Odbojan jezik filosofski

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Gledam nešto ovaj forum, svi ste uglavnom okej likovi, ne mogu da kažem..

U vreme kada ljudi gledaju samo slike, čitaju najviše dve rečenice, razmišljaju bez naprezanja, neki od vas ulože silno vreme, nakucaju čitave A4 strane teksta da bi odražli plamičak filosofske misli.


Pitam se ipak, ako je cilj mislećeg čoveka, da snabde mislima one koji ne misle?
Da im postavi važna pitanja koja se oni ne bi setili ? itd - Zbog čega ovdašni "mislioci" rade protiv sebe?

Da li je moguće da se govornik obrati masi na taj način što će samo ćutati i čekati da mu masa pročita misli? Nije.
Kakav je taj govornik ako očekuje da se to ipak desi?

Čudak? Ludak? Umno bolestan čovek?

kakav je onda filosof -forumaš koji koristi zakukuljene i zamumuljene leksičke akrobacije?

Nije li humanost osnova filosofije.
Nije li dobronameran, odmeren, ljudima prilagođen rečnk mnogo bolje rešenje?

Neće li se više pčela skupiti medom, a ne sirćetom?

Ukratko..zašto umesto pitkog i razumljivog jezika koristite bodljikavu žicu samo vama razumljivu?

da li se osećate kao mentalni masturbatori..i od kada to traje?
Pijete li neke teblete..i koje?

Zašto niste sposobni da ljude zainteresujete za filosofiju?
Što je činite odbojnom, a vas pogodnima da vas ljudi gađaju paradajzom ili pokvarenim jajima?

Filosofska misao treba da ljudima život učini boljima, a ne da im se smuče filosofi?

da li ste vi bruka i sramota koje bi se Platon, Aristotel, Niče..stiedli?

da li je Sokrat umro da bi ovakvi "filosofi" danas postojali?

Kako biste neko dete zainteresovali za filosofiju vašim rogobatnim leksičkim akrobacijama u koje se ni sami ne razumete?

:rtfm:
 
Gledam nešto ovaj forum, svi ste uglavnom okej likovi, ne mogu da kažem..

U vreme kada ljudi gledaju samo slike, čitaju najviše dve rečenice, razmišljaju bez naprezanja, neki od vas ulože silno vreme, nakucaju čitave A4 strane teksta da bi odražli plamičak filosofske misli.


Pitam se ipak, ako je cilj mislećeg čoveka, da snabde mislima one koji ne misle?
Da im postavi važna pitanja koja se oni ne bi setili ? itd - Zbog čega ovdašni "mislioci" rade protiv sebe?

Da li je moguće da se govornik obrati masi na taj način što će samo ćutati i čekati da mu masa pročita misli? Nije.
Kakav je taj govornik ako očekuje da se to ipak desi?

Čudak? Ludak? Umno bolestan čovek?

kakav je onda filosof -forumaš koji koristi zakukuljene i zamumuljene leksičke akrobacije?

Nije li humanost osnova filosofije.
Nije li dobronameran, odmeren, ljudima prilagođen rečnk mnogo bolje rešenje?

Neće li se više pčela skupiti medom, a ne sirćetom?

Ukratko..zašto umesto pitkog i razumljivog jezika koristite bodljikavu žicu samo vama razumljivu?

da li se osećate kao mentalni masturbatori..i od kada to traje?
Pijete li neke teblete..i koje?

Zašto niste sposobni da ljude zainteresujete za filosofiju?
Što je činite odbojnom, a vas pogodnima da vas ljudi gađaju paradajzom ili pokvarenim jajima?

Filosofska misao treba da ljudima život učini boljima, a ne da im se smuče filosofi?

da li ste vi bruka i sramota koje bi se Platon, Aristotel, Niče..stiedli?

da li je Sokrat umro da bi ovakvi "filosofi" danas postojali?

