Nervni slom

Desava se, i to ne retko, da nakon nervnog sloma organizam uradi dve stvari:
1. napravi filter, na podsvesnom nivou, tako da mnoge stvari koje su izazivale stres i nervozu, sada jednostavno ne prolaze filter.
2. promeni se algoritam u glavi (to se uvek desi), i onda i mnoge stvari koje su izazivale stres, nervozu, neku vrstu ponasanja poremecaja licnosti, sada jednostavno ne izazivaju to vise. Ali desi se nekada i da ta promena algoritma u glavi bude gora po coveka nego pre nervnog sloma. Nema pravila - zato neurologija i neuropsihijatrija i jesu jedne od najinteresantnijih grana medicine.
 
kod kastanede sam naišao na pojam "ratnički nervni slom".

"kastaneđani" sami sebe guraju u to, koliko sam shvatio, valjda postaju "bolji" posle toga.

“Ako želiš da upoznaš magičnu stranu sveta, budi neumoljiv prema svom razumu. Ne dopusti mu da se oseća udobno; dovedi svoje racionalne pomisli do krajnosti, do tačke sloma. Pod takvim okolnostima, tvom umu će preostati samo dve mogućnosti: da nametne sebe prisiljavajući te da napustiš podučavanje, ili da ućuti ostavljajući te na miru.”

Kastaneda


možda si se sa tim sreo, a ni ne znaš.
 
inače, takođe ako sam ja to dobro shvatio, idealan čovek je, po njima, "strogo kontrolisan ludak".

"strogo kontrolisan ludak" je čovek koji je u očima posmatrača besprekorno normalan, ali je, ustvari, lud.

mnogo šire i više opaža od "normalnih".

čovek koji svet vidi kao čudo, divi se i otkriva.

...

Jer je pisano: pogubiću premudrost premudrijeh, i razum razumnijeh odbaciću.

Korinćanima 1, 19
 
Novinar: "Izgleda da ima mnogo paralela izmedu egzistencijalističke filozofije i učenja don Juana. Ovo što ste rekli o odluci i gestu navodi na to da don Juan, kao i Niče ili Sartr, vjeruje da volja, prije nego razum, predstavlja osnovnu moć čovjeka."

Castaneda: “Mislim da je to tačno. Govorit ću u svoje ime. Ono što ja želim đa učinim, i možda to mogu da postignem, jeste da oduzmem kontrolu mom razumu. Moj razum je kontrolisao ceo moj život i radije bi me ubio nego što bi prepustio kontrolu. U jednom trenutku mog učenja postao sam duboko deprimiran. Bio sam preplavljen strahom i sumornošću, i mislima o samoubistvu. Onda me je don Juan upozorio da je to jedan od trikova razuma da zadrži kontrolu. On je rekao da moj razum čini da moje tijelo osjeća đa život nema smisla. Ali od trenutka kada je moj um vodio svoju posljednju bitku i izgubio, razum je počeo da zauzima svoje odgovarajuće mjesto kao oruđe tijela.”
 
Desava se, i to ne retko, da nakon nervnog sloma organizam uradi dve stvari:
1. napravi filter, na podsvesnom nivou, tako da mnoge stvari koje su izazivale stres i nervozu, sada jednostavno ne prolaze filter.
2. promeni se algoritam u glavi (to se uvek desi), i onda i mnoge stvari koje su izazivale stres, nervozu, neku vrstu ponasanja poremecaja licnosti, sada jednostavno ne izazivaju to vise. Ali desi se nekada i da ta promena algoritma u glavi bude gora po coveka nego pre nervnog sloma. Nema pravila - zato neurologija i neuropsihijatrija i jesu jedne od najinteresantnijih grana medicine.

Slazem se sa napisanim.
Dodala bih jos, jer imam poznanicu, koja je kroz to prosla, jer joj se zaista dogodilo nesto veoma potresno i tuzno, da nakon nervnog sloma dodje do odredjenog emotivnog "praznjenja", pa je covek jedno vreme pomalo flegmatican, ali miran i spokojan.
Druga stvar su labilni ljudi, koji citav zivot setaju izmedju manicne i depresivne faze.
 
Fiziologija nervnog sloma je već prilično vremena poznata,tako da se manite šuketanja.
Otvara se druga strana podkorteksa i dolazi do mešanja svesti i podsvesti i to u stanju šoka!
Ko misli da se posle toga dobija pročišćenje,jako se zajebo!
Ako se izvuče -izvukao se (medikametima ima da zahvali!),a ako ne-ide u neku od psihoza i -to je to...
 
Fiziologija nervnog sloma je već prilično vremena poznata,tako da se manite šuketanja.
Otvara se druga strana podkorteksa i dolazi do mešanja svesti i podsvesti i to u stanju šoka!
Ko misli da se posle toga dobija pročišćenje,jako se zajebo!
Ako se izvuče -izvukao se (medikametima ima da zahvali!),a ako ne-ide u neku od psihoza i -to je to...

"pokušali su da mi isperu podsvest, ali su zaboravili jednu stvar.
ja nemam podsvest."

sledž hamer

:hahaha:
 
inače, takođe ako sam ja to dobro shvatio, idealan čovek je, po njima, "strogo kontrolisan ludak".

"strogo kontrolisan ludak" je čovek koji je u očima posmatrača besprekorno normalan, ali je, ustvari, lud.

mnogo šire i više opaža od "normalnih".

čovek koji svet vidi kao čudo, divi se i otkriva.

...

Jer je pisano: pogubiću premudrost premudrijeh, i razum razumnijeh odbaciću.

Korinćanima 1, 19

Pogledajte prilog 487517

Pogledajte prilog 487518

Kastaneda.jpg


jel vam deluju ovi ljudi normalno?

duhovni učitelji?

- - - - - - - - - -

Ošo, Gurđijev, Kastaneda.
 

Back
Top