Tinejdžeri i religioznost

Religiozan jesam,hriscanin pravoslavac
To je nesto sto mi je bilo nametnuto od detinjstva i to sam prihvatio
E sad,da sam vernik,bas i nisam,ne secam se kada sam poslednji put posetio crkvu,jer mislim da je crkva kao institucija cista glupost
Dalje,verujem po princupu u ono sto mi se svidja,tako da kombinujem par religija kao sto su hinduizam,islam i od svake po malo
 
Negde u osmom razredu sam skapirao da je hrišćanstvo jednostavno nešto što nije za mene, da u hrišćanskog boga ne verujem, da nikad nisam ni prihvatao njihovu dogmu a onda kada jesam, samo me je natapala osećajem krivice zbog sopstvenog postojanja i postupaka. Što bih to radio sebi :D ?
Sada ne mogu reći da sam ateista, a ni agnostik u čistom smislu ali lebdim tu negde između, u preispitivanju, mada ne zalazim prečesto u takva pitanja čak ni u komunikaciji s drugima. Mislim da su religija i politika stvari oko kojih se ne vredi raspravljati jer je besmisleno, i jer su besmislene. Ne donose ništa nikome. Prazan hod.
 
mozda si deista, a sto ne verujes Darvinu? :lol:

Zato sto samo dete prvi razred osnovne moze da poveruje da smo nastali od majmuna..

- - - - - - - - - -

Definitivno sam deista, hvala na informaciji :lol:

Deisti vjeruju u sljedeće stvari i principe:

Bog je napravio svemir i sve u njemu, navio ga kao sat i distancirao se od njega.
Bog se ne prikazuje niti je postojao u ljudskoj formi
Čovjek se ne može približiti Bogu ni kroz jednu religiju ili rituale
Bog nema odabrani narod
Čuda se ne događaju
 
dakinho, koji su tvoji kontraargumenti za Darvinovu teoriju, baš me zanima :D?


Pošto mi se čini da previše pojednostavljuješ. Nismo mi tek tako nastali od majmuna, ne od ove vrste koju vidiš u zoološkom vrtu; postojao je zasigurno zajednički predak, i mislim da su dokazi za to više nego očigledni čak i vizuelno, a potom i kad pogledaš kognitivne sposobnosti obe vrste. Možda Darvinova teorija nije bez rupa, svakako, ali reći da nije u svojoj osnovi validna je prosto nedostatak istraživanja sa tvoje strane.
 
zato sto su pristalice darvinove teorije uglavnom ateisti?

Sad ces reci nisu, ok znaci bog je stvorio majmuna pa smo se milionima godina razvili u ljude.. :lol:
Zapravo to i nije istina, većina onih koje danas smatramo najvećim naučnicima su bili vrlo religiozni. Darvin je na primer veliki deo svog života bio hrišćanin, i negde u poznim godinama je postao agnostik, ali je uvek čvrsto verovao u boga. :D A ono, ima li veće pristalice Darvinove teorije od samog Darvina? :lol:

A zašto je majmun ostao majmun?Meni ta priča ne pije vodu.
Zato što ne znaš priču. Njegova teorija nije da smo se razvili od današnjeg majmuna, lol, već da smo pre mnogo vremena imali zajedničkog pretka sa majmunima. I onda su se potomci te životinje u zavisnosti od okolnosti u kojima su živeli razvijali na različite načine, i vrlo je moguće da se čovek razvio prosto jer je živeo u mnogo oskudnijim uslovima od onoga što su danas majmuni, pa je bio prinuđen da se snalazi. A ni majmun nije ostao majmun, postoji mnogo vrsta koje su se različito prilagodile i neke su na višem a neke na nižem stupnju razvoja.

Mada, ja priznajem da nikad nisam čitala Poreklo vrsta u originalu, već samo radove koji su se poslužili tim delom radi svojih teorija, pa je tako moje viđenje Darvina iskrivljeno jer se odvija kroz prizmu mišljenja drugih naučnika. Svakako bi je trebalo proučiti direktno.
 
Daj Milorade od tebe nisam očekivao da budeš tako uskog mišljenja :lol: Znaš, vrlo je lako davati zaključke, a malo teže istražiti obe strane i onda doneti zaključak. Imaš vrlo jednostavne primere adaptacije određenih životinjskih vrsta i danas, evo npr neke životinje u Černobilju su se adaptirale na okruženje, promenile su svoje navike, a neke čak i izgled (vrsta ptica je npr mutirala tako da je promenila boju svog perja, ili nešto slično).

Mutacija jeste evolucija, ne možeš npr osporiti da dinosaurusi nisu postojali ako imamo toliko pronađenih fosila. A ako si Hrišćanin koji se pridržava Biblije, gde su tu onda dinosaurusi? Oni se jednostavno nisu adaptirali na promene ili potencijalne kataklizme koje su ih očistile, dok su druge, manje životinje uspele u tome, mutirale su, prilagodile se i preživele.
 
