Mašine programirane da "crknu"

nenadkgkg

Aktivan član
Poruka
1.725
Čak 92 odsto građana Francuske smatra da su proizvodi koje kupuju programirani da kraće traju, odnosno da se pokvare odmah nakon isteka garancije.
Odbor za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Evropskog parlamenta je izglasao izveštaj o produženju trajanja uređaja.

Usvojeni su i svi predlozi hrvatske evroparlamentarke Biljane Borzan koja je tražila zabranu programiranog kvarenja, veću dostupnost rezervnih delova na tržištu, kao i uvođenje oznake minimalnog trajanja uređaja.

Ranija studija, koja je napravljena u saradnji sa evropskim potrošačkim centrima, pokazala je da su mašine za pranje veša programirane na određeni broj obrtaja, televizori na nekoliko hiljada radnih sati, a štampači na ispisivanje određenog broja stranica.

“Građani mi se žale da im uređaj crkne odmah po isteku garancije. To ne može biti slučajno i mora se zabraniti. Usvojen je i moj predlog o dostupnosti i razumnoj ceni rezervnih delova u slučaju manjih kvarova na uređajima. Na primer, kad pukne ležaj na mašini, morate zameniti celi bubanj jer nema manjih rezervnih delova. Nekada su rezervni delovi toliko skupi da se uopšte ne isplati popravljati“, kazala je Biljana Borzan navodeći da je taj sektor u velikim problemima jer se recimo samo u Nemačkoj u jednoj godini broj radnji za popravku smanjio za 13 odsto.

Evropsko socijalno i privredno veće objavilo je studiju o uticaju trajanja proizvoda na prodaju. Predlog je sada usvojio i Evropski parlament.

“Dokazali su da bi uvođenje minimalne oznake trajanja proizvoda dovelo do povećanja prodaje označenih proizvoda za 55 odsto. Samo bi štampačima prodaja porasla za 70 odsto. Takođe, pokazalo se da su potrošači voljni da plate više za trajnost proizvoda, na primer kako bi i mašina za veš trajala dve godine duže spremni su da izdvoje 100 evra više“, objašnjava Borzanova.

Mnoge evropske države su već razvile nacionalna zakonodavstva za problem kvarljivosti uređaja. Tako je u Francuskoj zakonom zabranjeno programirano kvarenje. U Austriji postoji oznaka koja se dodeljuje za električne uređaje koji duže traju i lakše se popravljaju, a u Švedskoj se daju poreske olakšice potrošačima koji uređaje nose na popravku.

“Mislim da je ovo problem koji je potrebno regulisati i na nacionalnom i na evropskom nivou. Istraživanja su pokazala da ponovna upotreba ili popravka puno bolja čak i od recikliranja proizvoda jer stvaraju preko 10.000 novih radnih mesta i imaju bolji uticaj na okolinu“, kaže Borzanova.

http://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2017&mm=06&dd=12&nav_id=1271035

Бејби бум генерација је одавно прошла, нема више довољно купаца за робу која је дуготрајна, па се намерно прави да буде лошијег квалитета него што је то могуће, тржиште се ствара вештачки са фалш робом?
Зашто Слободин усисивач још увек ради, а ови се кваре сваке две године?
 
WHAT IS PLANNED OBSOLESCENCE?

Planned obsolescence is when a product is deliberately designed to have a specific life span. This is usually a shortened life span. The product is designed to last long enough to develop a customer’s lasting need. The product is also designed to convince the customer that the product is a quality product, even though it eventually needs replacing. In this way, when the product fails, the customer will want to buy another, up to date version.

