Зашто су људи неодговорни са новцем?

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
76.250
Већ годинама примећујем један исти образац понашања код људи.

Ма колико новца да имају, увек им недостаје. И онима чија је плата 60 000 и онима чија је плата 20 000. Наравно, ове друге могу да разумем, међутим, да су они на месту ових првих, и они би се исто понашали, и не би имали.

У чему се састоји горепоменути образац понашања?

Рецимо, дешава ми се да у мом окружењу људи добију неки додатни новац. Нпр. наследство, или лутрија (овога није било у мом окружењу, али може да се деси) или нека камата, или добитак на суду неког новца и сл...

Нпр...ако добију, рецимо 2000 евра, оно што редовно ураде јесте

- одабраће нешто ванредно што ће да купе, нпр. половни ауто (за њих..нови ауто). Онда гледају који да купе, и схвате да могу да купе бољи ауто за 2 500 евра, уместо за 2 000 евра, тако да се задуже за 500 евра и купе нови ауто од 2 500.

Дакле, добили су новац, а након тога су задуженији него што су били.


Мсм..разумем ја...треба свакој кући ауто, али...зашто се људи не пружају онолико колико су дугачки?

Дакле, утврдили смо шта људи ураде кад им се деси ванредна исплата новца - скоро сви тако ураде.

А шта нико не уради?

-нико не стави новац у штек и каже "требаће ми ове паре у будућности, искрснуће нешто, неки ванредни трошак, па боље да имам у штеку, него да се сналазим ко последњи ...."
-нико не стави новац у банку и каже "за годину дана, добићу 3-4 % камате. Боље да добијем ја, него да дам некоме другом"
-нико не реши да купи неке ствари јефтино, а затим да их прода скупље на интернету
-нико не реши да уложи у инвестициони фонд,
-нико не реши да купи акције.

Дакле, људи троше као нездрави и баш их брига за сутра. Боље сад да потроши, а кад сутра искрсне неки трошак, о томе ће тада да размишаљу.


Јбг...зашто су људи неодговорни са новцем? Посебно са новцем који нису сами зарадили (а и са тим новцем су неодговорни).
 
Mislim da nisam video gluplju temu od ove....

Naslov je valjda tumacenje onoga sto je tema...

Egocentricno , a nadmeno , narcisoidno i povrsno sagledavanje jednog ugla.....
Pa vise pijanac ima smisla dok brblja nesto u kanalu , a ne zna ni da li je dan ili noc....

Погледај своро све своје теме, па ћеш видети сасвим довољно глупљих тема од ове.
 
Ne mislim da je ovo glupa tema,naprotiv-ovo je jako vazna tema za razgovor i nauk onome ko zeli da nauci.Za vreme privatizacije kod nas,mnogo ljudi je dobilo nekakav novac i mogli su sa njime slobodno raspolagati.Neko je dobio manje,a neko je dobio vise.Neki kao ja nisu dobili nista.Nije zalosno sto ja nisam dobio nista,kao i jos mnogi drugi,zalosno je sto nas narod nije znao raspolagati pametno sa tim parama,pa kad su ostali bez tih parica-ostali su mnogi ,,zeljni suva 'leba".Dobro je primeceno da jako,jako mali broj ljudi zna raspolagati sa novcem.Obicno se nauce na svojim greskama i to kada dodju u situaciju da im je novac preko potreban pa im niko ne zeli dati zajam ili su u situaciji da moraju platiti neke neodlozne racune,a nemaju.To su gorki trenuci i obicno se urezu u pamcenje,pa se posle postupa pametnije.Medjutim,velika vecina kod nas NE ZNA,a ne zna zato sto nema znanja.Znanje nemaju jer ne zele da ga steknu,a sto je najgore-misle da znaju.Skoro 90% ljudi misli da su doktori iz predmeta ,, Mometarna ekonomija".Tek kada udju u problem,onda vide da nemaju pojma i vade se na teska vremena,male plate,visoke dadzbine,opstu nezaposlenost,kako nemaju srece u zivotu it.d.it.d.Imao sam srecu da me eto u zivotu zanimala ekonomija,a razlog mog interesovanja u pubertetskim godinama bio je taj sto smo uvek kuburili sa parama,dzeparac mi je bio mizeran do bola,uvek sam kasnio sa novim patikama,duxevima ili jaknama..uvek.Moji su roditelji uvek kukali kako nemaju para,kako su im male plate,kako racuni brzo stizu,a ono sto je bilo zanimljivo-ubijali su se od rada..i na poslu i kod kuce privatno,ali opet bez rezultata.Kako sam po napustanju faxa usao u moj prvi privatni posao,odmah sam ukapirao da sa parama nema zezanja,da moras misliti za unapred,da je stekovanje bolje od pozajmljivanja,da ljudi ne vole da pozajme i pomognu,video sam da banke dobro naplacuju svoja davanja,shvatio sam da posao i te kako moze ici ispod ocekivanja i da je novac nesto sto moze izazvati velike,velike probleme.Taj prvi posao nisam bio odrzao ni 4 puna meseca i morao sam da odjavim,izasao sam bez dinara zarade-samo troskovi i gorak ukus u dusi.Medjutim,kako ide zivot dalje i ja sam radio kod drugih, stedeo i sanjao svoj novi privatni posao.Usao sam ovog puta ozbiljnije,ali opet bez dovoljno znanja i pukao sam ko zvecka bez dinara zarade,ali i bez ikakvih dugovanja prema bilo kome.To me je bas bilo udarilo i u srce i u dusu i ja sam shvatio da se moram uhvatiti knjige,ali ne ofrlje i reda radi,nego da sednem,da studiram tu tematiku i da jednom naucim za sva vremena.Od tog dana proslo je jako puno vremena i ja sad kao znam nesto,ali i dan-danas ucim,gledam,snimam,provaljujem,usporedjujem i razmisljam.Ne da nisam pukao u zadnjem poslu,nego mi ljudi znani i neznani hvale radnju i posao.Medjutim,ja u sebi nosim i dalje onu gorcinu poraza koja me u stvari drzi cvrsto nogama na zemlji.Sa novcem treba znati raspolagati,jer ,,kolicina novca odredjuje kolicinu vase slobode"sto bi rekao svetski putnik i pisac Pero Zlatar....a sloboda i tela i duse je najvaznija stvar,zar ne???!!!
 
