Ko su najbolji savremeni srpski pisci?

Richard III

Domaćin
Poruka
3.798
Kao što naslov teme kaže, ko su najbolji savremeni srpski pisci? Svi znamo za staru gardu Andrića, Selimovića, Crnjanskog, Pekića itd., ali ko su danas oni koji će zaslužiti svoje mesto u nekim budućim lektirama i antologijama? Nekako mi se čini da se slabo spominju ti ljudi, nisam primetio da su pravljene neke selekcije savremenih srpskih pisaca koji zaista kvalitetno pišu i koji će ostaviti nešto vredno iza sebe... na pamet mi pade Marko Vidojković, ali on teško da će ući u lektire i antologije, ali je zaista najispoljeniji. Onih drugih kao da nema ili ih vrlo slabo ima.
 
Basara i Velikić su vjerovatno najbolji živi srpski pisci.
Problem je što Basaru književnost u užem smislu više ne interesuje. Više energije daje na dnevnopolitičke zaebancije, troši se kroz novinske tekstove. A šteta, jer mislim da je recimo Fama o bicklistima evropski važan roman svog vremena.
Velikić je bolje pisao kao mlađi, negdje zaključno sa Danteovim trgom. Poslije toga ide niz nepodnošljivo dosadnih romana. Posljednja dva nisam čitao, pa može biti da se popravio.

Od ovih nešto mlađih izdvojio bih dvojicu Sarajlija - Vuleta Žurića i Vladimira Pištala. Vule bi trebalo da se potrudi i napiše ozbiljan i veliki roman koji u njemu sigurno čuči. Malo previše se zezao do sada, stalno na nekom rubu travestije. Pištalo je stilski pravi nasljednik Miloša Crnjanskog.

Pomenutog Marka Vidojkovića uopšte ne smatram piscem. Ono što on piše na nivou je fanzina i nekih studentskih listova. To što se Kandže i one Crvenkape njegove kod nas uopšte smatraju ozbiljnom književnošću vjerovatno je najbolja ilustracija kulturne tame u kojoj se nalazimo.
 
Teško je reći ko su najbolji pisci danas, pošto ne znamo da li će proći ispit vremena. Jedan od boljih je i Vladan Matijević, mada
mu je poslednji roman "Susret pod neobičnim okolnostima" prilično slab. Ali je zato autor odličnih romana: "Pisac izdaleka",
"Vrlo malo svetlosti" i zbirke priča "Prilično mrtvi".
A što se tiče Marka Vidojkovića, njegova dela nemaju nikakvu književnu vrednost.
 


Svetlana Velmar-Janković
je dobar pisac.
Edit: žena je umrla pre nekoliko godina. A ja zaboravila.


Pomenutog Marka Vidojkovića uopšte ne smatram piscem. Ono što on piše na nivou je fanzina i nekih studentskih listova. To što se Kandže i one Crvenkape njegove kod nas uopšte smatraju ozbiljnom književnošću vjerovatno je najbolja ilustracija kulturne tame u kojoj se nalazimo.

A što se tiče Marka Vidojkovića, njegova dela nemaju nikakvu književnu vrednost.

Marko Vidojković je dobar pripovedač.
I za Keruaka su govorili da to nije pisanje nego kucanje, pa je sad obavezna lektira.
Meni je drago što Vidojković piše jer u njegovim knjigama vidim svet koji poznajem. I zabavan je.
Da li je to za fanzin ili za izdavačku kuću je sasvim irelevantno jer izdavači ("ozbiljni izdavači") izdaju i loše knjige dobrih pisaca, ili sasvim prosečne pisce...
 
Poslednja izmena:
Marko Vidojković je dobar pripovedač.

:lol:
Ne smijem se konstataciji, nego činjenici da je prije skoro tačno godinu dana neko otvorio temu sa skoro istim naslovom (Savremeni domaci pisci) na kojoj su skoro isti akteri vodili skoro identične rasprave, uključujući ovo za i protiva Marka Vidojkovića.
Bar neko novi da se javi, da nas fascinira nekom tvrdnjom, da se isposvađamo s njim, bilo šta! Ovako, unaprijed znam šta će ko napisati, bar kad su u pitanju članovi koji uopšte vrijedi čitati.
Iz godine u godinu, ovaj forum ima sve manje smisla.
 
:lol:
Ne smijem se konstataciji, nego činjenici da je prije skoro tačno godinu dana neko otvorio temu sa skoro istim naslovom (Savremeni domaci pisci) na kojoj su skoro isti akteri vodili skoro identične rasprave, uključujući ovo za i protiva Marka Vidojkovića.
Bar neko novi da se javi, da nas fascinira nekom tvrdnjom, da se isposvađamo s njim, bilo šta! Ovako, unaprijed znam šta će ko napisati, bar kad su u pitanju članovi koji uopšte vrijedi čitati.
Iz godine u godinu, ovaj forum ima sve manje smisla.

