Fudbal - nekad i sad....

Prosle godine je radjena najveca studia,ispitivanja sporta u istoriji.Svaki moguci aspekt,segemenat,detalj je ispitan do najmanje sitnice u prof. sportu.Najtezi sport je ubedljivo boks sto je i logicki.Rukomet i vaterpolo su se odlicno kotirali,a kosarka je duplo teza od fudbala..Kosarka je psiholoski najzahtjevnija,najvise inteligencije zahtijeva ubedljivo..Fudbal osim fizicki,ni psiholoski,ni individualno nije bio nesto kotiran.
Da je to tacno ne bi nasi kosarkasi osvajali svetska prvenstva nego fudbaleri :hahaha: Jer ako smo toliko inteligentni za kosarku zasto ne bi smo bili dovoljno pametni za manje zahtevan fudbal? Glupost je to merenje, ocigledno su mesali babe i zabe....
 
Pa ti ne citas dobro ili sam se ja pogresno izrazio..Rekao sam da psihologija nije toliko bitna za fudbal kao ni inteligencija preterana za razliku od kosarke..Da si ikad trenirao kosarku ili pogledao jedan trening,samo da vidis kretnje igraca u odbrani,moguce vrste odbrane,preuzimanja i bez napada zabolela bi te glava..Studija je po meni logicka,naravno cudno je da nema maratona i biciklizma u top 5.
 
Ajde molim te ko jos ta istrazivanja uzima za ozbiljno, to istrazivanje je na nivou onih koji se mogu procitati u Informeru i Kuriru u rubrikama "zdravlje" , "ljubav i seks", to istrazivanje je samo necija teorija, odnosno teza , a tako nesto je prosto nemoguce utvrditi pouzdano.
 
Pa ti ne citas dobro ili sam se ja pogresno izrazio..Rekao sam da psihologija nije toliko bitna za fudbal kao ni inteligencija preterana za razliku od kosarke..Da si ikad trenirao kosarku ili pogledao jedan trening,samo da vidis kretnje igraca u odbrani,moguce vrste odbrane,preuzimanja i bez napada zabolela bi te glava..Studija je po meni logicka,naravno cudno je da nema maratona i biciklizma u top 5.
Isto i ja tebi mogu da kazem - da si nekad trenirao fudbal video bi kakve sve vrste kretanja postoje....
Pa jel teze da se kreces na prostoru 100x50 metara dok oko sebe imas 21 igraca ili na kosarkaskom terenu gde oko sebe imas 9 igraca ?
Jel znas da informacija koju mozak posalje brze stigne do ruke nego do noge? I kako moze biti onda kosarka inteligentniji sport od fudbala? Kako moze biti teze zadrzati loptu rukama i razmisljati nego je kontrolisati nogama i razmisljati u trenutku dok protivni pokusava da ti je oduzme? Lupetanje cisto...
 
Серија Б, сезона 1993 4. Каква четири имена на листи стрелаца.

Screen%u00252BShot%u00252B2015-07-29%u00252Bat%u00252B4.48.40%u00252BPM.jpg
 
Један сјајан текст о десетки као позицији, мој имењак Неша Петровић га је писао.

http://mondo.rs/a847351/Kolumne/Nesa-Petrovic/Nesa-Petrovic-kolumna-za-MONDO-Desetka.html

Издвајам ово.

"Nema više fuce na goliće. Sklonio se sa ulica. Pobegao iz parkova. Klinci danas idu u škole fudbala dva puta nedeljno. Tamo niko nema hrabrosti da im baci loptu na centar i kaže: 'Hajde, pikajte fudbal'. Počinju odmah da ih postrojavaju kao u video igrici. Ti stojiš tu, ti markiraš onog, ti udvajaš ovog, ti ne smeš da ideš suviše napred... Ludost. Tako blokiraju deci slobodu fudbalskog izražavanja. Brane im da izbace napolje ono što imaju u sebi. Što mi je Bog podario. Fudbal u njihovim godinama mora da bude igra, zabava i sloboda. Ostalo određuje prirodna selekcija. Nekada davno, oni najbolji su igrali u špicu, oni lošiji u odbrani, one najgore su slali na gol da brane. Tako su se stvarale 'desetke'".
 
