principi

Ovde si kontradiktoran.
Ne, nisam pisao o konceptu principa koji se bazira na verovanju, već naglasio da principi uopšte ne moraju biti vezani za bilo koju formu verovanja.
Poznajem par ljudi koji su realisti i izjašnjavaju se kao ateisti kojima je bilo koji oblik verovanja vrlo nestručan i nesvojstven način funkcionisanja u dnevnim i životnim aktivnostima jer ga smatraju neadekvatnim za otkrivanje istine o situacijama, ljudima i generalno životu. To je okej. Oni, takođe, imaju sopstvene principe i diskutabilno je da li oni veruju u principe, odnosno da li veruju u bilo šta budući da su za vreme svog profesionalnog života radili na tome da odstrane forme vere, te da se vode praktično logičnim i proverenim pitanjima.

Verovanje, princip i stav zavise od društvenog miljea u kome si odrastao, i u kome si vaspitavan.

Tako je. Oni su međusobno povezani kod većine ljudi, ali definisanje koncepta principa je za većinu stran pojam. To sam upravo ja i naglasio da principi nisu isto što i stav, odnosno verovanje. Mogu da ih sadrže, ali i ne moraju uopšte, što sam naveo iz primera o cigaretama i tompusima.

Ukoliko princip posmatraš kao opšte usvojeno načelo sredine u kojoj si odrastao, pa si ga automatski usvojio (prethodno verujući da je to jedini pravi i nepromenljivi princip), onda možemo govoriti o usvojenom obrascu ponašanja (i mišljenja)

Tu se radi o usvajanju tuđih principa. Mišljenje kao mišljenje ne predstavlja niti verovanje, a ni stav nečiji o nečemu. Bilo bi pravilnije reći da se radi o metodi vaspitavanja, pre nego li o principu.

Princip : -"Ne može mobilni telefon dok ne napuniš 12 godina. Ja u tvoje vreme nisam imala ni digitron. Roditelji mi nisu dali."

Napomena : Osoba uopšte ne mora da veruje ili da gaji stav prema tome bilo sa moralnog ili društvenog aspekta, štaviše uopšte ne mora biti direktno povezano sa principom koji su roditelji primenjivali, pod uslovom da osoba i samostalno razume da li je u opštem smislu bilo ma kakve zabrane korišćenja tehnoloških gedžeta.

Metoda vaspitavanja : Primena jednog ili više principa.

Napomena : Jedan princip verovanja. Jedan princip sastavljen od više stavova, bilo povezanim sa verovanjem ili znanjem o nečemu. Jedan čist princip koji se nameće kao faktor, tj. uslov.

To važi i za tvoju tvrdnju o roditeljima

Heh, evo ponovo grešiš ovde. Principi se ne mogu nadopunjavati, već samo zameniti. Stavovi, verovanja i znanje se nadopunjuju. Principi mogu biti i dobro, ali i loši, zavisno od tačke posmatranja. Apsolutno su dvoznačni, odnosno višeznačni.
Dakle, princip je ništa više do težnja ka cilju, a kombinacije verovanja, stavova i znanja mogu da dovedu do promene principa. Čim se cilj promeni, menja se i princip. Svaka varijacija odstupa od cilja jer varijacije donose sa sobom drugačije tendencije i dostizanje cilja neće biti isto.

Primer : -''Iz principa nećemo ići tom ulicom, niti praviti prečice''.
Svako odstupanje od toka, odnosno pravca, jeste potpuno menjanje principa.

Principi ne mogu biti isti u detinjstvu i u zrelosti ... zbog nagomilanog iskustva, znanja i - neminovno - promene životnih ciljeva.

Naravno da mogu. Na primer, gledam Duška Dugouška iz principa. Jedem isključivo Cipiripi iz principa. Želim isključivo zelenu jaknu iz principa. Koristim samo jedan jastuk 50 godina iz principa. Konzumiram isključivo ananas dinju iz principa. Perem zube tri puta dnevno iz principa.
To su sve karakterne osobine koje se nikada neće promeniti. Primera radi, ne gledam Duška Dugouška zbog verovanja ili stava.
Uzmimo slušanje neke muzike na primer. Bend se raspao, doveli novog pevača/pevačicu, zvuk nije više isti, nećemo da slušamo iz principa. Iako se bend promenio i iako je naše shvatanje promena dovelo do toga da se pomirimo sa tužnom situacijom, i dalje ćemo slušati pesme sa originalnim pevačem/pevačicom iz principa. I to se ne menja.

