DNK vs KULTURA

njiokmm

Zainteresovan član
Poruka
221
evo prica se ovde o national geographicu i projektu da se sacini genska mapa naroda i sl...

srbi po tome bas i nisu sloveni, ali nama je jezik slovenski (sto znaci mnogo vise nego da je neki jezik germanski ili romanski, jer se ti jezici medjusobno jako razlikuju i nikad se nemac i engl. ne mogu razumeti tako dobro kao ja i neki sloven - ne samo belurus ili bugarin, vec i mnogo sire...) obicaji mahom slovenski, i iako smo specifican slucaj slovena koji (priznajmo) puno mentaliteta vuce na mediteranske narode (sa grcima i turcima delimo mnogo...). mada, ja sam iz vojvodine, pa me srednja evropa vuce (poljaci i cesi i sl.) ;)

e sad, posto smo sloveni obicajno prilicno a genetski jako malo, meni se sve nesto cini (i ranije, a sad pogotovo) da je kultura MNOGO vaznija od gena!

cak i kad vidimo koliko neko lici na oca/majku po mentalitetu i ponasanju, zamislite koliko bi malo licio na njih da je odrastao u drugoj porodici (zar ne bi vise licio na te "druge" roditelje)

dakle, dnk ili okruzenje - sta vise utice?

moje je dakle misljenje da iako genetski nismo bas previse sloveni, kulturno jesmo prilicno, iako jako puno vucemo na grke i turke (opet okruzenje! ;) )
 
definitivno vaspitanje.......

Uzgred, ne verujem tim Discovery i National geographic istrazivanjima....kakvi su to uzorci? Zasto se o tom istrazivanju ne prica vise TOKOM istrazivanja...pa gde se daje krv da dam krv i ja.... Diletantizam krajnji!
 
šta to znači biti baš sloven i ne biti baš sloven?
mislim ako si već slovenskog porekla onda si sloven. ne kapiram.


ja mislim da smo genetski više sloveni nego kako kažeš kulturno.
jer mislim da je većih tragova npr. turaka u našoj kulturi nego u dnk.
 
gigule:
ja mislim da smo genetski više sloveni nego kako kažeš kulturno.
jer mislim da je većih tragova npr. turaka u našoj kulturi nego u dnk.

pazi, National Geographic kaze da nismo bas previse genetski Sloveni. Ali, i oni su (naravno) pod znakom pitanja i jos ce od nas napraviti bog zna sta.

Ja ne mislim da su jedine opcije slovenski i turski geni. i slazem se da nismo previse turci po genima (iako gorespomenuti nat. geog. pokusava da pokaze suprotno...)

Mislim da se iz igre izbaceni starosedeoci! Gde bre nestadose onoliki Kelti? Nisu svi stigli do Skotske ;) nije ni 10% !!! A Iliri? Gde su oni u celoj prici (za njih nation. geog. izlgeda nije ni cuo) ? bio ih je prepun balkan i onda nista? Tracani? Kojih je bila puna (danasnja) Bugarska pre Slovena i samih Bugara... gde su svi ti ljudi??? nema ih, kazu ovi sto proucavaju sve to i imaju na umu samo "nacionalne identitete i etikete" koje i danas postoje. kao na primer slovene i turke.

Kontam da smo mi genetski starosedeoci, pokoreni od strane Slovena (Srba) koji su nam dali jezik i obicaje i sl. I zato ne licimo (fizioloski) ni na Ruse ni na ostale "cistije" Slovene (uglavnom oni istocni). A onda dosli turci i doneli jos nesto kulture i poneki gen (uvek se poneki i omakne, zar ne?). I zato, kao sto kazes, imamo dosta turske kulture.

zato i ja "mislim da je većih tragova npr. turaka u našoj kulturi nego u dnk". jer su nam geni starosedelacki! (a ne slovenski, kao sto si napisala).

pazi, ovo pisem dobronamerno i bilo bi jako lose da se ovo pretvori u puko prepucavanje... nadam se da neces tako videti ovaj post. OK?

pozdrav svima!
 
ne vidim tako tvoj post
zaboga pa možeš mi reći da se ne slažeš sa onim što pišem ... bitan je način kako se nešto kaže...
pošto si pristojan tebi sigurno neću preneti ptičiji grip :lol: ;)
 
gigule:
ne vidim tako tvoj post

onda ga ne vidis. no to ne mora biti tvoja krivica.

gigule:
zaboga pa možeš mi reći da se ne slažeš sa onim što pišem ...

zaboga, znam da mogu. zasto mislis drugacije (ako mislis)?

gigule:
pošto si pristojan tebi sigurno neću preneti ptičiji grip :lol: ;)

ok ;)

PS
no hard feelings, pocinjem da mislim da je ovaj forum iskljucivo za crno-belo diskusije. ili ja nisam dovoljno recit. ili...
 
@njiokmm
sve je ok...zašto te brine što nisi tobož dovoljno rečit? jesi jesi...šta ti fali?
na ovom podforumu oće malo ljudi da budu isključivi ... ali neka te to ne brine...


dakle da razjasnimo,
sve je ok...jel?
 