Trošenje novca je jedna vrsta bolesti.
Čiji su koreni u ranoj fazi razvoja čoveka.
Ko se u detinjstvu i mladalaštvu patio, kome je novac nedostajao,
a time uzrokovao mnoga odricanja,
kada kasnije dođe do njega na način opisan u uvodnom postu,
ludački, bezumno i nemilice troši...
Taj halapljivo grabi da pokupuje što više.
Što treba i što ne treba.
Neki nagon kome se nije moguće odupreti !
Nešto poput kleptomanije....
 
Већ годинама примећујем један исти образац понашања код људи.

Ма колико новца да имају, увек им недостаје. И онима чија је плата 60 000 и онима чија је плата 20 000. Наравно, ове друге могу да разумем, међутим, да су они на месту ових првих, и они би се исто понашали, и не би имали.

У чему се састоји горепоменути образац понашања?

Рецимо, дешава ми се да у мом окружењу људи добију неки додатни новац. Нпр. наследство, или лутрија (овога није било у мом окружењу, али може да се деси) или нека камата, или добитак на суду неког новца и сл...

Нпр...ако добију, рецимо 2000 евра, оно што редовно ураде јесте

- одабраће нешто ванредно што ће да купе, нпр. половни ауто (за њих..нови ауто). Онда гледају који да купе, и схвате да могу да купе бољи ауто за 2 500 евра, уместо за 2 000 евра, тако да се задуже за 500 евра и купе нови ауто од 2 500.

Дакле, добили су новац, а након тога су задуженији него што су били.


Мсм..разумем ја...треба свакој кући ауто, али...зашто се људи не пружају онолико колико су дугачки?

Дакле, утврдили смо шта људи ураде кад им се деси ванредна исплата новца - скоро сви тако ураде.

А шта нико не уради?

-нико не стави новац у штек и каже "требаће ми ове паре у будућности, искрснуће нешто, неки ванредни трошак, па боље да имам у штеку, него да се сналазим ко последњи ...."
-нико не стави новац у банку и каже "за годину дана, добићу 3-4 % камате. Боље да добијем ја, него да дам некоме другом"
-нико не реши да купи неке ствари јефтино, а затим да их прода скупље на интернету
-нико не реши да уложи у инвестициони фонд,
-нико не реши да купи акције.

Дакле, људи троше као нездрави и баш их брига за сутра. Боље сад да потроши, а кад сутра искрсне неки трошак, о томе ће тада да размишаљу.


Јбг...зашто су људи неодговорни са новцем? Посебно са новцем који нису сами зарадили (а и са тим новцем су неодговорни).

zato sto postavljaju takva imbecilna pitanja.
 
Da vam ja kazem,.....zato sto je to srpski mentalitet.
I ja sam godinama razmisljala o toj temi, uporedjivala gloope i nesposobne Nemce, i nas pametne Srbe,......a oni imaju, a mi nemamo.

