Photoshop efekti da ili ne ?

slobce

Primećen član
Poruka
515
Nisam pristalica teorije da digitalne fotografije ne treba editovati , vec ih koristiti onako kako su ispale kada ste pritisnuli okidac na fotoaparatu.Pored toga, vlasnik sam skromnog samsunga 370 tako da mi ne gine malo rada u Photoshopu svaki put kad hocu da imam bolji kvalitet slike.
Naisao sam na sajt http://www.planetphotoshop.com/tutorials_effects.html sa odlicnim tutorijalima za efekte i s tim se zabalvjam ovih dana.Sta Vi ostali mislite, Photoshop ili ne?
 
JA fotosop koristim iskljucivo za ispravljanje " gresaka " fotoaparata ( sto se tice same fotografije ). Ma koliko aparat bio skup i kvalitetan on u nekoj meri odstupa po pitanju kontrasta, boja i odnosa tamnih i svetlih delova slike od " originalne slike " koju smo fotografisali. Naravno, ne treba preterivati jer se moze dobiti suprotan efekat - neprirodnost i vidljiva ostecenja fotografije.
 
Zavisi za čega se koristi fotografija. Bio sam na jednom intervjuu i svi smo nosili svoj portfolio na uvid. Od nas 37, jedini ja nisam koristio obradu slika. I nisam prošao. Ne zato, ali hoću da kažem da je dorada postala nešto normalno i za očekivati da se uradi.
 
Daleko od toga da fotosop ima primenu ogranicenu na samo doterivanje slike ( u mom slucaju ) ili nesto drugo. On ima neslucene mogucnosti i valja malo procitati tutorijale kao i provesti dosta vremena u eksperimentisanju. Inace ne smatram da je sminka u pitanju kako rece firer. Ponavljam - doterivanje slike na njen realan nivo. Nekada davno je bilo popularno ( a i neizbezno ) retusiranje slike. Svaka obrada koja je opravdana i izvedena da ne naruzi sliku je dobrodosla. Nazalost, losi primeri se srecu: prelep wallpaper koji nalazimo na netu moze ponekad biti upropascen jakim crvenilom neba ili dodatim plavetnilom koje je tako ocigledno da slika gubi smisao.
 
Naravno, ko ima znanje i osecaj za fotografiju ce na najbolji nacin iskoristiti Photoshop.
Pored korekcije forografije ( boje, kontrast...) ja recimo volim i da uzmem nekoliko forografija koje same za sebe nista ne znace i da odredjene elemente sklopim u iskombinovanu fotku.
Ovo je primer.Kao sto je King7 rekao , mogucnosti su neogranicene.Pozdrav Slobelix
 

Prilozi

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    35,9 KB · Pregleda: 74
Smanjivanje slika : idi u meni IMAGE pa u Image SIZE.
Ili ako hoces da smanjis kvalitet slike a samim tim i velicinu u kilobajtima, otvori sliku , idi na FILE , pa na SAVE AS i tu izaberi JPEG u padajucem meniju u donjem delu prozora.Kada novom fajlu das ime ,
mocices da biras stepen kompresije (u Photoshopu od 1 - 12).Posle toga pogledaj slike koje si snimila da nisi slucajno preterala sa kompresijom i snimila slike koje nisu dovoljnog kvaliteta.Pozdrav Slobelix
 
Za Oriolus
Po meni, photoshop je zakon!
Posto uglavnom slikam u rez. 2048x1536 (oko 3.2 MPix),kad treba da saljem nekome slike obicno smanjujem i velicinu
i kvalitet (Dial-Up, znate kako je :-)
Prvo odes na image>image size ukljucis opciju "constrain proportions" i smanjis na recimo 1600x1200
(Ako ti je lakse promenis "pixels" u "percent" , pa smanjujes u procentima)
Zatim ides na file>save for web . Tu stavis 4-up i lepo biras koja ti velicina/kvalitet odgovaraju.(Ispod svake slike pise
njena velicina i quality.)
Sa desne strane podesavas iz padajuceg menija stepen kompresije (low/medium/high/maximum)
Na kraju, samo kliknes misem na jednu od cetiri ponudjene slike , pa save.

Takodje, mozes i samo da smanjis na 1600x1200 i onda file>save as ... pa ti izbaci prozor "JPEG options"
Tu jednostavno pomeras slajder za Quality 0-12 (tj. od small file do large file) i biras velicinu sacuvanog fajla.
Tako "igranjem" i kombinacijom sa parametrima recimo sliku 1.2-1.5MB smanjis na 150-250KB sa solidnim kvalitetom.
(s obzirom na razliku u velicini, gubitak kvaliteta je stvarno mali)

Nije lose odradjeno ni u ACDSee 8.0 ali... slozicete se photoshop je photoshop. :-)
 
Potpuno slazem sa tobom da je fotosop zakon ali rec je o neiskusnoj osobi ili pocetniku kojem bi za pocetak bilo lakse da to odradi u Acd see jer je vec slika u njemo otvorena. Svejedno, uputstvo za fotosop koje ste dali je korisno, pa neka proba i jedno i drugo.
 
Koje cake koristite u photoshopu?Ja uglavnom koristim sledecu tehniku za izolaciju objetka.
Prvo zoomiram sliku na 100%, zatim koristim polygonal lasso tool da oznacim granice objekta, zatim idem na selection > modify > contract nekoliko piksela (1-3),
zatim selection > modify > smooth nekoliko piksela , pa selection > inverse , pa
selection > feather nekoliko piksela , pa udarim delete na keyboardu i voala.Ostaje samo izabran objekat na beloj pozadini.

Isti efekat mozete dobiti kada fotkate predmet na beloj pozadini , sa jakim osvetljenjem ali uz malo laksu obradu u photoshopu.Otvorite fotku, pa idete na image > adjustments > curves
i malo na ovaj nacin osvetlite fotku.Povucite krivu curves ka gornjem levom uglu, ali ne previse da fotka ne bi "bljesnula".Zatim idite na image > adjustments > levels, pojacajte beli level koliko treba a takodje pojacajte i tamnije nijasne da bi se dobio bolji kontrast.
Toliko od mene za ovaj post.
Slobelix
 
...sve vas pozdravljam,... lepo je razgovarati o fotografiji i nacinima digitalne obrade,...
za svoje zadovoljstvo dnevno snimim desetak digitalnih fotografija foto-aparatom, telefonom i palmom... voleo bih da su tehnicki besprekorne, da su interesantne, da se dopadaju i meni i drugima...
ipak,... malo obrade treba,... isprobao sam mnoge programe,... najvise mi odgovara Picasa2,
besplatan program, ispravlja nagibe, sece nepozeljne detalje, dotruje boju, kontrast,... iskreno preporucujem

... naravno,... zelim svim ljubiteljima kompjutera da preporucim dobro vladanje jezikom na kome je program predstavljen,...
... i sve ce biti veoma jednostavno za upotrebu
... ko zeli da se upozna sa programom Picasa2 tvrdim da ce otkriti jednostavnost, brzinu i kvalitet pri obradi
i manipulaciji svim digitalnim sadrzajima

http://picasa.google.com/

 
nebo_ch:





evo i nekoliko primera mog rada i iskustva za uvod na licne internet strane...
moram da se pozalim i na cene programa koje nam prodavci nude,...
i da znate,... i korisna i zabavna je obrada digitalnih fotografija i upotreba efekata



... da ne zaboravim i efekte,... Photo Suite mi se vise dopada od Photo Shop...



Aaaaaaaaaaa moje očiiiiiii

joj
 

Back
Top