Дефинитивно ДНК, обашка што ми јесмо истог порекла као и ресто Словена само што смо стигли овде много раније него што то званична историја тврди тако да се пре може рећи да смо Скити и прва фамилија са Келтима него што смо нешто уско повезани са осталима са којима делимо сличност језика, језика за који се може рећи и да је аутентично српски а не огранак словенског језичког стабла јер позната је ствар да највише сличности са Санскритом имају српски и немачки језик. Ту долазимо до теорије аутора " Српско-српског речника" да је енглески језик у ствари стравично искварени и осиромашени српски, дуга прича у сваком случају.
Оно што вам могу рећи је то да култура коју помињте директно зависи од генетског записа, да се не лажемо, неки никада неће достићи висок ниво културе због чисто генетских карактеристика.
Српски пример је најтужнији, одличан потенцијал, достигнут висок цивилизацијски ниво и након тога, због декадентности највиших кругова, који су и због припадности хришћанству носили страховиту одговорност и за себе а и за народ у целини, народ доживљава дугу окупацију под Турцима, избавља се и при томе плаћа страховиту цену а након тога због још већег безобразлука доживљава врхнуац труљења и рађа буљук братоубица- комуниста који нису презали ни од чега. Врзино коло које последњих година страховито добија на убрзању. Издаја постаје опасна навика а након извесног времена и генетска карактеристика.
Нема среће за народ који је стекао навику да убија легално изабране владаре а с друге стране је кадар да љуби руку и живом и мртвом окупатору.
Замислите колико је искварена генетска структура српком народу који задњих 60 година има погрешан систем вредности.
Условно-последична веза на релацији генетика-окружење, генетика је константно присутна у окружењу коју ту генетику мутира, неки пут на боље, углавном на горе.
 
"Ne mislim da se genetika moze promeniti za 60 god..."

potpuno se slazem... 60 generacija je vec ozbiljno, a posle 60 vekova i nista se i ne moze tvrditi zasigurno...

60 god je 2-3 generacije, sto je smesno... no hard feelings, ali je tako
 
"позната је ствар да највише сличности са Санскритом имају српски и немачки језик"

uh, uh, uh... tesko ce da bude... nemacki ce na slicnost sa sanskritom doci na red posle svih (meni poznatih ;) ) slovena... Slovenacki cak ima, pored jednine i mnozine, i dvojinu , sto ima jos samo sanskrit...

pored toliko slicnosti izmedju slovenskih jezika, tvrditi da je srpski slican sanskritu a ostali slovenski jezici po slicnosti (sa sanskritom) idu nakon nemackog je jednostavno smesno... cak i ako ostavimo "englesko-srpsku" teoriju na miru...

srpski je jako ukorenjen u sanskritu, to je tacno, ali ne bi me cudilo da su neki drugi slovenski jezici (kao spomenuti slovenacki) jos blizi... to vec ne znam (to je pitanje iz paralelne lingvistike slovenskih jezika)

ovo postaje off-topic, jer je tema DNK, ali samo jedno malo primecivanje: mi smo toliko dinaridski antropoloski tip, da to bode oci svima koji nas proucavaju (i nama samima ako smo objektivni). a taj dinaridski tip je skoro sav ilirski...
 
И српски, и други словенски језици, и сви европски језици (сем финског, мађарског и баскијског) потичу од једног ПРАИНДОЕВРОПСКОГ језика...према томе, сличност са санскритом је логична...

Старословенски је такође имао двојину.
 
Hellen:
И српски, и други словенски језици, и сви европски језици (сем финског, мађарског и баскијског) потичу од једног ПРАИНДОЕВРОПСКОГ језика...према томе, сличност са санскритом је логична...

Старословенски је такође имао двојину.

Da tacno je da svi ovi jezici poticu od sanskrita, ali su slovenski jezici po slozenosti gramatike i korenima reci najblizi sanskritu, blizi i od latinskog i starogrckog. Do toga se dolazi ako se primeni komparativna ligvistika, koju na zalost iz ko zna kojih razloga zvanicna istoriografija ne prihvata.
 
PAC-PAC:
Дефинитивно ДНК, обашка што ми јесмо истог порекла као и ресто Словена само што смо стигли овде много раније него што то званична историја тврди тако да се пре може рећи да смо Скити и прва фамилија са Келтима него што смо нешто уско повезани са осталима са којима делимо сличност језика, језика за који се може рећи и да је аутентично српски а не огранак словенског језичког стабла јер позната је ствар да највише сличности са Санскритом имају српски и немачки језик. Ту долазимо до теорије аутора " Српско-српског речника" да је енглески језик у ствари стравично искварени и осиромашени српски, дуга прича у сваком случају.
Оно што вам могу рећи је то да култура коју помињте директно зависи од генетског записа, да се не лажемо, неки никада неће достићи висок ниво културе због чисто генетских карактеристика.
Српски пример је најтужнији, одличан потенцијал, достигнут висок цивилизацијски ниво и након тога, због декадентности највиших кругова, који су и због припадности хришћанству носили страховиту одговорност и за себе а и за народ у целини, народ доживљава дугу окупацију под Турцима, избавља се и при томе плаћа страховиту цену а након тога због још већег безобразлука доживљава врхнуац труљења и рађа буљук братоубица- комуниста који нису презали ни од чега. Врзино коло које последњих година страховито добија на убрзању. Издаја постаје опасна навика а након извесног времена и генетска карактеристика.
Нема среће за народ који је стекао навику да убија легално изабране владаре а с друге стране је кадар да љуби руку и живом и мртвом окупатору.
Замислите колико је искварена генетска структура српком народу који задњих 60 година има погрешан систем вредности.
Условно-последична веза на релацији генетика-окружење, генетика је константно присутна у окружењу коју ту генетику мутира, неки пут на боље, углавном на горе.

