Šta je namera našeg osnovnoškolskog sistema ?

Pače ružno

Aktivan član
Poruka
1.286
Možda se ne razumem u pedagogiju,
i verovatno je tako,
ali ću ipak izneti moja zapažanja - možda su korisna ?

Imam dete osmi razred, sad završava,
i malo je reći da nisam zadovoljan
vaspitnoobrazovnim metodama kojima je bio podvrgnut
u osnovnoj školi.

Gledajući njegove udžbenike - uglavnom je sve u redu,
osim što je gradivo preobimno.

Ali praksa ...
Katastrofa !

- Fizičko,
nastavnik dozvoljava da učenik koji ne želi da radi - ne mora !!! :eek:

- Tehničko,
nemaju svi komplete za praktičnu nastavu ( sklapanje jednostavnih elektronskih kola )
i nastavnik umesto da organizuje rad - više učenika na jedan komplet,
propušta časove,
priča viceve sa učenicima i slično !!!

- Srpski,
tu je promašaj poveliki.
Kad bih ja pisao program za izučavanje maternjeg jezika
stavio bih kao glavno čitanje literature ( lektiru ),
a ne davež zvanu gramatika,
al' ko mene pita ..?!

- Muzičko,
u nižim razredima su morali da imaju neki od jednostavnih instrumenata
te su svirali, po notama ...
Lepota živa.
U višim razredima ništa !
Slušaju muziku, uče kompozitore ...
Sve bez veze !

- Likovno isto tako !
U nižim razredima su bar crtkali nešto - sad neke analize ...

- Strani jezik, naročito drugi, uglavnom zanemareni ...

- Sa matematikom, fizikom i hemijom sam više nego zadovoljan,
imaju interesantan pristup,
sve što se radi mora da se proradi kroz zadatke - vrlo su praktični, često teški, ali vrlo inspirativni ...

- Biologija, istorija, geografija - sve ok.

- Računari, - nedovoljno prorađeno ono što je u udžbenicima predviđeno.

O ekskurzijama,
zimovanjima,
dočecima novih godina po noćnim klubovima,
maturantskim večerima,
sve najgore mislim !

Nastavnici se ponašaju kao agenti turističkih organizacija,
ministarstvo to toleriše ...
 
Ono što sam primetio je da se u osnovnim školama slab akcenat stavlja na tehničke nauke. To je velika greška iz prostog razloga što su te nauke najzastupljenije u stvarnom životu. Takođe, primetio sam da deci tolerišu bubanje napamet, a da ih često čak i podstiču da uče napamet, što je ogromna greška. Prirodne nauke ne mogu da komentarišem iz prostog razloga što su u Srbiji slabo zastupljene i nerazvijene.
Sve u svemu, škola se svodi na gledanje slika i biflanja nepotrebnog gradiva.
A generacije unazad 10 godina su potpuno nesposobne za bilo kakvo ozbiljnije bavljenje tehničkim i prirodnim naukama. Zbog toga će ljudi u Srbiji tek da osete loš život na svojoj koži.
 
deca mnogo toga uce nepotrebnog , iz vecine predmeta

takodje su prinudjeni da bubaju , bas zbog tih nepotrebnih stvari

sazeti gradivo , da se uce bas osnove iz svih predmeta a ne da se uce godine vladanja francuskih vladara ili koja je depresija severno od plavog nila ili koji je glavni grad koje drzave

sve su to nepotrebne stvari za osnovni zivot

kome treba nadalje naucice , kome ne treba - zaboravice i ono najosnovnije

treba uciti jezike , razmisljanje i resavanje problema
 
nemoj da brigas, vecina toga sto uce u osnovnoj im nikad nece trebati, samo drndaju decu bez veze sa preobimnim gradivom i stvaraju bubalice umesto da skola sluzi zarad ucenja logickog razmisljanja.
sto se mene tice, osnovna skola treba pre svega da prodje kroz igru, da deca vole skolu i ucenje, a padanje godine zbog keca treba da bude ukinuto jer kao sto rekoh, vecina toga im nece trebati u zivotu.
osnovna skola treba da omoguci nastavnicima da ide ka cemu deca imaju sklonosti pa da im to razvijaju, koga zanima matematika, da mu to forsiraju a ne da cepa matematiku a forsira ga profa muzickog.
nista nije kako treba.
osnovna skola je uvod u skolovanje i ne treba da bude teska a sigurno ne da deca padaju godinu zbog preobimnog tereta.
 
Možda se ne razumem u pedagogiju,
i verovatno je tako,
ali ću ipak izneti moja zapažanja - možda su korisna ?

Imam dete osmi razred, sad završava,
i malo je reći da nisam zadovoljan
vaspitnoobrazovnim metodama kojima je bio podvrgnut
u osnovnoj školi.

Gledajući njegove udžbenike - uglavnom je sve u redu,
osim što je gradivo preobimno.

Ali praksa ...
Katastrofa !

- Fizičko,
nastavnik dozvoljava da učenik koji ne želi da radi - ne mora !!! :eek:

- Tehničko,
nemaju svi komplete za praktičnu nastavu ( sklapanje jednostavnih elektronskih kola )
i nastavnik umesto da organizuje rad - više učenika na jedan komplet,
propušta časove,
priča viceve sa učenicima i slično !!!

- Srpski,
tu je promašaj poveliki.
Kad bih ja pisao program za izučavanje maternjeg jezika
stavio bih kao glavno čitanje literature ( lektiru ),
a ne davež zvanu gramatika,
al' ko mene pita ..?!

