Fašizam kao nepreskočiv stepenik...

Dragoljub69

Buduća legenda
Poruka
26.825
...u razvoju društva od liberalnog kapitalizma do neoliberalnog kapitalističkog društva...
Da li zaista Srbija mora da prođe i tu fašistićku fazu ili je ovaj narod ,slično germanskom,
mađarskom,norveškom itd...narodu,sklon fašizmu.
Na to upućuje i skorašnji nadmoćni izbor predsednika Srbije i slabo artikulisani protesti studenata,
ali i sva društvena kretanja koja neodoljivo podsećaju na kretanja u Nemačkoj četrdesetih prošlog veka...
Da li će zaista doći do potpune fašizacije Srbije ili samo delimićne?
 
fasizam je stegnuta pesnica kapitalizma u krizi dakle kapitalizam je na tapetu

Ovo je tacno.

Inace Srbi nisu skloni fasizmu kao narod , jer Srbi su prirodi slobodarski narod , onako boemski narod da tako kazem , pomalo anarhisti u dusi , ne vole bas autoritet i hijerarhiju , a takodje fasizmu su sklone uglavnom nacije koje su imale kolonijalnu proslost i potrebu da potcinjavaju i eksploatisu druge sto sa Srbijom svakako nije slucaj.
 
Ovo je tacno.

Inace Srbi nisu skloni fasizmu kao narod , jer Srbi su prirodi slobodarski narod , onako boemski narod da tako kazem , pomalo anarhisti u dusi , ne vole bas autoritet i hijerarhiju , a takodje fasizmu su sklone uglavnom nacije koje su imale kolonijalnu proslost i potrebu da potcinjavaju i eksploatisu druge sto sa Srbijom svakako nije slucaj.
Nisi ti daleko od svog idola vidim...
Srbi nisu skloni dominaciji? A hegemonizam? Koliko posto naroda je glasalo za Miloševića? To nije bio pokušaj
fašizacije?
I ovo sada,svođenje vlasti pod jednu ličnost i uniformno mišljenje većine?!
 
Nisi ti daleko od svog idola vidim...
Srbi nisu skloni dominaciji? A hegemonizam? Koliko posto naroda je glasalo za Miloševića? To nije bio pokušaj
fašizacije?
I ovo sada,svođenje vlasti pod jednu ličnost i uniformno mišljenje većine?!

Nije.

Kakav sad hegemonizam ?

Ljudi su mahom podrzali Milosevica pre svega jer su u njemu na neki nacin videli novog Tita i zato sto im se u tom trenutku cinio kao neko ko ima harizmu i viziju, uostaom na neki nacin Milosevic je i uvek Srbiju u visestranacje iz jednopartijskog sistema.
 
svaka kriza konzumerskog kapitalizma dovodi do jacanja desnice sto umesto da oslabi kapitalizam zbija redove i dovodi do njegove konsolidacije

Онда можемо да кажемо и да је бољшевизам био ,,тврда песница капитализма" јер је свима познато да су амерички банкари и капиталисти дали паре Лењину и Троцком да изведу револуцију у Русији. Такође, знамо да је тадашња Немачка Империја послала Лењина и његоове бољшевике у вагону ка Русији и дала им паре да изведу револуцију. Познато је да су капиталисти и индустријалци давали паре Лењину да изгради државу, коју је претходно уништио, а он им је за узврат продао сво злато царске породице Романових, које су бољшевици опљачкали. То и Руси знају, зато је Путин и рекао да су Лењин и бољшевици били ,,издајници Русије".
Дакле, јесу ли и и бољшевици били ,,тврда песница капитализма"? Нису, рећи ћеш, али како ти ово тврдиш за нацисте и фашисте, исто и ја, на основу чињеница које сам сад изнео, могу да кажем да је бољшевизам ,,тврда песница капитализма". Према томе, манимо да лупамо глупости. Капиталисти и банкари подржавају сваког кад им то одговара и кад им је то у интересу, чак и кад тај неко декларативно има програм који је против њих.