Kako biste neko dete zainteresovali za filosofiju vašim rogobatnim leksičkim akrobacijama u koje se ni sami ne razumete?

:rtfm:

Srecom, sada ih vise nema toliko, treba ih svakih par godina potsetiti.
 
Moj stav je prema onome ko pita....

Znaci zoro je tip koji bi da cita dve recenice najvise, a da mu sve bude jasno...
Kad se filozofija svodi na jasnocu u dve recenice, od dubine nema nista....

Zato sam i pomenuo rec ebivetar....osoba koja bi a ne bi, onako usput radi sve...

- - - - - - - - - -

A plus sto nema postovanja...
 
msm kolko čovek treba da bude bolestan pa da piše tekst koji ne komunicira sa čitaocima?

Kapiram da ima likova koji vole da posmatraju kako se ređaju slova po ekranu dok kucaju..
i kapiram da u toj skribomaniji ne umeju da se zaustave..

ali zbog čega to objavljuju javno?

kako se ne zapitaju gde je problem i zbog čega ih ne čita niko?

- - - - - - - - - -

Moj stav je prema onome ko pita....

Znaci zoro je tip koji bi da cita dve recenice najvise, a da mu sve bude jasno...
Kad se filozofija svodi na jasnocu u dve recenice, od dubine nema nista....

Zato sam i pomenuo rec ebivetar....osoba koja bi a ne bi, onako usput radi sve...

- - - - - - - - - -

A plus sto nema postovanja...

ti biraš dubinu umesto jasnoće?

A šta misliš da da probaš sa ronjenjem..?
 
Znaci , niko nije ocekivao da ces razumeti ono sto je napisano, a to je, da filozofija nije obavezno obrazovanje...
To znaci ko se interesuje da ce savladati filozofiju....a ko se ne interesuje, ne treba mu bas ni snishoditi...
Filozofija ima dva mnogo veca problema od ovog , kako snishoditi deci i pekmezama...

- - - - - - - - - -

Istina, ali je za ovo u pravu.

To je za neku drugu temu, tice se notacije...
Izmedju dobre notacije i srpskog jezika sta bi publika izabrala?
A sta bi izabrao filozof?
 
samo onaj ko ne razume bit filosofije

samo onaj ko nema filosofsko vaspitanje

samo onaj ko ne veruje da jedino filosofija može da promeni svet - može da dozvoli sebi luksuz da bude nejasan.

Poogotovo u današnja vremena, kada ljudi jako retko sednu da čitaju neko duže štivo.
Pogotovo u vreme kada mlađim ljudima treba filosofske misli više nego ikada.

Biti nejasan, preopširan, nečitak a lelemudati o filosofiji, u najmanju ruku je neodgovorno.
Možda čak i štetnije nego bilo šta drugo, jer radi suprtonu stvar - odvraća ljude od filosofske misli.
 
Pa striktno gledano ja nisam filozof, jer ne zelim plodove filozofije...
Ne priklanjam se stilovima, a to je kaznjivo i nepostovanje filozofije...kao i knjizevnosti...
Dam ja jednom poznatom kriticaru da mi analizira delo..
I on kaze kich.
Ja pitam zasto, on kaze ne pripada nijednom pravcu striktno a to onda znaci nepostovanje tih osnovnih sadrzaja vezanih za pravce...
Kasnije smo kroz pricu dosli da je puno zanimljivog ali neuobicajenog u samom delu, ali i dalje je ostalo kich...

Tako mu ja dodjem kicherica u filozofiji...nije filodoxia ali je kicherica...
 
Ja mogu da zauzmem vise stavova po pitanju jasnoce filozofskog izrazavanja...
Prvi je u smislu kakav vecina zeli, a to je filozofija kao emocionalna geneza, zanimacija i strast....
Tu ne dolazi u obzir da se uprosti jezik opstenja....on je stilski izgradjen i to je to...otvorena su vrata pa stigni i nauci stilove i izrazavanje...
Ja licno bih to menjao, ali ja nisam uopste u tom znacenju filozofije pa otkud mi onda sloboda da tu nesto zahtevam.
Npr ne bi mi bilo 6 razlicitih tumacenja istog pojma, zavisno od filozofa...

