Istina

Thucydides

Gost
Poruka
4.551
Ljudi ili zivotinje koji se samo prilagodjavaju spoljnjim uticajima nisu sposobni da pronalaze istinu. Da bi se spoznala istina u vezi bilo cega, potrebno je da se ona pogleda po horizontali i po vertikali. Posto se sve uglavnom samo prilagodjava, to u vremenu necemo pronaci pravolinijski razvitak jedne ideje ili stvari, nego ce tu biti skokova lijevo i desno, gore i dole. Npr. istorija razvoja americkih superheroja (Superheroes Decoded) pokazuje uplive americkih dnevnopolitickih dogadjaja u oblikovanje i dodavanje novih karaktera u stripu. Ako je nesto aktuelno na politickoj sceni to se odmah dodaje u pricu i na taj nacin crpi materijal za razvoj price. Tako i karakter modernih ljudi oblikuje se prema dnevnoj politici i oni uopste nemaju pojma zasto su postali takvi kakvi jesu. Mogu cak da budu sasvim stetni po ono sto bi oni sami htjeli postici ili sprijeciti kad bi znali koliko vrijedi to sto rade, ali posto su odlucili da se izgube oni ce da napuste ispitivanje razloga za i protiv. Dakle, istina je moguca samo onima koji zele da mijenjaju sebe, a ne da njih mijenjaju drugi. Oni koji prije nego sto nesto urade prvo pitaju sta ja zelim od zivota? - Vlastiti cilj. Tek u odnosu na vlastiti cilj mi mozemo zakljuciti da je to i to tako i tako, odnosno upotrebljivo ili neupotrebljivo.
 
Istina nije zakucani kamen, zapisana reč.
Istina je dijalektika, kreće se i zahteva da je posmatraš iz više uglova.
Što više uglova vidiš čini ti se da se udaljavaš od istine, a upravo je suprotno.
 
Posebno mi je drago kad ove ovdasnje bundzije ne zele da pogledaju istinu iz ugla proteklih vremena, vijekova i milenija, nego skoknu do Marksa i odatle odmah jure nazad.
 
Istina je ono što vidiš u nekom trenutku sa svoje tačke gledišta.

Ko bi mogao da u istom trenutku sagleda stvar, pojavu, ideju ... iz svih mogućih uglova,
taj bi znao kompletnu istinu.
 
Poslednja izmena:
Takozvana "istina" nije nista drugo nego model realnosti koji se zasniva na nekom skupu opazaja iz proslosti.
Cilj mu je da predvidi buducnost tj. da o neopazenom formira ideju unapred, pre nego sto ga opazi, kako bi se pripremio.

Sto veci skup opazaja na koji se model realnosti zasniva, to je on bolji.
Vremenom sakupljamo nove opazaje, na taj nacin uvecavajuci nas skup opazaja, sto dovodi do stvaranja novog, naprednijeg, modela realnosti koji smenjuje onaj stariji model realnosti.
Ovaj novi nazivamo "istinom" dok onaj stari "iluzijom".
I toga se drzimo do sledeceg azuriranja.

E sad, ko zaboravlja, dakle ne pamti, tome skup opazaja ne raste kroz vreme vec se samo menja.
Tako da njegov model realnosti ne napreduje nego se samo menja.
Danas jedno, sutra drugo.
I najgore od svega, u svakom trenutku moze da se vrati na onaj stari.
On nema osecaj da je onaj stari model bio nesto gori u odnosu na ovaj novi.
Upravo zato sto ne pamti vec zaboravlja.
Njemu svejedno koji ce da usvoji.
 
Istina je ono što vidiš u nekom trenutku sa svoje tačke gledišta.

Ko bi mogao da u istom trenutku sagleda stvar, pojavu, ideju ... iz svih mogućih uglova,
taj bi znao kompletnu istinu.

Polazis od pogresne pretpostavke, sefe gradilista.
Ti mislis da postoji nekakva "kompletna istina" samo sto smo mi slepci koji je ne vidimo jer ne mozemo da je sagledamo iz svih uglova.
Pojam "kompletne istine" je blagoreceno retardiran.
Nema nikakvog smisla.

Ono sto postoji to su OPAZAJI i PREDVIDJANJA koja se zasnivaju na tim opazajima.
 