Ono šta se može promeniti jesu stavove, ubeđenja, verovanja. Principi nisu promenljivi već zamenljivi.

Ono se neće rukovoditi idealizovanim "principom mamine sarme"

Ali tu postoji niz, bukvalno niz faktora koji na to mogu da utiču. Evo, kada smo kod Boranije i Pihtija, ja ih iz principa nikada neću jesti niti bih probao čak i da mi neko plati sumu novca. Znam sve o tim jelima i znam da ih spremim fantazija dobro, ja ne gajim negaciju prema tim jelima na osnovi stava ili vere, već ih ne jedem iz principa iz razloga koji nekima mogu delovati apsolutno iracionalno.

Šta ćemo sa ljudima koji su u mladosti bili problematičnog ponašanja

Ovde je opet komplikovana analiza u pitanju. Pronalazim da ljudi koji to učine u stvari ne menjaju sopstvene principe, već beže od stvari i situacija koje ni sami ne umeju da racionališu adekvatno.
Ovde već pričam iz ličnih iskustava u radu i životu sa ljudima koji su pomenuti arhetip i mogu reći da čak i prilikom monašenja i menjanja uverenja i stavova i dalje dolazi do istog bunta i, da nazovem, viška energije koji se manifestuje na jedan drugi način ali po istom šablonu, odnosno principu. U primeru radi se o princpima protiv društva. Svakako principi koji su nastali na kontu kompleksa u detinjstvu.
Takođe pronalazim da većina dece koja odrastaju kao mali kriminalci, kasnije u životu i dalje ostaju kriminalci.
Oni koji se zaista promene to rade iz principa dokazivanja najčešće, gaje neki vid takmičarskog duha koji su imali i u mladosti i koji im je i dalje ostao. Princip ostaje isti bez obzira koliko druškan odraste.

Smatram da neki principi ostaju sa čovekom od mladosti do starosti i da se nikada ne menjaju, već se menja sredina i okruženje na koje se princip primenjuje.
Na primer, neko se rukuje sa nekim i želi da gleda direktno u oči dok se rukuje iz principa.

Ili se odlučili na život na pustom ostrvu? Na promenu pola? Na razvod u poznim godinama?

Život na pustom ostrvu ne bi promenio čoveka. Promena pola takođe ne bi promenila čoveka. Razvod u poznim godinama takođe ne bi promenio čoveka. To su ljudi koji već imaju sijaset navika i principa koje vuku sa sobom od mladosti i bez obzira kakve nove stavove sa sobom poneli, principi se ne mogu menjati već samo zameniti.

Vidiš, ovde grešiš jer posmatraš STAV kao PRINCIP.

Razlika između stava i principa leži u tome što za ostvarenje određenog stava je potrebna moralna osnova (radi definicije) i rasuđivanje (radi kvaliteta stava).

Opet iz ličnog primera : ja imam izuzetno negativan stav prema mobilnim telefonima novije generacije zbog nomofobije. Iz principa ne želim da posedujem mobilni telefon. Svom detetu ću svakako kupiti mobilni telefon kada za to dođe vreme.
Moja iskustva i stav prema mobilnim telefonima su i vrlo pozitivna, ali i vrlo negativna. Princip koji održavam nema nikakvih dodirnih tačaka sa mojim stavom o mobilnim telefonima jer na njih ne posmatram sa moralnog aspekta.

----------------------------

Da zalazimo malo u stručniji segment socijalne psihologije koja svakako pravi veliku razliku između STAVA i PRINCIPA. :

Stav kao stav je afektivan i predstavlja latentni deo psihe čoveka, tj. latentnu varijaciju čovekovog ponašanja.
Ponašanje i stav su povezani, ali isključivo kroz odnos reakcije.

Stav prema nečemu može biti super-pozitivan, pozitivan, kvazi-pozitivan, neutralan, kvazi-negativan, negativan i super-negativan. Stav prema objektima ili ljudima se gotovo uvek bazira na moralnoj odrednici i kao takav može izazvati emotivne akcije ukoliko se nečiji stav sukobi sa stavom druge osobe koja gaji različit polaritet, dovodeći do metode ponašanja.

