Minimum

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Сада имамо преговарачки тим, па да попричамо још мало о томе куда могу водити преговори. Из разумљивих разлога, држава, односно преговарачки тим не могу унапред објављивати који је минимум испод кога се не може ићи. Чак и оно што је као тако исказано не мора бити онај прави минимум. И ради мене, боље и да није...
Али можемо ми као мали део јавности. Дакле, која су ваша мишљења?
Да изнесем и ја своје:
Минимум је српски ентитет на Косову и БиХ.
Намерно сам то спојио, јер то су повезана питања. Дакле: ентитет за Србе на Космету у прихватљивим границама. Гаранције декларацијом Савета Безбедности о постојању Републике Српске и тог ентитета. Јавни став Европске Уније да даља интеграција и пријем у чланство Косова и БиХ може ићи и са постојећим ентитетским поделама и овлашћењима. Враћање Републици Српској дела овлашћења која је укинуо Педи Ешдаун.
Као део споразума треба да буде одустајање "Косова" од било какбог одштетног захтева према Србији.
То је по мени доња граница. Све испод тога спада у домен "играјте се сами".

п.с. Извињавам се ако је баш оваква тема већ била.
 
МИНИМУМ ЈЕ ВАРДАРСКА СРБИЈА И ГРАНИЦА КАРЛОБАГ,КАРЛОВАЦ,ВИРОВИТИЦА
А ЗА ЕПИР ЋЕ МО ПРЕГОВАРАТИ СА ГРЦИМА
 
Duh Sekire:
Уф, ал си скроман...
А још више РЕАЛАН.
Нравно да сам скроман, то је минимум, територије на којим смо већина, да си видео избегле Србе из Албаније који су са једном торбом бежали из Албаније видео би шта значи СРБИН, Људи су сачували ВЕРУ,ЈЕЗИК И КУЛТУРУ ПОД АЛБАНСКОМ ОКУПАЦИЈОМ ЕПИРА.
 
Бл:
Нравно да сам скроман, то је минимум, територије на којим смо већина, да си видео избегле Србе из Албаније који су са једном торбом бежали из Албаније видео би шта значи СРБИН, Људи су сачували ВЕРУ,ЈЕЗИК И КУЛТУРУ ПОД АЛБАНСКОМ ОКУПАЦИЈОМ ЕПИРА.

А и да Марс буде српски, наравно и православан.
Мислио сам да поставим озбиљну тему, али би неки да овај форум претворе у "Политику за децу".
 
Duh Sekire:
А и да Марс буде српски, наравно и православан.
Мислио сам да поставим озбиљну тему, али би неки да овај форум претворе у "Политику за децу".
Ти ако си неки јеретик или секташ задржи за себе, ОВО ЈЕ ПРАВОСЛАВНА СРБИЈА ЈОШ УВЕК.
 
Драги мој Бл, у покушају да те излечим од тешког поремећаја перцепције у који си упао, предочићу филм Матрикс, снимљен 1999 - исте године када смо победили НАТО пакт.

Morpheus: Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself.

Matrix%20System%20Failure.jpg
 
Хвала на препоруци, ја бих теби препоручио да погледш
ОТАЦ ЈОИЛ(православни Монах, чувар Моштију Св.Василија Острошкога, Игуман Манастира Ћириловац) Његове Беседе, можда нешта и научиш
 
Смешно је када Дух Секире некога назива нереалним, а при томе се залаже за некакве ентитете на Космету. Замисли да се успоставе ентитети као у Босни и Херцеговини. Шта би то значило? Какво ми искуство имамо са ентитетима? Неки гаулајтер би постепено укидао српски ентитет, и сва власт коју имају Срби би прелазила под надлежност централне власти коју би држали Шиптари. На крају, српски ентитет би био укинут. То се данас дешава Републици Српској, то би се сутра дешавало на Космету.

Пошто ми на власти имамо бедне послушнике трећеразредних шегрта Новог светског поретка, свака опција која има за циљ останак Космета у саставу Србије је унапред осуђена на пропаст. А таква опција би, у овом тренутку, била следећа:

НЕ ПОТПИСИВАТИ НИШТА!
 
