Kvarkovi, protoni, neutroni, elektroni, neutrini, pozitroni i ostale cestice
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 27

Tema: Kvarkovi, protoni, neutroni, elektroni, neutrini, pozitroni i ostale cestice

Zainteresovan član Nemanja 90 (avatar)
    Učlanjen
    02.08.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano Kvarkovi, protoni, neutroni, elektroni, neutrini, pozitroni i ostale cestice

Kvark: Naelektrisana elementarna cestica koja je podlozna dejstvu jake nuklearne sile. Proton i neutron se sastoje od po tri kvarka.

Ako su kvarkovi naelektrisani, kako to da neutron nije, a sadrzi ih neparan broj?
    Od cega su sacinjeni elektroni?
    Gde se nalaze neutrini, pozitroni...?
    Koje jos cestice znate, gde se nalaze, sta grade?
    Koje su elementarne cestice?
    Pisite uopste sve sto znate o bilo kojim cesticama.

Primećen član DkJm (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Re: Kvarkovi, protoni, neutroni, elektroni, neutrini, pozitroni i ostale cestice

Iz jedne knjige sam jednom davno vadio o elementarnim cesticama sve zivo,ali tu ima mnogo da se pise, a malo vremena...
    Inace,neutronu neutralnost daje pozitron,ali se nesecam tacno kako...
    OVA TEMA ME BAS INTERESUJE, ALI MISLIM DA LJUDI NECE MNOGO PISATI,NA ZALOST...
    Pozz

Učlanjen
    02.08.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano Re: Kvarkovi, protoni, neutroni, elektroni, neutrini, pozitroni i ostale cestice

Kad bi se vi trudili, bas bi bila interesantna tema.

Sto ste takvi, pa bas me zanimaju ove stvari a vi nista?
    Recite bilo sta, jer ja sigurno ne znam ni toliko.

Please!!

Ističe se
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    78

Citaj malo Stivena Hokinga, ili googlaj.
    Čiste ruke
    Hladna glava
    I vatreno srce

Poznat AntunTun (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    181

to se sve nekako vrtiiii.... i sve je nekako u pokretuuuu....a opet pravi nekakav cheliiiik.....i sve

i to mi nije jasno....kao ni kako ovaj shugavi rachunar shljaka....nije mi jasno ni kako digitron radi....mislim koja je to sila koja sabere dva broja idi u pm....to nije u savrshenom....to nam nije trebalo....kao ni znanje o neutrinima il chemu vetj....
    Voistinu.

U brate, mnogo pitanja!?_))) Za ogovore, ako si mladji, pocni da studiras teorijsku fiziku.
    Za pocetak, imas preko dve stotine registrovanih fundamentalnih cestica i njihovih pojava. Zasto kazem pojava? Zato sto u kvantnom svetu i poljima slabe i jake interakcije stvari se odvijaju drugacije od onoga na sta smo navikli u "regularnom" mikrosvetu atoma, protona, neutrona i raznih zracenja. Znaci cestice se ne mogu "opipati" kao pomenute, vec se prati njihovo medju dejstvo sa okolinom, tj. eksperimentalnim okruzenjem i na osnovu potvrde pretpostavljanog mehanizma dejstva sa okolinom kazem da neka cestica jest ili nije sa odredjenom verovatnocom, koja dodatno komplikuje stvari. Drugo sto zagorcava zivot jeste sto su super skupi i super precizni uradjaji za merenje ustvari nedovoljno precizni, pogotovo u pracenju simultanih dogadjaja- ne mozemo jednu velicinu precizno izmeriti a da ne poremetimo durgu(e) koje su sa njom u vezi, a kada ih poremetimo menja se i velicina koju ustvari merimo i tako u krug. Naucnici smisljaju kako da doskoce ovome problemu i povecaju verodostojnost dobivenih rezultata.

Ako Ti je ovo probudilo mastu, samo napred jer Nauka nije zec da utekne, ali nije ni magare da je svako za usi vuce_)))

Učlanjen
    02.08.2005.
    Reputaciona moć
    48

Citam ja hokinga, ne brinite se. A inace zanimaju me fizika i astronomija, ali mislim da od toga kod nas nema nista. Gde se uopste mogu zaposliti ako budem studirao fiziku ili aastronomiju?

