Voznja bicikla u zemlji Srbiji na ulicama

Umri_muski

Legenda
Poruka
54.785
Veceras gledam kako zena a posle i muskarac vozaci automobila zele da zgaze biciklistu.

Biciklista se krece stabilno zauzimajuci manje od 1m sirine ulice.
Zakonski sve u redu, ali balkanski nije.
Bela puna linija natera vozace automobila da pomisle da je njihovo apsolutno pravo da izgaze biciklistu jer inace gaze belu liniju sa leve strane , i to punu...

I posle se pitaju zasto ja kad vozim biciklu u gradu idem po sredini trake brzinom od 6km/h, i zabole me dupe koliko god koga nervirao jer inace me budale hoce da zgaze ili izbace sa puta....vise puta dokazano a ista situacija kao veceras.


Dakle......Bicikl je kao i svako drugo vozilo u saobracaju, ako ga ne mozes zaobici ili preteci, ne smes ga gaziti.

Posebno mi je doslo da prijavim zenu koja je histericno pocela da napada i psuje vozaca bicikla koji nije krsio propise, ali ona je ubedjena da jeste....i da je bilo ko pitao tog trenutka za propise ne bi prosla...pala bi kao zvecka...
A cisto sumnjam da zna i ostale propise u vezi preticanja ili ukljucenja, nego to dobilo dozvolu na neku foru, poznanstvo ili nocnu voznju...

Postoji obaveza da se sporije vozilo ukloni posle izvesnog puta da bi ga spora kolona mogla zaobici, ali je to vise dobrovoljno i sigurno ne na manje od 1km ....

Kazne za razne prekrsaje bicikliste su oko 30.000 dinara, a tu spada jako puno prekrsaja od kojih neke automobili vrlo cesto cine. Medjutim nisam video decidirano odredjenu kaznu za sabijanje bicikliste ili cesanje na manje od 60cm od bicikliste...

Ali ako se na vreme ne opamete ljudi, zakon ce im sprovoditi Vucici i Vulini a na ulicama ce ponovo vladati njihovi drugari Arkani i Legije...
Ma koliko se uvlacio EU ili USA , Vucicu je to u krvi i on ne zna za bolje....

Ovde nije rec o pojedincu, zabole me za njega nego o opsesiji naroda da kopira parlament i voljenog lidera, pa to cini svuda , cak i u saobracaju...

Ja ranije , dok nije Vucic dosao na vlast nisam video vozace koji ubedjuju druge ili saobracajnu policiju kako znaju da voze a pojma nemaju....A sad sam to video, ajd saobracajnu, nego sto je cesto ovako....
 
Mene je dva puta zaustavljala saobracajna zbog voznje bicikla i oba puta sam im rekao , ljudi, ako vozim po propisu , u roku od 15 minuta ce me neko nabiti uz trotoar ili banderu ili zakaciti malo prednjim desnim, ovo je BG, pravni fax....
I gledaju me ljudi i kazu , sto jes jes, ne znaju ljudi gde im ide prednji desni.A dokle ides....
A najgore je kad vozac pomisli da moze da se provuce pored bicikliste i bele trake...to ubija bicikliste masovno...

Postoje lokalni putevi gde ljudi iz sela idu na posao u grad biciklama....a pijanci ili trezvenjaci se vracaju iz provoda...To su obicno Banje - grad lokalni putevi, koji su po statusu magistralni...
Tu svake nedelje neki biciklista zgazen...to znam sigurno...
I uvek ista situacija....Covek vozio tih svojih 1m, a iz suprotnog pravca isao auto, a iz njegovog pravca isao auto i mislio da moze da prodje izmedju bele i bicikliste i pokupio biciklistu i zacudo, nikad nije to sa tezim povredama ili laksim povredama, nego ja ovo sto procitam ili saznam je uvek na smrt....Mozda ostale ne cujem....
Ali ljudi nemaju drugi nacin da dodju do posla, nema lokalnog prevoza uopste pa ili auto ili bicikla...
Znaci slobodno racunaj 52 coveka za godinu, manje nece....