Нацисти и фашисти нису уопште били капиталисти, чак шта више пљували су капитализам скоро исто ко и ти, нису били никаква десница, већ нешто између левице и деснице. Идеолошки су били десно, а економски су имали доста леву политику. На пример, Трећи Рајх и Мусолинијева Италија, па чак и Франкова Шпанија касније, су имали врло развијену социјалну политику, велика социјална давања, политику којом би се ти одушењвљавао само тако. То би знао да ниси навучен на пропагандну историју којом су те накљукали.
Прве радне акције, друже, није ,,патентирао" Тито, него Хитлер и то одмах након доласка на власт, организовали су широм Немачке радне акције, какве смо ми могли да видимо у годинама кад су Тито и комунисти дошли на власт. Такође, радне акције је организовао још један ,,фашиста" Димитрије Љотић. Такође, оно што сте ви у Југославији звали ,,самоуправљање", то је први радио Мусолини у фашистичкој Италији, они су први организовали такве ,,радничке савете". То су организовали и остали фашисти. То је био главнио аргумент Совјетима да, након разлаза са Титом, Тита назову ,,фашистом", због економске плитике која је била слична оној каква је вођена у фашистичкој Италији. Сам термин самоуправљање није смислио Едвард Кардељ, већ енглески фашистички идеолог Освлад Мозли. Уостало, узми мало стручну литературу, погледај шта каже о ,,екомономији фашизма", па ћеш се уверити.

Тако да заеби те небулозе о ,,гвозденим песницама фашизма" и сличних и погледај мало реалније чињеницама у очи.
 
Ovo je tacno.

Inace Srbi nisu skloni fasizmu kao narod , jer Srbi su prirodi slobodarski narod , onako boemski narod da tako kazem , pomalo anarhisti u dusi , ne vole bas autoritet i hijerarhiju , a takodje fasizmu su sklone uglavnom nacije koje su imale kolonijalnu proslost i potrebu da potcinjavaju i eksploatisu druge sto sa Srbijom svakako nije slucaj.

Наравно да није тачно. Чињеница је да ни идеолошки, а ни економски фашизам није никаква ,,песница фашизма", па још ,,стегнута" (каква набулоза :roll: ), већ се ради о томе да ће капиталисти и банкари подржати оног ко им одговара у одређеном тренутку, не питајући за његову идеологију. Тако су исто у време ревоолуције и у годинама након ње, помагали и финансирали Лењина и бољшевике.

Што се тиче ово око склоности народа, ниједан народ није склон фашизму или некој другој идеологији. Свака идеологија народу се намеће и нема везе са његовим склоностима. Идеологије се народу намећу путем пропаганде, путем медија, а тако популистичке идеологије као што су нацизам, фашизам и комунизам се могу лако наметнути било коме. Идеологија се народу намеће од стране владајуће елите, путем силе државне моћи (полуга власти, медија, пропаганде, итд), без обзира која је идеологија у питању и који је народ у питању. Све то са склоностима народа нема везе, јер се свака идеологија може упаковати и повезати са тим народним склоностима.
Нису ни сви Немци били присталице нацизма, али су касније након доласка на власт, нацисти, путем силе државне моћи, наметнули своју идеологију свим (или бар већини) Немцима. Дакле, то је факт. Данас ти исти Немци, оји су некад зигхајловали и слали не-Немце у логоре, данас пуштају муслимане у Европу и масовно гласају за оне који ће Немачку претворити у исламску републику. То је зато што им је владајућа елита, путем силе државне моћи, наметнули такву идеологију мултикултурализма. Нису ни сви Срби били присталице комунзма, чак напротив, Стојадиновићева ЈРЗ (која је имала доста елемената фашизма) имала је у народу много већу подшку него што су комунисти пре рата имали. Тек касније су комунисти, уз помоћ силе државне моћи, наметали своју власт Србима.
Све су то чињенице које немају везе са паролама и демагогијом коју ти износиш.

Што се тиче Срба и да они наводно никад нису водили империјалистичку политику- и то није чињеница, већ романтична верзија историје коју ти хоћеш да представиш. Цар Душан је освајао Грчку, Краљ Милан је нападао Бугарску, имаш ти те примере из историје. И ми смо водили, дакле, империјалистичку политику. Мада, мислим да нема ко је није водио, сви су водили империјалистичку политику, али баш сви. Чак и комунисти, којима се ти дивиш и који су на сав глас дрндали против империјализма, су водии такву политику. СССР је водио класичну империјалистичку политику и то је фактицитет. То не можеш оспорити, имали су сателит државе, слали своју војску у Пољску и Чешку да растура побуне против њих, итд. Нису радили ништа другачије од Америке или Хитлера пре њих или било које друге имерије у историји.
Дакле, сви су то радили, и никакве то везе са склоностима народа нема. На крају, па нису ни Немци, ни Енглези ни остали, као народ, водили империјалистичке политике, већ су то радили њихови владари и државе, а одакле теби идеја да у склоностима Немаца или Енглеза као народа има тежњи ка империјализму?
Још што се Срба тиче, Срби су често били фашисти, али једни према другима. Срби су се често убијали међу собом са фашистичком мржњом, ево погледај Други светски рат, партизане и четнике, да не идем даље у прошлост. Такође, Карађорђе и устаници су, заједно са турском војском, протеривали и обичне муслимане, рушили им џамије, итд. Београд је био пун џамија и муслимана, али су их Карађорђе и устаници протерали а џамије порушили. Кад су ослобађали јужне српске крајеве, Срби су протеривали и тамошње муслимане. Дакле, нису Срби били одувек никаква ,,мултикултура" као што си ти замислио. Не.

