Da li će knjige u papiru prestati da postoje?

Tome koji voli igrice čitanje ionako nije prioritet, a ako mu je i knjiga na istom uređaju, ipak je malo veća šansa da je pročita.

Nikad mi nije jasan bio taj animozitet prema elektronskim formatima. Kad razmišljam o nekoj knjizi koju sam čitao, teško mogu da se sjetim da li sam je čitao sa papira ili ekrana. To je kao da me neko pita da li je bila na ćirilici ili latinici. Pamtim druge stvari. Sve te senzacije koje ljudi pominju, šuštanje papira, miris štamparske boje i ne znam šta, sve to zapravo skreće pažnju sa teksta, jer knjiga nije ništa drugo nego tekst.

Rudjer:
Ima sigurno 3-4 godine kako čitam isključivo e-knjige. Papir, listanje, miris, fizička uspomena, sve je to OK, ali ove e-knjige su neuporedivo dostupnije i praktičnije u svakom pogledu. Ne moraš trošiti čitavo bogatsvo na kupovinu, nema prašnjavih polica koji ti zauzmu trećinu stana, ne može ti knjige niko pocijepati, umastiti ili išvrljati...A s druge strane, u džepu imaš na desetine hiljada naslova, pa hoću ovo da čitam, pa ono...


И сам сам слично поимам књиге и читање. Тај "романтичарски" однос према укусу и мирису папира сам имао можда некад давно, сад то, акко рече квентин, више одвлачи пажњу. Откако сам набавио Киндл, прије нешто више од три године, мислим да број "физичких" књига које сам прочитао не прелази број прстију на рукама. С друге стране, примијетио сам да читам више, квалитетније и разноврсније, с обзиром на доступност легалних и полулегалних "издања" која се могу наћи на нету. Једноставно, кад саставим листу "за" и "против", све вуче на страну електронских формата - лакше се складиште, размјењују, мање је посредника у њиховој изради (што у теорији значи да би требало да мање коштају), "еколошкији" су (поред дрвећа које се не користи за израду, ту је и занимљива ставка ноћног читања - сви модернији апарати за читање троше вишеструко мање енергије него што их потроши сијалица под којом се чита "физичка" књига), и на све то, просто је физички угодније и лакше читати, мање је патње око држања књиге и листања страница. Носталгија и тежња за физичким посједовањем нечега су ми у ствари једине ставке које претежу на тас "физичких" књига.
 
Ja sam prošli vikend spremao policu sa knjigama kod kuće.
Neko ko ima dilema oko koristi od elektronskih knjiga, treba da dođe da mi pomogne idući put. Kad mu kroz ruke prođe oko hiljadu knjiga, obriše prašinu sa svake i stavi je na njeno mjesto, zaboraviće na svu romantiku stare hartije.
A sve to može da stane na par gigabajta hard diska.

Sa kog uređaja čitaš knjige?
 
kupio sam tablet stark, 8 inča, da čitam knjige, i za net.
nisam znao da kindle ima samo 6, msm da bi mi to bilo premalo.
čak sam mislio da tražim od 10, ali, posle mesec dana korišćenja, vidim da mi 8 sasvim lepo odgovara.
mada, kad čitam dosta sa tableta, počne malo glava da me boli.
možda treba da smanjim brajtnes.

***
valja i papir.
jedino mi sa kompa baš ne odgovara da čitam knjigu.
nije to to ako ne čitam ležeći.

***

OT: ne znam.

:bye:
 
kupio sam tablet stark, 8 inča, da čitam knjige, i za net.
nisam znao da kindle ima samo 6, msm da bi mi to bilo premalo.
čak sam mislio da tražim od 10, ali, posle mesec dana korišćenja, vidim da mi 8 sasvim lepo odgovara.
mada, kad čitam dosta sa tableta, počne malo glava da me boli.
možda treba da smanjim brajtnes.

***
valja i papir.
jedino mi sa kompa baš ne odgovara da čitam knjigu.
nije to to ako ne čitam ležeći.

***

OT: ne znam.