Primećen član geologicarka (avatar)
    Učlanjen
    22.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Talking Re: Kvarkovi, protoni, neutroni, elektroni, neutrini, pozitroni i ostale cestice

Pa mozes da radis u institutu, ili da budes prof., ili... pa nista vise
    И ето... у томе је тајна... у томе је једини трик!

Poznat AntunTun (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    181

na nekoj tezgi?....
    Voistinu.

Učlanjen
    02.08.2005.
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio geologicarka
    Pa mozes da radis u institutu, ili da budes prof., ili... pa nista vise
    Sta da radim u institutu? A ovo profesor necu da komentarisem.

Primećen član geologicarka (avatar)
    Učlanjen
    22.07.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Talking Re: Kvarkovi, protoni, neutroni, elektroni, neutrini, pozitroni i ostale cestice

Pa zezam se! Gde mozes da radis, pa pretpostavljam kod nas nigde!
    И ето... у томе је тајна... у томе је једини трик!

Učlanjen
    02.08.2005.
    Reputaciona moć
    48

Naravno. Pa znam ja to. A bas mi je zao, jer me to bas zanima, a glupo mi je da idem negde drugde(mislim u drugu drzavu).

A sta sad, nema veze, smislicu ja sta cu. Ako neko zna ista zanimljivo moze da napise, ako ne raspitacu se ja negde drugde.

Ističe se VictorySun (avatar)
    Učlanjen
    03.11.2003.
    Reputaciona moć
    90

Elektroni- negativno naelektrisani
    protoni-pozitivno
    neutroni-neutralno

Posmatras raspred atoma u orbitalama da bi znao u kakvu ce vezu da stupi- jonsku ili kovalentnu... itd itd to je sve sto sam mogla da se setim
    :)

Učlanjen
    08.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Vauuuuuu!!!!!
    VictorySun,pa to je vise nego genijalno sto si napisao/la!!!!!!
    Hvala !!!!
    Malo srkazma nije na odmet :=)

pozz

Učlanjen
    02.08.2005.
    Reputaciona moć
    48

Bez uvrede, ali nisam rekao da sam glup nego da zelim da saznam nesto vise.

Učlanjen
    08.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

To sam i ja hteo da kazem prethodnim mailom...
    Pozz

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.11.2005.
    Reputaciona moć
    47

Citat Original postavio Nemanja 90
    Sta da radim u institutu? A ovo profesor necu da komentarisem.
    VIDECESH ,SVE CE TI SE SAMO KAZATI,MOZDA PROMENISHINTERESOVANJA POTPUNO ZA 4 GODINA,A AKO NE..MISLIM U SVAKOMSLUCAJU UPISHI ONO STO VOLISH,NKAD SE NE ZNAJA SAM RECIMO PROSLA NA ASTROFIZOQ BUDZET ALI NISAM JE UPISALA VEC METEOROLOGIJU ISTO SAM DOBRO PRIJEMNI POLOZILA,JER JE PRICA ZAGARANTOVANA PROFESIJA I PRIZNATO SVUDA U SVETU..COVECE,NARAVNO DA JE COOL DASE OTISNESH U SVET....KAD MALOPORASTESH MENJACESH POGLEDE NASTVARI..JOSH JERANO....JEEE

Primećen član Dru (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2005.
    Reputaciona moć
    53

Tema je jako interesantna!
    Volela bih da čujem nešto više o tome... Nadam se da će ti pomoći ovo par informacija koje mogu da ti pružim...Naime,elementarne čestice od kojih je izgrađena materija nazivaju se fermioni. Oni su podeljeni u kvarke i leptone. Poznate su tri fermionske familije i svaka se sastoji iz dva kvarka i dva leptona. Međutim, kako svaka elementarna čestica ima svoju anti-česticu, ukupan broj elementrnih matričnih čestica je 24.
    Čestice u prvoj familiji su nadkvark i podkvark (dva kvarka), elektron i elektron-neutrino (dva leptona).
    Protoni i neutroni su izgrađeni iz nadkvarkova i podkvarkova. Nama poznata materija sastoji se dakle iz samo tri elementarne čestice (nadkvark, podkvark i elektroni). Druga familija sastoji se od stranih kvarkova, toverkvarkova, muonen i muon-neutrino a treća familija iz gornjeg kvarka, donjeg kvarka, tauon i tauon-neutrino.
    Zajedno postavljene čestice koje se sastoje iz dva kvarka nazivaju se mesoni; čestice koje se sastoje iz tri kvarka (kao protoni, i neutroni) su barioni. Pored njih su još bosoni: čestice koje su nosači četiri poznate prirodne sile. Ovde spadaju fotoni (nosači elektromagnetne sile); tri nosača slabe atomske sile; osam gluona koji prenosi snažnu atomsku snagu, i još neotkriveni graviton, nosač sile teže.