Дакле, морамо свој народ у целини сагледати, ако му желимо добро, а не испаљивати демагошке пароле о свом народу, као што ти то радиш.
 
Nije.

Kakav sad hegemonizam ?

Ljudi su mahom podrzali Milosevica pre svega jer su u njemu na neki nacin videli novog Tita i zato sto im se u tom trenutku cinio kao neko ko ima harizmu i viziju, uostaom na neki nacin Milosevic je i uvek Srbiju u visestranacje iz jednopartijskog sistema.

Ма какав ,,нови Тито", какви бакрачи. Један само пример, кад се 90-тих појавио, за Милошевића је масовно гласала Источна Србија у којој заједно живе Срби и Власи. То је крај у којем ја живим, па врло добро знам како пулсира. Они су масовно гласали за Слобу, чак је и 5. октобра, Милошевић убедљиво победио на изборима у нашем крају. Али, има једна зачкољица- Источна Србија је увек важила као четнички и антикомунистички крај. Највећи број четника, монархиста, антикомуниста био је овде, овде никада нису били партизани (били су минорни, сами су се жалили Титу да у Источној Србији већи успех не могу да направе). У СФРЈ, комунисти су увек мрзели Источну Србију, баш због тога, рецимо мог кума су надређени у ЈНА вређали јер су знали да је из Источне Србије, називали су га ,,влашким четником".
Али, та антикомунистичка и четничка Источна Србија је масовно 90-тих гласала за Слобу.

И шта нам тај пример казује? Овде, а верујем да је и у другим деловима Србије, Срби нису видели Слобу као неког ,,новог Тита", већ као националног вођу, који ће Србе коначно извадити из канџи титоистичког антисрпства. Па знам мо деду са очеве стране (убеђени антикомуниста и монархиста) је тад величао Слобу, говорио ,,ево нама правог Србина", итд. И то је зато што Слоба и није играо на карту ,,обнове титоизма", већ сети се и сам, приказивао се као ,,заштитник Срба", организовао онај велики скуп на Косову за Видовдан, итд. Дакле, није причао о титозму и комунизму, већ о угроженим српским правима, о националној свести, национално јединству, итд. Дакле, имао је једну националну реторику, којом је успео да привуче народ тада да га подржава. Успео је том квази-националном реториком, а онда ју је повукао и ублажио. У принципу, тад је владало велико национално буђење, Срби су након дубоко гушене националне свести у Југославији почели да се буде, јавила се велика национална енергија, али нажалост, Слоба је све то каналисао и уништио уз помоћ лажне, удбашке опозиције (Шешељ, Вук Драшковић и остали које су Слоба и УДБА креирали). Зато смо и прошли тако како смо прошли, једино где нису били Слобини, већ самостални српски играчи, је Република Српска, зато је она једина и опстала.

Слоба је у принципу, био национална штеточина, само је хтео власт, и зарад власти је варао, лагао и издао Србе, издао је Крајину, ударио санкције Србима на Дрини (због чега су се Срби са ове и оне стране нашли на нишану), удварао се Западу, а онда им се и супроставио али не до краја. Превише је калкулисао, био неодлучан и као, искусан банкар, ипак се лоше зарачунао. На крају је прошао и како је радио-њега су израдили, послали га у Хаг и тамо га убили. За мене Слоба није не знам каква позитивна личност или какав јунак, мислим да је много машио, да је само хтео власт и да никада није имао заиста жеље да се бори за националне циљеве и интересе Срба. Питање је да ли је икада и имао српску националну свест. Мада, и то морам да кажем, да се храбрим држањем пред хашким џелатиа и хашком инквизицијом, бар код менењ, у великој мери оправдао. Али, ипак не довољно да бих га сматрао јунаком.

Е сад, а наравно да Драгољубове бесмислене оптужбе о Слобином и српском ,,хегемонизму" уопште не стоје, нити имају утемељења у стварности, то је исто демагошка парола, којом је Запад правдао своју агресију на Србију и српске земље 90-тих. Никакву ,,хегемонистичку" пшолитику ми 90-тих нисмо водили, није Слоба имао ни снаге, ни воље за то.
 