Treba li da zovemo Ozija da vam drži "predavanje" o tome gde se nalaze boje ,oblici,procene,misli...?:per:
Mislim da je bolje za vas da ne budete ugnjetavani...:mrgreen:
Inače,Platon je dao najbolju ,do sada,definiciju istine da je "Istinit onaj sud koji govori da je nešto takvo kakvo zaista jeste".
E sad što je malo teže doći do takvog suda,to je sekund stori...
Trebalo bi,po Witgensteinu,da je kratka,inače je odmagh sumnjiva...:mrgreen:
(Naravno-i po njegovim rečima-nemoguća!)
 
...
Pojam "kompletne istine" je blagoreceno retardiran.
...

Da tebi čika šef kaže :

Pokušavaš da iskoračiš,
da budeš nov, originalan i neponovljiv.

Znaš gde grešiš - ne treba to da radiš neprestano !
( garantujem da i kevin pasulj komentarišeš na nenormalan način )

Upamti,
da bi na vrh piramide znanja ugradio bar jedan svoj kamičak u visinu,
treba da se popneš već postavljenim stenama i blokovima.
 
Da tebi čika šef kaže :

Pokušavaš da iskoračiš,
da budeš nov, originalan i neponovljiv.

Znaš gde grešiš - ne treba to da radiš neprestano !
( garantujem da i kevin pasulj komentarišeš na nenormalan način )

Upamti,
da bi na vrh piramide znanja ugradio bar jedan svoj kamičak u visinu,
treba da se popneš već postavljenim stenama i blokovima.


Bravo ovo je skoro istina, ako bi racunali ili sagledali prave blokove.

Blokove poturaju ljudi iz svog takoreci dostignutog vidika,

I pozivanje na slepacke blokove pozivamo se na rupu bez dna.
 
Da tebi čika šef kaže :

Pokušavaš da iskoračiš,
da budeš nov, originalan i neponovljiv.

Znaš gde grešiš - ne treba to da radiš neprestano !
( garantujem da i kevin pasulj komentarišeš na nenormalan način )

Upamti,
da bi na vrh piramide znanja ugradio bar jedan svoj kamičak u visinu,
treba da se popneš već postavljenim stenama i blokovima.

Ja mislim da ti si ti taj koji to radi.
Drugim recima, projektujes.

Ja samo kazem kako stvari jesu.
Dakle, nema nikakve "kompletne istine".
Besmislen pojam.
Nema nikakve "sve moguce strane jedne pojave".
Takodje besmislen pojam.

Nego si ti sad prso sto sam te ispravio pa hoces malo da se pravis pametan.
I to tako sto projektujes ono sto znas da postoji kod tebe a neces sebi da priznas da postoji.
 
Ti si isti ko ona zenica sto se zove Boja Magije.
No, ta tvoja patologija je toliko popularna da je zapravo besmisleno sto te uporedjujem sa njom.
Zato sto mogu da te uporedim sa gotovo bilo kim.

Uglavnom, ti gajis taj neki formuski imidz i zato kad dodje neko i spusti te ti se cimas ko malouman.
Postajes defanzivan.
Zivot ti zavisi od jeb.enog formuskog imidza.
I koja je tvoja prva reakcija?
Da isprojektujes svoju patolosku psihologiju na drugog.
Posto ti nijednu drugu psihologiju ne kapiras.
Odmah mislis da je taj drugi sto te spustio nekakva konkurencija, da hoce da ti unisti forumski imidz kako bi izgradio svoj.
Kao ja sam ovde doso da se istacem.
Da budem nekakva faca.
Da pecam ribe i reputacione poene.
A ne zato sto me jednostavno ova pitanja -- filozofska pitanja, pitanja kao sto su "sta je istina?" -- iskreno zanimaju i sto nemam toleranciju prema stvarima koje prosto nisu tacne.

Tebi ovo dodje ko neki teren gde poziras kao paun pa mislis svi drugi razmisljaju na isti taj nacin.
 
Ili ne poziraju, samo glume opasne likove sa razvijen jezickim funkcijama

i dvesta grama mozga.

- - - - - - - - - -

user unfriendly jel te tata tukao kaisem ili to jos radi?
 
Mozda User nije tu da "pokusava" nego da uradi nesto, da pokrene na akciju. Istina je onaj minimum uslova dovoljnih za akciju. Na dodatnim informacijama, metafizici, insistiraju mrtvaci.
 
Vazno je, kad izadjes u javnost, drzati jezik za zubima toliko dugo dok ne postanes siguran da se tvom misljenju nece moci nikad suprotstaviti niko iz zadnjih 5000 godina nijednim argumentom koji se odnosi na tu stvar a koji pokazuje u sasvim razlicitom pravcu. Takodje poznato i pod "postuj starije".
 

Back
Top