Ono o čemu si ti pisala se naziva kognicijom u okviru stava. Kognicija može da počne verovanjem u nešto (kao kada dete Veruje u Deda Mraza), a kasnije završiti znanjem pri čemu se stav prema Deda Mrazu promenio na moralnom polaritetu.
Iz toga se zaključuje da su stavovi generalno latentni delovi ličnosti koji su podložni konstantnim promenama, baš kao što si navela.

Ipak, sutradan kada dete odraste to ne mora da znači da će da promeni princip učenja o Deda Mrazu i velika je šansa da će i svom detetu govoriti i pričati o tome kako će da dođe Deda Mraz, iako je to sve ono u šta osoba sama ne veruje, zna da je pogrešno, a isto tako i razume moralne posledice.

Sa druge strane, može i da odluči da neće da ponavlja isti princip, već će da bira neki drugačiji princip povodom toga. Tu se radi o zameni principa.

Ponašanje osobe u okviru kognicije osobe uopšte ne mora da bude srazmerno jednako jedno drugom. Ponovo primer cigareta :

Primer 1 : Primena isključivo principa sa jednim rezultatom.

Kognicija : - ''Pušenje je štetno za zdravlje''
Ponašanje : -''Pušim tri pakle dnevno''
Stav : Nepotreban
Verovanje : Nepotrebno
Znanje : Nepotrebno
Princip : Tri pakle dnevno.

Primer 2 : Promena kognicije, stava, vere i primena novog principa sa istim rezultatom.

Kognicija : -''Pušenje cigareta nije štetno''
Ponašanje : -''Tri pakle dnevno''
Stav : -''Ljudi lažu''
Verovanje : -''Sve je okej''
Znanje : Nepotrebno, pomućeno
Princip : ''Pušenje cigareta nije štetno zato što ljudi lažu, ja pušim tri pakle dnevno i sa mnom je sve okej.''

U oba primera bez obzira na stav osoba puši tri pakle dnevno. Princip u osnovi ostaje apsolutno isti i možemo slobodno reći da su oba primera apsolutno istog rezultata i da će dovesti do podjednakih tegoba. U oba slučaja osoba može iz principa da smanji broj cigareta, ponovo bez obzira na kogniciju ili ponašanje (menjanje navika), princip ostaje isti.

Dakle stav, znanje, preduslov, kognicija i vera, uopšte ne moraju imati dodirnih tačaka sa principom s obzirom da se principi najbolje ogledaju u PONAŠANJU osobe, što ne spada u latentni deo ličnosti.

Pozdrav i sve najbolje!
 
Poslednja izmena:
Ne, nisam pisao o konceptu principa koji se bazira na verovanju, već naglasio da principi uopšte ne moraju biti vezani za bilo koju formu verovanja.

Ala si otegao post i zakomplikovao. Šta bi sa onim da su principi nepromenljivi?
A šta je uopšte nepromenljivo? Pa gledao to psihološki ili filozofski. Lepo što želiš da razvijaš svoj um, ali o psihologiji nemaš pojma. To nije ni pokuda ni pohvala sa moje strane, več konstatacija (činjenica).
Ali čitaj, čitaj, uči... pa će ti možda postati jasno. A onda kada sebi objasniš, umećeš i drugima da objasniš.
 
Ali evo jednostavnog odgovora za vas decu.
Principi su obrasci funkcionisanja koji se ponavljaju.
Kakva je relacija između vere, stavova, ciljeva, itd sa tim obrascima je odvojeno pitanje od koga ne zavisi shvatanje principa.
Pa sad razrađujte sami. Ovo vam je princip po kome dolazite do shvatanja principa. :D
 

Nemoj da kmečiš. Biće bolje kada budeš u stanju da nađeš neki pravilan argument protiv mene. Do tada ti ad hominem slamke odgovaraju k'o budali šamar. :hahaha:

Edit : Setio sam se, ti si onaj što je pisao gluposti na temi o homoseksualcima i ništa pametno nisi rekao zahvaljujući što si se držao tipičnih ad hominem napada. I sada ponovo to radiš na veoma smotan način, bez kičme i razmišljanja. Rekoh, vreme da te dodam na listu blokiranih. Dosadan si kada se navadiš pa misliš da meni možeš da teraš inat. Blokiram te iz principa.:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
ko ima principe ne rasplinjava se tamo - vamo?
ima nešto čega se drži?
ne reaguje jednom vako, drugi put - nako?
energy saving je možda u pitanju, a energija je kosmička valuta?
mada je možda malo zajebano ako se takvom sruše principi nekim slučajem?

imate li neke principe,
da li ih se pridržavate,
i koliko vam to pomaže ili odmaže?

