TV serija Dragana Bjelogrlića 'Senke nad Balkanom' (1928-34)

Je li se meni čini ili postoji određena ekspozija istorijskih serija u regionu? :think:


elemmeni deluje malo bolesno..Taj moj stav sastrane,opetmi deluje ko klasicne price sa zapada,neka kao kvazimisterija a inijeneka,jebacina na sve strane,klanjena sve strane,i jurnjava za blagom,bukvalno ne vidimnista zanimljivo u smislu novo,vau,da mi drzi paznju,da nije kpija kopije kopije itd.......Bukvalno americke serije na srpski nacin...

- - - - - - - - - -

mislim te krimi dzimije mogu da se urade tako dobro cak i kad sukopije,ako imaju dobru glumu,dobar tekst itd itd...ovo je bukvalno ono namamicemo vas na foru kao nekog istorijskog doba i krimica,jer svi vole 'misterije' i da vide kako su izgledali grad i drustvo u neko davno doba,a kad krene serija bice ko one klasicne sa zapada,nista vau...
 
elemmeni deluje malo bolesno..Taj moj stav sastrane,opetmi deluje ko klasicne price sa zapada,neka kao kvazimisterija a inijeneka,jebacina na sve strane,klanjena sve strane,i jurnjava za blagom,bukvalno ne vidimnista zanimljivo u smislu novo,vau,da mi drzi paznju,da nije kpija kopije kopije itd.......Bukvalno americke serije na srpski nacin...

- - - - - - - - - -

mislim te krimi dzimije mogu da se urade tako dobro cak i kad sukopije,ako imaju dobru glumu,dobar tekst itd itd...ovo je bukvalno ono namamicemo vas na foru kao nekog istorijskog doba i krimica,jer svi vole 'misterije' i da vide kako su izgledali grad i drustvo u neko davno doba,a kad krene serija bice ko one klasicne sa zapada,nista vau...

Pa sad, mislim da niej baš tako u potpunosti, zato što serija obuhvata poznate ličnosti te epohe i trebalo bi da se dotakne geneze totalitarnih ideologija (fašističke i komunističke). Jasan je uticaj noire žanra, koji je u Americi upravo toliko razrađen i raširen, ali ono što mene recimo interesuje jeste da vidimo kako su uradili Antu Pavelića i princa Đorđa Karađorđevića.

Ne volim Žarka Lauševića, ali mislim da je nije loš izbor za nesuđenog kralja.

Vrlo je smelo odrediti samom sebi glavnu ulogu...
 
Poslednja izmena:
Neki utisci od onih koji su gledali i preporuka vredi li uopšte početi?

Pročitao sam komentar da postoje predstave Ante Pavelića u pozitivnom svetlu..?

Vredi pogledati. Nije Pavelić pokazan u pozitivnom svetlu (pre mi se čini da je to dodir VMRO i Pavelića).
Šokantno je što se navode neke istorijske ličnosti u drugačijem svetli nego što smo navikli, ali tebi će biti jasnije da li je to moguće, znaš istoriju svakako bolje od mene.
Najšokantnije je što je Srbija, prikazana nakon I sv.rata, predstavljena kao čvorište narko klanova (ruski i makedonsko-bugarski), što mi se ne čini nemogućim.
Takođe je i prikazana evropska potera za blagom Romanovih (navodno sakriveno u Srbiji, nakon pada carskog režima).

Zaplet je dobar, nema razvlačenja radnje, dinamično je.
S obzirom da je Bjelogrlić radio, ne čini mi se da bi bio toliko naivan da odradi fikciju na toliko poznatih istorijskih ličnosti u Srbiji, u prilično negativnom kontekstu.

Svakako pogledaj.
 
Ajde sad eksplozija pretera malčice :D Šta imamo trenutno? Samo ovo i Tin.



Nisam znao da su poceli sa emitovanjem ove serije, morace se pogledati prvi zajednicki projekt beogradske i zagrebacke televizije posle raspada Jugoslavije. Sto se tice eksplozije, ekraznizacija Mir-Jam za zenske mase, Miris kise na Balkanu, Montevideo, Jesen stize dunjo moja....
 
Neki utisci od onih koji su gledali i preporuka vredi li uopšte početi?

Pročitao sam komentar da postoje predstave Ante Pavelića u pozitivnom svetlu..?

Ja sam gledao dve epizode, deluje da je produkcija, za naše uslove, dobra (mislim, ovo je moj laički utisak :mrgreen:).
Može da se gleda u smislu da nije naglašeno iritantna (kao većina domaćih serija), čim ima istorijsku tematiku trebalo bi da drži pažnju.
I to je to, ne vidim nikakav poseban razlog ni da ima neku veću pažnju i pohvalu, ni da bude specijalno pljuvana...ono zabavni program.
 

Back
Top