Ukratko, "desetka" zahteva džigericu. Mnogi su pokušali, pa se brzo pokajali. Krenuli su s "bankom", završili na krilu, polutki ili napadaču. Neki čak skliznuli na branik zadnje linije. Upravo ono "atipično" ne podrazumeva nikakvu konkretnu ulogu na terenu. To je jedna vrsta lutajućeg duha. Savrseno ne znam da li je suvisno podsetiti da su mnogim 10kama stradale dzigerice van terena...

I da se nadovezem na pricu nisam nesto recit ali da bacim par reci o tom igracu toj poziciju koju smo svi kao klinci sanjali narocito mi koji smo odrasli na Kalcu na Seriji A devedesetih...Ova generacija posle nas nam je na ovaj ili onaj nacin svesno ili nesvesno zavidela...Iako je Ronaldinjo kao ovalplocenje nasih snova i maste dao pecat medjuvremenu prelaska iz jedne ere u drugu svima se cinilo kao da nesto fali a sta to? tvrdim da smo svi imali crv koji je lagano rovio po nasim mislim sa pitanjem sta to fali ovome fudbalu...Ali niko nije imo hrabrosti da postavi to pitanje cak se i takva misao u tom trenutku pored zivog Ronaldinja granicila sa jeresi...Da me neko pogresno ne shvati nebih nista da oduzmem od Ronladinja jednog od mojih omiljenih igraca...ako ne najboljeg onda defitivno najspektakularnijeg svih vremena koji ce ziveti vecno...No ovde pricamo o onome sto fali sto je pocelo da se gasi a o opet o onome bez cega fudbal na ovaj ili onaj nacin nemoze pricamo o 'duhu koji luta' sto rece novinar koga sam citirao iznad pricamo o igracu koji nikada od trenera pred pocetak utakmice nije dobio striktnu insturuciju pricamo o onome sto italijani nazivaju - TREQUARTISTA #10 - on je nesto izmedju 9ke i 10ke...nije ni jedno ni drugo a istovremeno je i jedno i drugo...a kada igra u punom sjaju je vise i od jednog i drugog...Kako li zapoceti ovu pricu bez reci legendarnog Misela Platinija koji je je upravo na ovaj nacin opisao Roberta Badja "On je 9ipo"...A kakav li je Badjo bio igrac priznacu da ga najbolje pamtim iz Brese ali tvrdim da je i tada bio bolji od svih Italijana sta tek reci za njegov partije s pocetka 90tih...Pa zamislite Iniestu koji deluje kao da nikad nije u zurbi i kao da je njegova lopta kao da je on doneo od kuce...e sad taj Badjo je odmah igro iza napadaca u tom medjuprostoru i u hodu ih je sve slagao kao cunjeve...nije bio brz ali je imo taman dovoljna ubrzanja i znao je dati gas bas kada treba...da to ucini jos spektakularnijim...mada ruku na srce cesto nije ni bilo potrebe za tim jer se posle njega nije rodio igrac koji je vise osecao loptu od njega i koji je sa pravom smatrao svojom... Posle Svetskog 94te gde je Italiju dovukao do finala i posle promasenog penala(trebam li podsecati da nije jedini promasio) Italijanima je trebao zrtveni jarac i zasto bi to bio bilo ko drugi no igrac kome ce najbolje stajati Italijanski broj 10 i koji ce i danas posle toliko godina idalje ostati simbol Italijanskog broja 10...Zatvorite oci zamislite Italijanski dres i broj 10 cije ime iznad vidite? ako iznad ne pise BAGGIO onda se zapitajte da li stvarno volite fudbal?... Badjo pod pritiskom javnosti i ucestalim povredama...94 te propusta veci deo sezone za Juve a u Juveu pocinje da blista te sezone jedan klinac koji je pre godinu i vise dosao