To je ljudska nekultura i saobracajna nekultura, znam to jer sam voznju ucio na dva mesta, BG i najbolja skola u unutrasnjosti (ovo drugo da bih zaobisao da me gule na ispitu u BG, a i rutina, dvocas 300 din, a u bg je 900...
U svakom slucaju optimalna obuka jer nema BG voznje bez BG fazona, to ne moze niko da zameni, a istovremeno nema kulture nikakve, a to dobijas u dobrim skolama u unutrasnjosti kad je dobar instruktor...
 
Nadam se da nece. Jer to bi bio krajnji debilizam. Nismo mi Svajcarska. Umesto da stimulisu sto vise voznje bicikle, na pr u Parizu imas da uzmes biciklu i vozis po celom gradu, samo je parkiras u najblizi servis kojih ima po celom gradu. Kod nas hoce jos da nas demotivisu, a ne prica se o zagadjenosti u Srbiji.
 
Nadam se da nece. Jer to bi bio krajnji debilizam. Nismo mi Svajcarska. Umesto da stimulisu sto vise voznje bicikle, na pr u Parizu imas da uzmes biciklu i vozis po celom gradu, samo je parkiras u najblizi servis kojih ima po celom gradu. Kod nas hoce jos da nas demotivisu, a ne prica se o zagadjenosti u Srbiji.
Mi nemamo biciklističku kulturu niti iko poštuje bicikliste ni u Vojvodini gde je najjednostavniji i gde se masovno koriste bajsevi, kamoli dalje po Srbijici.
Pa ne, ako nešto traže, moraju i da daju. U Beču, to znam sigurno, ko ide bajsom na posao, dobije oslobađanje od dela poreza. Tako je i u većini država EU. U Norveškoj imaš mahanizam , lift za uzbrdice.


Pariz je kao Sombor, ravan kao tepsija.... Kako može kod nas bilo gde, kada je pola ulica jednosmerno i usto parking...tu nema metar širine za bicikliste..
 
Pa jednostavno, usvoji se kultura biciklizma. Po gradovima svakako ne treba jurcati, bilo kojim vozilom.
A i to se da resiti, uzmes lepo za pocetak po magistralama krenes da naplacujes kazne ovim vecinom beogradjanima sto misle da su dobri vozaci uletajem u makazice, da vish kako se dobiju pare za sve. Zurite? Poslovno? O pa vi ste biznismen, lepo , znaci imate pare da platite kaznu.
 
Ne znam za vas, ali ja da sam saobracajac u civilu na bicikli, u BG, pa to bi bilo para, za 6 meseci bih vilu napravio, ali da mi daju fix 10% od odradjenog...i da platim pdv na tih 10%....
Naravno ne bih cimao kao sto rade taksisti ili oni sto hoce da se nabijes na njih....
Samo da vozim, a kao omladinac vozio sam po ceo dan...znaci od 7 do 20h, i to ne sportski, to me nikad nije interesovalo...
Zato su mi butine kao tenk, ne velike, nego to moze da radi po ceo dan a da ne osetim....jos mi se puls i pritisak stabilizuju...

Nista meni ne bi smetalo sto bi poceli da me prepoznaju, ocas posla ja promenim izgled, odecu i eto novog ucesnika u saobracaju.....
Tad bi se moglo reci, radim sto volim.....
 
Ima dosta bahatih vožača motornih vozila. Mamu im, kao da je onaj put samo za njih pravljen. Prije sam vozio bajs uz samu ivicu puta, pa kad neki lola projuru pored mene 70 km/h, hoću da padnem u jarak. Sad fino po sredini trake, pa ko ga hebe!

Hebaće uglavnom tebe.... jer pre ili kasnije će naići neko zaokupljen mobilnim, pijan ili sl...
Kakva vam je ta logika jbt.?

Bolje se zalažite za obeležene biciklističke staze po gradovima i držite se istih nego da se nadate da će neko ovde da menja svest i način vožnje.
 
Nepodnosljivi su. Ako se slucajno nadjes na njihovoj stazi ljute se, ali im zato nije problem da protutnje pored tebe u pesackoj zoni, jbt gde god da ides naletis na bahatog biciklistu.