Take for example a washing machine. Planned obsolescence means that the washing machine (seen opposite) is designed to last about two years, before it breaks down outside the guarantee time. Most of the components / parts have been manufactured from quality materials with the exception of some vital parts. Two years after purchase, the washing machine will only need minor inexpensive repairs. However, between 4 to 5 years the vitals parts begin to wear out and a replacement machine is required.
For planned obsolescence to work, the customer must feel that he/she has had value for money. Furthermore, he/she must have enough confidence in the manufacturer/company, to replace the original washing machine with the modern equivalent machine, from the same manufacturer.

http://www.technologystudent.com/prddes1/plannedob1.html
 
Mada tema spada u pdf "teorije zavere" .
Na primer , Veš mašina - besprekorno radila 5 godina u garanciji i drugi mesec posle toga otisao ležaj na bubnju. Kako , ako se razmisli svako domaćinstvo ima sopstveni rezim pranja i niko nema isti broj pranja za taj period , ali skoro svima ode lezaj posle garancije . Da rezimiram , neki plc kontrolor registruje datum paljenja i punog pranja veš mašine i odbrojava svoj qvarcni časovnik na 5 godina . Posle tog perioda , a za koji mesec probudite se noću a ono mašina još radi ,a trebala davno da zavrsi proces, centrifuga celu noć drma li drma .I naravno sprzi lezaj i kućiste na bubnju.
 
U ovakvom sistemu drustvenog organizovanja, i nije previse neeticno definisati strogo vreme zivota uredjaja...
Kakve se sve stvari rade, prevara forsiranja kupca da prestane da koristi uredjaj posle izvesnog vremena i nije nesto kriminalna..

Da li se radi slicna stvar svuda i jos se uvodi nova varijanta toga...?

Naravno da se radi...
Npr nasa drzava ne postavlja zahtev za auto koji on treba da ispunjava da bi se pustio u saobracaj nego postavlja godinu proizvodnje kao uslov, a takodje i neke kataloske vrednosti umesto konkretno izmerenu vrednost za svaki auto..

A zasto?

Pa zato sto svi znaju za postenje srba. Samo srbi kazu da su svi narodi manje vise isti.....Toliko okretanje glave na situacije nepostenja i prevare ipak je karakteristika samo za pokvarena drustva do korena...
Samo je pitanje godine kad ce to postati jako ocigledno...
 
Kod hdd WD je poznat po tome da namesta diskove da crknu posle garancije...
Ja jos uvek imam hitachi i ibm koji rade....1992 kupljen...a hitachi je kasnije kupljen...kad je preuzeo ibm...Seagate rade oko 4-7 godina...
Imam i GA 486 plocu koja jos uvek radi....iz tog vremena...

ovaj što je crko bio je kingston

a wd eksterni koji imam radi već šestu godinu ko zmaj, 100% zdrav
 
Толико о капиталистичкој продукцији, када се зарад профита свесно коче могућности производње.
Могу да направе нешто да траје 20 година, али то значи да у наредних 20 година неће имати новог купца, па га направе да траје 2 године.
 
Veš mašina "GORENJE" trajala 18 godina
Televizor "EI NIŠ" trajao 22 godine,
Bojler "Magnohrom Kraljevo" trajao 16 godina
Usisivač "Sloboda Čačak" bačen ispravan iz obesti jer dolaze sranja sa zapada

živeo drug Tito i komunističko čuvanje resursa prirode

bas sam o toj bahatosti mislila pre neki dan
kako smo dobili kapitalisticki potrosacki sindrom
sad je sve obezvredjeno
 
Programirani su da ,,riknu"po isteku garancije,kako bi se proizvodilo novo,kupovalo,bacalo,proizvodilo-kupovalo-bacalo i tako unedogled.Za resurse prirode niko i ne brine,a ovo je jedan od najociglednijih dokaza da kapitalizam nije dobro drustveno uredjenje i da mi u stvari zivimo jedan neprirodan zivot.To je moguce neko vreme,a sve sto je neprirodno ne moze da potraje duze vremena te vodi ka destrukciji drustva uopste,na svim razinama-od destrukcije pojedinca,porodice,braka,porasta kriminala,poraza morala od nemorala,devijacija citave drustvene lestvice.Nekada su ljudi zaista ziveli DRUGACIJE I BOLJE.Da zivimo kako priroda nalaze mi bi logicno birali najboljeg izmedju nas da vodi drustvo,a mi biramo npr.Tomislava Nikolica za predsednika drzave,a njegovo politicko dete za Premijera???!!!Kao konacan rezultat dobijemo visegodisnji stampedo iz Srbije.Ovi tehnicki uredjaji koji se kvare na dodir nisu nista naspram spomenutog stampeda.
 
