Zablude, predrasude, sujeverje

Vrane su jedne od najpametnijih životinja i uvek donose dobre vesti :)

Međutim, ima jedno sujeverje u vezi životinja, kojem sam ja podlegla. Ne volim golub da mi dođe - podsvesno mi u glavi - najavljuje smrt (sramota me zbog ovoga). Ali i tata i mama pre nego što su mi preminuli golub im je ušao u sobu (samo ta dva puta za 40 godina).
 
Kad sam već na temi o životinjama, moj drug Dragan, ptičar iz Beograda je na tviteru organizovao peticiju pod naslovom "Spasite beogradsku amazoniju od uništenja", pa bi, rekoh sebi, možda bilo korisno ovu peticiju šerovati i na Krsti.

Onda spazih da je Borka otvorila temu o predrasudama - idealno mesto za ovakvu vrstu peticije.

Ovde možete potpisati: peticija

beljarica_1.jpg
 
Znate li da psa ne smete hraniti sirovim mesom da ne bi pobesneo?
A sigurno ste čuli i da će vam crna mačka - ako vam pređe put - doneti nesreću ...


Hajde da raskrinkamo sve gluposti/zablude u vezi sa životinjama, da navedemo još primera, i objasnimo zbog čega spadaju u mit.

Postoje razlozi zašto se psi ne hrane sirovom hranom, pogotovo lovački...
 
Vrane su jedne od najpametnijih životinja i uvek donose dobre vesti :)

Međutim, ima jedno sujeverje u vezi životinja, kojem sam ja podlegla. Ne volim golub da mi dođe - podsvesno mi u glavi - najavljuje smrt (sramota me zbog ovoga). Ali i tata i mama pre nego što su mi preminuli golub im je ušao u sobu (samo ta dva puta za 40 godina).

Eh, sta je sve srbijankama pametno, nije se cuditi....
 
Novine često pišu "o štetnosti" gaziranih napitaka. Kada se pročita isti taj tekst obično se kaže da je štetna boja u tim napicima.

Znači trebalo bi pisati o štetnosti obojenih napitaka a tu spada i većina negaziranih.

Gazirana voda nije štetna!
 
Novine često pišu "o štetnosti" gaziranih napitaka. Kada se pročita isti taj tekst obično se kaže da je štetna boja u tim napicima.

Znači trebalo bi pisati o štetnosti obojenih napitaka a tu spada i većina negaziranih.

Gazirana voda nije štetna!

Najstetnije u svim tim sokovima je secer, i to sto svi (i koka-kola, i ovi kobajagi vocni gusti sokovi) imaju 10% secera! To znaci da ako popijete litar soka, pojeli ste 100 grama secera!
 
Postoje razlozi zašto se psi ne hrane sirovom hranom, pogotovo lovački...

Koji god da su razlozi, sigurno je ne jedu zato što se misli da će konzumiranjem sirovog mesa dobiti besnilo?!
Mislim: besnilo (bukvalno) - rabies.

A koji su razlozi? Možda lovci takođe pate od predrasuda.:mrgreen:

- - - - - - - - - -

Uzgred, fokusirajte se na zablude o ŽIVOTINJAMA.
 
Simpanze su slatke i bezopasne - ogromna zabluda.
Sad, da su slatke, to je subjektivno, ali opasne su i to veoma. Vrlo agresivne, i te kako cuvaju svoju teritoriju, i jako cesto umeju da napadnu bez razloga. Uz to, veoma su snazne, pa iako su manje od prosecnog coveka, jace su i od najsnaznijeg. Takodje, kada krenu u napad, ne prestaju dok potpuno ne osposobe protivnika. Skoro 100% napada simpanze na coveka je zavrseno smrcu coveka.
Ovo sam gledao jednom davno na National Geographic, sto bi trebalo da je relevantan izvor.
 
Simpanze su slatke i bezopasne - ogromna zabluda.
Sad, da su slatke, to je subjektivno, ali opasne su i to veoma. Vrlo agresivne, i te kako cuvaju svoju teritoriju, i jako cesto umeju da napadnu bez razloga. Uz to, veoma su snazne, pa iako su manje od prosecnog coveka, jace su i od najsnaznijeg. Takodje, kada krenu u napad, ne prestaju dok potpuno ne osposobe protivnika. Skoro 100% napada simpanze na coveka je zavrseno smrcu coveka.
Ovo sam gledao jednom davno na National Geographic, sto bi trebalo da je relevantan izvor.

