Booking.com i slični sajtovi za rezervisanje smeštaja

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.009
Otvaram ovu temu da bi pomogao onima koji se nisu dosad usuđivali da rezervišu preko internet portala,da ih malo ohrabrim. Verovatno je već većina koristila i koristi ovaj vid nalaženja smeštaja,po nekim pitanjima koje sam dobio vidim da ima ljudi koji još uvek imaju strah od online rezervacija. Uzimam booking.com kao najčešće korišćeni sajt na ovim prostorima i napraviću mali tutorijal (slikoviti) da bi videli da nije ništa strašno uz par saveta.
Naravno tema će ostati otvorena da svi daju svoje mišljenje i iskustva sa ovim i ostalim sajtovima(agoda,Expedia...) ili koji su već koristili, argumente za i protiv. Takođe ovde ću malo dokačiti i neke pomoćne sajtove tipa skyscanner(za letove) ili trip advisor da upotpunim ovaj review za online planiranje odmora.

Ja kao putnik volim apsolutnu slobodu zbog čega agencije odavno ne postoje kao opcija. Na ovaj način biram vreme nezavisno od zacrtanih termina agencija, biram lokaciju smeštaja, cenovni rang,pogodnosti koji mi zaista trebaju, način ishrane u smislu da li ću uzeti polupansion,doručak ili se snalaziti po gradu....Dakle krećem od nule i sam kreiram svoj put, a to da budem iskren i jeste na neki način deo draži putovanja za mene. Čak i da ne razmišljate tako pre ili kasnije će te možda doći u situaciju da trebate da odete u neko mesto koje agencije ne pokrivaju tako da nije na odmet da imate ovo pri ruci.



Nastaviće se.....
 
Naravno prvo se registrujete i postanete drug član,namestite jezik i valutu u kojoj će cene biti prikazane. Ako to ne uradite sajt uglavnom automatski locira i u skladu sa tim postavi jezik i valutu. Srpski je dostupan. Takođe možete postaviti i da vam pokazuje cene i valutu zemlje gde putujete. Kod mene je fixiran €.

bokk3.jpg


Sa leve strane videćete polje za pretragu gde upisujete željenu destinaciju,termin i broj osoba i traženih soba. Ostalo možete i ne morate štiklirati jer nisam video da utiče na ponudu.

book1.PNG


Da ipak dodam, cene su fixirane u lokalnoj valuti a vama se iskazuju u €. Ako dođe do promene kursa u međuvremenu vama se garantuje cena u lokalnoj valuti a u € to može ispasti i manje ili više neki euro. U principu osim ako ne idete u neko ultra-nestabilno područje gde kurs nenormalno varira ne bi trebalo da bude spektakularnih razlika. Naravno ako platite odmah to je to i kurs je nebitan nadalje.
 
Poslednja izmena:
Sa desne strane će izaći rezultati kojih na poznatijim destinacijama može biti zaista mnogo i nekoliko hiljada. Zato se pristupa filtriranju.

Sa leve strane izaberete opcije za filtriranje. Možete izabrati više polja tako da izaberete cenovni rang od 0-150 npr štiklirajući prva tri polja, isto vaći za deo grada, broj zvezdica i sl

book5.jpg



Jako je važno napomenuti: SVE CENE PRIKAZANE NA OVOM SAJTU SU ZA SOBU NE PO OSOBI !!!!
 
Poslednja izmena:
Kada tražite hotel i cena vam odgovara kliknete na njega i otvarate novi prozor:

book7.jpg


Tu pogledate slike i ako vam se dopada,i ako je lokacija n google maps koju će te imati sa strane odgovarajuća, moja je preporuka da obavezno krenete sa čitanjem recenzija. Ovaj konkretan hotel ima jako visoku ocenu od 8.5 od 900 i nešto recenzija pa se može smatrati verodostojnom ocenom. Ali svejedno čitajte jer upravo u sitnicama se može identifikovati potencijalni problem koji je za nekoga minoran ali vama može pokvariti boravak.

book8.jpg
 
najbitnije je reci da ne prihvataju svi hoteli pripejd kreditne kartice (electron, debitne), neki porihvataju samo klasicne. hosteli vecinom prihvataju sve mogucnosti tjah sve kartice kao garanciju da ce se neko pojaviti. meni s eove godine desio upravo zez sa electron karticom, nisu mogli da je obrade, hotel je bio u pitanju, na kraju sma rezervisala sobu sa sopstevnim kupatilom i uredno je prosla electron kartica, a isla sam na naplatu prve noci pre dolaska, jer je cena bila superpovoljna 16 evra za noc.