Odem u Srbiju i nerviram se kad vidim kako se nemilice zdere kao da nema sutra,......vratim se u Nemacku, popizdim kad vidim kad te ugoste sa casom vode.
Iz krajnosti u krajnost, dve kulture sa razlicitih planeta. Moj zakljucak je da Srbin zivi i hoce da zivi. Ne zeli da oskudeva ni u cemu i ne pita za cenu.
Dugo me je ta srpska raskalasnost nervirala, medjutim mogu reci da smo u pravu. Gledajuci ove Nemce i njihov bedni zivot na relaciji kuca-posao i zurück, u poteri za parama i SAMO parama, definitivno Srbi zive kvalitetnijim zivotom.
 
Da vam ja kazem,.....zato sto je to srpski mentalitet.
I ja sam godinama razmisljala o toj temi, uporedjivala gloope i nesposobne Nemce, i nas pametne Srbe,......a oni imaju, a mi nemamo.

Odem u Srbiju i nerviram se kad vidim kako se nemilice zdere kao da nema sutra,......vratim se u Nemacku, popizdim kad vidim kad te ugoste sa casom vode.
Iz krajnosti u krajnost, dve kulture sa razlicitih planeta. Moj zakljucak je da Srbin zivi i hoce da zivi. Ne zeli da oskudeva ni u cemu i ne pita za cenu.
Dugo me je ta srpska raskalasnost nervirala, medjutim mogu reci da smo u pravu. Gledajuci ove Nemce i njihov bedni zivot na relaciji kuca-posao i zurück, u poteri za parama i SAMO parama, definitivno Srbi zive kvalitetnijim zivotom.
Raskalasenost je jedna od upecatljivijih osobina siromasnih.A za ovo drugo si u pravu-zivot ne bi trebao da je samo beskonacna trka za parama,ima i drugih stvari u zivotu koje su stvorene za ljude.
 
Већ годинама примећујем један исти образац понашања код људи.
Ма колико новца да имају, увек им недостаје. И онима чија је плата 60 000 и онима чија је плата 20 000. Наравно, ове друге могу да разумем, међутим, да су они на месту ових првих, и они би се исто понашали, и не би имали.
У чему се састоји горепоменути образац понашања?
Рецимо, дешава ми се да у мом окружењу људи добију неки додатни новац. Нпр. наследство, или лутрија (овога није било у мом окружењу, али може да се деси) или нека камата, или добитак на суду неког новца и сл...
Нпр...ако добију, рецимо 2000 евра, оно што редовно ураде јесте
- одабраће нешто ванредно што ће да купе, нпр. половни ауто (за њих..нови ауто). Онда гледају који да купе, и схвате да могу да купе бољи ауто за 2 500 евра, уместо за 2 000 евра, тако да се задуже за 500 евра и купе нови ауто од 2 500.
Дакле, добили су новац, а након тога су задуженији него што су били.

Мсм..разумем ја...треба свакој кући ауто, али...зашто се људи не пружају онолико колико су дугачки?
Дакле, утврдили смо шта људи ураде кад им се деси ванредна исплата новца - скоро сви тако ураде.
А шта нико не уради?
-нико не стави новац у штек и каже "требаће ми ове паре у будућности, искрснуће нешто, неки ванредни трошак, па боље да имам у штеку, него да се сналазим ко последњи ...."
-нико не стави новац у банку и каже "за годину дана, добићу 3-4 % камате. Боље да добијем ја, него да дам некоме другом"
-нико не реши да купи неке ствари јефтино, а затим да их прода скупље на интернету
-нико не реши да уложи у инвестициони фонд,
-нико не реши да купи акције.
Дакле, људи троше као нездрави и баш их брига за сутра. Боље сад да потроши, а кад сутра искрсне неки трошак, о томе ће тада да размишаљу.
Јбг...зашто су људи неодговорни са новцем? Посебно са новцем који нису сами зарадили (а и са тим новцем су неодговорни).

kada ljudi dosegnu bolji zivot, vise trose, kupice dzemper od 150 evra umesto od 30 evra, tako da bolja mesecna primanja omogucavaju malo bolji zivot, ali niko me moze da kaze da je bogat, osim milioneri. dakle, i da imas 1000 evra u srbiji, ako ne zivis kod roditelja i sam placas stan, imaces samo normalan zivot, neces biti bogat kao sto to misli neko ko ima 200 evra a vidi onoga sto ima 1000.

ljudi ne veruju bankama, seti se zajma za preporod, pa jezde i dafine,
gomila drzi u steku pogotovo matorci, onda dodje lopovcic i mazne.
kakva prodaja na internetu kad nemamo razvijen sistem kao na zapadu, da nece neka srpska firma da kopira amazon? nema sanse, sve sto pokrenes, ima da propadne. i kome da prodas kad ljudi nemaju para.
investicioni fondovi i akcije su za viseobrazovane, a ne za obican narod koji ne veruje nikome kad su pare u pitanju. a i nisu ljudi spremni da rizikuju. fondovi mogu da propadnu kao sto se desilo 2008, a naveliko se prica da sledi slicna kriza, zbog naduvanih nekretnina u SAD.
 
