Silovito ili šonjavo?

„Neko me uvredi. Spreman sam da ga ošamarim. Posle razmišljanja, suzdržim se.
Ko sam ja? Koje je moje pravo ja: ono koje uzvraća ili ono koje uzmiče? Prva moja reakcija uvek je silovita, a druga šonjava. Ono što nazivamo „mudrost“ u suštini je samo jedno neprekidno „posle razmišljanja“, to će reći, neaktivnost kao prvi pokretač.“

Emil Sioran


...

ja najčešće težim šonjavoj reakciji, neaktivnost kao prvi pokretač.
mnogo puta sam silovito odreagovao, pa sam se posle zbog toga kajao.
štono kažu, jezik brži od pameti.
ishitrene reakcije, protiv toga se borim.
smirujem reaktivni um.

a vi?

postoji samo pametno ili glupo.

- - - - - - - - - -

a nie sramota ponekad izbrojati bar do 5 i ispasti pametan...
 
Mi nikada ni pod kojim uslovima ne možemo povrediti nekog našim verbalnim rečima pa ni drugi nas.
Jedino što možemo to je da otkrivamo svoje unutarnje stanje svesti ili svoju duhovnu nečistoću.

Ako nas nečije reči i povrede ili njihovo ne-delo to je verovatno samo zato što u nama samima stoji naša nezavidna svest,
odnosno, duhovna nepročišćenost.

Na uvredljive reči drugih uvek ima mesta odgovoriti smehom ili šalom ili, još bolje, izvinjenjem.
Ništa od toga nije pobeđivanje ni sebe niti drugog, jer mi samo pokazujemo svoje stanje svesti kakvo god da je..
 
„Ne delovati iz nasilja je nasilje nad sobom. Čovek, koji posmatra sebe i najzad shvata gde je nasilan – u kojim centrima, u kojim vidovima ponašanja itd. – mora da učini nasilje nad sobom, da bi prevazišao svoje nasilje“.

https://forum.krstarica.com/showthread.php/762796-Kraljevski-put?p=33316082&viewfull=1#post33316082

Naravno, jer um koji deluje iz ličnosti će nastojati da odbrani lažno "Ja" koje je napadnuto. Zato je nedelovanje nasilje nad ličnošću koja ne voli da ne deluje u takvim situacijama.
 
Sonjavi su najgora vrsta, to su oni koji koriste druge da ubijaju hrabre,

koji im se ne svidjaju jer su ono sto bi sonjavi hteli da budu.

Siloviti su budale koji uvek pogrese, a najcesce nisu hrabri

jer kad im se uzvrati na isti nacin oni se ili ovuku ili srljaju.

Covek uvek treba da bude odmeren i da proceni koji nacin je najbolji za postizanje cilja sa najmanje stete.
 
Imam druga, preko 10 god. radi "na vratima", bode pesnicom čoeka na prvu, pre nego zine, u stvari nije ni na prvu nego na pola. Više je ljudi bio nego flaša piva što je popio, i da vam kažem najbolji način rešavanja problema, i pride dobiješ respekt od tog što si ga bio.

Ovaj emil šonja klasičan bio.
 

Back
Top