Ako trazis najbolje drustveno uredjenje za seljake, polupismene i alave i lopove, onda je kapitalizam ubedljivo najbolje uredjenje...
E sad....da vidimo od zivih ljudi koliko su u toj grupi...

Pa preko 90%....

Znaci , ako hoces neko drugo uredjenje onda ga pravis da u njemu zive tih 10%, a ovih 90% ostavljas da zive u kapitalizmu, a eventualno da dolaze turisticki da gledaju to drugo uredjenje u kavezu...
 
Pa vidite ovako i ja sam u posedu jedne takve masine sto radi vec +20 godina.

Ali takva masina je kostala +600 maraka tamo 80-ih, jel znate vi koliko je vredelo 600 maraka 80-ih?

Isto i usisivac, kostao par stotina.


A danas ves masina moze da se kupi za 30.000 sto je manje od 250e i traje 5-6 godina do prvog kvara....


Dodjes na isto, ves masina od 1000e koja traje 15 godina ili 3 masine od po 330e.

- - - - - - - - - -

Programirani su da ,,riknu"po isteku garancije,kako bi se proizvodilo novo,kupovalo,bacalo,proizvodilo-kupovalo-bacalo i tako unedogled.Za resurse prirode niko i ne brine,a ovo je jedan od najociglednijih dokaza da kapitalizam nije dobro drustveno uredjenje i da mi u stvari zivimo jedan neprirodan zivot.To je moguce neko vreme,a sve sto je neprirodno ne moze da potraje duze vremena te vodi ka destrukciji drustva uopste,na svim razinama-od destrukcije pojedinca,porodice,braka,porasta kriminala,poraza morala od nemorala,devijacija citave drustvene lestvice.Nekada su ljudi zaista ziveli DRUGACIJE I BOLJE.Da zivimo kako priroda nalaze mi bi logicno birali najboljeg izmedju nas da vodi drustvo,a mi biramo npr.Tomislava Nikolica za predsednika drzave,a njegovo politicko dete za Premijera???!!!Kao konacan rezultat dobijemo visegodisnji stampedo iz Srbije.Ovi tehnicki uredjaji koji se kvare na dodir nisu nista naspram spomenutog stampeda.

A alternativa je bolje koristila resurse?

Komunjare su znaci bili racionalniji sa trosenjem resursa i ulaganjem dobiti od istih (Khm Venecuela khm).


Kapitalizam je najbolji sistem od ponudjenih nesavrenih sistema.
 
@Arkania
Nisam ja nigde jednom jedinom recju spomenuo ni socijalizam ni komunizam,procitaj moj tekst ponovo.Ljudi oduvek pokusavaju i razmisljaju o idealnom drustvenom uredjenju,ali pojavom kapitalizma i vremenom koliko on vec traje vecina ljudi je i nesvesno uslo u tu kolotecinu (pogotovo najjace kapitalisticke drzave),zive skoro svo svoje punoletstvo pod kreditima neprestalno jureci novac kako bi bankama vratili dugove.Takav nacin zivota doneo je ,kako sam i napisao,velike devijacije i nastranosti citavog drustva,od pojedinca do grupacija koje upravljaju drzavom.Od kraja Drugog svetskog rata pa na ovamo,(od kako Amerikanci nisu nasli resenje kuda ce sa muskarcima kad se vrate sa ratista ni kuda ce sa otpustenim zenama iz svoje privrede),covecanstvo belezi enorman broj ratnih sukoba veceg ili manjeg inteziteta.SFRY je razbijena upravo iz ekonomskih razloga,a patnje tih ljudi sa ovih prostora u danasnjem vremenu uzrokovala je losa ekonomija vodjena rukom drzave.Mnogo ljudi,ponavljam i moram se vratiti na to,razmislja o ljudskoj buducnosti i poslovima kojima bi se bavila nasa populacija.Vise je nego ocigledno da kapitalizam nije konacno resenje niti je imalo blizu kao dobro resenje.Sama njegova rec govori da se sva igra vrti oko kapitala,tj.pobednik je onaj ko poseduje sto vise kapitala.Taj se kapital i ne mora,kako vecina pogresno misli,ogledati u novcu.Da sad ne pisem ovde knjige,ni socijalizam nije doneo resenje,a greska je bas bila kao i kod kapitalizma-drzava je svojom regulacijom trzista poremetila svu ravnotezu tog trzista i sve je kroz nekoliko decenija otislo u kolaps i sistema i drzave.Inace,moram tkdj.da napomenem da se i socijalizma mogao,,spasiti"na isti nacin kao sto se danas spaasava kapitalizam u velikom broju drzava-stampanjem para bez pokrica i uzimanjem kredita koji se dugorocno vracaju uzimanjem drugih,novih kredita.Dakle,mi nemamo kao populacija konacno resenje.
 
