људе, који никада нису били на Светој Гори, јер су непокретни. Знам и жене, које никада нису путовале у Јерусалим, јер су сиромашне и са много деце, али им је у души увек радост Васкрсења и Гроб Господњи. Не причам ово да бисте мислили да не треба да обилазите света места, путујте слободно. Али ако будете путовали и враћали се исти какви сте и пошли, то неће бити довољно. То је оно што ја имам у виду." ЛИНК

Колико смо се успешно окренули унутрашњем миру а избегли замку рекламе вере?
    S obzirom koliko se Pravoslavlje mijenja tesko da moze ikoga vise da promjeni da ga potakne da istinski pristupi istrazivanju Bozije rijeci odnosno Svetog Pisma. Svakom pravoslavcu bih savjetovao da svoju duhovnost pocne sa Svetim pismom i vladikom Nikolajem Velimirovicem a dalje nastavi u zajednici sa Hristom, moleci se i iskreno od Boga traziti istinu. To je odlican pocetak koji vodi kao istinskom obracenju i novorodjenju u Hristu. Vodjen Bozijim i Isusovim Svetim Duhom covjek ne moze da ostane u tom vavilonu nego izlazi njega i sa Hristom ide na jedan veci nivo duhovnog odnosa.
    Poslednji put ažurirao/la Ribar : 09.08.2017. u 13:41
    ...

Elita sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

ja kao ateista sam finiji i kulturniji od vecine vernika ovde

cim uvide da gube na intelektualnom nivou , pocinju psovke , uvrede a i pretnje

mada ja znam da oni nisu pravi vernici , samo misle da jesu
    smeta li brada pri pusenju

Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

Citat Original postavio sasasta Pogledaj poruku
    ja kao ateista sam finiji i kulturniji od vecine vernika ovde

cim uvide da gube na intelektualnom nivou , pocinju psovke , uvrede a i pretnje

mada ja znam da oni nisu pravi vernici , samo misle da jesu
    Да не коментаришем хвалоспеве самом себи, што је иначе одлика јако финих и културних људи...

Како знаш да ли је неко прави верник или не, ако не познајеш човека или жену лично? Мислим, да ли ти се јави или имаш неку научну методу?
    Или је довољно то што мислиш да неко нешто губи на интелектуалном нивоу (звучи као да желиш да кажеш да си ти на нивоу изнад, што нигде није потврђено)?

Видиш, горе сам навео један цитат који заиста усмерава вернике православне вере на један пут одрицања од самохваљења и самоподизања себе у туђим очима на основу тога што су били присутни или видели неког "познатог" (познатог међу верницима, не рок звезду).
    Наравно да има оних који ће послушати и размислити о овоме што је речено али има и оних који ће наставити по старом.

Ово је тема о томе да ли нас Православље и његове поруке уче нечему добром или треба терати по своме.
    Није тема о томе да ли су атеисти "финији и културнији од већине верника овде". За то имаш "Критички осврт на религију".

Buduća legenda причалица (avatar)
    Učlanjen
    23.12.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    3506

Citat Original postavio R.Žiskar Pogledaj poruku

Ово је тема о томе да ли нас Православље и његове поруке уче нечему добром или треба терати по своме.
    naravno da nas vera uči da budemo bolji...ali, na nekog se to prima, na nekoga ne...i onaj na koga se prima učenje - ima uspone i padove, ali se trudi da se ispravi svaki put posle pada. trud vernika nije prava uzlazna liniji, naprotiv
    ...međutim i na žalost - jako je mnogo onih koji na Boga uopšte ne misle, dovoljni su sami sebi. sude svakome, sebi skoro uopšte ne...osim u slučajevima kada ne mogu da izbegnu sud svoje savesti.
    ali, ni tada čak ne žele da misle o toj reči ''čovek'' i šta znači biti čovek u punom smislu tog značenja...jednostavno ih mrzi da se cimaju. lenji su u toj varijanti...šta da se radi. neka im je Bog u pomoći.
    сећање на тебе ме кошта као петра кајгана

dulesrbenda nije na forumu
    Манастири и свето гудало,тоје нашу Вјеру сачувало
    Buduća legenda
    Učlanjen
    15.02.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    523

Има један добар текст од Берђајева и зове се ,,О савршенству Хришћанства и несавршенству хришћана". Дакле, Хришћанство је савршено, јер Хришћанство је Христос Сам, Он је основна Истина Хришћанства, како каже Свети Јустин Ћелијски. Дакле, Хришћанство је савршено, али хришћани људи су несавршени. Али, Хришћанство се од других вера и религија разликује по томе не само што је истински човекољубачка вера (Јер Бог је човекољубав, Бог воли човека и жели му Спасење), већ и по томе што не снисходи људским слабостима, већ позива људе на савршенство, на превазилажење тих слабости.