Онда можемо да кажемо и да је бољшевизам био ,,тврда песница капитализма" јер је свима познато да су амерички банкари и капиталисти дали паре Лењину и Троцком да изведу револуцију у Русији. Такође, знамо да је тадашња Немачка Империја послала Лењина и његоове бољшевике у вагону ка Русији и дала им паре да изведу револуцију. Познато је да су капиталисти и индустријалци давали паре Лењину да изгради државу, коју је претходно уништио, а он им је за узврат продао сво злато царске породице Романових, које су бољшевици опљачкали. То и Руси знају, зато је Путин и рекао да су Лењин и бољшевици били ,,издајници Русије".
Дакле, јесу ли и и бољшевици били ,,тврда песница капитализма"? Нису, рећи ћеш, али како ти ово тврдиш за нацисте и фашисте, исто и ја, на основу чињеница које сам сад изнео, могу да кажем да је бољшевизам ,,тврда песница капитализма". Према томе, манимо да лупамо глупости. Капиталисти и банкари подржавају сваког кад им то одговара и кад им је то у интересу, чак и кад тај неко декларативно има програм који је против њих.

Нацисти и фашисти нису уопште били капиталисти, чак шта више пљували су капитализам скоро исто ко и ти, нису били никаква десница, већ нешто између левице и деснице. Идеолошки су били десно, а економски су имали доста леву политику. На пример, Трећи Рајх и Мусолинијева Италија, па чак и Франкова Шпанија касније, су имали врло развијену социјалну политику, велика социјална давања, политику којом би се ти одушењвљавао само тако. То би знао да ниси навучен на пропагандну историју којом су те накљукали.
Прве радне акције, друже, није ,,патентирао" Тито, него Хитлер и то одмах након доласка на власт, организовали су широм Немачке радне акције, какве смо ми могли да видимо у годинама кад су Тито и комунисти дошли на власт. Такође, радне акције је организовао још један ,,фашиста" Димитрије Љотић. Такође, оно што сте ви у Југославији звали ,,самоуправљање", то је први радио Мусолини у фашистичкој Италији, они су први организовали такве ,,радничке савете". То су организовали и остали фашисти. То је био главнио аргумент Совјетима да, након разлаза са Титом, Тита назову ,,фашистом", због економске плитике која је била слична оној каква је вођена у фашистичкој Италији. Сам термин самоуправљање није смислио Едвард Кардељ, већ енглески фашистички идеолог Освлад Мозли. Уостало, узми мало стручну литературу, погледај шта каже о ,,екомономији фашизма", па ћеш се уверити.

Тако да заеби те небулозе о ,,гвозденим песницама фашизма" и сличних и погледај мало реалније чињеницама у очи.
sve to stoji ali nije desna ideologija stavljena van zakona u kapitalizmu vec komunizam
prvo se navodno pokusava izjednaciti fasizam i komunizam da bi se potom lagano fasizam tolerisao i koristio kao pesnica u obracunu sa levom idejom
a ekonomski je takav da bi podilazio siroj masi jer jos ljudi nisu na tom stadijumu stondiranosti da dobrovoljno prihvate tlaciteljski poredak na keca
naravno da finansiraju ono sto je njim u interesu a na ustrb bilo kakve izmene postojeceg poredka stvari,pa to je jasno ko dan
 
Ма какав ,,нови Тито", какви бакрачи. Један само пример, кад се 90-тих појавио, за Милошевића је масовно гласала Источна Србија у којој заједно живе Срби и Власи. То је крај у којем ја живим, па врло добро знам како пулсира. Они су масовно гласали за Слобу, чак је и 5. октобра, Милошевић убедљиво победио на изборима у нашем крају. Али, има једна зачкољица- Источна Србија је увек важила као четнички и антикомунистички крај. Највећи број четника, монархиста, антикомуниста био је овде, овде никада нису били партизани (били су минорни, сами су се жалили Титу да у Источној Србији већи успех не могу да направе). У СФРЈ, комунисти су увек мрзели Источну Србију, баш због тога, рецимо мог кума су надређени у ЈНА вређали јер су знали да је из Источне Србије, називали су га ,,влашким четником".
Али, та антикомунистичка и четничка Источна Србија је масовно 90-тих гласала за Слобу.