Бл:
МИНИМУМ ЈЕ ВАРДАРСКА СРБИЈА И ГРАНИЦА КАРЛОБАГ,КАРЛОВАЦ,ВИРОВИТИЦА
А ЗА ЕПИР ЋЕ МО ПРЕГОВАРАТИ СА ГРЦИМА
a sa hrvatima za karlobag karlovac i viroviticu
murat srpsku, a bajazit bosnu
murat epir, a muhamed grcku
dva selima cipar i afriku
svaki nesto ne ostade nista
bolje da se potrudimo da sacuvamo ovo na cemu smo a ne da mislimo o nekakvoj velikoj srbiji
uostalom meni je ona velika i ovolika. i super mi je u njoj. samo da se ne smanjuje
 
Pobunjenik:
Замисли да се успоставе ентитети као у Босни и Херцеговини. Шта би то значило? Какво ми искуство имамо са ентитетима? Неки гаулајтер би постепено укидао српски ентитет, и сва власт коју имају Срби би прелазила под надлежност централне власти коју би држали Шиптари. На крају, српски ентитет би био укинут. То се данас дешава Републици Српској, то би се сутра дешавало на Космету.

Најзад одговор на тему.
То што ти кажеш јесте реална опасност и зато сам навео да треба дати гаранције кроз резолуцију Савета Безбедности и став Европске Уније да је интеграција могућа са ентитетима. Ово друго због њиховог лицемерног става да је за интеграције потребна "функсионална држава".
Алтернатива коју нудуш, НЕ ПОТПИСИВАТИ НИШТА! - такође је реално решење. У том случају би Србија сачувала своје достојанство, али би добила нових 100.000 избеглица. Мислим да Србија има могућности да их прими.
Остаје само питање да ли је достојанство битније од српског ентитета и гаранција Републици Српској (ако их је могуће добити).
НО, ја нисам велики оптимиста, па је могуће да ће нам "НЕ ПОТПИСИВАТИ НИШТА!" опција остати као једина реална могућност. Питање је само испод ког минимума то долази у обзир.
Друга мишљења?

п.с. Шиптари да су паметни би пристали на "суштинску аутономију" па би онда блокирали институције у Србији (као што ради Црна Гора). После неколико година би сами Срби желели да их се реше (а са њима и Косова). Наша једина нада је њихова глупост.
пс. пс. О твом ранијем ставу да је ЕУ "Четврти Рајх" немам намеру да дискутујем.
 
Trenutno, a to trenutno može potrajati i nekoliko godina, naša pregovaračka
pozicija je izuzetno slaba, a ove naznake iz Haga, da bi tužilaštvo izdvojilo
Slobodanu Miloševiću optužnicu za Kosmet i donelo eventualno presudu za
"zločine" na Kosmetu je nešto što dodatno otežava ovu i ovako tešku situaciju.
U ovoj situaciji, sa trenutnim rasporedom snaga na svetskoj političkoj sceni,
najbolje rešenje je -ODUGOVLAČITI i NIŠTA NE POTPISIVATI, čekati povoljnije
prilike. Englezi Irsko pitanje rešavaju 200 godina.
 
KiM kao sastavni deo Srbije.O svemu ostalom se može pregovarati, ali o ovome NE !
Nijedan deo Srbije se ne sme dati (prodati,trampiti i sl.).
Ako ispadne suprotno - NE POTPISIVATI.

Naravoučenije : daš prst, ode šaka.
 
Архангеле, знаш ли који ће проценат становништва Србије чинити шиптари ако пристану на то што је по теби минимум?
Следеће године, 2020, 2050 ???
 
Duh Sekire:
Архангеле, знаш ли који ће проценат становништва Србије чинити шиптари ако пристану на то што је по теби минимум?
Следеће године, 2020, 2050 ???

Da, pa ? Da se brže-bolje ratosiljamo bede, da bi bolje živeli ? Hoćemo li istim argumentom da komentarišemo Sandžak-Rašku oblast...