kada ljudi dosegnu bolji zivot, vise trose, kupice dzemper od 150 evra umesto od 30 evra, tako da bolja mesecna primanja omogucavaju malo bolji zivot, ali niko me moze da kaze da je bogat, osim milioneri. dakle, i da imas 1000 evra u srbiji, ako ne zivis kod roditelja i sam placas stan, imaces samo normalan zivot, neces biti bogat kao sto to misli neko ko ima 200 evra a vidi onoga sto ima 1000.

ljudi ne veruju bankama, seti se zajma za preporod, pa jezde i dafine,
gomila drzi u steku pogotovo matorci, onda dodje lopovcic i mazne.
kakva prodaja na internetu kad nemamo razvijen sistem kao na zapadu, da nece neka srpska firma da kopira amazon? nema sanse, sve sto pokrenes, ima da propadne. i kome da prodas kad ljudi nemaju para.
investicioni fondovi i akcije su za viseobrazovane, a ne za obican narod koji ne veruje nikome kad su pare u pitanju. a i nisu ljudi spremni da rizikuju. fondovi mogu da propadnu kao sto se desilo 2008, a naveliko se prica da sledi slicna kriza, zbog naduvanih nekretnina u SAD.

I studentskog duga, citam da je to sledece sto puca.


Samo kriza je pravo vreme i da se covek obogati, ako kupis dok je cena najniza to ti je visestruki dobitak u narednih par godina.
 
Зашто су људи неодговорни са новцем?

Индивидуално:
Проблем лежи у мањку свести за стварање више вредности. То је последица политичке нестабилности више генерација у којој појединац не види сврху, да нешто ствара, јер ће му тај труд или држава или неки будући рат уништити.

Тренутно главни фактори су сиромаштво и беззакоње, на све то додати спољни притисак, који ствара потрошачку свест, да је само оно краткорочно најбоље, а оно дугорочно неисплативо. И тако данас наш народ живи од данас до сутра и изгуби из видика чињеницу, да се труд и рад увек исплатио, независно од времена и места дешавања.

Мало њих у Србији има визије и потребну снагу, да нешто изгради. Све се своди на преживљавање од данас до сутра и тако време пролази на нашу штету...


Друштвено:
Главни проблем на друштвеном макро нивоу одлично описује Роберт Тору Кијосаки (Robert Toru Kiyosaki) у књизи "Богат отац, сиромашан отац". Ако имате могућност, нађите ову књигу и прочитајте је, промениће вам се поглед за 180 степени, како стварати вишу вредност и пре свега како је сачувати.

Укратко речено главни проблем, зашто су нека друштва богата, а нека сиромашна, лежи не у лењости или неспособности једног народа, да створи вишу вредност, него проблем лежи у институтцијама, које немају добро разрађен систем како да канализују тај вишак вредности. Значи конкретно нама у Србији фале са једне стране инвестиционе/народне/сељачке банке, а са друге стране фондови за паковање/чување уштеђевине. Када онда појединац види како му се месечно/годишње увећава зарада и тек како ће бити мотивисан, да још више заради, уложи и један део уштеди. И то је главна срж једне здраве привреде, да се ствара виша вредност, а од добити један део улаже у разрађивање посла, а један део штеди. И тај главни принцип ја у Србији веома ретко видим и на индивидуалном нивоу, а о друштвеном/државном нивоу да ни не причам.





Просечак Србин не уме да барата парама, јер:
1. није научио од својих родитеља
2. не живи у здравој привредној околини, где би у младим годинама од других могао да научи (најмање се о томе учи у високом школству)
3. држава је неспособна и понаша се као мафија; уместо да су устав и закон светиња, ми функционишемо као неко племенско друштво
4. немамо институције, које на прави начин одржавају здрав ток капитала у друштву кроз зајам и чување капитал предузетника



То су по некој мојој процени (као социолог) главни разлози, зашто ништа не можемо да урадимо, док не поставимо здрав темељ на државном нивоу и онда покренемо здраву економију. Поготово је ствар јасна када се погледа наш народ у дијаспори. У многим државама домаћи кубуре са неким главним питањима попут сопственог крова над главом итд., али онда дођу наши и за 10-20 година успеју да обрну капитал и створе нешто, што домаћи нису за 2 генерације успели. Значи ми имамо као друштво такав потенцијал, да би ми за само 1 генерацију дошли на ниво Словеније/Мађарске, за 2 генерације би били на нивоу Чешке/Пољске, а за 3 генерације били би близу Аустрије/Белгије. Али главна и одлучујућа ствар јесу институције и јак конституционални смер државе, у коме су устав и закон светиња. А када ћемо то достићи зависи од нас самих! Имамо превише камена спотицања, а ми се чак ни не трудимо да нешто покренемо на боље...
 