@Arkania
Nisam ja nigde jednom jedinom recju spomenuo ni socijalizam ni komunizam,procitaj moj tekst ponovo.Ljudi oduvek pokusavaju i razmisljaju o idealnom drustvenom uredjenju,ali pojavom kapitalizma i vremenom koliko on vec traje vecina ljudi je i nesvesno uslo u tu kolotecinu (pogotovo najjace kapitalisticke drzave),zive skoro svo svoje punoletstvo pod kreditima neprestalno jureci novac kako bi bankama vratili dugove.Takav nacin zivota doneo je ,kako sam i napisao,velike devijacije i nastranosti citavog drustva,od pojedinca do grupacija koje upravljaju drzavom.Od kraja Drugog svetskog rata pa na ovamo,(od kako Amerikanci nisu nasli resenje kuda ce sa muskarcima kad se vrate sa ratista ni kuda ce sa otpustenim zenama iz svoje privrede),covecanstvo belezi enorman broj ratnih sukoba veceg ili manjeg inteziteta.SFRY je razbijena upravo iz ekonomskih razloga,a patnje tih ljudi sa ovih prostora u danasnjem vremenu uzrokovala je losa ekonomija vodjena rukom drzave.Mnogo ljudi,ponavljam i moram se vratiti na to,razmislja o ljudskoj buducnosti i poslovima kojima bi se bavila nasa populacija.Vise je nego ocigledno da kapitalizam nije konacno resenje niti je imalo blizu kao dobro resenje.Sama njegova rec govori da se sva igra vrti oko kapitala,tj.pobednik je onaj ko poseduje sto vise kapitala.Taj se kapital i ne mora,kako vecina pogresno misli,ogledati u novcu.Da sad ne pisem ovde knjige,ni socijalizam nije doneo resenje,a greska je bas bila kao i kod kapitalizma-drzava je svojom regulacijom trzista poremetila svu ravnotezu tog trzista i sve je kroz nekoliko decenija otislo u kolaps i sistema i drzave.Inace,moram tkdj.da napomenem da se i socijalizma mogao,,spasiti"na isti nacin kao sto se danas spaasava kapitalizam u velikom broju drzava-stampanjem para bez pokrica i uzimanjem kredita koji se dugorocno vracaju uzimanjem drugih,novih kredita.Dakle,mi nemamo kao populacija konacno resenje.

Sledeca promena je Automaton, kada 50% sadasnjih poslova nestane.

Sukoba je uvek bilo ali imas statistiku koja kaze da danas u njima gine najmanji procenat ljudi ikad, jedino sto sad imas mogucnost da saznas za svaki sukob na planeti pa deluje kao da ih ima puno.

Sto se kolotecine tice, pa uzmi na primer situaciju 2008-me i doba jeftinih stambenih kredita, ljudi sa polozenih 30.000$ i minimalcem su uzimali kuce od po 500.000$ dolara i vise.
Odjenom kada je puno ljudi prestalo da placa kredite i puno kuca se naslo na trzistu, to je krahiralo trziste i veliki borj banaka koje su trgovale tim kreditima.

E sad neki su bili mudri pa su iskoristili maksimalno situaciju, a neki su znali da ce ih drzava spasiti.


Ko je tu kriv sad, raja jer je svojom voljom uzimala preko svoje mogucnosti, banke jer nisu vodile racuna kome daju kredite, kapitalisti koji su iskoristili situaciju ili drzava koja je sve izvukla i time omogucila da se scenario ponovi u buducnosti?:think:


A da ne daju kredite onda bi prica isla kako bogati ne daju siromasnima da kupe kucu i slicno?

Obrni okreni nista ne valja.....
 