Drugi je u smislu istrazivanja svega i svacega.
Tu je stav da se lelemudima i demagozima treba uciniti filozofija neprijatnom.
A istrazivanju prijatnom i tacnom...
Notacija tu ima izuzetan znacaj...

Treci je ovo , filozofija za siroke narodne mase , da se malo naduvaju u gordosti i da prodaju mudrost i pamet Tolstojevskog...
Estrada i elita starleta...
Tu sam tek protiv da im se otvara filozofija jer pogledaj samo krstaricu ili nase domace medije....uzas zivi od mudrolija koje em nisu mudrosti em su nakaradne em su povodljive za sve kao da jesu mudrosti..

Strucnjak ima velikih problema danas da ubedi eksperta da nesto donosi stetu i da nije dobar postupak...
Svi znaju sve...
Secate se onog tipa sto bi da nauci programiranje, ali da mu ne palamudimo nesto kao 3,4,5 knjiga nego ako moze neka skripta od 20 strana da stigne za 2 dana da nauci...?
 
Načelno, akademski jezik ume da bude odbojan.

Moj sin i njegov drugar su, karikirajući akademski stil pisanja, napisali "filozofski" tekst koji nije imao nikakvog smisla. Bukvalno: presipanje iz šupljeg u prazno. Bio je pun vešto ubačenih floskula, dopadljivih metafora, stručnih izraza i bombastičnih reči. Na prvi pogled tekst je delovao kao fantastično sročeni traktat, a na drugi da je reč - ni o čemu.
Njihova zezancija je sjajno prošla kod profesora, koji je, čak, doneo "validan zaključak" iz besmislenih premisa. Učenicima je "pojasnio" o čemu se radi u zadatku njihovih drugara, i svi su tvrdili da razumeju. U grand finalu, ova dvojica su priznala da je reč o zezanciji. Srećom te profa nije bio sujetan u toj meri da se ne našali na sopstveni račun, ali im je dao zadatak da neki inače komplikovan i dugačak tekst sažmu u nekoliko rečenica a da pritom smisao ostane isti.

Izražavanje je stvar individualnog stila.
No, određene oblasti imaju svoj dijapazon (specifičnih) termina, a - brate - zavisi i kojoj publici se obraćaš. Arogantno je kada se laicima obraćaš koristeći terminologiju koju ne poznaju, kao i što je bezvezno stručnjacima iz neke oblasti crtati čika Gliše trudeći se da im prezentuješ ono za šta se podrazumeva da im je poznato.
 
Na forumu je jasno kome se obracas, ali je sumnjiv cilj kod nejasnog makar i strucnog izrazavanja.
Tamo gde je predavanje osmisljeno za odredjen krug ljudi nepotrebno je voditi racuna o jasnom izrazavanju,
kada pises za nedefinisan tip ucesnika zgodnije je koristiti razumljiv zargon jer se ne gubi pravac diskusije na pojasnjavanje
razlicitosti terminologije.
 
Seća se da sam jednom na nekom forumu, ne sećam se sada na kom, uzimao nasumice rečenice sa nekih tekstualnih sajtova i ređao ih.

Ništa nije imalo nikakvog smisla..ali sam dobijao poruke tipa "bravo care vidi se da ti znaš o čemu pričaš.."

šta reći..
 
Filozofija je nastavak vaspitanja. Vaspitanje pretvara dete u čoveka.
Deca se vaspitavaju rečima i pričama koje ona mogu da razumeju. Tako uče i prihvataju stavove, ideje, napreduju, izgrađuju sistem i uklapaju sa zajednicom.