"It's not the cash, it's the faith. We'll take this plane for example. This eighty-ton chub of metal, seat cushions and Bloody Mary mix has no right to be soaring through the sky, but along comes Newton, explains something about the airflow over the wing creating an uplift or some such shit, none of which makes a lick of sense, but you got 82 passengers back there who believe it so fiercely, the plain continues its journey safely. Now what's keeping it aloft? Faith, or Newton?"

http://serijesad.com/americangods/sezona-1/epizoda-1

22:25, odslušajte svakako, glumac je fantastičan. :D
 
"It's not the cash, it's the faith. We'll take this plane for example. This eighty-ton chub of metal, seat cushions and Bloody Mary mix has no right to be soaring through the sky, but along comes Newton, explains something about the airflow over the wing creating an uplift or some such shit, none of which makes a lick of sense, but you got 82 passengers back there who believe it so fiercely, the plain continues its journey safely. Now what's keeping it aloft? Faith, or Newton?"

http://serijesad.com/americangods/sezona-1/epizoda-1

22:25, odslušajte svakako, glumac je fantastičan. :D

jel si procitala knjigu? ja adaptaciju cekam jos od kad :D
 
Jesam. :mrgreen: Ja nisam ni znala da uopšte planiraju seriju, znači slučajno mi drugar reče IMA NEKA SERIJA AMERIČKI BOGOVI HOĆU DA POGLEDAM, rekoh čekaj šta. :D

Kako ti se čini? :D

Pa ove prve epizode nisu lose, kasnije Lori posvecuju malo previse vremena i tu odstupaju dosta od knjige, generalno njen lik bar meni postaje iritantan...
Inace svidja mi se izbor glumaca, Ian Mcshane odlican kao Sreda :D
 
Daj Milorade od tebe nisam očekivao da budeš tako uskog mišljenja :lol: Znaš, vrlo je lako davati zaključke, a malo teže istražiti obe strane i onda doneti zaključak. Imaš vrlo jednostavne primere adaptacije određenih životinjskih vrsta i danas, evo npr neke životinje u Černobilju su se adaptirale na okruženje, promenile su svoje navike, a neke čak i izgled (vrsta ptica je npr mutirala tako da je promenila boju svog perja, ili nešto slično).

Mutacija jeste evolucija, ne možeš npr osporiti da dinosaurusi nisu postojali ako imamo toliko pronađenih fosila. A ako si Hrišćanin koji se pridržava Biblije, gde su tu onda dinosaurusi? Oni se jednostavno nisu adaptirali na promene ili potencijalne kataklizme koje su ih očistile, dok su druge, manje životinje uspele u tome, mutirale su, prilagodile se i preživele.

Dinosaurusi jesu postojali, ali je problem što tupavi protestantski kreacionisti tezu da je svet Bog stvorio pre 6000 godina tumače doslovno, odnosno kao da su Božjih 6000 godina i ljudskih 6000 godina isto. Time sebe diskvalifikuju iz svake ozbiljne rasprave. Zato je Miroljub debilan kreacionista jer doslovno shvata sve iz Biblije, pa onda lupeta gluposti kako su dinosaurusi i ljudi živeli zajedno, i slične nebuloze.

Ja u evoluciju ne verujem iz prostog razloga što nema prelaznih fosila (a moralo bi da ih ostane mnogo nakon dugogodišnjih promena i evolucije) i iz razloga što bi naučnici u sadašnjim uslovima sa modernim tehničkim i naučnim mogućnostima mogli da izvedu evoluciju vrlo lako u laboratorijskim uslovima, ili je bar započnu i pokažu da je moguća.

Fizičke sličnosti izmedju čoveka i majmuna postoje donekle, ali je apsurdno tvrditi da imamo zajedničkog pretka. Znam da mnogi prema Bogu i hrišćanstvu imaju ciničan stav, ali meni je teza kako od majmuna može da nastane čovek tokom godina i godina nekakvog prilagodjavanja smešna. Ne kapiram što bi se pozivali na ptice i neke navodne mutacije u Černobilju, kad vrlo lako mogu da izazovu evoluciju u laboratorijskim uslovima.

Još jedna od teza u prilog postojanju inteligentnog dizajna je posebna informacija koja postoji u DNK, a koja se čita korišćenjem genetičkog koda.

U svakom slučaju ne dopada mi se inkvizitorni odnos evolucionista prema svemu što ne poštuje teoriju evolucije. Zato i izbegavam uživo da govorim o tome jer sam nekoliko puta probao, i bio žestoko napadnut (do ivice fizičkog incidenta).
 
Inače u Boga su verovali: Albert Ajnštajn, Maks Plank (tvorac kvantne fizike), Verner Hajzenberg (tvorac prvog atomskog programa i najveći nemački naučnik koji je odbio da napravi atomsku bombu za Hitlera), Žorž Lemetr (tvorac Big Bang teorije), Ronald Fišer (čuveni engleski genetičar), E.T. Vitaker, Lord Kelvin, Mihajlo Pupin, Ernest Radeford (otac nuklearne fizike), Aleksis Karel, Teodosije Dobžanski (čuveni evolucioni biolog i genetičar), Verner fon Braun (otac američkog kosmičkog Apolo programa), Kurt Godel, Ser Robert Bojd (vodeći engleski astronom moderne epohe), Robert Bejker (čuveni paleontolog i izučavalac dinosaurusa), kao i: Luj Paster, Faradej, Džul, Gregor Mendel, Žan Batist Lamark (koga je Darvin smatrao svojim prethodnikom i učiteljem), Lavoazje, Svedenborg, Ojler, kao i Njutn, Lajbnic, Bojl, Paskal, Dekart, Galileo, Kepler, Bekon, Djordano Bruno, Nikola Kopernik i mnogi drugi...
 

Back
Top