Svi znamo da muslimani demografskim oružjem, na duži vremenski period, mogu odneti prevlast na određenim teritorijama, ali to ne znači da treba unapred da se predamo.
 
Strela:
Trenutno, a to trenutno može potrajati i nekoliko godina, naša pregovaračka
pozicija je izuzetno slaba, a ove naznake iz Haga, da bi tužilaštvo izdvojilo
Slobodanu Miloševiću optužnicu za Kosmet i donelo eventualno presudu za
"zločine" na Kosmetu je nešto što dodatno otežava ovu i ovako tešku situaciju.
U ovoj situaciji, sa trenutnim rasporedom snaga na svetskoj političkoj sceni,
najbolje rešenje je -ODUGOVLAČITI i NIŠTA NE POTPISIVATI, čekati povoljnije
prilike. Englezi Irsko pitanje rešavaju 200 godina.

Слажем се да је позиција слаба тренутно, и тај "тренутак" ће дуго потрајати.
Али оно што се често не увиђа да Космет није толики проблем Србији колики је Европи, а у великој мери и Америци. Ови други би да повуку трупе, први би да се реше шиптарских емиграната и потенцијалног кризног жаришта.
У случају ОДУГОВЛАЧЕЊА сасвим је сигурно да ће "међународна заједница" (читај: Европа и Америка) покушати да НАМЕТНЕ решење, а онда ако у томе не успе (што нисам сасвим сигуран) да такво "решење" ЈЕДНОСТРАНО ПРОГЛАСИ.
У том случају Срби са Космета ће "гласати тракторима", како је рекао Лабус. У принципу, то значи да ће на крају, доласком у Србију, бити поштеђени даљег терора.
Други проблем је што је цепање једне земље која уз то (више) није "одметничка" преседан који ће скупо коштати.
Леон Коен је рекао да Србија неће пристати на наметнута решења, а ја чекам да то видим у пракси. Сумњам у Бориса Тадића, чији је Коен саветник, због његових ранијих акција и због онога што је радио Зоран Ђинђић (односно што је толерисао од својих коалиционих партнера док му је Коштуница био главни проблем).
 
Ma da. Nista ne potpisivati. Engleska i dan danas resava Irsko pitanje.
Ipak Engleska je Engleska, a mi smo Srbija koja je izgubila 3 rata u prosloj deceniji pa nam je i NATO malo isprasio guzu iz vazduha. O uslovima pod kojima smo izgubili i zasto iako smo realno bili najjaci necu ni da diskutujem. Cinjenica je da smo izgubili i to je to. Niko nas ne sljivi ni 2%, mada se neki prave. Znaci nemojte da ocekujete bog zna sta.
Sto se tice plana ja takodje smatram da ce na kraju da ispadne Tadicev plan, ali nikako nije trebalo da ga iznosi u javnost. Stvar je u tome sto u pregovore uvek ides sa najpovoljnijom pogodbom, pa onda kroz cenjkanje dobijes nesto manje. I tako sa Kosht. plana stignemo do Tadicevog, a ne od Tadicevog do ko zna cega.
A za one koji zele Kosovo u Srbiji po deseti put moram da objasnim. To znaci da ce Srbi odozdole biti proterani i crkve unistene, a ove cave iz NATO-a nece ni pokusati da ih brane. Takodje znaci da i ako sve prodje mirno da ce siptari imati ogromnu moc u vladi Srbije. Znaci to nije resenje. Krajnje resenje (bilo ono za par meseci ili godina) je podela Kosova ili na entitete ili po deo Albaniji, a deo Srbiji. E sad sto NATO to nece da dozoli je druga stvar. Zar iko zaista misli da ce oni ikada napustiti Bondsteel. Dok god su neko i nesto nece im pasti na pamet.
 