Poslednja izmena:
@Blagoje
Citao sam Kiosakija i imam sva tri dela tih knjiga kod kuce,prvi deo je najupecatljivije napisan;znanje se prozima sa emocijama sto daje lakse citanje stiva.Medjutim,treba pogledati milje u kojem je Kiosaki odrastao i u kojem je kasnije razvijao se kao radnik i na kraju kao uspesan biznismen.Njegova drzava i ova u kojoj mi zivimo nemaju nikakve veze sa vezom.Ti si ovde dosta toga tacno napisao kao razloge i upravo ti razlozi tu knjigu ne cine savrsenom za nase uslove.Analizirao si dosta toga odlicno,ali imam jednu malu,,ispravku"u pogledu vremenskih okvira za oporavak Srbije.Mislim i cvrsto sam ubedjen u to,da bi zaokretom od 180 stepeni u monetarnoj politici nacionalne banke i poreskom kontrolom rada banaka i drzavnih preduzeca,mogli veoma,veoma brzo podici zemlju iz ovog zivog blata,a samim time oporaviti standard gradjana te spreciti dalje iseljavanje mladih i skolovanih iz zemlje.Naravno,ekonomski oporavak bi pokrenuuo i ostale oporavke,tj.povele bi se reforme i na drugim poljima.Ne bih se usporedjivao s bilo kojm drugom drzavom,jer svaka drzava ima svoj poseban geopoliticki polozaj,svoje privredne resurse,svoj potencijal u ljudstvu i svoje ostale specificnosti.Ovaj prostor na kojem mi zivimo je Bogom dan prostor za jedan normalan,lep i ispunjen zivot.Dakle,problem je u ljudima,u sistemu,u nasoj volji da se izborimo za takav jedan zivot.
 
Већ годинама примећујем један исти образац понашања код људи.

Ма колико новца да имају, увек им недостаје. И онима чија је плата 60 000 и онима чија је плата 20 000. Наравно, ове друге могу да разумем, међутим, да су они на месту ових првих, и они би се исто понашали, и не би имали.

У чему се састоји горепоменути образац понашања?

Рецимо, дешава ми се да у мом окружењу људи добију неки додатни новац. Нпр. наследство, или лутрија (овога није било у мом окружењу, али може да се деси) или нека камата, или добитак на суду неког новца и сл...

Нпр...ако добију, рецимо 2000 евра, оно што редовно ураде јесте

- одабраће нешто ванредно што ће да купе, нпр. половни ауто (за њих..нови ауто). Онда гледају који да купе, и схвате да могу да купе бољи ауто за 2 500 евра, уместо за 2 000 евра, тако да се задуже за 500 евра и купе нови ауто од 2 500.

Дакле, добили су новац, а након тога су задуженији него што су били.


Мсм..разумем ја...треба свакој кући ауто, али...зашто се људи не пружају онолико колико су дугачки?

Дакле, утврдили смо шта људи ураде кад им се деси ванредна исплата новца - скоро сви тако ураде.

А шта нико не уради?

-нико не стави новац у штек и каже "требаће ми ове паре у будућности, искрснуће нешто, неки ванредни трошак, па боље да имам у штеку, него да се сналазим ко последњи ...."
-нико не стави новац у банку и каже "за годину дана, добићу 3-4 % камате. Боље да добијем ја, него да дам некоме другом"
-нико не реши да купи неке ствари јефтино, а затим да их прода скупље на интернету
-нико не реши да уложи у инвестициони фонд,
-нико не реши да купи акције.

Дакле, људи троше као нездрави и баш их брига за сутра. Боље сад да потроши, а кад сутра искрсне неки трошак, о томе ће тада да размишаљу.


Јбг...зашто су људи неодговорни са новцем? Посебно са новцем који нису сами зарадили (а и са тим новцем су неодговорни).

treba im za zivot, tebi ne?
 