Imami pridrzavamih se koliko mogu:)
 
Nemoj da kmečiš. Biće bolje kada budeš u stanju da nađeš neki pravilan argument protiv mene. Do tada ti ad hominem slamke odgovaraju k'o budali šamar. :hahaha:
Protiv tebe? Ko ovde govori protiv tebe i šta? I šta ti ovde konkretno zoveš ad hominem? Čim se neko ne slaže sa tobom to je ad hominem, jel da?

Edit : Setio sam se, ti si onaj što je pisao gluposti na temi o homoseksualcima i ništa pametno nisi rekao zahvaljujući što si se držao tipičnih ad hominem napada. I sada ponovo to radiš na veoma smotan način, bez kičme i razmišljanja. Rekoh, vreme da te dodam na listu blokiranih. Dosadan si kada se navadiš pa misliš da meni možeš da teraš inat. Blokiram te iz principa.:mrgreen:
Pa naravno da nisam mogao da kažem ništa pametno jer si ti merilo pameti. Ne sećam se baš šta sam pisao vezano za homoseksualce, ali znajući svoje stavove koje ti nazivaš glupostima mogu da zaključim da spadaš u onu grupu kojima je dupe nešto najvrednije što imaju i što takođe cene kod drugoga.
Na kraju, što se tiče ignor liste, svestan sam da tebe neću da promenim, tako da mi i nije bitno to što ne možeš da podneseš pogled na moj odgovor. Moj odgovor je ovde više zbog drugih koji čitaju, pa neka oni procenjuju.
 
Poslednja izmena:
Zaista misliš da su (promenljivi) principi i uverenja znak nestabilnosti?
Jednom ustanovljeni princip (načelo) ... jednom ustanovljeno uverenje ... ostaje zauvek?
Ako je, npr, moj lični princip (kao lično načelo ponašanja) ostao isti kao kad sam bila klinka, da li to govori o stabilnosti mog (dečjeg) karaktera ili o sadašnjoj (ne)zrelosti?


Trebala si naglasiti da je aluzija na razvojne faze kroz koje prolazi ljudska jedinka obzirom da diskusija o principima podrazumeva, misljenja, iskustva i ponasanja odraslih osoba, iako se to konkretno ne navodi.

Ne znam moze li klinka imati izgradjene principe jer je u pitanju dete, a dete jos uvek nema formiranu i uoblicenu svest.

- - - - - - - - - -

Odrasli mogu prepoznati jedno od nekoliko dece za koje se pretpostavlja da ce biti principijelan kada poraste zbog njegovih osobina koje ga izdvajaju, izmedju ostalog i stavova koje je razvio, u odnosu na ostalu decu.

Dva su tipa ove dece, prvi se izdvajaju preko dobrih rezultata koje pokazuju na takmicenjima (sport, muzika i slicne aktivnosti), a drugi su buntovni, funkcionisu preko otpora drustvu i sistemu obrazovne institucije u koju su ukljuceni. U osnovi i jednih i drugih je volja, koja je koren stavovima koji kasnije vode principima.
 
Imam principe od nekog vodećeg da se ne mešam ljudima u život i nedam da se mešaju i moj, do nekih sitnijih, recimo ne pozajmljujem ljudima nikad novac koga nisam u stanju da se odreknem ( ne važi naravno za moje bližnje, njima je sve dopušteno :D)
Za mene važi ono što si napisao u uvodnom postu - nerasipanje nergije :)
Kad se dovoljno ispromašuješ i raspeš, usvojiš neko pravilo koje ti ubuduće štedi energiju da ne mozgaš stalno oko istih stvari..
 
----------------------------

Da zalazimo malo u stručniji segment socijalne psihologije koja svakako pravi veliku razliku između STAVA i PRINCIPA. :

Stav kao stav je afektivan i predstavlja latentni deo psihe čoveka, tj. latentnu varijaciju čovekovog ponašanja.
Ponašanje i stav su povezani, ali isključivo kroz odnos reakcije.

