Manji porezi na zaradu, veći minus u budžetu

pivosok

Buduća legenda
Poruka
26.396
Oni koji rade iščekuju da vide koliko će, kako je premijer ponovo najavio, da budu sniženi nameti na plate. Vučić je na kopaoničkom forumu prvi put izjavio da će se to dogoditi tokom godine. Međutim, ima li u budžetu prostora sa smanjenje tih prihoda. zbiru, prihodi koje država ostvaruje po osnovu oporezivanja zarada su veoma visoki. U zbiru javni prihodi, odnosno porezi i doprinosi iznose oko 15 odsto bruto domaćeg proizvoda, dakle negde oko 4,5 milijardi godišnje država prihoduje po tom osnovu. Smanjenje poreza i doprinosa na plate za jedan procentni poen bi dovelo do pada budžetskih prihoda za oko 100 miliona evra godišnje", kaže profesor Ekonomskog fakulteta Saša Ranđelović.

Ekonomisti, ipak, sa oprezom gledaju na takav reformski korak. Upozoravaju da država prihoduje mnogo od poreza i da bi svako smanjenje moglo da se reflektuje kao minus u državnom budžetu.


http://rs.n1info.com/a249731/Biznis/Manji-porezi-na-zaradu-veci-minus-u-budzetu.html
tacno da bi bio veci minus u drzavnom budzetu, ali bi bio plus u kucnom, ali gospodu ekonomiste interesuje samo njihova plata na fakultetu, gde su se dobro ugnezdili.
 
Poslednja izmena:
Ekonomisti, ipak, sa oprezom gledaju na takav reformski korak. Upozoravaju da država prihoduje mnogo od poreza i da bi svako smanjenje moglo da se reflektuje kao minus u državnom budžetu.

http://rs.n1info.com/a249731/Biznis/Manji-porezi-na-zaradu-veci-minus-u-budzetu.html

tacno da bi bio veci minus u drzavnom budzetu, ali bi bio plus u kucnom, ali gospodu ekonomiste interesuje samo njihova plata na fakultetu, gde su se dobro ugnezdili.

Baš tako. Kakvi kreteni. :mrgreen: Manje novca u budžetu znači punije novčanike svih nas. Zar oni nisu čuli za ekonomsku teoriju koja se zove supply-side economics? :roll:
 
PIO fond nije kapital nego ugovor sa drzavom, zakon. To se ne moze privatizovati.

Da ti prevedem.

Privatizacija PIO fonda znacila bi unistenje Velike Albanije i pripajanje Republike Srpske. Da ne pricam o znacajnom prosrpskom zaokretu u CG.

Naravno da je privatizacija uvek i svagde moguca pod uslovom da je dobrovoljna. Republiku Srbiju bi mogao prodati Koka Koli kad bi hteli da nas uzmu na 10-20 godina.
 
Idiot, ne treba da spusta poreze, vec da poveca plate. Najniza plata je skoro dva puta manja od one koja bi trebalo da bude, u skladu sa bdp-om Srbije.
Ne daju mu bankari jer to obezvrijedjuje njihovo dosadasnje poslovanje. Ali 10% danas je u redu. mic po mic, ali agresivno na gore.

- - - - - - - - - -

Da ti prevedem.

Privatizacija PIO fonda znacila bi unistenje Velike Albanije i pripajanje Republike Srpske. Da ne pricam o znacajnom prosrpskom zaokretu u CG.

Naravno da je privatizacija uvek i svagde moguca pod uslovom da je dobrovoljna. Republiku Srbiju bi mogao prodati Koka Koli kad bi hteli da nas uzmu na 10-20 godina.

koja ce to privatna organizacija, firma, uzeti na sebe obaveze drzave, i ispostovati isplacivanje penzija?!?
 
Poslednja izmena:
PIO fond nije kapital nego ugovor sa drzavom, zakon. To se ne moze privatizovati.

Bio je i kapital, dok nije pokraden.

- - - - - - - - - -

Idiot, ne treba da spusta poreze, vec da poveca plate. Najniza plata je skoro dva puta manja od one koja bi trebalo da bude, u skladu sa bdp-om Srbije.

On može da poveća plate samo onima koji žive od poreza koje drugi plaćaju.

A tih je već odavno previše, i sve ih je više.
 
koja ce to privatna organizacija, firma, uzeti na sebe obaveze drzave, i ispostovati isplacivanje penzija?!?