a znash kako to resheno
:D pa skiti i kelti su srpska plemena :D
 
Truman:
Ne mislim da se genetika moze promeniti za 60 god...

Па ако будеш пратио текст видећеш да је реч о убрзању у последњих 60 година, периоду кад су добро и лоше заменили места, значи дуг процес који је пре или касније морао да експлодира.
 
njiokmm:
"Ne mislim da se genetika moze promeniti za 60 god..."

potpuno se slazem... 60 generacija je vec ozbiljno, a posle 60 vekova i nista se i ne moze tvrditi zasigurno...

60 god je 2-3 generacije, sto je smesno... no hard feelings, ali je tako

Не пратиш оно што читаш што је жалосно...no hard-core feelings, али је тако.
 
"Па ако будеш пратио текст видећеш да је реч о убрзању у последњих 60 година, периоду кад су добро и лоше заменили места"

jel to neka nova genetska teorija na pomolu:

"Naucnici u Srbiji dokazali na zamena dobra i zla deluje kao katalizator u procesu mutacije gena. Ovo u praksi znaci, da sa zamenom dobra i zla, mutacijama, kojim u normalnim uslovima trebaju vekovi da se dese, za ispoljavanje treba svega nekoliko decenija"

vec vidim naslov u casopisu Science ... a i neki Nobel mozda moze da se ubode...
 
Много ти је добра поза, седиш и одгоре се критички односиш према свему али без и једног аргумента, а и шта ће ти, то што си горе ти је сасвим довољан аргумент за такво понашање.
По чему то проток времена има монопол на дешавања, и спољња а и унутарња?
Да ниси можда поборник теорије да време лечи све или квари, изабрати зависно од потребе?
Да пи се изопачила нарав једном пит-булу није потребна нити једна једина година, да ли ти је познато да су од једне мирољубиве сорте паса заменом добра и зла, пожељног и непожељног, направили једну од најкрволочнијих сорти убица?
То је само животиња а што је биће које је предмет манипулације интелигентније то су последице манипулације страшније.
Плитко гледаш на све око себе највероватније што велики део времена трошиш гледајући себе, уз одушељење наравно.
Криминогено друштво је изникло из турбо-фолк културе која је настала на развалинама комунизма који је процветао на таласима вештачке емоције- Југословенства, емоције која је смишљена ван народа којем је била намењена и била је наметана све док се силом није примила у хаосу Великог рата који је и био пројектован од стране великих сила са обе зараћене стране као средство за нове манипулације и наравно, нове окупације и нове лаке зараде и тако даље и тако даље...
Процес демофрмације једног народа, и не само њега, може да траје бесконачно јер ништа није крајње, ни добро ни лоше, увек може још, ја сам ти само дао један део тока болести а ако сам те преценио извини.
Ниједан поремећај у народу се не јавља у року од пет минута, сваки има разлог због чега је ту, комунизам у Србији је почео много пре него што је братоубиством објавио своје присуство, распад СФРЈ је само излих искрених узајамних осећања, е сад, то што је у питању чиста мржња на нивоу народа и то једносмерног типа је већ нека друга прича која такође има везе са генетиком и културом.

Проблем је у људима, народима, како хоћеш, који дозвољавају себи тај луксуз да убијају оно што јесу да би били нешто што нису и што никада неће бити.

Опет, ако сам те преценио извини.
 
Што се тиче Турака... Морамо занти да су турска племена дошла у Малу Азију у којој је тада живело нешто мање од десет милиона Грка и који милион Јермена. Турци су били далеко малобројнији, али су покорили Малу Азију. Временом је највећи део тог покореног становништва примио ислам, те су се претопили у Турке. Сви први Османски владари су се се женили Гркињама. Дакле имамо султана којем је мајка Гркиња, а затим је и он оженио Гркињу. Дакле, Турци у генетском смислу и нису Турци, него су највише Грци. Нешто касније, највећи део официрског кадра у Турској војсци чинили су Срби. Све у свему, јако смо измешани. На крају, Турци су Азијатско племе и вероватно су били косооки и имали су музику сличну Монголској итд. Музика коју називамо Турском није њихова него су у питању звуци који на овим просторима доминирају још од времена Старог Завета, Турци су само "ушли у машину" и прихватили то као своје. То им и није било тешко, будући да су генетски претежно Грци, Јермени, а има их много и са Словенским генима, ако баш хоћете...
 

Back
Top