- - - - - - - - - -

al def. je booking najbolji, jer u 90 posto slucajeva prikazuje cene sa pdv i taxama, dok kod drugih sajtova to nije slucaj....cena se daje bez pdv pa ispadne vise.

da kazem kad sma vec pocela sa karticama, booking ne naplacuje...oni samo prosledjuju broj kartice hotelu/hostelu, cak i da u uslovima nema naplate prve noci pre dolaska, moze se desiti da hotel/hostel obradi karticu. kao sto rekoh meni se to desilo sa prvim rezervisnaim hotelom....oni ako ne mogu da obrade salju bookingu da ne mogu i onda booking salje onom korisniku, koji ima 24 sata (koliko se secam) da promeni broj kartice. ja digla, posle treceg, puta ruke.

meni se to prvi puyt desilo da mi ne prihvate pripejd karticu.
 
Poslednja izmena:
Dakle čitajte....ne prvu stranu samo nego barem nekoliko. Obratite pažnju zašta hotel dobija minus...ako recimo često pominu wi-fi problem a vama je internet neophodan...hotel nije za vas...i sl.

Takođe jedna bitna stvar je i ko daje recenzije jer to i govori o legitimnosti ocena. Dakle što više recenzija znači više iskustva i boravaka po hotelima i realniju ocenu, i naravno zemlja porekla,jer nije svejedno ako vidite da je popularan među Indijcima ili Arapima, Japancima ili zapadnim turistima. Kulture su drugačije,kriterijumi i očekivanja...a i da se ne lažemo to utiče i na cene skoro svigh dodatnih usluga. Ovo je u Bangkoku recimo jako uočljivo. Za druge destinacije drugi kriterijumi :lol:
 
najbitnije je reci da ne prihvataju svi hoteli pripejd kreditne kartice (electron, debitne), neki porihvataju samo klasicne. hosteli vecinom prihvataju sve mogucnosti tjah sve kartice kao garanciju da ce se neko pojaviti. meni s eove godine desio upravo zez sa electron karticom, nisu mogli da je obrade, hotel je bio u pitanju, na kraju sma rezervisala sobu sa sopstevnim kupatilom i uredno je prosla electron kartica, a isla sam na naplatu prve noci pre dolaska, jer je cena bila superpovoljna 16 evra za noc.

- - - - - - - - - -

al def. je booking najbolji, jer u 90 posto slucajeva prikazuje cene sa pdv i taxama, dok kod drugih sajtova to nije slucaj....cena se daje bez pdv pa ispadne vise.

da kazem kad sma vec pocela sa karticama, booking ne naplacuje...oni samo prosledjuju broj kartice hotelu/hostelu, cak i da u uslovima nema naplate prve noci pre dolaska, moze se desiti da hotel/hostel obradi karticu. kao sto rekoh meni se to desilo sa prvim rezervisnaim hotelom....oni ako ne mogu da obrade salju bookingu da ne mogu i onda booking salje onom korisniku, koji ima 24 sata (koliko se secam) da promeni broj kartice. ja digla, posle treceg, puta ruke.

meni se to prvi puyt desilo da mi ne prihvate pripejd karticu.

:ok:

pozabaviću se kasnije naplatom i karticama detaljnije. Ali u principu kartica se proverava i kada se ne skida ništa jer meni se desilo da mi otkažu rezervaciju zbog pogrešno ukucanog datuma isteka. Kartica za najveći broj objekata je samo osiguranje zbog čega verovatno mnogi insistiraju na klasičnim kreditnim. Najidealnije je pronaći opciju da se plaća u hotelu,ja sam mnogo puta rezervisao i platio kešom posle na recepciji,dakle karticu mi nisu ni pipnuli.
 