Svaka iole ozbiljnija koja trguje na finansijskom trzistu i kojoj budemo uplacivali penziono. Zasto ti inace mislis da se penzije isplacuju? Iz humanistickih razloga? Ti placas doprinos, ja ti isplatim penziju. Bio ja drzava ili investicioni jevrejski konglomerat. Mehanizam ostaje isti.

I ne samo to. Privatnik ce gledati da te pare ulozi u...hartije od vrednosti recimo. Za razliku od drzave koja pare ulaze u Beograd na vodi.
 
Druze, penzioni fond je socijalna pomoc zakonom uredjena od drzave. Drzava ima zakon o socijalnoj pomoci i porezu na osnovu istog. To se ne moze privatizovati. U protivnom nije penzioni fond, nije socijalna pomoc, nema, nego privatni investicioni fond sto ne postoji za starce.
Neke stvari se ne mogu privatizovati.
 
Da ti prevedem.

Privatizacija PIO fonda znacila bi unistenje Velike Albanije i pripajanje Republike Srpske. Da ne pricam o znacajnom prosrpskom zaokretu u CG.

Naravno da je privatizacija uvek i svagde moguca pod uslovom da je dobrovoljna. Republiku Srbiju bi mogao prodati Koka Koli kad bi hteli da nas uzmu na 10-20 godina.

mozes da prodas samo sebe i svoje du

Tudja nemas pravo
 
Druze, penzioni fond je socijalna pomoc zakonom uredjena od drzave. Drzava ima zakon o socijalnoj pomoci i porezu na osnovu istog. To se ne moze privatizovati. U protivnom nije penzioni fond, nije socijalna pomoc, nema, nego privatni investicioni fond sto ne postoji za starce.
Neke stvari se ne mogu privatizovati.

Nije penzija socijalna pomoć, već socijalno osiguranje.

Razlika je u tome što osiguranje plaćaš, znači, uzima ti se nešto danas, radi obezbeđenja nečega u budućnosti.

I, penzija se može privatizovati.

U nekim državama u svetu nemaš državne penzione fondove, pa imaš penzije.
 
Druze, penzioni fond je socijalna pomoc zakonom uredjena od drzave. Drzava ima zakon o socijalnoj pomoci i porezu na osnovu istog. To se ne moze privatizovati. U protivnom nije penzioni fond, nije socijalna pomoc, nema, nego privatni investicioni fond sto ne postoji za starce.
Neke stvari se ne mogu privatizovati.

Ne mislis valjda stvarno da je privatni fond uredjen zakonom jaceg???

Sve ce biti po zakonu, samo Dusan Bajatovic vise nece moci da trosi tvoju penziju.

- - - - - - - - - -

mozes da prodas samo sebe i svoje du

Tudja nemas pravo

Sebe sam unovcio. Ne'as pojma sta IT sektor u Kaliforniji radi ljudima.

Jos samo Srbe da unovcim i vesel' te Boze.
 
Ne mislis valjda stvarno da je privatni fond uredjen zakonom jaceg???

Sve ce biti po zakonu, samo Dusan Bajatovic vise nece moci da trosi tvoju penziju.

- - - - - - - - - -



Sebe sam unovcio. Ne'as pojma sta IT sektor u Kaliforniji radi ljudima.

Jos samo Srbe da unovcim i vesel' te Boze.

isto sto i IT sektor u Srbiji

S tim sto smo mi u Srbiji svoje gazde, i ne moramo da vracamo kredit za kucu pravljenu od kartona i gipsa u iznosu od $500.000-$1.000.000
 
isto sto i IT sektor u Srbiji

S tim sto smo mi u Srbiji svoje gazde, i ne moramo da vracamo kredit za kucu pravljenu od kartona i gipsa u iznosu od $500.000-$1.000.000

Upravo. Zato je stvarno krajnje vreme da se predamo britanskom klasicizmu. Ako ne u onom individualistickom, onda barem u ekonomskom smislu. A ti usput kaci Svetog Savu gde hoces.

Netacno. Bicete gazde svojih velelepnih trospratnica tek posto privatizacijom dadnete otkaz budzetokratama.
 