Yes.
Procenjuje se da je odrasli mužjak šimpanze sedam do osam puta jači od čoveka teškog oko osamdeset kilograma. Odrasli šimpanza može biti vrlo opasan. Pre nekoliko godina u Americi je kućni ljubimac i zvezda reklama za Koka Kolu, devetogodišnji šimpanza Trevis, ženi iskopao oči, odgrizao šake, usne, nos i uši.
Šimpanze u prirodi koriste oruđe. Takođe, poseduju samosvest. Kada šimpanza vidi svoj lik u ogledalu, iz prve zna da je to njegov odraz. Šimpanze, kao i ostali čovekoliki majmuni, u stanju su da nauče jezik znakova. Povrh svega, nisu isključivo biljojedi: ponekad love i jedu meso manjih životinja koje su ulovili.
 
Zapravo je sirovo meso (pod uslovom da ubijena životinja nije imala parazite i infekcije) zdravije za pse od kuvanog. Zato je i osmišljen režim ishrane koji se skraćeno zove BARF-bones and raw food. Takođe, pojedini brendovi veganske hrane za pse i mačke su se odlično pokazali, tipa ublažavanja artrita/displazije, povlačenja crvenila ispod očiju...

A ako ti crna mačka pređe put, to znači da je negde krenula. Prosto i jednostavno.
 
Znate li da psa ne smete hraniti sirovim mesom da ne bi pobesneo?
A sigurno ste čuli i da će vam crna mačka - ako vam pređe put - doneti nesreću ...


Hajde da raskrinkamo sve gluposti/zablude u vezi sa životinjama, da navedemo još primera, i objasnimo zbog čega spadaju u mit.

Ne brkaj razloge sa sujeverjem.
Razmisljaj pre nego sto odvalis glupost.
Psi se ne hrane sirovim mesom da ne bi npr davili zivinu.
Domaca zivotinja se ne hrani sirovim mesom jer joj budi instikt za svezim mesom.
Kad neko u tom slucaju kaze da moze pobesneti ,misli na to da ce podivljati, pa klati druge domace zivotinje.
 
Poslednja izmena:
Moji oboje jedu svinjske dijafragme sirove i jedino što love ono što i treba-glodare i krtice. I mačak po kog vrapca, mada retko uspeva ptice da stigne. Predator je predator, instinkti će prevladati, a koliko su ljudi glupi i koliko bukvalno shvataju, boli me mozak kad počnem da razmišljam. Zaista ima onih koji veruju bukvalno u besnilo.

Sujeverje: od mleka dobijaju gliste. Zapravo, sa glistama su već rođeni, a od mleka druge vrste imaju indigestije i prolive. Mačka nije tele, pa da joj treba tolika količina (potpuno pogrešnih) proteina u životu. Dok je mače/štene i dok sisa, u redu je. Posle toga, ne treba mu mleko. Ni nama ka odraslima ne treba.
 
Cuo sam od nekih odgajivaca da im je jedan pas stradao usled koriscenja sirovog srca , termicki neobradjenog , i da je , navodno , dobio neko tzv. "lazno besnilo" i za par dana i uginuo .

http://www.blic.rs/slobodno-vreme/v...tinja-pazite-cime-hranite-pse-i-macke/kwdlgj2

"Smrtonosno lažno besnilo kod životinja: Pazite čime hranite pse i mačke

www.prirodapasa.com | 27. 09. 2013 - 18:18h
| Komentara: 35
Aujeckijeva (Aujeszky) bolest (Lažno besnilo) je akutna bolest domaćih životinja i glodara. Lečenje ove bolesti kod pasa i mačaka ne postoji. Smrtnost je 100 odsto."..

Ili :

https://prirodapasa.com/index.php?topic=167.0

"Aujeszky-jeva bolest (Lažno besnilo) akutna bolest domaćih životinja i glodara.

Uzrok ove bolesti je virus koji napada centralni nervni sistem ali i ostale organe, kao na primer organe respiratornog trakta.
Prirodni nosioci ove bolesti su svinje koje i nakon lečenja mogu ostati latentno inficirane (osim prasića starosti ispod 2 nedelje koji umiru od encefalitisa) i čak preneti virus na potomstvo.

