Klaustrofobija lift

gost 36952

Elita
Poruka
17.066
Ne znam da li na ovom pdf u ima psihijatara, ali imam veliki problem

Moja majka je klaustrofobicna, ne ide liftom vec decenijama, medjutim od pre mesec dana je prakticno nepokretna i nije moguce da se (ni uz nasu pomoc) penje i silazi stepenicama.

Da li neko moze da me posavetuje kako da je ubedim da udje u lift kad bude morala da ide na preglede. Kako da ne dozivi nervni slom ili nesto slicno?
 
Ne znam da li na ovom pdf u ima psihijatara, ali imam veliki problem

Moja majka je klaustrofobicna, ne ide liftom vec decenijama, medjutim od pre mesec dana je prakticno nepokretna i nije moguce da se (ni uz nasu pomoc) penje i silazi stepenicama.

Da li neko moze da me posavetuje kako da je ubedim da udje u lift kad bude morala da ide na preglede. Kako da ne dozivi nervni slom ili nesto slicno?
Zbog tih problema i postoje ogledala u liftovima,posta se plase,treba da segledaju u ogledalo.Posto je ona slabo pokretljiva i akoje u kolicima kupi joj neko osrednje ogledalo i neka drzi u rukama i gleda u njega,samo ce joj prvi put biti nezgodno da udje,dok ne proba,posle nece imati tolikih problema,a kasnije joj nece ni ogledalo trebati
 
Ne znam da li na ovom pdf u ima psihijatara, ali imam veliki problem

Moja majka je klaustrofobicna, ne ide liftom vec decenijama, medjutim od pre mesec dana je prakticno nepokretna i nije moguce da se (ni uz nasu pomoc) penje i silazi stepenicama.

Da li neko moze da me posavetuje kako da je ubedim da udje u lift kad bude morala da ide na preglede. Kako da ne dozivi nervni slom ili nesto slicno?
Nesmijem ni ja u lift a tako i otac i brat

Sent from my E5603 using Tapatalk
 
Zbog tih problema i postoje ogledala u liftovima,posta se plase,treba da segledaju u ogledalo.Posto je ona slabo pokretljiva i akoje u kolicima kupi joj neko osrednje ogledalo i neka drzi u rukama i gleda u njega,samo ce joj prvi put biti nezgodno da udje,dok ne proba,posle nece imati tolikih problema,a kasnije joj nece ni ogledalo trebati
interesantno, nije mi pala na pamet ova mogucnost, hvala ti :heart:

- - - - - - - - - -

Nabolje onda stepenicama hahahahahahha :-D

Sent from my E5603 using Tapatalk
e bas ti hvala na savetu :roll:
 
ako moze neko nesto ozbiljno da napise, znacilo bi mi veoma
To je cesta pojava, nema to veze iskljucivo sa liftom nego uopste sa malim prostorom. Razgovaraj s njom,
pokusaj da joj objasnis da je to jedini izlaz za nju jer i ako recimo mora u bolnicu i tamo ima liftova bez kojih jednostavno
ne bi imala pristupa ni laboratorijama, aparatima, rendgenu.
Ljudi imaju najvise problema u tunelima, a narocito kod snimanja sa magnetnom rezonancom i to ljudi koji se inace ne boje voznje liftom.
Obicno im se da neko lako sredstvo za smirenje, neke savete koji bi ti bili od koristi ovde ne mozes da dobijes jer je i svaki slucaj kao i
covek poseban. Neki se boje da ce se ugusiti, drugi imaju strah od kvara u liftu, postzoje pa opet ljudi ( ja bih recimo bila tu) koji izbegavaju
mase ljudi ( shoping centri, koncerti, stadioni, neke deminstracije), strah od letenja avionom takodje je vrsta klaustrofobije.
 
ocigledno nisi procitao uvodni post
Meni nisu jasni ljudi koji se javljaju tek tako po sistemu da im kaput vidi put.

Oko 10% procenta svih ljudi na svetu imaju neke klaustrofobije, moj ti je savet da malo sa njom razgovaras
( nema tu pomoci od psihologa jer i da bi kod njega dosla mora liftom;), ali je pitaj da ti objasni cega se tacno boji.
Da li da ce lift da stane, propadne , ili da nece imati dovoljno vazduha za disanje?
Nema veze sa tvojim "slucajem";), ali pre neki dan citam da je to samo zabluda da covek nema dovoljno vazduha ako recimo
prozor nije otvoren. Za disanje uvek ima vazduha, cak i u sobama koje i nemaju uopste prozore.
Mada i ja uvek spavam sa otvorenim prozorom, ali bih verovatno dobro ( ili lose) spavala i sa zatvorenim.
To je sve cista uobrazilja, kao i ove raznorazne fobije.

Moj je problem masa ljudi ( ima i ta fobija neko svoje ime, mrzi me da trazim), ali sad nije bas tako da cu da umrem ili da ce srce prestati
da kuca ako se slucajno nadjem u masi.
 
Ne znam da li ikog zanima, ali evo da prenesem iskustvo.