Pa ne mogu da te pustim da ga pljuješ - da si ti oćutao za Vidojkovića, i ja bih :lol:
 
Nisam čitao Tabaševića ali sam čuo za njega. Zanimljiv je i Vladimir Kecmanović.

Što se Vidojkovića tiče iako je meni lično zabavan ne mislim da je na nivou Karvera, Keruaka ili Bukovskog. Kao što ni Vedrana Rudan nije na tom nivou a tripuje se da jeste. Danas ima masa tih ljudi što se lože na Bukovskog i misle ako krenu sa psovkama i nekim ličnim/polu-ličnim ispovestima po knjigama da će biti isti kao Bukovski. Zapravo ako ćemo pošteno jedini koji se zaista približio Bukovskom svoji radom kod nas je Srdjan Valjarević, i to isključivo u domenu poezije. Lično poštujem neke Vidojkovićeve radove ali mi je kao ličnost sve više iritantan, jer se naprosto vidi da je pozer i hipster, da je sve to jedna velika poza i kompleks. Njegovo pljuvanje Vučića, druženje sa Sergejom Trifunovićem i sličnim "kul" tipovima, opsesivna potreba da se dokazuje kroz hvalisanje koliko je svojih čitateljki povalio, pank pozeraj, i kao vrh ledenog brega podrška Ljubiši Preletačeviću na izborima... sve to sve više i više smara, vidi se da tu nema originalnosti, on je prosto pozer koji je uspeo i to je to. Čak me negde i nervira jer mrzim te metar i žilet likove koji se stalno guraju u prvi plan, spopadaju devojke i dokazuju muškost.
 
Što se mene tiče, nije nikakav problem što Vidojković toliko voli Bukovskog. Problem je što voli samo Bukovskog. Ja zaista mislim da on ni jednog drugog pisca nije čestito pročitao.
Inače, taj nedostatak lektire je zajednički mnogim našim mlađim piscima, a meni je čudno da pisac, posebno mlad pisac, nije istovremeno i posvećen i halapljiv čitalac.
Druga jedna osobina koja se često javlja je da uglavnom objavljuju kratke knjige. Najčešće su to romančići od oko sto, maksimalno 200 strana.
Ima jedan ozbiljno talentovan momak, istina nije naš, već Crnogorac, Ognjen Spahić. Napisao je dobar roma(čić) koji je mogao biti odličan (Hansenova djeca), ali kao da ga mrzi da stavi malo više mesa oko kostiju.
 
Tužno je što Vidojković izgleda misli da što više koristi psovke da je subverzivniji.
Takođe jedan od dobrih pisaca je i Srđan Srdić, autor odličnih romana Mrtvo polje i Satori, i zbirki priča Espirando i
Sagorevanja, takođe i knjige odličnih eseja Zapisi iz čitanja.
Ako nastavi sa ovako dobrim knjigama mogao bi da bude zaista veliki pisac.
 
Nije los Vidojko, iako svi kazu kako njegova dela nemaju knizvenu vrednost svima ce nekako prijati dok ga citaju, kao i Bukovskog, Selindzera ili Fantea. Samo sto je Vidojko prilagodjen za ljude sa ovog podneblja jer pripoveda iz perspektive srpskog mentaliteta. Takva literatura bi jednostavno trebala da postoji, uvek.
 
Nije los Vidojko, iako svi kazu kako njegova dela nemaju knizvenu vrednost svima ce nekako prijati dok ga citaju, kao i Bukovskog, Selindzera ili Fantea. Samo sto je Vidojko prilagodjen za ljude sa ovog podneblja jer pripoveda iz perspektive srpskog mentaliteta. Takva literatura bi jednostavno trebala da postoji, uvek.

Da, kad malo bolje razmislim u pravu si, mada smatram da su Bukovski, Selindžer i Fante ipak daleko iznad njega, Vidojković suštinski piše dobro prerušene dnevnike i ima tu mnogo komercijale, kompromisa itd., zato sam i naveo Valjarevića kao dobar primer kako to treba raditi na našem podneblju, a u domenu poezije.
 
Da, kad malo bolje razmislim u pravu si, mada smatram da su Bukovski, Selindžer i Fante ipak daleko iznad njega, Vidojković suštinski piše dobro prerušene dnevnike i ima tu mnogo komercijale, kompromisa itd., zato sam i naveo Valjarevića kao dobar primer kako to treba raditi na našem podneblju, a u domenu poezije.

Pomenuo si Kecmana, on je već ozbiljniji, meni se naročito svidja Osama. A Vidojko jeste komercijala, ali jednostavno nekad i ta komercijala prija, šta znam. Realno i Bukovski je dosta komercijalizovan, pogotovo u poslednje vreme jer je svaka budala čula za njega i citira njegove statuse, a i inače mislim da je precenjen, iako jeste ozbiljniji od Visojkovica. Od svih ovih nabrojanih mogu samo za Fantea da se zakunem da je daleko iznad ove trojice.
 

Back
Top