:ok:

pozabaviću se kasnije naplatom i karticama detaljnije. Ali u principu kartica se proverava i kada se ne skida ništa jer meni se desilo da mi otkažu rezervaciju zbog pogrešno ukucanog datuma isteka. Kartica za najveći broj objekata je samo osiguranje zbog čega verovatno mnogi insistiraju na klasičnim kreditnim. Najidealnije je pronaći opciju da se plaća u hotelu,ja sam mnogo puta rezervisao i platio kešom posle na recepciji,dakle karticu mi nisu ni pipnuli.

konkretno uslov prvog hotela, koji sam posle otkazala, jer nisu obradili karticu, je bio taj da placam po dolasku sve. ali oni su proveravali karticu i nisu mogli da je obrade. i tako tri puta. ja otkazala na kraju taj hotel i uleteo mi hostel (dve nedelje pred put) privatna soba sa privatnim kupatilom za 16 evra noc. taj hostel je imao uslov naplata prve noci pre dolaska, ja sma naravno rezervisala,, jer je cena za singl sobu sa sopstvenim kupatilom bila dzabe (pomenutih 16 evra noc). nije se desavalo da da odbiju karticu, ali moguce je zato sto sam odsedala u hostelima, a oni su skloniji da prihvataju sve kartice.

ja od sad paralelno cu koristiti i hostelworld, jer oni imaju opciju da se klikne na izbor kartice sto bookingu fali, pa cu proveravati tamo ako se poklapaju hosteli ili hosteli ko prima pripejd karticu.

al da ne mrsim..nastavi...:lol:
 
:lol:

Taman posla i poenta je da razmenimo iskustva. Razlikuje se situacija i od hotela do hotela i od lokacije. Nije neobično da debitne jednostavno ne prođu verifikaciju i na drugim sajtovima nevezano sa ovom pričom ali čini mi se da je to više do naših banaka problem,jer debitna kao debitna postoji kao opcija svuda.

Inače kada smo se dotakli ovoga....Neki hoteli sa druge strane naprave razliku u ceni za te opcije plaćanje odmah,skidanje pred dolazak i plaćanje u hotelu...i to ume da bude onako značajno. Ja da idem prekosutra u Budimpeštu na primer platio bih bez problema odmah i unapred ali ako planraš sada za septembar ili za novembar naravno da se uvek traži opcija sa otkazivanjem i plaćanjem u hotelu jer može mnogo štošta da se promeni,da uleti neka super akcija pa čak i da taj hotel spusti cenu a vama će ostati fixirana stara.

nastaviće se....
 
Poslednja izmena:
Dakle odlučili ste se,na donjoj polovini stranice imate ovakvu sliku

book10.jpg


Tu izaberete tip sobe, tip kreveta,da li želite ponuđeni doručak... i označite 1(jedna soba) sa desne strane u onom kvadratiću "izaberite jedinice"

- - - - - - - - - -

Kada kliknete na sigurno ću rezervisati izlazi vam nova strana gde upisujete vaše podatke

book11.jpg


Tu vas obaveštava koji je kranji rok za otkazivanje i nudi vam dodatne opcije tipa prevoz od aerodroma,ren-a-car i sl.

U donjem delu strane je prozor gde možete napisati neki poseban zahtev,na primer rani check-in pošto u ovom hotelu počinje od 14h.

book12.jpg


- - - - - - - - - -

Idete dalje i izlazi prozor gde ubacujete podatke o kartici (pogledati postove gore od BojeMagije i moje)

book14.jpg


Kada to završite stiže vam potvrda koju odštampate...i to bi bilo to :lol:
 

Prilozi

  • book9.jpg
    book9.jpg
    69 KB · Pregleda: 16
Moje iskustvo je: preko 30 rezervacija poslednjih 7-8 godina, nikada mi nije naplaćeno više od prikazane sume,nikada se rezervacija nije zagubila,nikada mi nisu skinuli pare ranije ili imao bilo kakav problem na recepciji. Naravno bilo je par razočarenja sa hotelom ili sobom u odnosu na prikazano ali ipak u najvećem broju slučajeva ono što je prikazano je i bilo ono što sam dobio.

Tu dolazimo do pomoćnog sajta Trip Advisor :lol:

nastaviće se.
 
