Proglašenje pobednika na temu IZBOR

ne sa odobravanjem već sa znanjem da su mnoge devojke koje su slobodno izabrale ljubav svog života imale i gore brakove od ovoga.
A vidiš evo potencijala: oni su deca, tek su ušli u brak možda će poštovanje kao neki minimum veze dva bića doći sa godinama. U tom smislu oni su u prilično boljoj poziciji od
mnogih koji su "slobodnim izbotrom" (što je priča za sebe) sklopili brak i nisu došli do tog minimuma (poštovanja).
Ja vidim potencijal, i imam nadu. Ti skačeš u budućnost i već sad osuđuješ ne samo taj brak nego i sve njegove plodove kao nešto što nije trebalo da se desi.
A ne znamo gde se granaju plodovi tog braka. Te grane su prekomlikovane.
 
ne sa odobravanjem već sa znanjem da su mnoge devojke koje su slobodno izabrale ljubav svog života imale i gore brakove od ovoga.
A vidiš evo potencijala: oni su deca, tek su ušli u brak možda će poštovanje kao neki minimum veze dva bića doći sa godinama. U tom smislu oni su u prilično boljoj poziciji od
mnogih koji su "slobodnim izbotrom" (što je priča za sebe) sklopili brak i nisu došli do tog minimuma (poštovanja).
Ja vidim potencijal, i imam nadu. Ti skačeš u budućnost i već sad osuđuješ ne samo taj brak nego i sve njegove plodove kao nešto što nije trebalo da se desi.
A ne znamo gde se granaju plodovi tog braka. Te grane su prekomlikovane.

Ovim odgovorom na takvu priču si se definisao.
I odredio vrednost svoga stava.
 
naravno mi se definišemo svakim našim odgovorom. Ali kakv god ta definicija ili etiketa bila ona je kod mene samo trenutna.
jer vidim potencijal i imam nadu da je moguće bolje.
Recimo ako je tvoja trenutna etiketa slonče ja znam da se ona može promeniti koliko sutra, nekad ili nikad, to od tebe zavisi.
Ako sam se ja definisao na najgori mogući način (jer ne znam koja je tačno ta moja definicija i kakva je vrednost mog stava, ali uzmimo razgovora radi da je jako loša) ja verujem da mogu bolje
danas sutra nekad nikad
 
ne već nadu da iz bilo čega može proizići dobar plod. Makar deca ili praunuci. Znaš možda će upravo praunuk ovog para izmisliti lek za neku boleštinu i spasiti živote miliona
ili im ublažiti patnju.
Ti sudiš kao da znaš konačan ishod jednog događaja, a ne znaš niti ijedan čovek zna. Ova priča za sada nije strašna, nada postoji i ja im želim svu sreću ovog sveta. I svim njihovim potomcima i plodovima.
 
Dakle, zato što bi neko od dece ovog nesrećnog para mogao da bude neko značajan, ti opravdavaš trgovinu ljudima?

Neverovatna organičenost,. Ali neverovatna.
I pri tome tu svoju ograničenost nazivaš "širom slikom".

Moji baba i deda su se upoznali kao zarobljenici u logoru u Nemačkoj.
Dakle, da nije bilo Hitlera, i da nije bilo konc logora, danas ne bi bilo mene.
Po tvojoj logici ja bih sad trebalo da kažem kako ne možemo tek tako da kažemo kako su konc logori sami po sebi nešto loše, jer nikad ne znamo kakvo dobro može da se izrodi iz njih, jel?
 
ne to je nešto što ti vidiš da ja govorim
ne opravdavam trgovinu ljudima već znam da su iz mnogih loših brakova nastala mnoga dobra deca.
i to se ne sme smetnuti s uma
elitizam (u smislu koji ja koristim za tu reč sve vreme) smatra da postoji tačno određen redosled i preduslov za sreću i dobrobit.
dobri roditelji - dobar brak -dobra škola - što više jezika -što više znanja - dobra deca
elitisti recimo često govore kako bi zabranili siromašnim ljudima da imaju decu (ciganima naročito)
ne shvataju da se izuzetan čovek krije u sticaju toliko mnogo nepredvidivih faktora da je to čoveku nezamislivo

