Aleksandar Veliki

ma procitao sam ja sve o njemu.
Proucavam njegov zivot oko 2 godine vec..
Hteo sam malo da vidim vi sta znate,al' ima puno toga tako da bolje da se zatvori tema.
Hvala u svakom slucaju..
 
Zivela Albanija na Kavkazu...

macedonian_empire_336_323.jpg
 
Bio je strasan vojni genije,ali avanturista! Mislim da je osvajao svet iz radoznalosti,a ne sto je hteo da vlada njime. Jos je veci njegov domashaj kada se zna da je u osvajanje krenuo sa 19-20 godina. Prosto neverovatno!
Koliko znam jedini neporazeni vojskovodja.
 
Upravo tako.
Sve sto si rekao je tacno.
Pogledaj samo onu mapu gore..evo,proucavam detaljno njegov zivot toliko dugo,i jos ne znam kako je sve to uspeo?!
I pored novina u ratovanju, i pored dobrog temelja koji mu je ostavio Filip..
 
razlog shto je aleksandar uspeo je svakako njegova mudrost,ali i chinjenica da za vojsku koju je on sakupio jedina ozbiljna pretnja bila je persija koja je u odluchujutjoj bitzi taktichki odigrala uzhasno tako da je nakon toga aleksandru put bio otvoren ka maloj aziji...
 
Da,porazio je mnogobrojniju persijsku armiju i zauzeo celokupnu teritoriju najveceg carstva tog doba.
Cak je uspeo i da prosiri granice na istok.
Medjutim,ono sto je meni zanimljivo---po povratku u Vavilon,nakon pohoda na Indiju,planirao je invaziju na zapad.Dakle u Evropu.
Sad mogu samo da zamislim sta bi se desilo da su Hefestion i Aleksandar preziveli.Planiran je napad na Rim koji je u tom vremenu tek bio na pocetku uzdizanja svoje moci.
Zamislite da je Aleksandar unistio Rim u 4. veku p.n.e.(a sigurno bi), i jos vise,da je krenuo dalje u Evropu koja bi bila mnogo laksi plen od surovih krajeva Azije,gde su mu najveci neprijatelji bili velike planine i pustinje.Celokupna evropska istorija bi poprimila drugaciji tok..uticaj helenske kulture na varvarske narode srednje evrope i sputavanje Rima..Ko zna kako bi sve izgledalo?
 
Nemoj da shvatis pogresno ali smatram da za dve godine si trebao da shvatis kako je aleksandar uradio sta je uradio.
Ne mogu da se setim tacno ali naziv njegove jedinstvene strategije dal bese "falange" ne znam uglavnom persiju je dobio time sto je imao vojsku u prvim redovima sa dosta dugackim kopljima, a izmedju prvih redova isla su jos jedna koplja iste duzine koju je nosila vojska drugog reda, i iako je persijanaca bilo mnogo vise dosta su ginuli dok nisu probili prvi red vecina ih je ostajala na kopljima, tu je persijancima vec opao moral, a onda kada falanga bude probijena cekaju ih macevi i maljevi makedonaca.
Falange se prvi i jedini put nisu pokazale dobro u Aziji jer slon od 10-15 tona jedva da je osetio jedan vod falange.
Inace o Aleksandru mislim da je bio jedinstven i kompletan vojskovodja koji je pruzao vojsci strasnu moralnu podrsku, ljudi su ga voleli jer nije naredjivao iz pozadine.
 
AbruX - ако те интересује баш толико онда прочитај о њему у књизи од Милош Милојевић - Одломци српских и јужнославенских земаља у Аустрији и Турској на стр. 200 имаш поглавље "О Македонцима".
 
Данас САД праве Александрову империју - имају базе у Босни и Македонији, Грчка и Турска су савезници, на блиском истоку је Израел, Јордан као и Египат - Ирак је пао као и Авганистан, Пакистан је савезник - проблеми су Сирија и Иран...
 
spetar:
Nemoj da shvatis pogresno ali smatram da za dve godine si trebao da shvatis kako je aleksandar uradio sta je uradio.
Ne mogu da se setim tacno ali naziv njegove jedinstvene strategije dal bese "falange" ne znam uglavnom persiju je dobio time sto je imao vojsku u prvim redovima sa dosta dugackim kopljima, a izmedju prvih redova isla su jos jedna koplja iste duzine koju je nosila vojska drugog reda, i iako je persijanaca bilo mnogo vise dosta su ginuli dok nisu probili prvi red vecina ih je ostajala na kopljima, tu je persijancima vec opao moral, a onda kada falanga bude probijena cekaju ih macevi i maljevi makedonaca.
Falange se prvi i jedini put nisu pokazale dobro u Aziji jer slon od 10-15 tona jedva da je osetio jedan vod falange.
Inace o Aleksandru mislim da je bio jedinstven i kompletan vojskovodja koji je pruzao vojsci strasnu moralnu podrsku, ljudi su ga voleli jer nije naredjivao iz pozadine.


Naravno..ne kazem da je on bio bog.Falange su imale velik znacaj u ratovanju.
 
видим расписали се појединци на ову тему, па реко да бацим и ја које слово...;-)
кхм ето, немам шта да просипам памет, али александар је заиста један од највећих војсковођа од како је света и века...уосталом, такав лик се више не рађа.
војсковође типа александра, ханибала и још пар њих заиста заслужују посебно место у историји.
и ето правог разлога зашто сам почео да се ложим на стратегије ;-)
 
@Spetar
To uopshte nije bila taktika.
Aleksandar je znao da je brojno bio slabiji i da je najbolja taktika persijanaca u tom sluchaju naglo okretanje fronta koje tje dovesti do pucanja falange na chelu vojske i opkoljavanje sa svih strana,gde bi doshlo do krvavog obrachuna u kome bi Persijanci izashli kao pobednici bez po muke.Aleksandar je medjutim,odvojio nekoliko jedinica falange i specijalno ix obuchio za okretanje fronta i tako uspeo da sprechi da Persijanci to postignu.Nakon toga je pametnom taktikom uspeo da pomotju falange i konjice zada pametne udarce u pravo mesto i Darije nije imao drugog izbora nego da pobegne zajedno sa malim delom vojske.
 
Aleksandar je pobedio Parmeniona, delimično zahvaljujući i tome što je Persija imala nedovoljno jaku pešadiju, a tu je A. bio superioran. Persijanci su imali jaku mornaricu, unutrašnja organizacija je bila načeta, a vlast Parmeniona oslabljena samovoljnom i lokalnom upravom glavešina. Kada je ušao u Vavilon zatekao je i Kulu, ona je propala nekih 200 godina kasnije.
Aleksandar je bio ratnik, uvek u prvim redovima sa svojom pešadijom. Ostalo je nebitno i nema tu mnogo šta da se kaže, ali čovek koji do 33. godine osvoji do tada ceo poznati svet je neponovljiv.
 

Back
Top