I tamo gde ima staza često su na kolovozu.... juče dva debila onako lagano jedan pored drugoga ka keju voze duž Omladinskih Brigada na kolovozu iako je cela ulica sa biciklističkom i veoma širokim trotoarima... još gledaju iza sebe i daju znak rukom da se prestrojavaju ka Đorđa Stanojevića....jbt 3 trake ravno,ljudi kad uhvate zeleni talas od opštine idu 100+ km/h a on se uzda u manuelnu signalizaciju...:fdlan: .
 
Mi nemamo biciklističku kulturu niti iko poštuje bicikliste ni u Vojvodini gde je najjednostavniji i gde se masovno koriste bajsevi, kamoli dalje po Srbijici.
Pa ne, ako nešto traže, moraju i da daju. U Beču, to znam sigurno, ko ide bajsom na posao, dobije oslobađanje od dela poreza. Tako je i u većini država EU. U Norveškoj imaš mahanizam , lift za uzbrdice.


Pariz je kao Sombor, ravan kao tepsija.... Kako može kod nas bilo gde, kada je pola ulica jednosmerno i usto parking...tu nema metar širine za bicikliste..

Novi Beograd je bukvalno ceo u stazama i ravan a ljudi opet retko koriste bicikl osim vikendom kada idu na Adu ili Kej. Nemamo mi naviku korišćenja bicikala za transport u svakodnevnom životu nažalost iako imamo sve uslove barem u ovom delu grada. U Berlinu i semafori imaju poseban dodatak za bicikliste i vozači i biciklisti i pešaci poštuju svoje trake i signalizaciju. Kada bi se povećao ovaj način transporta došla bi i kultura ponašanja verovatno posle izvesnog vremena.

Da ne pominjem što tamo imaju parkinge za bicikle svuda, gde ovde da ga ostaviš dok si na poslu?
 
Hebaće uglavnom tebe.... jer pre ili kasnije će naići neko zaokupljen mobilnim, pijan ili sl...
Kakva vam je ta logika jbt.?

Bolje se zalažite za obeležene biciklističke staze po gradovima i držite se istih nego da se nadate da će neko ovde da menja svest i način vožnje.

Druže, najbliža biciklistička staza je 350 km od mene. Živim u malom planinskom mjestu gdje se možeš voziti samo nizbrdo ili uzbrdo. Jedina normalna vožnja je da izađeš na međugradski ili regionalni put i voziš pored auta i kamiona. Kad se raširiš po svojoj traci (u praksi, 1m od ivice je na sredini trake, bar kod nas), onda i vozači malo uspore i pređu u lijevu traku da te preteknu, a kad voziš ivicom puta, samo projure punom brzinom pored tebe.
 
Problem je koliko je narastao broj automobila od 97 -98, do sada. Sigurno više od 5 puta, bliže možda i deset puta


Svaka šugava budala, koja ne zna ni nos da obriše ima auto i koristi ga i gde bi trebalo i gde ne bi. Što ne znači, da nema kultirnih vozača, kojima je auto stvarno potreban. Ali , ološa je mnogo više


S druge strane, ništa nije, kada je bilo građeno bilo predviđeno za toliko broj auta. Treba pogledati Pančevo samo, gde su izgrađeni putevi tj ulice sa dve trake u jednom pravcu. Šaka jada. U ulici Cara Dušana, koja spada u to jade, parkiraju u traci, jer nemaju gde. Spoljnostračevačka ulica, gde su Azotara i Petrohemija, spada tu, a komotno su mogli izgraditi po tri trake, jer od kuća na suprotnim stranama ulice ima možda i preko 40 metara. Jednom idući tom ulicom videh, dedu biciklistu kojeg je udario auto, čekaju policiju on i automobilista. A staza za bicikle celom dužinom te ogromne ulice, on vozio po putu


Da ne spominjem broj šlepera i drugih kamiona, on je zverski narastao. Oni su možda najveća opasnost. U Novom Sadu je neki vojnik, stradao na biciklu od šlepera. Pritom je neverovatno, kako se idiotski planiralo nekad. Put od Pančeva do Nadela, tu kad se skupi, šlepera, auta, kombija, autobusa, to je užas. Naravno put, ima ČAK po jednu traku za pravac. Umesto da su izvršili gradaciju, pa da nije isto miran put od nekog sela do granjaja sa prometnijim putem i taj put do grada kada se oni spajaju. Jako je postalo stresno i opasno voziti danas. Bicikle, po takvim putevima, gde nema mesta u jednoj jadnoj traci NIKAKO , kome je život mio
 