Moja majka (zbog koje sam i postavila ovu temu) koja vise od 30 god nije usla u lift i tokom trajanja svoje fobije ucinila mnogo toga (od zamene stana itd) samo da nikad ne bi isla liftom, kad je doslo do toga da mora u invalidskim kolicima da sidje i da udje u sanitetsko vozilo (za koje je mislila da ce se u njemu ugusiti) nije ni rec rekla, a vozili smo se liftom vise puta po bolnici i u nasoj zgradi, kao i sanitetskim vozilom. Pokusala je da nas ubedi da je vratimo kolima, ali kad smo joj rekli da to ne dolazi u obzir jer ne mozemo to da organizujemo pristala je.

Dakle i fobije traju dok ne dodje do situacije kad se nema kud.

Ne daj Boze da nekome ovo zatreba, ali da znate kakva je situacija.

Hvala svima koji su pokusali da pomognu, a nadam se da ce nekome pomoci i ovo sto sam napisala.

:heart2:
 
Rayela ti je lijepo napisala, pokušaj da razgovaraš sa njom. A reci joj i da imaš mobilni pa ako lift stane zvaćeš kućnog majstora da ga pokrene. Ili još bolje dovedi joj nekoga koga ona ne poznaje i reci da je majstor za liftove i da je pregledao lift i sve je u najboljem redu a on će za svaki slučaj stajati pored kućišta lifta da nešto ne bi zatajilo. I da će on ručno da spusti lift, čekrkom. Ja sam imala problem sa klaustrofobijom, istina u manjoj mjeri i kad sam trebala da radim magnet glave, obavila sam sa sobom ''razgovor'' i ubjedila sebe da to moram izdržati i jesam, istina žmirila sam sve vrijeme ali sam mirovala. Na kraju objasni joj da kontrolu ne može obaviti bez ulaska u lift, pa joj reci da bira. Znam da zvuči okrutno ali ako ništa od pomenutog ne pomogne, moraš i tu kartu upotrijebiti. Pa reci joj i to da si ti pored nje, pa zar se kao majka ne brine, šta bi tebi moglo da se desi, već samo misli o sebi. Ako pristane,nekako, obavezno joj pola sata prije polaska daj neku tabletu za smirenje da popije, i to malo jaču dozu, ako joj primarna bolest to dozvoljava. Srećno
 
Ne znam da li ikog zanima, ali evo da prenesem iskustvo.

Moja majka (zbog koje sam i postavila ovu temu) koja vise od 30 god nije usla u lift i tokom trajanja svoje fobije ucinila mnogo toga (od zamene stana itd) samo da nikad ne bi isla liftom, kad je doslo do toga da mora u invalidskim kolicima da sidje i da udje u sanitetsko vozilo (za koje je mislila da ce se u njemu ugusiti) nije ni rec rekla, a vozili smo se liftom vise puta po bolnici i u nasoj zgradi, kao i sanitetskim vozilom. Pokusala je da nas ubedi da je vratimo kolima, ali kad smo joj rekli da to ne dolazi u obzir jer ne mozemo to da organizujemo pristala je.

Dakle i fobije traju dok ne dodje do situacije kad se nema kud.

Ne daj Boze da nekome ovo zatreba, ali da znate kakva je situacija.

Hvala svima koji su pokusali da pomognu, a nadam se da ce nekome pomoci i ovo sto sam napisala.

:heart2:

Razgovarala bih sa njom i predocila joj moguce scenarije po njeno zdravlje ako ne udje u lift..
i znam da ce ovo da zvuci smesno ali bih joj rekla da kada udje u lif zmuri i drzi tebe za ruku..
kao osecaj sigurnosti...to kod male dece prolazi pa cenim i kod starijih osoba moze da prodje
 
Nemoj u lift ako se bojiš jer od straha i depresije stresova itd.. Navučeš sebi svakavku Bolest kao prvo bakteriju na želudac moj savjet ti je da izbjegavas ono što ti ne odgovara

Sent from my E5603 using Tapatalk

Kako moze fobija da stvori bakteriju "na zeludac" lokativu moj, majke ti ?

Stres i sva ta anksiozno-depresivna stanja deluju na organe, kod zeluca se desava da se povecava lucenje kiseline, moze nastati i GERB bolest kada se izliva ta kiselina ali nikako ne moze lift od koga se neko plasi da stvori poput nekog boga, tvorca bakteriju u zelucu.

A svet "izbegavaj sve ono sto ti ne odgovara" je veoma los i rizican savet jer se tako osobi SUGERISE DA PORED FOBICNIH POREMECAJA RAZVIJA I IZBEGAVAJUCI POREMECAJ LICNOSTI KOJI CE SVAKOG DANA OBUHVATATI SVE VISE I VISE STVARI, SITUACIJA, LJUDI I NA KRAJU OSOBA OSTAJE ZAKLJUCANA U SVOJOJ SOBI IZ KOJE NE SME DA IZADJE JER JE DOZIVELA NAJVISI STEPEN AGORAFOBIJE I DEPRESIJE KAO POSLEDICU TAKVOG OSIROMASENJA ZIVOTA.

Tako da ljudi pamet u glavu, ako niste strucni ili niste 100% sigurni da vam je savet produktivan i strucan, ne morate ga davati bas uvek, po svaku cenu, pogotovo kod ljudi sa mentalnim problemima.

Ona zapravo treba da uradi sve suprotno od onoga sto si rekao, samo naravno ne da ide kao "deda u goveda", nego strucno, sistemski, planski, cela nauka je iza toga.

Izbegavanje toga pravi samo dodatnu fobiju, slobodno lebdeci strah i izbegavajuci poremecaj licnosti.
 

Back
Top