Kad odrastu, nastavljaju da sebe vaspitavaju, i to se zove filozofija. Čovek može da prihvati samo ono što može da razume.
Zato se ne počinje od Hajdegera i Hegela, nego od književnih klasika, lako razumljivih i uglavnom pitkih.
Od onoga što je razumljivo. Od onoga za šta nije potreban prevodilac u glavi.
 
Patak je u pravu da ovo nije ucionica, a on i ne koristi "nerazumljivu terminologiju"

zato mogu da ga citaju i laici.

Medjutim, nemogucde je izbeci odredjene postavke u glavi sagovornika,

tako da se razlikuju oni koji pisu razumljivo i oni koji pisu korektno ili filozofski.

stvar je u citaocu da zahteva pojasnjenje ili da se potrudi da procita ono sto ne zna ili ne razume.
 
Na forumu je jasno kome se obracas, ali je sumnjiv cilj kod nejasnog makar i strucnog izrazavanja.
Tamo gde je predavanje osmisljeno za odredjen krug ljudi nepotrebno je voditi racuna o jasnom izrazavanju,
kada pises za nedefinisan tip ucesnika zgodnije je koristiti razumljiv zargon jer se ne gubi pravac diskusije na pojasnjavanje
razlicitosti terminologije.

Da li je jasno?
Meni nije jasno, jer publika i autori iz 2004 i danas su nebo i zemlja....
 
Patak je u pravu da ovo nije ucionica, a on i ne koristi "nerazumljivu terminologiju"

zato mogu da ga citaju i laici.

Medjutim, nemogucde je izbeci odredjene postavke u glavi sagovornika,

tako da se razlikuju oni koji pisu razumljivo i oni koji pisu korektno ili filozofski.

stvar je u citaocu da zahteva pojasnjenje ili da se potrudi da procita ono sto ne zna ili ne razume.

Imam ja problem i donosim probleme u komunikaciji..
Npr ja sam uveo zbog filozofije pravilo da cak i glagole pisem sa spojenim ne....nedajem, neprimam pored velike cetvorke.
Zatim mnoga znacenja kod mene nisu redudantna vec su komparativno stepenasta - gradijentna
Pozajmljujem znacenja iz raznih oblasti pa mi onda cesto neki pojam znaci pogresno jer u toj oblasti to znaci..
Ne mogu sad da se setim koja dva ili tri komada, ali znam da sam ulovio to kod terminologije..

Ali to je sve jos i sitnica prema onome sto se napada....
Kamo srece da je ucionica....nista ja ne bih imao protiv da prosirim tri recenice vise i kazem, pojam ideje pozajmljujem od Platona a ne slazem se sa Aristotelovim tumacenjem uprostavanjem te , prilicno apstraktne definicije za to vreme, cak i za danas..

Pitkost je skoro pa najveci neprijatelj moje filozofije, tj onoga sto ja cenim u filozofiji.
Floskule, demagogija, ushicenje usled samozadovoljstva, to su meni uzasi u filozofiji...
Pristajem ja na pravce koji nisu bas grane, nego su pravci....sta cu....
Kad god citam bilo kog filozofa, najezim se, Ustvari , Hegel mi malo izazivao nervozu u stomaku ali se oprao time sto je navodio digresivno nesto totalno nepovezano sa glavnom pricom a meni bitno...

Ali opet sve je to ok...
Cak i kad citam ove danasnje kulturologe, sociologe i filozofe, nije toliko strasno , ali je strasno ako filozof misli o smrti dok pise filozofiju..
To je uzasna i neprimetna patologija..
Filozof ako hoce da radi posao mora da misli da je besmrtan...
Inace ode u demagoge i svirace kujcu....mudre folirante i blefere, manipulatore i sta vec karakter odredi...

Isto kao sto ne postoji objektivnost ako imas zelje...osnovni postulat pre ikakvog razmisljanja o filozofiji koji upraznjavam kao pranje ruku...
Ne sme da bude ikakve zelje...ni namere , ni motiva...nicega...
 

Back
Top