Stav prema nečemu može biti super-pozitivan, pozitivan, kvazi-pozitivan, neutralan, kvazi-negativan, negativan i super-negativan. Stav prema objektima ili ljudima se gotovo uvek bazira na moralnoj odrednici i kao takav može izazvati emotivne akcije ukoliko se nečiji stav sukobi sa stavom druge osobe koja gaji različit polaritet, dovodeći do metode ponašanja.

Ono o čemu si ti pisala se naziva kognicijom u okviru stava. Kognicija može da počne verovanjem u nešto (kao kada dete Veruje u Deda Mraza), a kasnije završiti znanjem pri čemu se stav prema Deda Mrazu promenio na moralnom polaritetu.
Iz toga se zaključuje da su stavovi generalno latentni delovi ličnosti koji su podložni konstantnim promenama, baš kao što si navela.

Ipak, sutradan kada dete odraste to ne mora da znači da će da promeni princip učenja o Deda Mrazu i velika je šansa da će i svom detetu govoriti i pričati o tome kako će da dođe Deda Mraz, iako je to sve ono u šta osoba sama ne veruje, zna da je pogrešno, a isto tako i razume moralne posledice.

Sa druge strane, može i da odluči da neće da ponavlja isti princip, već će da bira neki drugačiji princip povodom toga. Tu se radi o zameni principa.

Ponašanje osobe u okviru kognicije osobe uopšte ne mora da bude srazmerno jednako jedno drugom. Ponovo primer cigareta :

Primer 1 : Primena isključivo principa sa jednim rezultatom.

Kognicija : - ''Pušenje je štetno za zdravlje''
Ponašanje : -''Pušim tri pakle dnevno''
Stav : Nepotreban
Verovanje : Nepotrebno
Znanje : Nepotrebno
Princip : Tri pakle dnevno.

Primer 2 : Promena kognicije, stava, vere i primena novog principa sa istim rezultatom.

Kognicija : -''Pušenje cigareta nije štetno''
Ponašanje : -''Tri pakle dnevno''
Stav : -''Ljudi lažu''
Verovanje : -''Sve je okej''
Znanje : Nepotrebno, pomućeno
Princip : ''Pušenje cigareta nije štetno zato što ljudi lažu, ja pušim tri pakle dnevno i sa mnom je sve okej.''

U oba primera bez obzira na stav osoba puši tri pakle dnevno. Princip u osnovi ostaje apsolutno isti i možemo slobodno reći da su oba primera apsolutno istog rezultata i da će dovesti do podjednakih tegoba. U oba slučaja osoba može iz principa da smanji broj cigareta, ponovo bez obzira na kogniciju ili ponašanje (menjanje navika), princip ostaje isti.

Dakle stav, znanje, preduslov, kognicija i vera, uopšte ne moraju imati dodirnih tačaka sa principom s obzirom da se principi najbolje ogledaju u PONAŠANJU osobe, što ne spada u latentni deo ličnosti.

Pozdrav i sve najbolje!


Ni ok ,ni hvala s moje strane!
Pre svega princip je logos funkcionisanja,a kao takav,a u ljudskoj psihi je skup obrazaca moralnih društvenih normi
usvojenih od posmatranog subjekta.
Ne može skup moralnih obrazaca da utiče na odluku o pušenju ili nepušenju!
Šta je to što odluku o prestanku pušenja čini toliko teškom? Moralni principi tu nešto imaju veze?:mrgreen:
Ima veze to što ego ne može zamisliti svoju smrt!
Terapeut ukoliko ukazuje pacijentu na amoralnost pušenja imaće 0 uspeh!
Međutim koji uspe da uplaši pacijenta za njegov život-ima kakve-takve šanse! To se i čini prikazivanjem razvoja kancera i
razvoja bolesti i,ako se sme sahrane,kremiranja i sl!
Ugroženost ega može i dovesti do nekog rezultata kod odvikavanja od pušenja.A činjenica je da pušači nastavljanjem pušenja
ugrožabvaju sopstveni život!
(Izvinjavam se na grubosti i sam sam bio do pre šest sedam godina (ne sećam se više ,a i nema veze) okoreli pušač.
Međutim,ja sam i jogin pa mi bila tta odluka i lakše sprovodiva.)
 