И сваки је човек на то позван и сваки човек има ту шансу. Дакле, Православље позива људе на савршенство и на људима је да тај позив прихвате и крену тим путем. Тај пут није лак и често буде падања на њему, али је важно истрајати на њему.
    ,,Солунски ратници јесу наши очеви и дедови, а колико смо ми њихови потомци – нека свако упита себе."-Антоније Ђурић

Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

У оба претходна одговора провлачи се веше заједничких елемената, али онај који је мени интересантан је то да Православље није циљ него пут. И да постоје успони и падови на том путу, човек се саплете или га нешто скрене са пута и главна снага веровања је у томе да се овакве препреке превазиђу и да се настави на свом усавршавању са сталном свешћу о томе да на крај пута не можемо стићи.

Aktivan član milsu (avatar)
    Učlanjen
    31.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    128

Православље и служи зато да нас мења на боље, преко покајања, исповести, праштања, Причешћа. Има ипак људи који мисле да обилажењем манастира и сакупљањем успомена из манастира постижу неки духовни циљ, и њихова назови вера је на нивоу веровања у магијско дејство светих места и светих предмета, уместо у покајању и исправљању себе.
    "Време и моје право погинути неће."

Elita sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

ima dokaza , ko kaze da nema

ne cini coveka glupim ako nesto pogresno misli ili ima pogresna saznanja

nego nespremnost da nauci nesto novo

evo , recimo daj neosporan dokaz da bog postoji

ali ne u stilu tome akvinskog
    smeta li brada pri pusenju

Buduća legenda
    Učlanjen
    11.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Православље чини да будем бољи човек. Да нема Христоса, васкрсења.. живот би ми био бесмислен. Мада много грешим, а највише ме боли кад грешим а знам свесно да чиним грех. Савест је тај велики дар од Бога који ме тера да се покајем и колико толико враћа у нормалу. Сматрам да је Христос наша духовна вертикала, наш пут и нада. Слава Господу Богу!

Veoma poznat hogarius (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    319

Gde ti je smernost, razumevanje drugih, tolerancija, oprastanje....? Da li se to izgubilo sa putovanjeum u Jerusalem?

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio Grof Vronski Pogledaj poruku
    Ne menja.
    Smernost stekneš rađanjem.
    Neko nikako...
    Poslednji put ažurirao/la Ribar : 09.08.2017. u 13:45 Razlog: Obrisana citirana poruka.
    Tako mi Odina, religija je opijum za mase!

Moderator Ribar (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    329

Trebalo bi!

Da li stvarno menja? Pogledaj oko sebe i videćeš.

Nemoj se iznenaditi ako se pokaže da svi vidimo različito.
    Čovek je zaista slobodan samo ako se liši svojih predrasuda!

Veoma poznat hogarius (avatar)
    Učlanjen
    12.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    319

Hvale pravoslavlju do neba, a zanemaruje se hriscanstvo kao celovita i osnovna religija. Da li se i u kojim sgmentimas pravoslavlje razlikuje od ostalog, neuporedivo brojnijeg "ostalog" hriscanstva?
    Tako mi Odina, religija je opijum za mase!

Moderator Ribar (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    329

Citat Original postavio hogarius Pogledaj poruku
    Hvale pravoslavlje do neba, a zanemaruje se hriscanstvo kao celovita i osnovna religija. Da li se i u kojim sgmentimas pravoslavlje razlikuje od ostalog, neuporedivo brojnijeg "ostalog" hriscanstva?
    Koliko mogu da vidim čak ne ni sve pravoslavlje.
    Citat Original postavio cave man Pogledaj poruku
    mozda svetosavlje ...
    Čovek je zaista slobodan samo ako se liši svojih predrasuda!

Aktivan član
    Učlanjen
    17.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Normalno da ima pozitivan uticaj na sve. Uvek pokusam da budem bolji covek ali nije to lako. I svako ko je objektivan to moze da kaze za sebe. Ako nista tera te da se barem zamislis pre nego sto ucinis odredjene stvari.

Ističe se
    Učlanjen
    09.02.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    78

Pravoslavlje je samo u Ocu,Sinu i Svetome Duhu,koje covek oseti svojom dusom u nekom momentu svog zivota.Boziji priziv se ogleda u potrebi da ucis,saznajes i delas po zapovestima Njegovim,onoliko koliko je u tvojoj mogucnosti u savremenom svetu.Pruzis li Bogu iskreno srce i pokajanje,naravno da ce te promeniti na bolje a ako si vec bio takav,dace ti blagodeti da nastavis da se penjes lestvicama...

Slične teme

1. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 31.03.2011., 21:33
  2. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 30.07.2010., 00:51
  3. Посетите нас
    Autor mmpetrovic u forumu Internet
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.02.2006., 21:51
  4. Православље и СВЕТ
    Autor Marty Misterija u forumu Svaštara i zanimljivosti
    Odgovora: 383