Poslednja izmena:
Tako sto ce da se donese Zakon da minimalna zarada mora da prati BDP, kao u svakoj normalnoj zemlji. Jer u Srbiji (kao i u vecini zemalja u svetu) minimalna zarada je definisana Zakonom. A Zakon obavezuje sve poslodavce.
To se zove makroekonomija.

A na osnovu čega me može zakon naterati da Vam platim 1.000 franaka a usluga ili proizvod nije za upotrebu.A može i ovako napravite mi dobru uslugu ili proizvod i ja Vam dam 5.000 franaka.Šta ima zakon sa tim ili
neko što to isto radi ali ne dobije takve pare kao što ste Vi dobili tj.dobili ste puno više.
 
Razlika je u tome što osiguranje plaćaš, znači, uzima ti se nešto danas, radi obezbeđenja nečega u budućnosti.
Nije osiguranje, jer se osiguranje isplacuje da se nadomiri steta. Penzijsko se isplacuje zbog socijalne pomoci za one koji ne mogu vise da rade i stvaraju primanja za zivot zbog starosti.
Ovo je obaveza drzave zakonom uredjena kao socijalna pomoc penzionerima. A uplacuje se da seplate sadasnji penzioneri a ne buduci.

Privatna lica mogu uplacivati u neki investicioni fond sa namjerom da sacuvaju novac za penziju, ali to nije penzijski fond. To je investicioni privatni fond. To nema veze sa zakonom o penzijama.


E sad, sta znaci privatizacija. mozda znaci da drzava treba da uplacuje uplaceni novac u neku berzu preko privatne firme, A da privatna firma isplcuje drzavi. Da bude neka igrarija za berzom. Ja ne vidim u tome smisla.
Mozda treba drzava da prinudi privatna lica da uplacuju u privatne fondove? Ne vidim smisla. Kako ce onda drzava isplatiti sadasnje obaveze? A drugo, zasto da tjera ljude da investiraju u privatnu investiciju? Mozda neko zeli da gradi kucu umjesto dfa investira u berzi.

To su budalastine.
 
Nije osiguranje, jer se osiguranje isplacuje da se nadomiri steta. Penzijsko se isplacuje zbog socijalne pomoci za one koji ne mogu vise da rade i stvaraju primanja za zivot zbog starosti.
Ovo je obaveza drzave zakonom uredjena kao socijalna pomoc penzionerima. A uplacuje se da seplate sadasnji penzioneri a ne buduci.

Privatna lica mogu uplacivati u neki investicioni fond sa namjerom da sacuvaju novac za penziju, ali to nije penzijski fond. To je investicioni privatni fond. To nema veze sa zakonom o penzijama.


E sad, sta znaci privatizacija. mozda znaci da drzava treba da uplacuje uplaceni novac u neku berzu preko privatne firme, A da privatna firma isplcuje drzavi. Da bude neka igrarija za berzom. Ja ne vidim u tome smisla.
Mozda treba drzava da prinudi privatna lica da uplacuju u privatne fondove? Ne vidim smisla. Kako ce onda drzava isplatiti sadasnje obaveze? A drugo, zasto da tjera ljude da investiraju u privatnu investiciju? Mozda neko zeli da gradi kucu umjesto dfa investira u berzi.

To su budalastine.

Muke ukinuti Zakon o penzijama. Cas posla za nekog ko ima skupstinsku vecinu.

Da ponovim ovu cinjenicu jos jednom. Poslednji put.

Mehanizam ostaje isti. Uplacivao ti u drzavni PIO ili u moj Merrill Lynch. Ti meni pare, ja tebi penziju.

Posto radikali medjusobne dugove izmiruju s doprinosima koje im ti uplatis za penziju, nema sta da se ceka. Privatizacija je zaista najhriscanskije resenje.

Pritom, taj drzavni zakon na koji se pozivas doveo je do rupe od dve i kusur milijarde evra u PIO fondu. Sto duze budemo cekali to ce rupetina biti veca.
 
Oni koji rade iščekuju da vide koliko će, kako je premijer ponovo najavio, da budu sniženi nameti na plate. Vučić je na kopaoničkom forumu prvi put izjavio da će se to dogoditi tokom godine. Međutim, ima li u budžetu prostora sa smanjenje tih prihoda. zbiru, prihodi koje država ostvaruje po osnovu oporezivanja zarada su veoma visoki. U zbiru javni prihodi, odnosno porezi i doprinosi iznose oko 15 odsto bruto domaćeg proizvoda, dakle negde oko 4,5 milijardi godišnje država prihoduje po tom osnovu. Smanjenje poreza i doprinosa na plate za jedan procentni poen bi dovelo do pada budžetskih prihoda za oko 100 miliona evra godišnje", kaže profesor Ekonomskog fakulteta Saša Ranđelović.

