Индулгенције (опроштајнице)

ЧичаДража

Aktivan član
Poruka
1.113
У средњем вијеку је било сасвим уобичајено у католичком свијету да одеш у цркву и платиш за своје гријехе, и прошле и будуће, и за то добијеш признаницу да ти је опроштено. Тако се за нпр. крађу у цркви плаћало 9 дуката а за убиство 8 дуката. То је најчешће рађено јер су папе биле у великим дуговима па им је био потребан новац, а то је изазвало побуну код неких свештеника који су оснивачи протестантске вјере.
Данас, иако сигурно да је и даље заступљено у средњевјековном облику, најчешће за опроштајницу се тражи изговарање молитве много пута (нпр. 50 пута се помолити Богородици и сл.). Како православље гледа на опроштајнице, с обзиром да не постоје у нашој цркви? Наравно, не мислим на ову новчану надокнаду већ ову другу, "молитвену".
 
Српска православна црква је продавала опроштајнице грехова у Банату у 17 - 18. веку. Има неколико сачуваних примера. Свакако је далеко мање та пракса била распрострањена него на западу.
 
Српска православна црква је продавала опроштајнице грехова у Банату у 17 - 18. веку. Има неколико сачуваних примера. Свакако је далеко мање та пракса била распрострањена него на западу.

Пећка патријаршија?
 
Jedan drugome, oprastaju grehe :)

38a6fea8-d1e8-11e5-831d-09f7778e7377.jpg
 
Па прави смисао опроштајница треба да буде заправо писмена дозвола на увид свештенику да сте достојни причешћивања. Покажете му опроштајницу, и он зна да сте се исповедили и онда сме да вас причести. Ако на пример живите у Шиду и одете код тетке у Руму, свештеник тамо не зна ко сте, да ли сте уопште члан Цркве, а ви му онда покажете опроштајницу или нешто тако слично и онда он зна да сте ви његов човек. Треба увести опроштајнице, да их издају свештеници који исповедају вернике, а не овако данас свака будала може да стане пред чашу и да зине, скрнавећи и Светињу и чинећи себи штету, јер још апостол Павле упозорава на опасност недостојног причешћивања.
 
Сам Лутер је молио власти да униште устанике протестанте (То су били они сељачки ратови, устанци ритера, шмалкалденски ратови итд..у Саксонији, Франконији итд.), а то је просто невјероватно. Повод томе био је призор који је Лутер видио како протестанти пробадају копљем једног грофа пред очима његове жене и дјетета, и притом свирајући гајде. Лутер је згрожен овим једном приликом написао да ће власти лакше зарадити рај уништењем побуњених реформатора него молитвом.
 
A sta je, po tebi, realno, istinito. Mozes li ti da definises pravoslavlje u odnosu na rimokatolicanstvo i protestantizam?

Kako da ti definisem pravoslavlje?Sto se tice ove teme ,indulgencije,znamo da samo Bog moze da prasta grehove ,kod nas svestenici na ispovesti imaju vlast da razrese grehove ,ali konacnu rec ima Bog ,od nas zavisi da li smo nesto sakrili da kazemo na ispovesti ,kakvo nam je pokajnicko raspolozenje ,da li se kajemo ,da li se trudimo....Znaci Bog daje konacnu odluku da li ce nam oprostiti nesto ili ne.

- - - - - - - - - -

To je najednostavnije sto sam mogao da objasnim
 
Kako da ti definisem pravoslavlje?Sto se tice ove teme ,indulgencije,znamo da samo Bog moze da prasta grehove ,kod nas svestenici na ispovesti imaju vlast da razrese grehove ,ali konacnu rec ima Bog ,od nas zavisi da li smo nesto sakrili da kazemo na ispovesti ,kakvo nam je pokajnicko raspolozenje ,da li se kajemo ,da li se trudimo....Znaci Bog daje konacnu odluku da li ce nam oprostiti nesto ili ne.

- - - - - - - - - -

To je najednostavnije sto sam mogao da objasnim
Dobro, lepo si objasni, medjutim, to u Svetom pismu nisi mogao da procitas. To je izmisljotina pravoslalvnih popova ne bi li i oni, kao i njihovi katolicki pandani, nesto na te oprostaje zaradili. Sve je to biznis, rode. Bog u tom poslu nema nikakvu ulogu.
 
Dobro, lepo si objasni, medjutim, to u Svetom pismu nisi mogao da procitas. To je izmisljotina pravoslalvnih popova ne bi li i oni, kao i njihovi katolicki pandani, nesto na te oprostaje zaradili. Sve je to biznis, rode. Bog u tom poslu nema nikakvu ulogu.

Izvini ,a sta rece u Pismu Isus svojim apostolima ,"sto svezete na zemlji bice svezano ,a sto razvezete na zemlji bice razvezano "..On im je dao vlast ,i Jovan Krstitelj kada je krstio je takodje ispovedao ,pa onda krstio vodom,,,A na Boga je da li ce nam nesto oprostiti ili ne,kada kazem svezano ,razvezano ,odnosi se i na molitve koje se tada citaju..

- - - - - - - - - -

Mnogi kazu nema svetitelja ,...A u Pismu ima veliki broj stihova koji kazu da Bog naziva ljude svetim (naravno ne sve)....To sam pokazao na drugoj temi ,i niko mi nista naravno nije mogao odgovoriti.
 
Poslednja izmena:
I ovo rekavši pokaza im ruke i rebra svoja. Onda se učenici obradovaše vidjevši Gospoda. Luka 24, 40. Jovan 16, 20. Jovan 16, 22. Jovan 20, 25. 1.Jov. 1, 1.
A Isus im reče opet: mir vam; kao što otac posla mene, i ja šaljem vas. Isa. 61, 1. Mat. 28, 18. Jovan 17, 18. 2.Tim. 2, 2. Jevr. 3, 1.
I ovo rekavši dunu, i reče im: primite Duh sveti.
Kojima oprostite grijehe, oprostiće im se; i kojima zadržite, zadržaće se. Mat. 16, 19. Mar. 2, 5. Dela. 2, 38.
Jovan 20;20-23
 
Па прави смисао опроштајница треба да буде заправо писмена дозвола на увид свештенику да сте достојни причешћивања. Покажете му опроштајницу, и он зна да сте се исповедили и онда сме да вас причести. Ако на пример живите у Шиду и одете код тетке у Руму, свештеник тамо не зна ко сте, да ли сте уопште члан Цркве, а ви му онда покажете опроштајницу или нешто тако слично и онда он зна да сте ви његов човек. Треба увести опроштајнице, да их издају свештеници који исповедају вернике, а не овако данас свака будала може да стане пред чашу и да зине, скрнавећи и Светињу и чинећи себи штету, јер још апостол Павле упозорава на опасност недостојног причешћивања.

Kakve oprostajnice ,kakvi bakraci,novotarije ...

- - - - - - - - - -

Pokazes oprostajnicu i onda mozes da se pricestis ...koja je to logika !?

Niko i nije dostojan da se pricesti ,nego se covek mora truditi ,i biti u pokajanju i prastanju svima da bi ga Bog udostojio ,da mu ne bi bilo na sud ili osudu ,kao sto kaze apostol Pavle,"jer su zato mnogi medju vama bolesni ,zato sto se nedostojno pricescuju "
 

Back
Top