И шта нам тај пример казује? Овде, а верујем да је и у другим деловима Србије, Срби нису видели Слобу као неког ,,новог Тита", већ као националног вођу, који ће Србе коначно извадити из канџи титоистичког антисрпства. Па знам мо деду са очеве стране (убеђени антикомуниста и монархиста) је тад величао Слобу, говорио ,,ево нама правог Србина", итд. И то је зато што Слоба и није играо на карту ,,обнове титоизма", већ сети се и сам, приказивао се као ,,заштитник Срба", организовао онај велики скуп на Косову за Видовдан, итд. Дакле, није причао о титозму и комунизму, већ о угроженим српским правима, о националној свести, национално јединству, итд. Дакле, имао је једну националну реторику, којом је успео да привуче народ тада да га подржава. Успео је том квази-националном реториком, а онда ју је повукао и ублажио. У принципу, тад је владало велико национално буђење, Срби су након дубоко гушене националне свести у Југославији почели да се буде, јавила се велика национална енергија, али нажалост, Слоба је све то каналисао и уништио уз помоћ лажне, удбашке опозиције (Шешељ, Вук Драшковић и остали које су Слоба и УДБА креирали). Зато смо и прошли тако како смо прошли, једино где нису били Слобини, већ самостални српски играчи, је Република Српска, зато је она једина и опстала.

Слоба је у принципу, био национална штеточина, само је хтео власт, и зарад власти је варао, лагао и издао Србе, издао је Крајину, ударио санкције Србима на Дрини (због чега су се Срби са ове и оне стране нашли на нишану), удварао се Западу, а онда им се и супроставио али не до краја. Превише је калкулисао, био неодлучан и као, искусан банкар, ипак се лоше зарачунао. На крају је прошао и како је радио-њега су израдили, послали га у Хаг и тамо га убили. За мене Слоба није не знам каква позитивна личност или какав јунак, мислим да је много машио, да је само хтео власт и да никада није имао заиста жеље да се бори за националне циљеве и интересе Срба. Питање је да ли је икада и имао српску националну свест. Мада, и то морам да кажем, да се храбрим држањем пред хашким џелатиа и хашком инквизицијом, бар код менењ, у великој мери оправдао. Али, ипак не довољно да бих га сматрао јунаком.

Е сад, а наравно да Драгољубове бесмислене оптужбе о Слобином и српском ,,хегемонизму" уопште не стоје, нити имају утемељења у стварности, то је исто демагошка парола, којом је Запад правдао своју агресију на Србију и српске земље 90-тих. Никакву ,,хегемонистичку" пшолитику ми 90-тих нисмо водили, није Слоба имао ни снаге, ни воље за то
.
Naravno,po shvatanju da je organizovanje otpora Srba u Hrvatskoj Hrvatskom otcepljenju u ime opstanka države u kojoj su svi Srbi
u jednoj državi (i naravno većinski narod!) opravdano i da se ne može dozvoliti da Srbi u bivšim republikama
budu manjina,nije hegemonija-podčinjavanje drugih...A možda se to zove ukazivanje časti tim narodima?
Zbog tog "ukazivanja časti" su svi narodi pobegli od Srba,čak i Šiptari koje u Jugoslaviji niko nije baš obožavao...
Svi se razbežaše od Srbije,a mi jadni ni krivi ni dužni!
Svi su krivi samo smo mi nevini!
Ludak kaže:Ko lud? Ja Lud? Vi ste svi ludi!

- - - - - - - - - -

:sad2:
 
sve to stoji ali nije desna ideologija stavljena van zakona u kapitalizmu vec komunizam
prvo se navodno pokusava izjednaciti fasizam i komunizam da bi se potom lagano fasizam tolerisao i koristio kao pesnica u obracunu sa levom idejom
a ekonomski je takav da bi podilazio siroj masi jer jos ljudi nisu na tom stadijumu stondiranosti da dobrovoljno prihvate tlaciteljski poredak na keca
naravno da finansiraju ono sto je njim u interesu a na ustrb bilo kakve izmene postojeceg poredka stvari,pa to je jasno ko dan

Ето, опет причаш напамет и без познавања историјских чињеница. Нацизам је био тоталитарна идеологија која је забрањивала све противнике као и потенцијалне противнике, а у ту групу нису спадали само комунисти, већ и социјалисти, социјал-демократи, католички центристи, конзервативци (дакле десничари), разне друге немачке десне групе, немачке протестантске групе, итд. Хитлер је ликвидирао чак и потренцијалне непријатеље у сопственој партији. Дакле, све оне који су му сметали на било који начин, он је ликвидирао. Све партије сем НСДАП и све идеологије сем нацизма, он је забранио и прогонио. А не само комунисте и левичаре, како би ти хтео да прикажеш. Хапсили су нациости и римокатоличке и протестантске свештенике итекако. Папа лицемер је ћутао о томе, али то не мења чињеницу да су нацисти све прогонили.
Па и немачке капиталисте су нацисти доста ограничили, нису укинули приватну својину (јер су и сами видели колико је то умоболно), али су је доста ограничили.
А што се економије тиче- кад би ти неко сада изложио економске мере нациста и фашиста, а да ти притом не каже да су то њихови програми, уверен сам да би ти подржао сваку тачку тих програма, јер једноставно то је исти економски програм какав је био у СФРЈ, али и у многим другим комунистичким државама. Плус, оно остало, радне акције, самоуправљање. То је био и нацистички и фашистички економски програм, свиђало се то теби или не.