"Svako ograničenje stvara sreću." A. Šopenhauer

šta mislite o tome?

Naravno, naravno je da postoji jedan "intelektualac" na koga se pale budale, pa je samo radi toga i proslavljen i ponavljano njegovo ime, sto se budalama svidjelo kako prica gluposti i smara taj s o p e n h a u e r...budala koja je, ukratko, mislila da su emocije ono sto ostane kad se odstrani intelekt, a ustvari su jednako i one kao i on s r e d s t v o zajedno za neki cilj...tri su ta sredstva, trece je culnost.
 
Ni ok ,ni hvala s moje strane!
Pre svega princip je logos funkcionisanja,a kao takav,a u ljudskoj psihi je skup obrazaca moralnih društvenih normi
usvojenih od posmatranog subjekta.
Ne može skup moralnih obrazaca da utiče na odluku o pušenju ili nepušenju!
Šta je to što odluku o prestanku pušenja čini toliko teškom? Moralni principi tu nešto imaju veze?:mrgreen:
Ima veze to što ego ne može zamisliti svoju smrt!
Terapeut ukoliko ukazuje pacijentu na amoralnost pušenja imaće 0 uspeh!
Međutim koji uspe da uplaši pacijenta za njegov život-ima kakve-takve šanse! To se i čini prikazivanjem razvoja kancera i
razvoja bolesti i,ako se sme sahrane,kremiranja i sl!
Ugroženost ega može i dovesti do nekog rezultata kod odvikavanja od pušenja.A činjenica je da pušači nastavljanjem pušenja
ugrožabvaju sopstveni život!
(Izvinjavam se na grubosti i sam sam bio do pre šest sedam godina (ne sećam se više ,a i nema veze) okoreli pušač.
Međutim,ja sam i jogin pa mi bila tta odluka i lakše sprovodiva.)

Huajua. Pa vi ste jogin. Pa pomozi Bog jogin.
Ooooo Dragoljubu... di si? Što spamuješ temu? Oš pivo? :)

Nešto htedoh o temi reć, ali bojim se da se ne uvrediš ka ovaj N3W.
Primetio sam da ovi što nemaju pojma se lako vređau. Lakoj lane...
A da, principi. E pa Dragoljubu, sad mi nešto pade na pamet za ote principe. Znaš ima onih principa koje koristi jedan čoek, a ima i onih koji važe za jedno društvo. Ili recimo naučni principi.
Pa eto, ništa malo.
A kakve bre sad pušenje ima veze? Nemoj da me plašiš sa tim pušenjem, ionako imam kancer.
Aj pa pozdravi sestru. :)

- - - - - - - - - -

Ej DRAGOLJUBU, Ono što sam pomenuo naučne principe, to baš i nisu neki principi. To mi je postalo jasno kad sam shvatio da je zemlja ravna ploča.
 
Znaš ti Mužjače da se ja teže vređam-za moje gluposti je u redu da me neko nakrpi,a za tuđe koje se odnose na moje pametne reči-šta i da kažem...:lol:
A inače,da,postoje lični i društveni principi,čak i principia mehanika i prinipia matematika...Ali su svi odreda ljudskog uma delo,a na božanskim-determinacijskim osnovama konstitucije Univerzuma...
To će reči da ,kako bi to i Kant podelio,postoje moralni i praktični principi...
O tvom kanceru sam ti u repki...
Inače,farmaceuti su debelo odgovorni za toliko kancera u ljudskom rodu jer su radi enormnih zarada na hemoterapijama ignorisali epohalno otkriće Ota Varburga,nobelovca.Tužna slika korporacijskog kapitalizma...Šta reči za te farmaceute...
https://sr.wikipedia.org/wiki/Ото_Варбург
Dokaz Varburgovog otkrića je i taj da ni jedan jedini jogin u svetu nikad nije obolio od kancera!
 
ne bih nishta stavila u kategoriju "principa" jer mi to zvuchi, tako i dozivljavam , kao neshto nepromenljivo, nerastegljiv pojam
a zivot te nauchi da su promene nuzne i neophodne, zarad opstanka
recimo da znam shta mi je najbitnije, manje bitno i nebitno, pa se prema tome krecem (plus minus sa manjim odstupanjem u dozvoljenim granicama)
 
ko ima principe ne rasplinjava se tamo - vamo?
ima nešto čega se drži?
ne reaguje jednom vako, drugi put - nako?
energy saving je možda u pitanju, a energija je kosmička valuta?
mada je možda malo zajebano ako se takvom sruše principi nekim slučajem?

imate li neke principe,
da li ih se pridržavate,
i koliko vam to pomaže ili odmaže?