Ekonomisti, ipak, sa oprezom gledaju na takav reformski korak. Upozoravaju da država prihoduje mnogo od poreza i da bi svako smanjenje moglo da se reflektuje kao minus u državnom budžetu.


http://rs.n1info.com/a249731/Biznis/Manji-porezi-na-zaradu-veci-minus-u-budzetu.html
tacno da bi bio veci minus u drzavnom budzetu, ali bi bio plus u kucnom, ali gospodu ekonomiste interesuje samo njihova plata na fakultetu, gde su se dobro ugnezdili.

profesoru na fakultetu je na platu od soma evra pio oko 650, a u privatnim firmama je pio na minimalac koji uplaćuju gazde između 120-150evra.
tako da je to o smanjenju budžeta totalna glupost. jer ako se smanje nameti i privatnici počnu da uplaćuju doprinose za celu platu a ne samo za minimalac jer ostatak daju na ruke eto ti dopune za okrnjeni budžet i ja moram da se zapitam da li smo mi svi kolektivno pojeli bunike?

ali kad je nama logika bila jača strana???
 
Nije osiguranje, jer se osiguranje isplacuje da se nadomiri steta. Penzijsko se isplacuje zbog socijalne pomoci za one koji ne mogu vise da rade i stvaraju primanja za zivot zbog starosti.
Ovo je obaveza drzave zakonom uredjena kao socijalna pomoc penzionerima. A uplacuje se da seplate sadasnji penzioneri a ne buduci.

Privatna lica mogu uplacivati u neki investicioni fond sa namjerom da sacuvaju novac za penziju, ali to nije penzijski fond. To je investicioni privatni fond. To nema veze sa zakonom o penzijama.


E sad, sta znaci privatizacija. mozda znaci da drzava treba da uplacuje uplaceni novac u neku berzu preko privatne firme, A da privatna firma isplcuje drzavi. Da bude neka igrarija za berzom. Ja ne vidim u tome smisla.
Mozda treba drzava da prinudi privatna lica da uplacuju u privatne fondove? Ne vidim smisla. Kako ce onda drzava isplatiti sadasnje obaveze? A drugo, zasto da tjera ljude da investiraju u privatnu investiciju? Mozda neko zeli da gradi kucu umjesto dfa investira u berzi.

To su budalastine.

Vidi ovako...ako meni država uzima pare, da bi mi posle te moje pare "dala" kroz penziju, to nije nikakva socijalna pomoć.

U stvari jeste, ako penziju isplaćuješ onima koji nikada nisu uplaćivali u fond.

Meni nije, i nikada neće biti, jer meni pare uzima sada, i od tih para lako može da ne bude ništa, jer lako može da se desi da ne doživim penziju.

Znači, mene država NE POMAŽE mojim parama, već me OSIGURAVA mojim parama. I to prinudno. I ništa meni država ne daje. To su moje pare.

To ti je kao životno osiguranje. Ja plaćam mesečno premiju, da bi mi država uplaćivala određeni iznos kada se steknu uslovi.

Zato se i zove Penziono Invalidsko Osiguranje a ne PISC (Penziona Invalidska Socijalna Pomoć)

Država, naravno, ne treba ni na koji način da obavezuje privatna lica (mene) da uplaćujem u privatne penzione fondove. To je moj izbor da li ću to da radim, kada već postoji obaveza da uplaćujem u državni penzioni fond.

Sa druge strane, svojevremeno, u socijalizmu, taj PIO je bio i INVESTICIONI fond, baš kao i svaki privatni, u kapitalizmu. Iz njega su se finansirale izgradnje banja, infrastrukturnih projekata, bolnica...Đerdap je građen, između ostalog, i parama PIO.

U to vreme se penzije nisu isplaćivale iz budžeta, kao danas.

Međutim, država je pokrala PIO 80-tih i 90-tih, i sada ima obavezu iz budžeta.

Ali, to nije normalno, da se iz budžeta plaćaju penzije, samo što to kod nas već toliko dugo traje, da ljudi misle da je to normalno...
 

Back
Top