Тако да та прича о ,,стегнутој руци капитализма", не стоји и небулозна је. И верујем да си је покупио од Дуција Симоновића, који је добар човек и патриота, али верује у илузије и прича ствари које су у много чему нералне. У својој књизи залаже се за ,,хумано друштво", а на страницама те књиге налази се симбол једне тоталитарне идеологије (комунизма) а то је срп и чекић под којим је убијено на хиљаде, па и милиони људи.
Највећи његов проблем је што он не схвата да је комунистички систем неодржив, да не може да опстане. Капитализам се показао као супериорнији систем од комунизма, а и нереално је да опстане систем који гуши и гаси приватну својину. Такав систем може да опстане само уз помоћ голе силе и репресије (као у СССР-у) па кад нестане силе руши се и систем или уз страну финансијску помоћ, као што је био случај са СФРЈ.
Зато је капитализам бољи систем, али не овај глобални (међународни) капитализам, већ национал-капитализам. То значи да држава помаже домаће привреднике и предузетнике, а да они истовремено доприносе и држави и народу. Тако је добро и за њих и за државу.

И да, слажемо се да они финансирају одређене људе кад им то одговара и да притом не гледају ко су и шта су и које су им идеје и циљеви. Тако су помагали Лењину и давали паре СССР-у у једном тренутку, исто као и Хитлеру у неком другом тренутку.
 
Naravno,po shvatanju da je organizovanje otpora Srba u Hrvatskoj Hrvatskom otcepljenju u ime opstanka države u kojoj su svi Srbi
u jednoj državi (i naravno većinski narod!) opravdano i da se ne može dozvoliti da Srbi u bivšim republikama
budu manjina,nije hegemonija-podčinjavanje drugih...A možda se to zove ukazivanje časti tim narodima?
Zbog tog "ukazivanja časti" su svi narodi pobegli od Srba,čak i Šiptari koje u Jugoslaviji niko nije baš obožavao...
Svi se razbežaše od Srbije,a mi jadni ni krivi ni dužni!
Svi su krivi samo smo mi nevini!
Ludak kaže:Ko lud? Ja Lud? Vi ste svi ludi!

- - - - - - - - - -

:sad2:

То није био никакав ,,хегемонизам" и ,,потчињавање других", већ легитимна национална политика подршке свом народу када је угрожен. Свака одговорна држава води такву политику и никоме се то не замера, једино се Србији деле ,,пацке" због тога. И једино људи у Србији, нажалост, наседају на ту причу да је то некакав ,,хегемонизам" или не знам шта.
Не, Драгљубе, није то никакав ,,хегемонизам", то је легитимна државна политика. Није Слоба подбунио Србе, Срби су се сами побунили. Слоба се само касније умешао у ту причу и мало је помогао. У суштини, Слоба је ту више мешетарио, него што је искрено помагао тим Србима. А зашто су се Срби побунили? Па зато што су видели да је тада нови председник Хрватске, Фрањо Туђман, почео да оживљава усташку идеологију, реторику, довлачио усташе из целог света, почео да организује паравојне формације, итд. Туђману је од почетка био циљ, и то је он отворено рекао у својој књизи, да протера Србе. Зато је он мобилисао масе Хрвата и спремао их за тај подухват. Е онда је почело са терором, Срби су отпуштани са посла, почело је пребијање Срба, Срби су ноћу почели да нестају (неки који су тада нестали ни до дан данас нису пронађени), слате су паравојне групе у српске крајеве да застрашују Србе, итд. Наравно да је то код Срба почело да ствара отпор и тек након свега тога, Срби се организују и подижу побуну. А шта су по теби Срби требали да раде? Да седе и чекају да им се понови 1941. година, кад су њихове комшије, пријатељи и кумови Хрвати узели каме, ножеве и секире и кренули да их убијају? Не, Срби су хтели овога пута то да спрече, па је према томе та побуна била сасвим легитимна, исто као и устанак српског народа против усташа 1941. године.