Pozzz…
    Dru_the_Ang

Učlanjen
    08.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Pa ja znam da postoji oko 200, ako ne i vise elementarnih cestica...
    To je jako interesantno dokle dolaze ljudi u smislu pronalazenja osnovnojeg od osnovnog..........
    Interesantno je pitanje je : sta je tamo gde nema "niceg"? , tj kako izgleda poslednji element materije?

Primećen član Dru (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2005.
    Reputaciona moć
    53

Question Re: Kvarkovi, protoni, neutroni, elektroni, neutrini, pozitroni i ostale cestice

Citat Original postavio DkJm
    Pa ja znam da postoji oko 200, ako ne i vise elementarnih cestica...
    To je jako interesantno dokle dolaze ljudi u smislu pronalazenja osnovnojeg od osnovnog..........
    Interesantno je pitanje je : sta je tamo gde nema "niceg"? , tj kako izgleda poslednji element materije?
    Hm...
    Dru_the_Ang

Obećava fungirly (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio Nemanja 90
    Bez uvrede, ali nisam rekao da sam glup nego da zelim da saznam nesto vise.
    e,nemoj da se qrchish,molim te...

Učlanjen
    02.08.2005.
    Reputaciona moć
    48

Ne qrcim se nego sam ocekivao odgovor koji nije tako prost, a opet ni ovako slozen.
    Citat Original postavio Dru
    Tema je jako interesantna!
    Volela bih da čujem nešto više o tome... Nadam se da će ti pomoći ovo par informacija koje mogu da ti pružim...Naime,elementarne čestice od kojih je izgrađena materija nazivaju se fermioni. Oni su podeljeni u kvarke i leptone. Poznate su tri fermionske familije i svaka se sastoji iz dva kvarka i dva leptona. Međutim, kako svaka elementarna čestica ima svoju anti-česticu, ukupan broj elementrnih matričnih čestica je 24.
    Čestice u prvoj familiji su nadkvark i podkvark (dva kvarka), elektron i elektron-neutrino (dva leptona).
    Protoni i neutroni su izgrađeni iz nadkvarkova i podkvarkova. Nama poznata materija sastoji se dakle iz samo tri elementarne čestice (nadkvark, podkvark i elektroni). Druga familija sastoji se od stranih kvarkova, toverkvarkova, muonen i muon-neutrino a treća familija iz gornjeg kvarka, donjeg kvarka, tauon i tauon-neutrino.
    Zajedno postavljene čestice koje se sastoje iz dva kvarka nazivaju se mesoni; čestice koje se sastoje iz tri kvarka (kao protoni, i neutroni) su barioni. Pored njih su još bosoni: čestice koje su nosači četiri poznate prirodne sile. Ovde spadaju fotoni (nosači elektromagnetne sile); tri nosača slabe atomske sile; osam gluona koji prenosi snažnu atomsku snagu, i još neotkriveni graviton, nosač sile teže.

Pozzz…

Učlanjen
    08.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

AKO TI NE ODGOVARA TAJ ODGOVOR OD dRU,ONDA NE ZNAM STA TRAZIS!!!
    NA KOM TO NIVOU TRAZIS! NECES NI LAKO NI TESKO...................................?

Učlanjen
    02.08.2005.
    Reputaciona moć
    48

Ma dobar je odgovor, i predobar!
    Ja nisam.

Učlanjen
    08.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Mogu ti reci da ja barem to nikada ne bih rekao za sebe...
    Pozz

Slične teme

1. kvarkovi
    Autor DkJm u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 01.02.2005., 17:47
  2. cestice
    Autor rasa77 u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 26.11.2004., 10:28
  3. Za dr. i ostale
    Autor boba75 u forumu Zdravlje