Kako se piše filozofski esej?

Marko je hejter-trol, najgora komninacija :D

Ne,ne, za prijemni na odsjeku filozofije radi se test Opšteg Znanja i piše se esej iz filozofije,
znači na prijemnom ispitu se piše!

- - - - - - - - - -


Jbg. ništa mi ne znači, ...tad su bila tri pitanja, ....danas samo jedan esej iz filozofije, .....a šta mu to znači 'ebem li ga!
 
Poslednja izmena:
Polažem prijemni na filozofskom, pojma nemam, nisam iz gimnazije?
Daje li se tema u vezi s poznavanjem određenog filozofskog pravca,
il' nešto iz društvenog života?

1) Zaposliš se na državne jasle pošto tamo Tito još nije umro
2) Napucaš skoro 6 banke u dupe
3) U isto mesto turiš levi kažiprst a desnom rukom počneš da pišeš

bar je za sada tako bilo... šta znam... pitaj nekog drugog
 
Nemam pojma kako izgleda prijemni na filozofiji, ali ako želiš da pročitaš dobar esej, pravac biblioteka, traži Montenja i pročitaj par ogleda...

Evo nešto sa neta, prvo što sam našla
Pisanje eseja



  1. Koristite citate. I to bilo koji način citiranja. Najvažnije je navesti izvor citata. Ako ne navedete izvor citata, možete biti okrivljeni za plagijat. Ako se dokaže plagijat, bit ćete ocijenjeni s ocjenom nedovoljan (1).



  1. Esej mora biti rezultat stručne i ozbiljne razrade teme. Na kraju eseja treba navesti potreban broj pomoćne literature.



  1. Esej se mora temeljiti na ARGUMENTU a ne na nizu mišljenja i ideja drugih ljudi. Argument ima drukčiju formu od mišljenja. Jednostavno, mišljenje je afirmacija stava. Mišljenje ima slijedeći oblik: «Ja mislim da je Nietzsche bio vrlo tužan čovjek.» ili «Nisu mi se sviđale Platonove ideje.» To su mišljenja jer se ne temelje na dokazima. Temelje se na vašim osjećajima. Ja ne mogu ocijeniti vaše mišljenje, jer nema kriterija za ocjenjivanje mišljenja – vi imate svoje, kao što ja imam svoje mišljenje i tu se vrtimo u krug. Argument ima slijedeći oblik: »Platonova teorija Oblika je manjkava zbog slijedećih razloga, (i zatim navedete razloge kao dokaz) ili «Nietzscheova afirmacija kršćanstva ima velik broj prednosti», (zatim obrazložite kako su njegove ideje zaslužne zbog određenih razloga). Dokazi mogu biti tvrdnje drugih autora ili mogu biti vaši osobni stavovi – ne osjećaji. (Ne želim reći da su vaši osjećaji nevažni – oni su vrlo važni – ali ja ne mogu ocijeniti vaše osjećaje).



  1. Esej mora imati od dvije do četiri stranice, stranice moraju biti natipkane s dvostrukim proredom i veličina znakova mora biti 12. Eseji su obično, ako su pravilno strukturirani, duži od dvije stranice. Neophodan minimum su dvije stranice i esej ne smije biti duži od četiri stranice. Molim vas poštujte ova ograničenja.



  1. Esej treba predati do određenog datuma. Eseji koji se predaju kasnije, bit će penalizirani. Za svaki dan zakašnjenja oduzima se po 5 bodova.
[FONT=Arial, sans-serif][/FONT]
 
Kao da je esej tesko napisati....
pustis prste i pises o necemu i ispovezes sa padezima, sa rodovima, sa polom, sa nultim , prvim i drugim izvodom, a ako imas vremena bacis uporednu analizu definicije itd itd...opljuvace me ovi sa filozofije..
Esej je slobodna forma, sto znaci da mozes da pises o cemu hoces, a moze biti pipavo ili ne...

Samo nemoj kao emo decko o emocijama...

- - - - - - - - - -

Ja sam slab sa citatima, a i sa referencama....cak i kad ih znam, ja to ne navodim....
 
Poslednja izmena:
Polažem prijemni na filozofskom, pojma nemam, nisam iz gimnazije?
Daje li se tema u vezi s poznavanjem određenog filozofskog pravca,
il' nešto iz društvenog života?


Teme se menjaju.Esej, bilo koji da je u pitanju, je vrsta samoispitivanja, samoistrazivanja, pripovedanje ( u pravom smislu reci a ne tracanje)o unutrasnjem dijalogu iako ti nisi tu temu izabrao.
Bitno je biti iskren u eseju. Nemoj, bez obzira na znanje istorije filozofije, nemoj nju prepricavati nego tvoja razmisljanja i naravno! tvoja osecanja.
Pisi konkretno, jasno, pokusaj misliti o tome da citaoc ( onaj koji bude ocenjivao) ne pozeli spustiti tvoj papir dok ne dodje do kraja eseja.
Vec u drugoj alinei (uvodu) pokusaj objasniti, sta si ti razmisljao na tu temu, zasto si razmisljao o tom filozofskom problemu ako nisi-zasto nisi.. i pokusaj bez puno citata, filozofa i istorije
da das toj filozofskoj temi tvoj osvrt.Ako imas humora, koristi ga.Ako si poetican, koristi to.Samo nemoj biti dosadan!
Navedi filozofe koji su se tom temom bavili i razmisli o tome sta bi ti te filozofe u vezi teme pitao.Koji odgovor bi ocekivao od njih a sta ne bi ocekivao.
Konkluzija ( zakljucak) bi trebala da zatvori esej tvojim licnim osvrtom na sve sto si vec rekao ali sazeto,jasno.

Duzina eseja zavisi od tvoje procene vremena koje daju na prijemnom.Ali sve je dozvoljeno.

Sa srecom!


p.s.

Esej treba pokazati buducim profesorima ne sta ti znas( za to su drugi prijemni ispiti) vec nacin, dubinu, sirinu kojom ti razmisljas.
 
Poslednja izmena:
Verovatno i jeste kao sastaviu srednjoj školi :)
Uvod - o čemu ćeš da pišeš i zašto
Razrada - pišeš o tome, 4-5 pasusa, svaki ima svoj red, nešto spomeneš pa objasniš
Zaključak - opet kažeš o čemu si pisao i šta si zaključio
Struktura je bitan faktor.

Najbolje je da se raspitaš na faksu, mejl: http://fakulteti.edukacija.rs/wp-co...ski-fakultet-beograd-konkurs-za-upis-2017.pdf

Interesantno , ali za esej mi se cini pogodnija forma abstract, work , conclusion....sto lici kao uvod razrada i zakljucak ali uvod uvek vuce na prolog, na zaplet, ravninu koja je uvod u antagonizme i protivrecnosti logike i dogadjaja, a ne kao abstract koji bum tras odmah tezu , kratak put od teze do zakljucka i odmah prelazi na mlevenje...i na kraju sveopste posledice...
 
Hvala svima, doznao iz prve ruke.
Esej za prijemni na smjeru filozofije ne zahtjeva poznavanje materije ni jednog filozofa niti je na tu temu,
tema je bilo koja iz društvenog života na koju pišeš esej sopstvenom filozofijom!

Vreme je da jedan Srbin upa'ne na to leglo komunistički trovača srpske mladeži,
đe i' čopor -profesora- Montegrina partizanske provenijencije
zaglupljuje filozofijama židovski pedera i švapski nacista!
 
Poslednja izmena:

Back
Top