Е сад, Слобина улога у свему томе је била мешетарска, никада није искрено помагао тим људима и њиховој борби. И то нема никакве везе са измишљеним Слобиним ,,хегемонизмом", већ са чињеницом да он није био национално свестан (његова изјава: ,,Пре 1991. ја нисам ни знао да у Книну живе неки Срби"), да није био национални државник, да није водио националну политику, већ је хтео само да се реши тог спорног питања, тих Срба из Крајине за које није ни знао да постоје. На крају је преварио те људе, издао Крајину и предао је у руке Туђману са којим се лепо договарао и који су приватно јако ценили један другог.
Дакле, нема никаквог Слобиног ,,хегемонизма", у питању је чиста национална неодговорност, недостатак националне свести и на крају отворена издаја. Да је бар Слоба стварно водио такву политику каквом је ти представљаш, можда би ми и боље прошли у целом том метежу, али није.

А ову стандардну демагогију да су ,,сви побегли од нас", да нас ,,нико не воли", да смо ,,најгори на Балкану", нећу ни да коментаришем. То никакве везе са реалношћу нема, то је обична демагогија, исто као што је и оно што је колега jos_1_5ak исто демагогија неутемељена у стварности. Не бих да причам о демагогији и паролама, Драгољубе. ;)
 
Ето, опет причаш напамет и без познавања историјских чињеница. Нацизам је био тоталитарна идеологија која је забрањивала све противнике као и потенцијалне противнике, а у ту групу нису спадали само комунисти, већ и социјалисти, социјал-демократи, католички центристи, конзервативци (дакле десничари), разне друге немачке десне групе, немачке протестантске групе, итд. Хитлер је ликвидирао чак и потренцијалне непријатеље у сопственој партији. Дакле, све оне који су му сметали на било који начин, он је ликвидирао. Све партије сем НСДАП и све идеологије сем нацизма, он је забранио и прогонио. А не само комунисте и левичаре, како би ти хтео да прикажеш. Хапсили су нациости и римокатоличке и протестантске свештенике итекако. Папа лицемер је ћутао о томе, али то не мења чињеницу да су нацисти све прогонили.
Па и немачке капиталисте су нацисти доста ограничили, нису укинули приватну својину (јер су и сами видели колико је то умоболно), али су је доста ограничили.
А што се економије тиче- кад би ти неко сада изложио економске мере нациста и фашиста, а да ти притом не каже да су то њихови програми, уверен сам да би ти подржао сваку тачку тих програма, јер једноставно то је исти економски програм какав је био у СФРЈ, али и у многим другим комунистичким државама. Плус, оно остало, радне акције, самоуправљање. То је био и нацистички и фашистички економски програм, свиђало се то теби или не.

Тако да та прича о ,,стегнутој руци капитализма", не стоји и небулозна је. И верујем да си је покупио од Дуција Симоновића, који је добар човек и патриота, али верује у илузије и прича ствари које су у много чему нералне. У својој књизи залаже се за ,,хумано друштво", а на страницама те књиге налази се симбол једне тоталитарне идеологије (комунизма) а то је срп и чекић под којим је убијено на хиљаде, па и милиони људи.
Највећи његов проблем је што он не схвата да је комунистички систем неодржив, да не може да опстане. Капитализам се показао као супериорнији систем од комунизма, а и нереално је да опстане систем који гуши и гаси приватну својину. Такав систем може да опстане само уз помоћ голе силе и репресије (као у СССР-у) па кад нестане силе руши се и систем или уз страну финансијску помоћ, као што је био случај са СФРЈ.
Зато је капитализам бољи систем, али не овај глобални (међународни) капитализам, већ национал-капитализам. То значи да држава помаже домаће привреднике и предузетнике, а да они истовремено доприносе и држави и народу. Тако је добро и за њих и за државу.

И да, слажемо се да они финансирају одређене људе кад им то одговара и да притом не гледају ко су и шта су и које су им идеје и циљеви. Тако су помагали Лењину и давали паре СССР-у у једном тренутку, исто као и Хитлеру у неком другом тренутку.
pa nacional kapitalizam tj drzavni kapitalizam je ovo sto sad imamo i 90-ih sto je bilo samo sto su se umesale multikompanije sto je neminovno jer im treba trziste jeftine radne snage
kapitalizam je agresivniji i destruktivniji a to se u trenutnoj vrednosnoj ravni smatra superiornoscu
s tim u vezi,i fasizam kupi istu retoriku o superiornosti,naravno na to se odmah kalemi i superiornost muskarca nad zenom,bele rase nad obojenim,hriscanstva nad paganima itd.
i naravno da je Duci u pravu jer kad god maskirani kapitalizam u oblandu ljudskih prava oseti opasnost za svoje uspostavljene hijerarhijske odnose zube iskezi fasizam koji je samo ogoljena verzija kapitalistickih uspostavljenih vrednosnih okvira
vec sam ti obrazlozio ekonomski sistem koji mi je prihvatljiv,medjutim on nije odgovarao ni caristima ni boljsevicima
 