- Muzičko,
u nižim razredima su morali da imaju neki od jednostavnih instrumenata
te su svirali, po notama ...
Lepota živa.
U višim razredima ništa !
Slušaju muziku, uče kompozitore ...
Sve bez veze !

- Likovno isto tako !
U nižim razredima su bar crtkali nešto - sad neke analize ...

- Strani jezik, naročito drugi, uglavnom zanemareni ...

- Sa matematikom, fizikom i hemijom sam više nego zadovoljan,
imaju interesantan pristup,
sve što se radi mora da se proradi kroz zadatke - vrlo su praktični, često teški, ali vrlo inspirativni ...

- Biologija, istorija, geografija - sve ok.

- Računari, - nedovoljno prorađeno ono što je u udžbenicima predviđeno.

O ekskurzijama,
zimovanjima,
dočecima novih godina po noćnim klubovima,
maturantskim večerima,
sve najgore mislim !

Nastavnici se ponašaju kao agenti turističkih organizacija,
ministarstvo to toleriše ...

Samo cu vam reci da mozete da budete presrecni sa srpskim skolskim sistemom i da prestanete da kukate.
Skolski sistem u Nemackoj, Bajernu, Minhenu, je sledeci
moj sin ide u 6. razred gimnazije, posto neka njihova osnovna skola traje 4 godine
Fizicko
od 1. razreda osnovne pa do dana danasnjeg oni ne rade vezbe istezanja, zagrevanja, trcanje 10 krugova,.....a cega se ja danas jos secam kao da je juce bilo:sad2:
Tehnicko
nemaju
Nemacki- maternji jezik
Od 1. razreda do danas oni nisu procitali lektiru, tacnije, 4 zadnje godine procitali su po jednu lektiru godisnje po slobodnom izboru, znaci moze da bude i neko sranje od knjige za dete mladje i 3 godine od njihovog uzrasta. Deca, kao i odrasli, su 80% nepismeni, sasvim logicno
Muzicko
Nikad nisu imali instrument niti ce imati.
Likovno
nesto crtaju, lepe, seku itd
Strani jezik, Engleski 1. i Francuski 2.:
to je jedina svetla tacka u nemackom skolovanju, oba jezika rade obimno i intezivno, po 4-5 puta nedeljno
Matematika
najveca katastrofa posle ne citanja lektira, do sada, do 6. razreda nisu radili ni najprostije jednacine, a onda od 7. pocinju vec sa dve nepoznate:dash:
svih ovih godina je sve radjeno s brda s dola, i najjednostavniji zadaci su do maksimuma bili iskomplikovani:dash:
tu nam je jedina sreca sto ja nasu "srpsku" matematiku i posle 30-ak godina jos imam u glavi, pa cu ga moci pratiti do kraja skolovanja
Fizika, Hemija
dobijaju tek od 8. razreda
Istorija
dobili tek od 6. razreda, pitanja filozofska, moras odgovoriti kako se nastavniku svidja
Geografija
imali u 5.- 6. nemaju, pa ponovo od 7. razreda
u 5. ucili poljoprivredne regione u Nemackoj, uzgoj vinove loze itd:roll:
Biologija
u 5. ucili anatomiju coveka, sad uce zivotinje, u 7. valjda biljke,......sve naopako:dash:
 
citanjem bi vise shvatili gramatiku nego suvoparnim bubanjem


od petog bi recimo vec moglo biti izbornih predmeta

pa da 4-5 predmeta ( matematika , maternji, strani, informatika i fizicko ) budu obavezni za sve a jos 4-5 da ce biraju od 10 ponudjenih( drugi strani , biologija , fizika, hemija,geografija,tehnicko,likovno , muzicko,jos jedan sportski, i istorija)

pa ako dete ne interesuje istorija , da se ne muci sa datumima

obavezni predmeti bi se odrzavali 3 puta nedeljno(15 casova tj 3 dana)

a jos 8-10 casova izbornih

i deca bi imala 4-5 casa dnevno

fizicko da bude sa nastavnikom od prvog razreda a lektira ( kvalitetne i zanimljive knjige , prilagodjene uzrastu) bar jedna mesecno


godinama se prave glupe i nepotrebne promene a sustina je ista - mnogo gradiva , bubanje bez razumevanja i otaljavanje
 
osnovna skola ni ne treba da te uci nista sem minimalnog opsteg znanja a taman dovoljno da moze da nastavi dalje obrazovanje, jer neko ko ce biti vodoinstalater ili zidar ne mora da zna privredu azije i prirodni prirastaj papue nove gvineje, a ko zeli da se time bavi treba da ima priliku, ali naravno, ukoliko ZELI, a ne da bude primoran
srednje skole bi trebale da spremaju nekog samo za buduci posao i nista vise ukoliko se radi o strucnoj, a gimnazije da se povecaju na minimum 95 bodova
 
Cest odgovor nastavnika iz osnovne jeste da osnovna treba da te usmeri gde ces otivi u srednji. Pored suvoparnog ucenja nista ti se ne cini zanimljivim jer te nista ne podstice da radis, onda u Gimnaziji kazu da to treba da te usmeri na koji ces fakultet i onda isti slucaj kao u osnovnoj.
I nisu potpuno krivi profesori, mnogo vise je kriv sistem rada jer uci profesore pogresnom pristupu ucenicima i ucenju.
Procitajte sistem rada jezicke gimnazije u Italiji i uporedite je sa nasom jezickom gimnazijom. Tipa na casu engleskog se mesec dana radi samo Sekspir i njegova dela. Nas obrazovni sistem je jadan, klasican primer socijalistickog ali ipak stalno govore kako ga unapredjuju...
 

Back
Top