:bye:

I ja čitam na tabletu od 8'', nikakvih problema nemam! Epub format i fino podesiš osvjetljenje, vrstu i veličinu fonta, margine...Sve to za 35 sekundi.
 
Poslednja izmena:
Sa kog uređaja čitaš knjige?

Zanosio sam se mišlju da kupim kindle jer je sa njega prijatno čitati, ali sam odustao zbog malog broja knjiga na srpskom jeziku.
Nemam tako dobro znanje engleskog da bih mogao da čitam to što je u ponudi.

Čitam sa tableta od deset inča, Samsungovog. Imao sam ranije e-book reader, neki Sonijev rani model, ali kad sam kupio tablet poklonio sam čitač, jer sam shvatio da mi ne trebaju dva uređaja. E-ink tehnologija na Kindle i drugim čitačima zaista pruža iskustvo čitanja sličnije pravom papiru, ali meni je i tablet sasvim OK. A i ne moram da nosim dva uređaja kad negdje idem.

Što se tiče elektronskih knjiga na srpskom tu stvari zaista jesu malo čupave. Ne postoje zvanična izdanja, nego ljudi sami skeniraju i formatiraju. Kvalitet takvog proizvoda varira. Dosta grešaka se potkrade kad se sirovi sken pretvara u tekstualni fajl (optical character recognition), tako da bi knjiga na kraju trebalo da se pažljivo pročita, a to se često ne čini. Osim toga, ljudi i dalje preferiraju PDF format, koji uopšte nije poželjan za elektronske knjige. Može knjiga lako da se konvertuje u .epub ili .mobi, ali rezultat opet zavisi od kvaliteta početnog fajla.
Inače, sam broj e-knjiga na srpskom nije mali i stalno se povećava. Ima valjda i na forumu tema. Nekad je bila lepljiva, pa su ljudi više postavljali linkove. Ima i drugih foruma na kojima može da se nađe sve i svašta.
 
Imam neki krš od tableta, ne daje mi se za sada novac za nešto bolje.

Biblioteke su mi i dalje bolje rešenje.
Ličnu biblioteku prestajem da snabdevam knjigama, pretrpaće me.

Takođe sam odlučio da ne kupujem sebi knjige, shvatio sam da postoji vrlo malo knjiga kojima želim da se vratim više od jednom... A kad na takvu naiđem, onda ću je i kupiti... Do tog trena, biblioteka je zakon... :)
 
Zanosio sam se mišlju da kupim kindle jer je sa njega prijatno čitati, ali sam odustao zbog malog broja knjiga na srpskom jeziku.
Nemam tako dobro znanje engleskog da bih mogao da čitam to što je u ponudi.

Evo ja od pre nekoliko dana koristim Kindle, zaista je vrlo prijatno za čitanje. Ima na netu dosta knjiga koje se mogu skinuti, samo što je većina u PDF formatu, pa se moraju konvertovati, a to ne uspe svaki put dobro pošto je većina tih skenova vrlo loša. Ali se svakako može doći do nekih knjiga koje ne možemo da nađemo u štampanom izdanju.
Mislim da štampane knjige svakako neće prestati da postoje, što se mene tiče dobro je da postoje i štampane i elektronske.
 
Imam Nuke već 3-4 godine, i nosim ga svuda sa sobom.
Ali više ne kupujem sve što me privuče. Niti imam gde da tankujem knjige, niti mi se daju pare za nešto što mogu da skinem sa neta.
Postoje neke knjige, antikvarne, koje bih volela da imam u štampanom izdanju.

Ne verujem da će "knjige u papiru" sasvim prestati da postoje. Međutim, da će se tržište orijentisati na elektronska izdanja - to da.
 