Poslednja izmena:
booking je odlican, on mi je uvek prva opcija kad gledam smestaj. agoda je isto dobra. za stan na dan varijantu je vrlo popluaran airbnb, ali je ga ne volim zbog placanja provizije. srecom, na bookingu u poslednje vreme isto postaju popularni stanovi koji se izdaju na kratak period. za mene je to najpovoljnije varijanta smestaja jer nas je 4 kad putujemo porodicno i hotel obicno budr skuplja opcija
 
I mi najčešće koristimo Booking za kratka putovanja.
Prošle godine smo prvi put rezervisali more preko njih. Spakovali se, krenuli i na trećini puta dobijemo mail da nam je hotel otkazao smeštaj. Čitala sam mail 3x i nisam mogla da verujem. Ponudili su nam drugi smeštaj, uz doplatu, koju bi oni kasnije refundirali. Rezervisali smo taj ponuđeni hotel, i bili oduševljeni. Booking nam je uplatio razliku para na račun, uz kopiju računa. Sve u svemu, bili smo baš prijatno iznenađeni.
 
Букинг користим само када резервишем хотеле, а у случају да су они превише скупи букирам собе преко аирбнба.

Што се тиче букинга, понекад је паметније букирати из два пута, рецимо ако желите 10 ноћења у неком хотелу, понекад је теже наћи толико ноћења и цена скаче, зато је боље букирати 5 дана у једном хотелу, па следећих 5 дана у другом, ем је јефтиније, ем је бољи избор.
 
Букинг користим само када резервишем хотеле, а у случају да су они превише скупи букирам собе преко аирбнба.

Што се тиче букинга, понекад је паметније букирати из два пута, рецимо ако желите 10 ноћења у неком хотелу, понекад је теже наћи толико ноћења и цена скаче, зато је боље букирати 5 дана у једном хотелу, па следећих 5 дана у другом, ем је јефтиније, ем је бољи избор.

Najbolja stvar kod bukiranja je što možeš da menjaš mišljenje do par dana pred put i promeniš neograničen broj hotela ili skratiš ili produžiš boravak po potrebi, iskombinuješ po volji i hotele i datume. Ja i kada rezervišem reagujem kada mi na mejl stigne neka poruka od bookinga za tu destinaciju čisto da vidim da nema nešto bolje za iste ili manje pare.
 
Moje iskustvo je: preko 30 rezervacija poslednjih 7-8 godina, nikada mi nije naplaćeno više od prikazane sume,nikada se rezervacija nije zagubila,nikada mi nisu skinuli pare ranije ili imao bilo kakav problem na recepciji. Naravno bilo je par razočarenja sa hotelom ili sobom u odnosu na prikazano ali ipak u najvećem broju slučajeva ono što je prikazano je i bilo ono što sam dobio.

Tu dolazimo do pomoćnog sajta Trip Advisor :lol:

nastaviće se.

TripAdvisor je sajt koji je namenjen ocenjivanju ne samo smeštaja nego i restorana,znamenitosti,potencijalnih izleta i aktivnosti i svega ostalog što čini jedan odmor. Pošto ocene i utiske a i što je takođe važno slike ostavljaju sami turisti na ovaj način se dobija bolji insajderski info u vezi sa nekim hotelom sa mnogo više informacija nego što ljudi mogu dati na sajtovima za buking smeštaja. Dakle kada nađete hotel ne bi bilo loše baciti ovde pogled jer vam uprava hotelasigurno neće prikazati gradilište na 10 metara od terase ili disko klub ispod ili smeće ispred hotela koje se ne odnosi i sl. Sitnice koje nekad mnogo znače
 
Scyscanner je sajt za pretragu letova, takođe jedan od esencijalnih za putnički život :lol:

www.scyscanner.net

na sajtu imate klasičan search gde izaberete destinaciju i datume leta i idete na search

scann1.jpg


sajt traži sve aviokompanije i daje vam sve ponuđene opcije direktne i sa više presedanja, poređane od najniže cene naviše sa izdvojenom prečicom ka najboljoj,najjeftinijoj i najkraćoj u vremenskom smislu

scann2.jpg
 
Ono najvažnije je opcija "price alerts" koja se nalazi gore desno gde se logujete na account

scann4.PNG


tu vam se pojavi prozor sa prethodnim pretragama i opcija za novu, gde ubacite datum i destinaciju i klikom na "create price alert" počinju da vam stižu obaveštenja na imejl koji ste dali pri registraciji o konkretnoj ceni leta na izabranoj destinaciji.

scann5.jpg
 

Back
Top