@Blagoje
Citao sam Kiosakija i imam sva tri dela tih knjiga kod kuce,prvi deo je najupecatljivije napisan;znanje se prozima sa emocijama sto daje lakse citanje stiva.Medjutim,treba pogledati milje u kojem je Kiosaki odrastao i u kojem je kasnije razvijao se kao radnik i na kraju kao uspesan biznismen.Njegova drzava i ova u kojoj mi zivimo nemaju nikakve veze sa vezom.Ti si ovde dosta toga tacno napisao kao razloge i upravo ti razlozi tu knjigu ne cine savrsenom za nase uslove.Analizirao si dosta toga odlicno,ali imam jednu malu,,ispravku"u pogledu vremenskih okvira za oporavak Srbije.Mislim i cvrsto sam ubedjen u to,da bi zaokretom od 180 stepeni u monetarnoj politici nacionalne banke i poreskom kontrolom rada banaka i drzavnih preduzeca,mogli veoma,veoma brzo podici zemlju iz ovog zivog blata,a samim time oporaviti standard gradjana te spreciti dalje iseljavanje mladih i skolovanih iz zemlje.Naravno,ekonomski oporavak bi pokrenuuo i ostale oporavke,tj.povele bi se reforme i na drugim poljima.Ne bih se usporedjivao s bilo kojm drugom drzavom,jer svaka drzava ima svoj poseban geopoliticki polozaj,svoje privredne resurse,svoj potencijal u ljudstvu i svoje ostale specificnosti.Ovaj prostor na kojem mi zivimo je Bogom dan prostor za jedan normalan,lep i ispunjen zivot.Dakle,problem je u ljudima,u sistemu,u nasoj volji da se izborimo za takav jedan zivot.
Што се аутора тиче, хтео сам делом рећи, да је главно како народ размишља и како са новцем барата, а да из тога произилази таква држава као огледало онога шта народ заслужује.
Али са друге стране си потпуно у праву, државе се не могу поредити, а и околности, у којима се налазимо су сасвим другачији.
Кључ и даље јесу институције и људи, који ће те институције водити у корист народа и државе, а не страних фактора као што је тренутно стање.
Поређења и јесу делом сувишна, али могу бар у неку руку бити показатељ у који правац би се ишло.


Шта остаје као закључак? Тренутно стање је очајно. Једино шта остаје, је да се народ освести или бар она тврдокорни слој народа, која би имао снаге, да нешто промени. Па тек те промене могу бити одлучујућа варница, која би усмерила народ на домаћински / предузетнички начин живота.
 
@Blagoje
Ovde smo pre nekoliko godina pisali i pisali o tome sta bi to trebalo uraditi da se stvari pokrenu sa mrtve tacke,ali kako je vreme prolazilo situacija je postajala sve gora i gora.Zakljucak je da se ocigledno pogresno razmisljalo i pisalo ili pak mnogi nisu citali sta ljudi po internetu pisu.Internet je danas postao najvise korisceni informacijski medij i dovoljno je procitati komentare citalaca po dnevnim i nedeljnim izdanjima novina da bi se stekao nekakav uvid kako narod razmislja.Ako se uzmu,a moraju se uzeti u obzir rezultati glasanja sa jedne strane i broj drzavljana Srbije koji su emigrirali najverovatnije zauvek u poslednjih dve decenije,onda se jasno vidi da ovi sto su izglasali ovakvu vlast neosporno su onaj deo naroda koji kada dodje na internet otvara uglavnom facebook i ubija vreme gledajuci slike svojih poznanika,ne razmisljajuci puno sta ce biti sutra i kako poboljsati stanje danas.Imam takvih poznanika koliko hoces,prestao sam vremenom i da razgovaram sa njima,samo im se u prolazu javim i to je to.Da bi uspeli,potrebno je mnogo toga,a ja zaista ne vidim ni htenje ni nameru da se stvari kod nas poprave.Mislim da su ljudi koji vole da misle svojom glavom,a tu posebno mislim na mlade ljude,posli jednom precicom koja moze biti skupa,ali sigurno ce na duze staze dati neke pozitivne rezultate-a to je njihova odluka da odu vani,napuste sve ovo zauvek i pokusaju sebe pronaci negde drugde.Izracunali su,a nije ih mali broj nimalo,da je isplativije vani da se uklope u ta zapadnjacka drustva,nego da ovde revolucijom i protestima menjaju svoje rodjeno drustvo.Pre nekih 20-tak godina citao sam misljenje jednog demografa u,,Nedeljnom Telegrafu"(tada su to bile snazne opozicijske novine pod rukom Momcila Djorgovica i ukazivali su na sve bolesno pod Milosevicem)gde je on glavom tvrdio da smo mi sigurno i nezaustavljivo na putu za bioloski nestanak sa ovih prostora ako drzava pod hitno ne reaguje-jednostavno,izumrecemo kao narod u roku od 100 godina.Tada je jos svaki mladi par trebao imati najmanje po 4-voro dece kako bi usli u nekakav balans sa prirodom.Ja sam tada bio shvatio da smo mi u stvari propali,ceka se samo dan kada ce se neko pojaviti i javno reci da drugih ima vise od nas,da ovde vise nismo vecinski narod i da automatski se dovodi u pitanje opstanak nase kulture,nase istorije,tragove postojanja ce nam zamesti drugi narodi...tako da razglabati tehnicke korake iz makroekeonomije dodje sasvim smesno,neukusno i zalosno.
 