Princip i doslednost su kao baba i zaba.....zaba bi digla nogu , a baba bi bila zaba kad je princ ljubi...ali ne ide...

- - - - - - - - - -

Ovi sto upotrebljavaju rec stav mora da uvedu jos jednu rec, stanoviste jer stav je dobio znacenje pozicije na koju se postavljas i koju drzis, a stanoviste je misljenje koje zastupas, a ta dva nisu ni blizu istom , mozda su nekom slicna...kao kamion i trotinet....ili hajde kao auto...

- - - - - - - - - -

Prema svecu i tropar, autorka preambiciozno postavila temu, to ti je kao kad pacijent postavlja temu da li cukanjem televizora sa strane moze da popravi televizor...i zasto...

A i vecina ucesnika onako komade nabacuje i zakucava kao da su ostaci sa neke gradjevine , camova gradja...
 
Princip i doslednost su kao baba i zaba.....zaba bi digla nogu , a baba bi bila zaba kad je princ ljubi...ali ne ide...

- - - - - - - - - -

Ovi sto upotrebljavaju rec stav mora da uvedu jos jednu rec, stanoviste jer stav je dobio znacenje pozicije na koju se postavljas i koju drzis, a stanoviste je misljenje koje zastupas, a ta dva nisu ni blizu istom , mozda su nekom slicna...kao kamion i trotinet....ili hajde kao auto...

- - - - - - - - - -

Prema svecu i tropar, autorka preambiciozno postavila temu, to ti je kao kad pacijent postavlja temu da li cukanjem televizora sa strane moze da popravi televizor...i zasto...

A i vecina ucesnika onako komade nabacuje i zakucava kao da su ostaci sa neke gradjevine , camova gradja...
Ko ti kriv što si neprincipijelan...:lol:
 
Dosao je 21. vek, rusenje principa (u stvari tradicije neprijatelja) je novi nacin ratovanja.
Sve je postalo podlozno dogovoru, diskusiji i trenutnom osecanju.
Principi se predstavljaju kao stetan konstrukt, koji onemogucava slobode.

Rusenjem principa (tradicije) jednog naroda rusi se citava struktura drustva.
I covek i narod su ono sto tradicionalno i principijelno oduvek jesu.
Neprincipijelno je danas biti guslar, sutra gej, prekosutra vegan, zatim budista, pa nacionalista... To je put gubljenja sebe.

- - - - - - - - - -

Svi veliki narodi imaju velike mitove. Principe. Tradiciju.
 
Znaš ti Mužjače da se ja teže vređam-za moje gluposti je u redu da me neko nakrpi,a za tuđe koje se odnose na moje pametne reči-šta i da kažem...:lol:
A inače,da,postoje lični i društveni principi,čak i principia mehanika i prinipia matematika...Ali su svi odreda ljudskog uma delo,a na božanskim-determinacijskim osnovama konstitucije Univerzuma...
To će reči da ,kako bi to i Kant podelio,postoje moralni i praktični principi...
O tvom kanceru sam ti u repki...
Inače,farmaceuti su debelo odgovorni za toliko kancera u ljudskom rodu jer su radi enormnih zarada na hemoterapijama ignorisali epohalno otkriće Ota Varburga,nobelovca.Tužna slika korporacijskog kapitalizma...Šta reči za te farmaceute...
https://sr.wikipedia.org/wiki/Ото_Варбург
Dokaz Varburgovog otkrića je i taj da ni jedan jedini jogin u svetu nikad nije obolio od kancera!

Ma zajebavam se. Zapravo, ja sve što kažem lažem. Znači nisam mislio da ću da te uvredim, nemam kancer (još uvek), a što se Varburga tiče, on je umro. A što se farmaceutske industrije tiče, mislim da nas ona najviše voli i da bez nas ne može da živi. Ako nešto izjavim, a ispostavi se kao tačno, to je sasvim slučajno i nenamerno.
 

Back
Top