Novi Beograd je bukvalno ceo u stazama i ravan a ljudi opet retko koriste bicikl osim vikendom kada idu na Adu ili Kej. Nemamo mi naviku korišćenja bicikala za transport u svakodnevnom životu nažalost iako imamo sve uslove barem u ovom delu grada. U Berlinu i semafori imaju poseban dodatak za bicikliste i vozači i biciklisti i pešaci poštuju svoje trake i signalizaciju. Kada bi se povećao ovaj način transporta došla bi i kultura ponašanja verovatno posle izvesnog vremena.

Da ne pominjem što tamo imaju parkinge za bicikle svuda, gde ovde da ga ostaviš dok si na poslu?

Osim kulture, postoji inicijativa za oslobađanje ulica od automobila, a to nije došlo od ove vlasti, nego je diktat sa strane. Vrlo rado će neko da iscrta u jednom delu grada bike line, ukoliko je to izvodljivo (sigurno ne u Balkanskoj i Dobrinjskoj, Krunskoj i sličnim ulicama i uopšte centralnoj zoni) kako bi uzeo novac. Što se parkinga za bajseve tiče, biciklisti imaju uhodan sistem, jedan bajs nije teško smestiti u neki omanji prostor, a ono što ja viđam po Beogradu poslednjih par godina je da ljudi zaista sve češće koriste bicikl, ne samo radi rekreacije.... I ne samo bicikle, sad su u modi elektro trotineti, oni mini bajsevi koji se sklapaju...viđao sam često.. Malo će sva ta realizacija da potraje i garantovano će biti kusa i repata, kako smo navikli.

- - - - - - - - - -

Problem je koliko je narastao broj automobila od 97 -98, do sada. Sigurno više od 5 puta, bliže možda i deset puta


Svaka šugava budala, koja ne zna ni nos da obriše ima auto i koristi ga i gde bi trebalo i gde ne bi. Što ne znači, da nema kultirnih vozača, kojima je auto stvarno potreban. Ali , ološa je mnogo više


S druge strane, ništa nije, kada je bilo građeno bilo predviđeno za toliko broj auta. Treba pogledati Pančevo samo, gde su izgrađeni putevi tj ulice sa dve trake u jednom pravcu. Šaka jada. U ulici Cara Dušana, koja spada u to jade, parkiraju u traci, jer nemaju gde. Spoljnostračevačka ulica, gde su Azotara i Petrohemija, spada tu, a komotno su mogli izgraditi po tri trake, jer od kuća na suprotnim stranama ulice ima možda i preko 40 metara. Jednom idući tom ulicom videh, dedu biciklistu kojeg je udario auto, čekaju policiju on i automobilista. A staza za bicikle celom dužinom te ogromne ulice, on vozio po putu


Da ne spominjem broj šlepera i drugih kamiona, on je zverski narastao. Oni su možda najveća opasnost. U Novom Sadu je neki vojnik, stradao na biciklu od šlepera. Pritom je neverovatno, kako se idiotski planiralo nekad. Put od Pančeva do Nadela, tu kad se skupi, šlepera, auta, kombija, autobusa, to je užas. Naravno put, ima ČAK po jednu traku za pravac. Umesto da su izvršili gradaciju, pa da nije isto miran put od nekog sela do granjaja sa prometnijim putem i taj put do grada kada se oni spajaju. Jako je postalo stresno i opasno voziti danas. Bicikle, po takvim putevima, gde nema mesta u jednoj jadnoj traci NIKAKO , kome je život mio
Garantovano je vozio tako stalno, dok ga nije neko pokupio. Uvede se red, ako postoje biciklističke staze, kamere postoje, kazne se razrežu.

Imamo biciliste koji ne poštuju red i imamo vozače automobila koji nemaju pojma da su i biciklisti učesnici u saobraćaju.
 

Back
Top