P I Z Z A

a može i sa krompirom :D

- - - - - - - - - -

– 1 kg kuvanog krompira– 200 g kačkavalja
– 200 g šunke
– 1 prut kobasice
– 250 ml mleka
– 150 g kečapa
– 1 kafena kašika origana
– 3 jaja
– ulje,so i biber
Priprema:
Skuvani krompir u ljusci, oljuštimo, isečemo na krugove i ređamo u kružnu tepsiju poprskanu uljem. Prelijemo mešavinom mleka i jaja, posolimo i pobiberimo. Pecemo 15 minuta na 200°C. Nanesemo kečap, izrendanu šunku i kačkavalj, dodamo isečenu kobasicu.
Na kraju pospemo origanom i pečemo još 10 minuta na istoj temperaturi. Može se koristiti i klasična podloga za picu, ko na voli sa krompirom.
 
Picu bez glutena pravim u dva koraka. Prvo izlijem tecno testo preko papira za pecenje u odgovarajucoj plitkoj posudi za pecenje.
Testo bez glutena je suvo i ne moze da se mesi u klasicnom smislu..

Gluten nastaje u organizmu nakon konzumacije brašna nakon nekih 2-3 dana u svakom slučaju. Hrana i namirnice se apsorguju i čine glukozu u organizmu.

Sve što je na bazi ugljenih hidrata, u stvari, sa pšeničnim i kukuruznim poreklom.

Zbog toga su Pizza, kao i špagete, neke od najkaloričnijih hrana koje se mogu konzumirati. Gora od njih su samo lisnata testa.

Čisto kažem da nema zabune o ''gluten free'' pizza jer je to samo u procesu pravljenja, a kasnije se svakako u organizmu razlaže u glukozu. I šteti organizmu na taj način.

Pozz

- - - - - - - - - -

ima li još neko svoj recept za pizzu ??

Imam ja jedan, ali nemam kamenu peć.
 
Ja sam ti više majstor za jela koja se dugo spremaju, ali imam jedan recept za pizza koji ja lično moram da usavršim, pa tek onda da prosledim. Za mene je to još uvek, hajde da kažemo, proces učenja na greškama.

ALI imam neke male savete koji mogu da pomognu, nešto što sam naučio sa raznih strana, što od naših, što od slovenaca, što od italijana.

Tanka i mekana kora najbolje za leto i jesen - Cela poenta je u svežini ukusa i miksovanju namirnica koje su sveže, a serviraju se predveče kada su ljudi raspoloženiji i otvoreniji za komunikaciju. To su veće kore, preko 40cm prečnika, ne veće od 0,5cm debljine, koje se peku bukvalno minut-dva na veoma jakoj vatri u kamenim pećnicama. Na njih ide puno paradajza i stavlja se mocarela za koju neki od italijana koje sam upoznao kažu ''nije sir''. Nisam im protivurečio oko toga :)
Kora bude gumenkasta, slična tortilji sa vašara u koje kod nas stavljaju pljeskavice, relativno slatka i veoma lagana za jelo. Što prostije, tim bolje. Na kraju se stavlja sveže lišće bosiljka iz ''bašte'' čiji se listovi seku makazama (mada može i rukama da se čupka).

Tvrđa i pufnastija kora najbolja za zimu i proleće (to su one koje malo zagore sa strane i bucmastije su) - cela poenta je u tome da hleb bude ukusan pa se koristi najkvalitetnije maslinovo ulje za prelivanje. Vrsta maslinovog ulja je veoma bitna za ukus hleba jer daje najbitniji deo mirisa/arome za samu picu. Dok se za samu koru može koristiti i najobičnije maslinovo ulje, za prelivanje je bitno da bude što kvalitetnije. Na ovakvu picu se može staviti bilo šta što je duši volja, a ključ leži u najrazličitijim ukusima koji se balansiraju međusobno. Ovakva pizza duže ostaje toplija pa se parmezan stavlja na kraju, te se pizza ostavlja nekih 5-10 minuta da odstoji u tanjiru pre jela. Može se jesti i sa viljuškom i nožem, kako se inače servira u restoranima. U zavisnosti od priloga na pici ide i određena sorta vina.

A ovo je nešto što sam pokupio kod nas : Ispod svake kore koja se zapeče se stavlja morska so i onda se lagano zavrti po 90 stepeni levo-desno par puta tako da so uđe u koru. Pri tome se pazi da ne bude previše paradajz soka na pici jer može da naškodi ako je tanka kora u pitanju. Morska so se bukvalno upije ispod kore. Ovo dozvoljava da onaj hrskaviji deo postane mekši i ''slađi'' za jelo.

Koliko soli se stavlja zavisi od ukusa do ukusa. Ako je tvrdi sir koji se koristi već dovoljno slan, onda ne treba preterivati. Što više mesa na pizza ima, tim manje soli treba koristiti. Jedna kašičica je dovoljna.

Ja sam pristalica toga da kada se pravi pizza ne treba da se štedi na siru, nikako. Paradajz isključivo domaći i to bez koštica. Blago zaljućen.

:super:
 
Ja kupim gotovu picu da se ne zaebavam.

Naseckam jos kojekakave otpatke iz frizidera, prelijem sosom za pice i u rernu!

Ne bude bas-bas, ali moze da se pojede.
 
20374514_10212439901448519_2845676788838716573_n.jpg


- - - - - - - - - -

Slatka #pizza s rikotom, vanilom, dinjom, bademima i rukolom ;)

- - - - - - - - - -

eto primera, da se o ukusima ne vredi raspravljati
 
Pica je dobra sa čime god. Topla, hladna, sa mesom, bez mesa, sa sirom, bez sira, tanka, deblja, sa punijom i manje punijom koricom, sad iz rerne ili od juče... Pica je... :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart:
 
Pica je dobra sa čime god. Topla, hladna, sa mesom, bez mesa, sa sirom, bez sira, tanka, deblja, sa punijom i manje punijom koricom, sad iz rerne ili od juče... Pica je... :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart:

Ja nekada kupim arapski hleb, pa ga namazem sososm za pice, dodam sta ima u frizideru i ispecem.

Nije lose, moze da se pojede, lici na pravu picu.

A i jeftino je.
 

Back
Top