- - - - - - - - - -

laku noć slonče moram da spavam :bye:
 
Elitizam je dekadentan i čega god se dohvati,to zapada u dekadenciju...
Samo uspon čoveka čini čoveka,ne i plodovi uspeha!
Hoćete filozofiju filozofije?
Niče je bio u krivu!
Put ka zvezdama je put progresa,a hodanje po zvezdama -dekadencija,zato je gospodstvo,aristokratija
i rasa nadljudi dekadentna elita!
Put oboženja je zadivljujući put čovečiji-bogovi Olimpa su dekadentna elita koja umire od dosade...
I put uspeha je put u dekadenciju-mi žarko želimo dostići vrh da bi lenstvovali i umrli u dosadi!
Dosadilo eliti pdf književnost osvajanje vrha!
Zapali ste u dekadenciju!
Ajmo,razlaz elita-pedala,trebaju nam novi klinci koji žele uspeh!
:kafa:
 
Elitizam je dekadentan i čega god se dohvati,to zapada u dekadenciju...
Samo uspon čoveka čini čoveka,ne i plodovi uspeha!
Hoćete filozofiju filozofije?
Niče je bio u krivu!
Put ka zvezdama je put progresa,a hodanje po zvezdama -dekadencija,zato je gospodstvo,aristokratija
i rasa nadljudi dekadentna elita!
Put oboženja je zadivljujući put čovečiji-bogovi Olimpa su dekadentna elita koja umire od dosade...
I put uspeha je put u dekadenciju-mi žarko želimo dostići vrh da bi lenstvovali i umrli u dosadi!
Dosadilo eliti pdf književnost osvajanje vrha!
Zapali ste u dekadenciju!
Ajmo,razlaz elita-pedala,trebaju nam novi klinci koji žele uspeh!
:kafa:

hodanje po zvezdama nije nužno dekadencija već još veća odgovornost i još veći trud i rad.
Ljudi misle da je raj lenstvovanje i pevanje lepih pesama na divnim poljanama, a raj je odgovornost i neprestani trud. Trud za druge.

- - - - - - - - - -

a slažem se da je jedna od odlika elitizma dekadencija
 
Opravdanje ljudi ne onoga sto rade. Opravdanje je jedan od osnovnih
principa koji je dat ljudima. Ko ne opravdava radi na pogresno gorivo. Sa odgovarajucim posledicama naravno.
To sto koristimo neke druge principe vise,
kao sto je princip osudjivanja, to je vec nas problem.
Sta znaci opravdati nekoga to je vec posebna i jako vazna prica.
 
Ima jedan divan momenat u Breaking bad, kada Džesi prvi put ubije čoveka, i zatim odlazi na seansu grupne psihoterapije na koju ide već duže.
Umesto da ispriča da je ubio čoveka (jer se ne usuđuje to da kaže) priča kako je užasnut sobom jer je ubio psa.
Grupna podrška se bazira na odobravanju i neosuđivanju, pa tako jedna žena odmah pokušava da ga uteši rečima: "Ako je nekoga napao bio je opasan, dobro si učinio", a on odgovara "Ne, nije nikoga napao, bio je to miroljubiv, veseo i razogran pas", onda žena kaže "Aaaa... bio je star ili bolestan? Nek ti bude lakše, skratio si mu muke, olakšao si mu", a on odgovara "ne, bio je u punoj snazi i želeo je da živi i sa užasom me je gledao kada je shvatio šta ću da mu uradim". Na to se žena užasne pa kaže : "Kakav si ti onda čovek?", a vođa terapije počne da je smiruje upravo tvojim rečima: "Nismo ovde da bismo osuđivali".
 