pa nacional kapitalizam tj drzavni kapitalizam je ovo sto sad imamo i 90-ih sto je bilo samo sto su se umesale multikompanije sto je neminovno jer im treba trziste jeftine radne snage
kapitalizam je agresivniji i destruktivniji a to se u trenutnoj vrednosnoj ravni smatra superiornoscu
s tim u vezi,i fasizam kupi istu retoriku o superiornosti,naravno na to se odmah kalemi i superiornost muskarca nad zenom,bele rase nad obojenim,hriscanstva nad paganima itd.
i naravno da je Duci u pravu jer kad god maskirani kapitalizam u oblandu ljudskih prava oseti opasnost za svoje uspostavljene hijerarhijske odnose zube iskezi fasizam koji je samo ogoljena verzija kapitalistickih uspostavljenih vrednosnih okvira
vec sam ti obrazlozio ekonomski sistem koji mi je prihvatljiv,medjutim on nije odgovarao ni caristima ni boljsevicima

Није то што сад имамо, јер држава не води уопште интереса о себи и народу. Ово што сад имамо је тежак лоповлук и уништавање и државе и народа, продаја земље странцима, а то везе нема са национал-капитализмом, коме је најближи рецимо економски програм Двери.
Рецимо, ова власт хапси Мишковића, што је равно националној издаји данас, јер он је домаћи предузетник, он запошљава наше људе, а боље је да наше људе запошљава и он, него тамо неки Хрвати или други странци Капираш поенту? То је боље и за њега и за државу. Наравно да се може сарађивати и са страним компанијама, али не на штету државе и њене економије или на штету домаћих приватника, већ на корист.

И лупеташ глупости, шта као комунизам није био агресиван и деструктиван? Милиони људи које је комунизам побио најбоље говоре о томе и нема потребе да се ту било шта дода. Логори, затвори, тоталитаризам најбоље говоре о томе. Комунизам је итекако био агресиван и деструктиван и заснивао се на сили и насиљу над људском слободом и то је чињеница коју ти не можеш да негираш.
Капитализам јесте бољи и успешнији систем од комунизма и то је факт. Само тај капитализам треба прилагодити нашој држави и њеним интересима и то је то. Да буде добро и држави и капиталисти.

А Дуци, наравно, лупета, а и ти слушајући њега и његове теорије. Тај човек је, понављам, добар човек и патриота, али није реалан, не схвата једно да је све лепо то у том комунизму који он заговара, али то није реално. И крај приче, што би реко Мирољуб Петровић.

Такође, он лупета и у вези фашизма и нацизма. А то је нацизам заговарао хијејархију и супериорност једне групе људи над другом- то никакав доказ није за тезу да је нацизам ,,стегнута рука капитализма", кад је тај исти нацизам и фашизам итекако водио једну леву и социјалистичку економску политику.
 
Naravno,po shvatanju da je organizovanje otpora Srba u Hrvatskoj Hrvatskom otcepljenju u ime opstanka države u kojoj su svi Srbi
u jednoj državi (i naravno većinski narod!) opravdano i da se ne može dozvoliti da Srbi u bivšim republikama
budu manjina,nije hegemonija-podčinjavanje drugih...A možda se to zove ukazivanje časti tim narodima?
Zbog tog "ukazivanja časti" su svi narodi pobegli od Srba,čak i Šiptari koje u Jugoslaviji niko nije baš obožavao...
Svi se razbežaše od Srbije,a mi jadni ni krivi ni dužni!
Svi su krivi samo smo mi nevini!
Ludak kaže:Ko lud? Ja Lud? Vi ste svi ludi!

- - - - - - - - - -

:sad2:

To smo ovde 100x prežvakali.

Jednom kada neko doživi genocid, taj ne može to isto drugi put da proživi !

Drugi put se ne može voditi nedoklan narod u Jasenovac ili će izginuti ili će pobeći !

U pitanju je stečen i izoštren refleks.

"Srbi kada nemaju državu vode ih u Jasenovac"

Pročitaj doktorski rad Prof.Dr. međ.prava Smilje Avramov.
 
To smo ovde 100x prežvakali.

Jednom kada neko doživi genocid, taj ne može to isto drugi put da proživi !

Drugi put se ne može voditi nedoklan narod u Jasenovac ili će izginuti ili će pobeći !

U pitanju je stečen i izoštren refleks.

"Srbi kada nemaju državu vode ih u Jasenovac"

Pročitaj doktorski rad Prof.Dr. međ.prava Smilje Avramov.

Тачно тако. :ok:
 

Back
Top