Ladies and Gentlemen

Bambi

Elita
Poruka
18.806
Sta bi u danasnje vreme bio Gentleman, a sta Lady? :)
To nisu kategorije, koje su stalne i nepromenljive. Kako ih vi dozivljavate?

Zanimljivo je da i u Kini postoji slican termin, "Junzu" - ispravan covek, savrsen covek. Njegova suprotnost je "Xiaoren" - mali covek. Ovo "mali", naravno u prenesenom znacenju.

Kako to da je famozni Mister Darcy jos uvek ideal pravog muskarca za mnoge zene? Setimo se, on nije savrsen.

A zena? Kakva bi ona trebala biti? :)
 
Cinik u meni kaže da su Lady i Gentleman oznake na toaletu

Romantik kaže da je to prošlo doba

Realista kaže da su to rodne uloge građanskog društva koje su olakšavale komunikaciju i pomalo romantizovale status žene i muškarca u društvu.

Ostale ličnosti za sad nisu zainteresovane za temu.

Mozda su termini "Lady" i "Gentleman" malo izlizani, ali sam nekako misljenja da svako od nas moze pretpostaviti kakva bi to osoba trebala biti. :)

Gledam sa setom na te neke kvalitete, jer mi se cini da polako nestaju.
Da li ce ovo drustvo doziveti kulminaciju svoje dekadencije, a onda se sve drasticno promeniti? Jer gledajuci neke prosle periode obicno se sve preokrene za 360 stepeni. Nema sredine, sto je pomalo zastrasujuce. Uporediti samo lude '20-e i recimo smerne '50-e godine.
 
Sta bi u danasnje vreme bio Gentleman, a sta Lady? :)
To nisu kategorije, koje su stalne i nepromenljive. Kako ih vi dozivljavate?

Zanimljivo je da i u Kini postoji slican termin, "Junzu" - ispravan covek, savrsen covek. Njegova suprotnost je "Xiaoren" - mali covek. Ovo "mali", naravno u prenesenom znacenju.

Kako to da je famozni Mister Darcy jos uvek ideal pravog muskarca za mnoge zene? Setimo se, on nije savrsen.

A zena? Kakva bi ona trebala biti? :)

To su neke odrednice o društveno prihvatljivom ponašanju ljudi, u javnosti naravno. I koje ništa ne znače.
 
Tiha patnja za prosloscu, narocito zenska.

Zamisli prolazi vreme i moras da se ukljucis,

a sve to nije to.

- - - - - - - - - -

Da li stvarno mislis da zena moze da menja ponasanje u zavisnosti od trenutnog cefa,

a da se ceo svet prema tome okrece i po potrebi odredi?
 
Tiha patnja za prosloscu, narocito zenska.

Zamisli prolazi vreme i moras da se ukljucis,

a sve to nije to.

- - - - - - - - - -

Da li stvarno mislis da zena moze da menja ponasanje u zavisnosti od trenutnog cefa,

a da se ceo svet prema tome okrece i po potrebi odredi?

Hajde pokusaj prvo dati neki konkretan odgovor sta je to gentleman za tebe? :)
A dama? :)
Sme li recimo gospodin da opsuje? Da li je onda manje gospodin? Jesu li maniri i poreklo najvaznija osobina ili je nesto drugo bitnije?

A posle mozes ici ad hominem na mene.
 
tema je kao sto rekoh tiha patnja i nema bitnih drugih znacenja.

Ako bi trebalo opisati karakteristike dzentlmena i dame

osnovne bi bile postovanje ljudi, pristojno ponasanje i duhovna razvijenost.

Nevazne osobine su status, obrazovanje i genetika.

- - - - - - - - - -

Medjutim, za zenu je bitno da se tako oseca sve vreme,

jer je sve drugo glumatanje i nedolicno dame.

U prevodu, ne mozes da budes dama, ako si do juce bila

ulicarka, cak i da je to bila samo prolazna faza odrastanja.
 
Sta bi u danasnje vreme bio Gentleman, a sta Lady? :)
To nisu kategorije, koje su stalne i nepromenljive. Kako ih vi dozivljavate?

Zanimljivo je da i u Kini postoji slican termin, "Junzu" - ispravan covek, savrsen covek. Njegova suprotnost je "Xiaoren" - mali covek. Ovo "mali", naravno u prenesenom znacenju.

Kako to da je famozni Mister Darcy jos uvek ideal pravog muskarca za mnoge zene? Setimo se, on nije savrsen.

A zena? Kakva bi ona trebala biti? :)

nigde ne piše da kad je neko džentlmen da je pod obavezno i junzu i ako nije džentlmen da je ksiaoren
 
Sta bi u danasnje vreme bio Gentleman, a sta Lady? :)
To nisu kategorije, koje su stalne i nepromenljive. Kako ih vi dozivljavate?

Zanimljivo je da i u Kini postoji slican termin, "Junzu" - ispravan covek, savrsen covek. Njegova suprotnost je "Xiaoren" - mali covek. Ovo "mali", naravno u prenesenom znacenju.

Kako to da je famozni Mister Darcy jos uvek ideal pravog muskarca za mnoge zene? Setimo se, on nije savrsen.

A zena? Kakva bi ona trebala biti? :)
Dostojanstveni ljudi,
postovanje i samopostovanje
 
Sve zavisi od upotrebe u jeziku (govornom i pisanom). Ovako, napisano na engleskom, referira/asocira na pripadnike engleske aristokratije, pa samim tim i na status, pedigre ili pripadnost društvenoj klasi ( i oni koriste toalete :lol:). Ili na kolokvijalno obraćanje mešovitom skupu u zvaničnim situacijama (poštovane dame i gospodo). E, sad odatle može da se razvija dalje koja je upotreba sintagmi "gospodin i gospođa", "drugovi i drugarice" :lol:, ili pojedinačno "dama" i "gospodin" ... i kada se to koristi za karakterne osobine.
 
Đentlmen i dama se nikad neće ni pojepsti -iz uviđavnosti!:mrgreen:

Oni to ne rade nego vode ljubav, sporo i romanticno, po pet-sest sati dok napolju pada kisa i ona gubi nevinost u mraku. Covece ti kao da nisi citao te knjige o Darsiju i kompaniji :lol:

Elem, na temu:
Taj termin dama je mnogo ogranicavajuci, i kad pomislim koje zene se plasiraju kao dame u medijima pripadne mi muka od tolikog foliranja. Trenutno je Djokovicka zastitno lice tog termina :think:

Mozda zato sto sam ja kao licnost vise Lagerta nego dama u zapadnocivilizacijskom smislu, pa se ne primam na "damstvo".

Kultura i maniri-ok, preterivanje i foliranje-jok.
 

Back
Top