Evo ja od pre nekoliko dana koristim Kindle, zaista je vrlo prijatno za čitanje. Ima na netu dosta knjiga koje se mogu skinuti, samo što je većina u PDF formatu, pa se moraju konvertovati, a to ne uspe svaki put dobro pošto je većina tih skenova vrlo loša. Ali se svakako može doći do nekih knjiga koje ne možemo da nađemo u štampanom izdanju.
Mislim da štampane knjige svakako neće prestati da postoje, što se mene tiče dobro je da postoje i štampane i elektronske.

Tacno. Postoje dela koja su poslednje izdanje imala pre 30, 40 ili vise godina a jednostavno nisam nikada imao zelju da kupujem tako stare knjige, cak mi je bilo i malo gadno :)
Ovako, lepo skines i citas. U pocetku sam naleteo na par problematicnih u smislu da baguju prilikom ukljucivanja nekih opcija, ali sve koje sam kasnije dodao (par desetina) su bile dobre i nije bilo problema sa njima.

Takodje, poput nekih odozgo, kupovinom tableta za citanje, resio sam da prestanem sa kupovinom klasicnih knjiga i mislim da se na duze staze, kupovina bilo kog e-citaca, itekako isplati.
 
Sve zavisi od toga kako će se ljudi odnositi prema vremenu koje imaju.

Sada je vreme sveopšte žurbe.

Kao da svi žele da prožive što više od života (fotografiše se svaki pokret, šta se obulo, šta se pojelo, gde se putovalo)

S druge strane održava se minimum komunikacije (skraćuju se reči, vraćamo se na slikovno pismo) ljudi nemaju strpljenja jer, kao što rekoh, žure da postignu i dostignu što više.

Knjiga znači usporavanje, razmišljanje.

Moguće je da smo mi poslednja generacija koja u svom telu neće imati nikakav ugrađeni čip.

Pitanje je da li će za 150 godina deca jednostavno "download-ovati" knjige u mozak..ili će doći do sveopšteg resetovanja civilizacije, pa će ljudi shvatiti da je tehnologija prebrza za njih.

Već sada deca čitaju mnogo manje nego što su čitala deca pre 20 godina. Neka deca ne čitaju nikakve knjige više.
 
Sve zavisi od toga kako će se ljudi odnositi prema vremenu koje imaju.

Sada je vreme sveopšte žurbe.

Kao da svi žele da prožive što više od života (fotografiše se svaki pokret, šta se obulo, šta se pojelo, gde se putovalo)

S druge strane održava se minimum komunikacije (skraćuju se reči, vraćamo se na slikovno pismo) ljudi nemaju strpljenja jer, kao što rekoh, žure da postignu i dostignu što više.

Knjiga znači usporavanje, razmišljanje.

Moguće je da smo mi poslednja generacija koja u svom telu neće imati nikakav ugrađeni čip.

Pitanje je da li će za 150 godina deca jednostavno "download-ovati" knjige u mozak..ili će doći do sveopšteg resetovanja civilizacije, pa će ljudi shvatiti da je tehnologija prebrza za njih.

Već sada deca čitaju mnogo manje nego što su čitala deca pre 20 godina. Neka deca ne čitaju nikakve knjige više.

Ma ništa od toga. Popularni filmovi 80ih (Blade Runner, Povratak u budućnost/Back to Future II) prikazuju civilizaciju 2015, 2017.. kao nešto bitno drugačije.

A 1980. i 2015. su praktički iste, osim sokoćela kao mobitel. Ništa bitno novo u prijevozu, sposobnostima, načinu života...

Budućnost je spora, pa to je ..:kafa:
 
И електронске књиге траже успоравање и размишљање.

Da, digitalizacija predstavlja samo pomoć u skladištenju i distribuciji knjiga. Proces čitanja ne mijenja se.

To što se manje čita posljedica je toga što danas ljudi potrebu za konzumacijom priča (koja jeste iskonska) zadovoljavaju na druge načine (filmovi, TV serije, kompjuterske igre, itd).

Osim toga, čitanje kao takvo nije u krizi, u krizi je čitanje fikcije, beletristike. Razna non-fiction literatura čita se više nego ikad, sa ekrana i papira.
 

Back
Top