Čak 92 odsto građana Francuske smatra da su proizvodi koje kupuju programirani da kraće traju, odnosno da se pokvare odmah nakon isteka garancije.
Odbor za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Evropskog parlamenta je izglasao izveštaj o produženju trajanja uređaja.

Usvojeni su i svi predlozi hrvatske evroparlamentarke Biljane Borzan koja je tražila zabranu programiranog kvarenja, veću dostupnost rezervnih delova na tržištu, kao i uvođenje oznake minimalnog trajanja uređaja.

Ranija studija, koja je napravljena u saradnji sa evropskim potrošačkim centrima, pokazala je da su mašine za pranje veša programirane na određeni broj obrtaja, televizori na nekoliko hiljada radnih sati, a štampači na ispisivanje određenog broja stranica.

“Građani mi se žale da im uređaj crkne odmah po isteku garancije. To ne može biti slučajno i mora se zabraniti. Usvojen je i moj predlog o dostupnosti i razumnoj ceni rezervnih delova u slučaju manjih kvarova na uređajima. Na primer, kad pukne ležaj na mašini, morate zameniti celi bubanj jer nema manjih rezervnih delova. Nekada su rezervni delovi toliko skupi da se uopšte ne isplati popravljati“, kazala je Biljana Borzan navodeći da je taj sektor u velikim problemima jer se recimo samo u Nemačkoj u jednoj godini broj radnji za popravku smanjio za 13 odsto.

Evropsko socijalno i privredno veće objavilo je studiju o uticaju trajanja proizvoda na prodaju. Predlog je sada usvojio i Evropski parlament.

“Dokazali su da bi uvođenje minimalne oznake trajanja proizvoda dovelo do povećanja prodaje označenih proizvoda za 55 odsto. Samo bi štampačima prodaja porasla za 70 odsto. Takođe, pokazalo se da su potrošači voljni da plate više za trajnost proizvoda, na primer kako bi i mašina za veš trajala dve godine duže spremni su da izdvoje 100 evra više“, objašnjava Borzanova.

Mnoge evropske države su već razvile nacionalna zakonodavstva za problem kvarljivosti uređaja. Tako je u Francuskoj zakonom zabranjeno programirano kvarenje. U Austriji postoji oznaka koja se dodeljuje za električne uređaje koji duže traju i lakše se popravljaju, a u Švedskoj se daju poreske olakšice potrošačima koji uređaje nose na popravku.

“Mislim da je ovo problem koji je potrebno regulisati i na nacionalnom i na evropskom nivou. Istraživanja su pokazala da ponovna upotreba ili popravka puno bolja čak i od recikliranja proizvoda jer stvaraju preko 10.000 novih radnih mesta i imaju bolji uticaj na okolinu“, kaže Borzanova.

http://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2017&mm=06&dd=12&nav_id=1271035

Бејби бум генерација је одавно прошла, нема више довољно купаца за робу која је дуготрајна, па се намерно прави да буде лошијег квалитета него што је то могуће, тржиште се ствара вештачки са фалш робом?
Зашто Слободин усисивач још увек ради, а ови се кваре сваке две године?

To nije tačno samo što broj onih koji konzumira tu robu je mali u odnosu na ove druge.. Ljudi generalno (osim STRUKE) neće da plaćate kvalitet pa se dobije takva slika...Kod veš mašina imate Mile Asko garancije po 10g cena 3x Gorenje... Kod alata npr imate Fain.. Kod automobilske industrije imate surovu konkurenciju, Korenace koji se bore za tržište dajući baš te duge garancije uz manju cenu ...Jako teško je progutati nešto kvalitetno a skupo mnogo lakše je ići na količinu i ok kvalitet..
 
Poslednja izmena:
Sledeca promena je Automaton, kada 50% sadasnjih poslova nestane.

Sukoba je uvek bilo ali imas statistiku koja kaze da danas u njima gine najmanji procenat ljudi ikad, jedino sto sad imas mogucnost da saznas za svaki sukob na planeti pa deluje kao da ih ima puno.