Poslednja izmena:
Čuj, neodgovorni sa novcem. Svako zarađuje koliko hoće i troši na šta želi. Nema tu neke filozofije. Odeš i potrudiš se da zaradiš. Od kukanja nema ništa.

Ako se čovek seti da kupi nešto što voli i želi da to sebi priušti, tu nema ničeg loše.

Jedno je biti neodgovoran s novcem, a drugo je apsolutno bacati novac. Tema treba da bude ''Zašto ljudi bacaju novac'...

Evo, recimo, kupovina u McDonalds-u na Slaviji. Uvek je prepuna, iako je hrana shit. Za mene je to bacanje novca. Za nekog drugog je to ekskluzivna klopa.
 
@Blagoje
Ovde smo pre nekoliko godina pisali i pisali o tome sta bi to trebalo uraditi da se stvari pokrenu sa mrtve tacke,ali kako je vreme prolazilo situacija je postajala sve gora i gora.Zakljucak je da se ocigledno pogresno razmisljalo i pisalo ili pak mnogi nisu citali sta ljudi po internetu pisu.Internet je danas postao najvise korisceni informacijski medij i dovoljno je procitati komentare citalaca po dnevnim i nedeljnim izdanjima novina da bi se stekao nekakav uvid kako narod razmislja.Ako se uzmu,a moraju se uzeti u obzir rezultati glasanja sa jedne strane i broj drzavljana Srbije koji su emigrirali najverovatnije zauvek u poslednjih dve decenije,onda se jasno vidi da ovi sto su izglasali ovakvu vlast neosporno su onaj deo naroda koji kada dodje na internet otvara uglavnom facebook i ubija vreme gledajuci slike svojih poznanika,ne razmisljajuci puno sta ce biti sutra i kako poboljsati stanje danas.Imam takvih poznanika koliko hoces,prestao sam vremenom i da razgovaram sa njima,samo im se u prolazu javim i to je to.Da bi uspeli,potrebno je mnogo toga,a ja zaista ne vidim ni htenje ni nameru da se stvari kod nas poprave.Mislim da su ljudi koji vole da misle svojom glavom,a tu posebno mislim na mlade ljude,posli jednom precicom koja moze biti skupa,ali sigurno ce na duze staze dati neke pozitivne rezultate-a to je njihova odluka da odu vani,napuste sve ovo zauvek i pokusaju sebe pronaci negde drugde.Izracunali su,a nije ih mali broj nimalo,da je isplativije vani da se uklope u ta zapadnjacka drustva,nego da ovde revolucijom i protestima menjaju svoje rodjeno drustvo.Pre nekih 20-tak godina citao sam misljenje jednog demografa u,,Nedeljnom Telegrafu"(tada su to bile snazne opozicijske novine pod rukom Momcila Djorgovica i ukazivali su na sve bolesno pod Milosevicem)gde je on glavom tvrdio da smo mi sigurno i nezaustavljivo na putu za bioloski nestanak sa ovih prostora ako drzava pod hitno ne reaguje-jednostavno,izumrecemo kao narod u roku od 100 godina.Tada je jos svaki mladi par trebao imati najmanje po 4-voro dece kako bi usli u nekakav balans sa prirodom.Ja sam tada bio shvatio da smo mi u stvari propali,ceka se samo dan kada ce se neko pojaviti i javno reci da drugih ima vise od nas,da ovde vise nismo vecinski narod i da automatski se dovodi u pitanje opstanak nase kulture,nase istorije,tragove postojanja ce nam zamesti drugi narodi...tako da razglabati tehnicke korake iz makroekeonomije dodje sasvim smesno,neukusno i zalosno.
Потпуно се слажем. Привреда се и може брзо средити, али највећи проблем је стварно брзо изумирајуће друштво. Ако се овако настави, број Срба ће на Балкану износити неких 4-5 милиона до 2050. године...
 
