ETF, elektronski ili nešto treće

amdcatalyst

Početnik
Poruka
1
Pozdrav svima!

Registrovao sam se na ovaj forum jer pre svega vidim da ima dosta tema i aktivnih članova pa samim tim i ljudi koji bi mogli da mi pomognu. Završavam gimnaziju, inače jezički sam smer (možda je to bila velika greška :confused:) i ne mogu da odlučim šta da upišem. Računari su me oduvek zanimali, ali i telefoni, pa sam tako pokušavao razne stvari - znam da instaliram OS, menjao sam custom romove na telefonu, znam da radim sa algoritmima, nešto malo word-press i koliko-toliko osnovno znanje o programiranju (imali smo neozbiljnu profesorku, još jezički smer tako da programiranje nije bilo ključna stavka). Znam dosta dobro da radim u Python-u što sam sam naučio. U windows-u skoro da ne postoje nepoznanice.

E sad, mene je sve ove godine kroz gimnaziju da tako kažemo, mučila matematika. Moja prosečna ocena iz matematike je 3 a i znanje je otprilike na tom nivou. Malo sam ga poboljšao privatnim časovima ove i nešto prošle godine. Engleski znam perfektno, imam FCE položen. Takođe, dosta mi dobro idu društvene nauke, ali ne vidim sebe u njima. Jednostavno, oduvek su mi bili zanimljivi računari. Jedino što me tu sprečava matematika - nije problem proći prijemni, nego moja nesigunost oko toga koliko je sama matematika teška kasnije u toku fakulteta.

Tako da šta upisati da ima veze sa računarima i matematiku u nekoj normalnoj meri (svestan sam toga da ne može bez nje). Razmišljao sam o elektronskom u Nišu, smer računarstvo i informatika koji se bira u drugoj godini. Sa juga Srbije sam i više bi mi odgovarali fakulteti u Nišu, ali finansije nisu problem ni za BG ili neki drugi grad.

Znači koji faks, koji smer sa nadam se kasnije mogućnošću za zapošljenje i pristojnom platom upisati? I gde je i koliko na tim fakultetima teška matematika? Sem nje nemam drugih problema po pitanju predmeta. Izvinite na podužoj temi i hvala unapred.
 
evo ovako:
ako si menadzer ti rukovodis celim IT timom i projektom, upravljas projektom i dobijas najvecu platu, na primer na univerzitetu odredjujes smernice koje moraju da ispune sistem i mrezni administratori, pa i programeri ako narucujes neke softvere.
ako si mrezni administrator, moras biti fizicki prisutan u firmi a tako je i sa system administratorom
ako upravljas serverima, mozes i na daljinu ne moras biti fizicki prisutan
ako si programer, onda si zadnja rupa na svirali jer moras da ispunis ocekivanja menadzera koji ti prospe filozofiju i moras da znas svoje programiranje da uklopis sa drugim programerima da biste napravili finalni proizvod. dakle, programer se najvise iscima a u tom projektu dobije najmanje love. ali i to najmnaje je bar 600 evra dok si junior programer, pa tek nakon 5 godina kad postanes senior programer, mozes ocekivati 1200 evra platu pa i vise.

u svakom slucaju, pravices program kako ti naredi menadzer, programe rje tehnicki radnik, moj ti je savet da budes IT project menadzer i da pored toga zavrsis certifikate iz bezbednosti informacija, itd.
 

Back
Top