Sto se kolotecine tice, pa uzmi na primer situaciju 2008-me i doba jeftinih stambenih kredita, ljudi sa polozenih 30.000$ i minimalcem su uzimali kuce od po 500.000$ dolara i vise.
Odjenom kada je puno ljudi prestalo da placa kredite i puno kuca se naslo na trzistu, to je krahiralo trziste i veliki borj banaka koje su trgovale tim kreditima.

E sad neki su bili mudri pa su iskoristili maksimalno situaciju, a neki su znali da ce ih drzava spasiti.


Ko je tu kriv sad, raja jer je svojom voljom uzimala preko svoje mogucnosti, banke jer nisu vodile racuna kome daju kredite, kapitalisti koji su iskoristili situaciju ili drzava koja je sve izvukla i time omogucila da se scenario ponovi u buducnosti?:think:


A da ne daju kredite onda bi prica isla kako bogati ne daju siromasnima da kupe kucu i slicno?

Obrni okreni nista ne valja.....
Spisak ekonomskih kriza zabelezenih kroz anale nekih zapadnih jacih kapitalistickih zemalja:1637.god.,1797.,1819god.,1837.g.,1857.g.1884.g.1901.,1907.,1929.,1937.,1974.,1974.,1987.,1992.1997.,2000.,2008.To su bili manji ili veci ekscesi,ali kada se cita sta se dogadjalo jasno se moze uociti da je covek (ili pojedine grupacije),sam izrezirao te krize.Daljnji zakljucak koji sledi jeste-igra se nastavlja,jer to je i sasvim logicno,zar ne?!Zivot ide dalje,ljudi nastavljaju sledeceg dana sa svojim poslovnim i drugim aktivnostima,novac ponovo krece da kola i sve se pokrece,slabijim ili jacim intezitetom.Krizu hipotekarnih kredita (koja se zavrsila 2008.15 septembra)zapocela je administracija mladjeg Busha,a novac poreskih obveznika ispumpao je iz drzavne kase(700 milijardi $) i u dzep stavio bankarima Obama.To je sve bilo vesto odigrano,medijski snazno pokriveno;jedna jaka socijalna prica puna empatije prema svima na drus.lestvici,a u stvari je klasicna bankarska mahinacija pracena dilom drzave sa njima.To je,ako ste pazljivo pratili pokusao i Bogoljub Karic kod nas,za vreme kampanje oko predsednickih poslednjih izbora u Srbiji.Lik se pojavio iz Rusije sa pricom kako nema boljeg lidera u zemlji od AV i kako oni razmatraju mogucnost osnivanja jedne nacionalne banke koja bi uglavnom bila otvorena zbog davanja hipotekarnih kredita za sve slojeve gradjana Srbije,ali pod uslovom da Karici sirom zemlje grade te stanove,gradjani ih kupuju od njih i tako bi se kao pokrenula privreda u drzavi!!!!!!Kako je AV doveden sa zapadne strane,a zapadnim bankama ne ogovaraju bilo kakve nase domace banke,od cele price na srecu nije ispalo NISTA.
 
Volvo je nekada davao , mal`te ne , "dozivotnu garanciju" , pa kada su ih Svabenzovi potkacili i "savetovali" da idu na 7 godina , malo su korigovali proizvodnju ...
Potrosacko drustvo ima svoja Pravila i nisu obavezna da se dopadnu vecini potrosaca , vec Korporacijama .
 
Volvo je nekada davao , mal`te ne , "dozivotnu garanciju" , pa kada su ih Svabenzovi potkacili i "savetovali" da idu na 7 godina , malo su korigovali proizvodnju ...
Potrosacko drustvo ima svoja Pravila i nisu obavezna da se dopadnu vecini potrosaca , vec Korporacijama .

Ali to je ok i daje šansu konkurenciji da popuni te rupe.. Imaš Forda koji ima tržišni deo negde oko 6.6% i daje garanciju 2g a imaš Korenace koji su na 2% i koji rapidno rastu baš iz tog razloga, dajuci te duge garancije na 7g 150.000km ili 5g neograniceno.. Kupci to prepoznaju i nagrađuju..Ford ako želi da zadrži tih svojih 6.6% će morati da prati ili će da nestane .. Generalno kvalitet se podigao kod proizvodjaca vozila a troškovi za potrošače su u padu.. ..
 
Poslednja izmena:

Back
Top