Ne zaglupljujmo se tezom da Srbi ne znaju sa novcem. Znaju itekako, jer da ne znaju, izumrli bi, ako ne pre, onda u poslednjih 20-30 godina.
90% stanovništva živi na ivici (ili ispod ivice) egzistencije. Sistematski im je ubijana volja za ičim, pa tako i radoznalost za znanjem, jer sve se svelo na puko preživljavanje. Nepopravljivi optimizam ih tera da se trude da ostave utisak bolji nego što im materijalna situacija dozvoljava, to je psihološki mehanizam samoodbrane. Pored svega, uz to sistematsko ubijanje volje za znanjem, sistematski se nameće i poremećen sistem vrednosti, tako da gledamo nepismene kriminalce koji lagodno žive i, nasuprot tome, intelektualce koji preživljavaju. Retko koga to motiviše da postane intelektualac u pravom smislu reči. Pored toga, obrazovanje nam je palo na mizeran nivo, tako da je lak izbor između "kupljene" diplome - na nekom privatnom Megalendu ili naučene diplome na nekom kvalitetnom fakultetu. Nedostatak kvalitetnih radnih mesta još više demotiviše narod, tako da je stvarna profesija i veština postala marginalna, radi ko šta nađe.
Kada čovek, koji živi u takvim uslovima i sredini, dođe do nekih para, mora sebi da da oduška, naprosto to je "ventil". To što kupi polovan auto je zato što je pre toga vozio neku krntiju ili ništa, a u 21. veku auto je neophodan. Ako nakupuje kvalitetne garderobe to je zato što najčešće ide u prodavnice polovne odeće, buvljake, pijace i kineske radnje. Naprosto to uradi da učini sebi bar mesec dana života podnošljivim.
Normalna plata, u skladu sa cenama potrepština za život, trebala bi da se kreće oko 1500-2000 evra minimalno neto, a ne 150-200 evra.
Zato su Srbi genijalci i virtuozi u upravljanju novcem i resursima.
 
Ne morate da pisete zilion recenica i brdo kojekakvih glupavih analiza, odgovor je samo jedna rec KONZUMERIZAM
Ne znam sta vas pokrece u zivotu, ali znam da 99% ljudi koje poznajem-pokrece konzumerizam, odnosno trosenje valute na ne-egzistencijalne stvari. Mislio sam jedno vreme da su teski konzumeri totalne budale, a posto medju prijateljima i u blizoj familiji imam ljude koji su upravo totalna suprotnosti ILI ILI, anulirao sam tu pretpostavku. Razlog ? Oni koji bolesno vode racuna o parama su 3x gore nesrecni ljudi od samih konzumera a na kraju crknemo svi. Sustina svega u zivotu je balans, YING-YANG, sto bi rekli sredina je zlatna. Dao si glup primer od 2000 eura, zato sto je izistinski lova koja ne moze da bude bog zna kakav investment za prosecnog covek... za nekog ko je spreman na ultra rizike u zivotu i 10eura jeste pocetak, za postenu-racionalnu i moralnu jedinku 2000eura je beda, zato sto ce ionako ceo zivot verovatno da radi za platu. Zadnja crkavica za nedaj boze, i kad dodje to ne daj boze tad ni tih 2000eura ne pomaze mnogo. Inace vi sto se lozite na odlazak "vani" kao tamo dolazite do love i vise niste u crkavica statusu, varate se debelo, najvise duznih ljudi u svom zivotu sam upoznao u jednoj od socijalno najacih zemalja na planeti, odnosno Kanadi. Njihove konzumeristicke potrebe su najvece, zbog svakodnevne izfrustriranosti i sistema koji im namece zelju za vecim i visim.

P.S. Neo, gubis poentu... ako ti mislis da je ekonomija pet bestsellera roberta kyiosakija(inace bogati siromasni otac, stvarno dobra literatura opsteg informisanja kako upravljati novcem), ili ti poznavanje "skrivenog" smisle monetarnog sistema sa youtube click-bait videa, ili jos crnje i gore predmeti monetarne ekonomije na ekonomskom fakultetu, onda blage veze nemas sta je prava ekonomija. Imao sam priliku mnogo puta, srecom(ili nesrecom) da budem u drustvu ljudi koji su u velikim poslovima. Jedna skola koju sam naucio, cak jednaput i mnogo platio, je to da laz nije simptomaticna pojava balkanskog naroda, laz je globalna pojava. Nikad ali nikad u svom zivotu, nisam upoznao skroz cistog covek koji okrece ozbiljnu lovu(a vise sam upoznao takvih stranaca). Znaci na kraju krajeva da li cete 100% da spucate u konzumerizam, 100% novca u investment ili 100% u kasicu prasicu, ako nemate slif da povucete potez jednog -spekulanta(u najbolju ruku), manipulatora, rizicara i prevaranta, ostacete vecita sirotinja u svakom slucaju, i uopste ne treba da brinete da li cete da potrosite poslednjih 2000 eura na polovni fiat puno, pragnje i slavlje... ili da stavite u stek za lek kad budete crkavali od neke bolestine, ionako na kraju u grob ne ode nista, a vasa kolevka rodjenja(siromasna kolevka) jako tesko moze da vas dovede do tacke usadjivanja mindset-a koji ce zaista da vam donese finansijsku slobodu u zivotu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top