Aujeckijeva bolest se klinički ustanovljava kada su znaci bolesti jasno izraženi i kada se bolest javlja u tipičnoj formi.

U laboratorijskoj dijagnostici prisutnost virusa se dokazuje preko kulture tkiva (citopatogeni efekat), fluorescentnom mikroskopijom ili biološkim ogledom na pacovima ili kunićima.

Radi prevencije Aujeckijeve bolesti vrši se:

- redovna vakcinacija kojom se održava nivo imuniteta u farmama, odnosno dvorištima svinja u kojima se Aujeckijeva bolest enzootski javlja,
- kontrola zdravstvenog stanja životinja, stogo održavanje higijenskih uslova

Kada se zaraza utvrdi, zaraženi objekat, odnosno dvorište zatvara se i sprovodi kontumacija pasa i mačaka, deratizacija i tekuća dezinfekcija.
U ugroženim objektima i dvorištima vrši se vakcinacija svinja protiv Aujeckijeve bolesti.

Po isteku roka od 14 dana od poslednjeg uginuća, klanja ili ozdravljenja, ako su preostale svinje vakcinisane i sprovedena završna dezinfekcija, smatra se da je zaraza prestala.

Mnoge države su se upešno izborile protiv ove bolesti i to strogim kontrolama i vakcinacijama. Nažalost, Srbija nije na tom spisku država i kod nas je ova bolest i dalje prisutna u velikoj meri.

Psi i macke takodje mogu oboleti od ove smrtonosne bolesti.

Bolest se može preneti inhalaciono (udisanjem) i ingestijom (konzumiranjm sirovog mesa, iznutrica i kostiju zaraženih svinja). Bolest mogu preneti i glodari (pacovi) i to ujedom ili ingestijom.

Inkubacija (period od unosa virusa - do nastanka bolesti) je od 1-6 dana.
Zaražen pas umire nakon 2-3 dana a nekad i za par sati. Zaražena mačka može umreti i pre nego sto se pokažu bilo kakvi simptomi bolesti.

Simptomi su lako uočljivi: apatija, depresija, odbijanje hrane, plašljivost, uznemirenost, pojačana salivacija, jak svrab, zivotinja je sklona samopovredjivanju... Na kraju dolazi do paralize i smrti.

Lečenje ove bolesti kod pasa i mačaka ne postoji. Smrtnost je 100%.

Virus se ubija kuvanjem hrane na svim temperaturama iznad 37 stepeni celzijusa.

Da bismo izbegli rizik od oboljenja nasih ljubimaca od ove smrtonosne bolesti, obavezno je kuvanje svinjskog mesa i iznutrica.
Sirove kosti se ne smeju davati jer se i u njima može nalaziti ovaj virus. Termički obrađene kosti se takođe ne smeju davati."...


http://www.isv.rs/index.php/sr/aktuelno/82-aktuelno/943-koliko-je-opasna-aujeskijeva-bolest

"KOLIKO JE OPASNA AUJESKIJEVA BOLEST?
Štampa El. pošta
Aujeskijeva bolest (Morbus Aujeszky), odnosno "lažno besnilo" je infektivno virusno oboljenje, čiji je uzročnik svinjski alfaherpes virus 1.
Oboljenje se javlja kod raznih vrsta domaćih i divljih životinja. Napada centralni nervni sistem ali i ostale organe, kao na primer, organe respiratornog trakta.
Svinje su takoreći prirodni rezervoar virusa i jedina životinjska vrsta koja može preživeti infekciju ovim virusom, ali i vrsta kod koje postoji mogućnost nastanka subkliničke i latentne infekcije.
Uvođenje u zapat subklinički inficiranih svinja predstavlja glavni put širenja bolesti. Sa druge strane, izlaganje organizma dejstvu stresnih faktora (transport, hvatanje, prašenje) može dovesti do reaktivacije latentne infekcije i izlučivanja virulentnog virusa.
Pojava virusa na farmi svinja koja ne obavlja imunoprofilaksu i nabavlja priplodni materijal sa farmi nepoznatog zdravstvenog statusa može naneti velike štete, kako direktne usled uginuća prasadi, pobačaja tako i indirektne zbog zaostajanja u rastu tovljenika i velikih troškova kontrole oboljenja."...
 

Back
Top