_guru_:
A za one koji zele Kosovo u Srbiji po deseti put moram da objasnim. To znaci da ce Srbi odozdole biti proterani i crkve unistene, a ove cave iz NATO-a nece ni pokusati da ih brane. Takodje znaci da i ako sve prodje mirno da ce siptari imati ogromnu moc u vladi Srbije. Znaci to nije resenje. Krajnje resenje (bilo ono za par meseci ili godina) je podela Kosova ili na entitete ili po deo Albaniji, a deo Srbiji. E sad sto NATO to nece da dozoli je druga stvar. Zar iko zaista misli da ce oni ikada napustiti Bondsteel. Dok god su neko i nesto nece im pasti na pamet.

ПОТПИСУЈЕМ!

Уз малу ограду да Бондстил може да остане и ако је Космет подељен, а ако све пропадне можда "свет схвати" да подела и није неприхватљива.
 
_guru_:
A za one koji zele Kosovo u Srbiji po deseti put moram da objasnim. To znaci da ce Srbi odozdole biti proterani i crkve unistene, a ove cave iz NATO-a nece ni pokusati da ih brane. Takodje znaci da i ako sve prodje mirno da ce siptari imati ogromnu moc u vladi Srbije. Znaci to nije resenje.

Moraćeš i jedanaesti ( n-ti ) put da objasniš, jer to nije objašnjenje...Ako KiM pripadne Srbiji to znači definitivan povratak naših oružanih snaga, znači nema pogroma Srba, crkve ostaju čitave...NATO cave ni ne moraju da nas brane... :wink:

Ako sve prođe mirno, odlično...To će napokon ove naše razmažene nazovi političare dozvati pameti, da svaka šuša ne može imati stranku. Tada će doći do homogenizacije partija sličnih profila, tako da šiptari neće imati značajniju ulogu, osim respektabilne opozicije...

Pa, da vidim ko će s njima praviti koalicije...Jedva čekam...
 
Imam jednu pravnu nejasnocu: Zamislimo da nas pregovaracki tim napusti pregovore tj. odbije da potpise ( uslovnu ) nezavisnost. Da li postoji mogucnost da Kosmet svejedno postane nezavistan, tj. da ga medjunarodni faktor proglasi nezavisnim?

Drugo, da li vam se cini da ukoliko nasi politicari procene da je Kosovo izgubljeno naprave sporazum "Kosovo za Republiku Srpsku"? Da li bi svet pristao na to ili je to naivno traziti?

Trece, sta mislite koliko ce trajati pregovori? I zar ne mislite da je sada je kasno pricati o podeli Kosova jer siptari na to sada nece pristati ?
 
Ako nas tim napusti pregovore postoji klauzula u dogovoru oko vodjenja razgovora koja kaze nesto tipa da ukoliko neka strana blokira dogovoreno resenje smatrace se da ga je prihvatila (i posle neko da prica kako nece da nam nametnu resenje). Znaci bice onako kako MZ kaze(i sto se tice albanaca i nas).

U tom dogovoru je cvrsto navedeno da se pitanje RS i Kosoa nikako ne moze dovoditi u vezu kao ni ustupci koji se ticu EU. Znaci ne bi pristali. I tamo je takodje pitanje US baza i koliko tolika kontrola nad zemljom kroz koju redovno prolaze teroristi.

Trajace koliko god da je potrebno da bi izgledalo da se nasi kao nesto stvarno dogovaraju.
Podela Kosova je takodje u tom dogovoru oznacena kao nemoguca.

E sad jedino pitanje je da li su nas stavili pred svrsen cin i nametnuli nam resenje ili je taj dogovor o pregovorima samo formalnost koja moze da se krsi kao i rezolucija 1244. U svakom slucaju nesto ce biti prekrseno, a nesto nam dosad nisu stvari isle na ruku i ne znam zbog cega bi se to promenilo.
 
Duh Sekire:
Архангеле, знаш ли који ће проценат становништва Србије чинити шиптари ако пристану на то што је по теби минимум?
Следеће године, 2020, 2050 ???
siptara samo u beogradu imate oko 80.000 pa ti razmisli o gajenju guje u nedrima,ako se oslobodimo Kosova kako vi kazete oni se nece smiriti vec ce traziti vise i vise i vise i vise i vise i vise i vise...
 

Back
Top