Da bi shvatila u cemu gresis, prvo moras da shvatis
sta je to opravdavanje, i gde su mu granice.
Kao sto rekoh to je posebna i jako vazna prica.
Zena u tvom primeru jeste pokusala da smanji odgovornost
ubice ali na pogresan nacin.
Na tebi je (ili ne) da otkrijes sta je to opravdanje, da smislis neki primer (pravi primer),
I da razmislis dokle se sme ici sa opravdanjem, gde su mu granice, sta lezi iza
neophodnosti da opravdavamo druge.
Ja sam spreman da dam samo jednu smernicu: opravdanje ne iskljucuje odgovornost.
Mozda je mesporazum i u samoj reci, mozda je bolja opravdavanje jer ukazuje na nezavrsenost
nekonacnost radnje, na radnju u procesu sudjenja nakon cega sledi
konacan sud koji mi opet nismo nadlezni da damo.
Mi opravdavamo, tuzilac osudjuje(tuzi) sudija sudi.
Mozda se sada bolje razumemo?
Npr tvoje nerazumevanje i neke druge stvari o kojima ne bihovde
opravdanje (opravdavanje) su tvojih komentara. Sto ne iskljucuje tvoju odgovornost odnosn.
Mozda sada?
 
- Ja spavam, a srce je moje budno; eto glasa dragog mog, koji kuca: Otvori mi, sestro moja, draga moja, golubice moja, bezazlena moja; jer je glava moja puna rose i kosa moja noćnih kapi.
- Svukla sam haljinu svoju, kako ću je obući? Oprala sam noge svoje, kako ću ih kaljati?
Dragi moj promoli ruku svoju kroz rupu, a šta je u meni ustrepta od njega.
Ja ustah da otvorim dragom svom, a s ruku mojih prokapa smirna, i niz prste moje poteče smirna na držak od brave.
Otvorih dragom svom, ali dragog mog ne beše, otide. Bejah izvan sebe kad on progovori. Tražih ga, ali ga ne nađoh; vikah ga, ali mi se ne odazva.
Nađoše me stražari, koji obilaze po gradu, biše me, raniše me, uzeše preves moj s mene stražari po zidovima.
Zaklinjem vas, kćeri jerusalimske, ako nađete dragog mog, šta ćete mu kazati? Da sam bolna od ljubavi.

-- Ehm... ovaj, kćeri jerusalimske trenutno nisu tu, ali tu sam ja, Napast. Čuj, mnoge devojke su tako bile zaljubljene kao ti, i ispostavilo se da su pogrešno odabrale. A i to što su te stražari ugrabili i premlatili ne možemo da okarakterišemo kao samo po sebi loše, jer, ko smo mi da sudimo, nikada se ne zna kakvo dobro može da ispadne iz toga, evo, recimo, bićeš robinja veoma imućnog i uticajnog gospodara, njegovo vlasništvo, što uopšte ne mora da bude loše, mislim, ono, muško je muško, možda ćeš ga vremenom zavoleti i naučiti da poštuješ to što je on tvoj gospodar a ti njegovo vlasništvo.
 
U pravu je Napast,bolje reči -u pravdi...
Ko je tebe ,Sanja terao da luduješ i da dragog tražiš po nemilu i nedragu?
I ko smo mi da ikome sudimo?
Samo sami sebi smemo bezgrešno suditi!
Ma najgluplji i najpokvareniji bili.
Ima jedna presuda nakon koje nema ni apelacije,zato polako i s distans...
Niko se nije rodio za sudiju...
A za popa,vidim,skoro svi...:mrgreen:
 
Pa ne, neki gledaju iz ugla humanog, a neki iz ugla nehumanog začinjenog dogmom, u tome je razlika
Sanja, procitala sam i jeste jezivo (pogotovu sa zenske tacke gledista) kad neko relativizuje bukvalnu trgovinu necijim zivotom. I sa stavom "desilo se, pa sta sad, nek je sa srecom" otvoreno se daje podrska za jos brutalnije postupke sa zrtvama. :neutral:

Ali zanimljivo, uopšte nismo u off-u na temi, jer pričamo o onima kojima je nasilno oduzeta mogućnost izbora.
 
Poslednja izmena:

Back
Top