iz malene Padove kao veliki talenat...Iako je redovno trenirao sa prvim timom bio je nosilac igre omladinskog tima koji je osvojio titulu...Te sezone pored povredjenog Badja dobija sansu u prvom timu...I onda krece spektakl 7 golova i 11 asistencija svi bruje o tom mladicu cupave kose koji izbija u prvi plan...Juve u predposlednjem kolu uzima titulu posle 9 godina...I Juventus se odlucuje na radikalan potez...Saopstavaju Badju da mu vise nije mesto zagarantovano u prvih 11 i da oce da mu smanje platu...Ovaj to odbija i ide prelazu u Milan...O tome cemo nesto kasnije...Te sezone Del Piero dobija svetku 10ku...Sledeca sezona je jos bolja sve pred sobom rusi...Deluje agreseivnije od Badja brze i gladnije...igra kao u transu verovatno i opasnije od Badja na lopti izgleda zbog eksplozivnosti...osvaja Kup Sampiona Del Piero postize jedan od najlepsih golova ikad vidjenih u finalu...Sledece sezone se povreduje neku kazu da nikad vise nije bio isti iako je bio fenomanalan ko ce ga znati...Znam samo jedno kada je Zidan igrao za Juve tada je Del Piero bio Juveom broj 1...Zidan mozda 2...pa svi ostali to bi vam i Zizu licno potvrdio siguran sam...Del Piero je toliko veliki igrac da ga je nezahvlano iskim porediti ali cak mislim i da najzagrizenije Juventine pitate Badjo ili Del Piero ako vec terate mak na konac...Rekli bi vam kroz zube pognute glave da bolji Italjan od Badja se nije rodio...Dve tri godine unazad dok je cela Italija volela Badja bio je jedan covek idol Sampdorie koga je "volela da mrzi cela Italija" sem jednog dela Djenove naravno... Pogodile ste upitanju je Roberto Mancini 10ka Sampdorije izuzetno prgav i nadmen covek odmetnik koji nije bendao zivu silu koji nije znao za rec ne moze veciti inatdzija samo pogledajte njegove golove pogledajte te spektakularne voleje koje je hvatao kao od sale te lobove takozvane podboduse na zaprepascenje mnogih...i potom 'proslavu' tipa 'sve je to normalno' neko kome trener nikada nije davao insturkcije ali neko ko je od trenera zahtevao pred svaku utakmicu da mu objasni sta je ostalih zadatak svakoga i pojedinacno jasno...samouveren dovoljno odvazan' da zagrmi na svakoga pa i reprezentaciji na Badja kao i u Sampdroriji na svog blizanca (samo po golovima Vijalija) da mu kaze "Alo bre Djanluka sad dole dole nize jer pred golom nemozes vola ubosti trebo si dva dati dosad....dole van 16 izadji sledecu visoku da mi samo spustis ja cu ostalo odraditi" i neretko je to radio... I sve to tako rutinski je delovao sada kada se setim Mancinija uvek mi je u glavi njegova kombinatorika sa Vijalijem u zadnjoj trecini taj covek nije znao dati prejak pas svaki je bio savrseno odvagan...Taj covek nije znao opaliti prejako svaki udarac je bio ako ne gol uh zamalo...I dribling dal iz mesta dal u punom prodoru sve je delovalo tako rutinski cak toliko rutinski da je nezahvalno reci da te nije impresioniralo jer to je bio Mancini takva velicina koja to tako radi... uzdignute glave...Nije bio eksplozivan kao Del Piero i gladan da plasi rivale da beze od njega...Niti je bio umetnik i esencija svega sto volis kao Badjo...ali je to izvodio na sebi svojestven nacin tako jednostavno i ponekad ravnodusno...Uhhh svasta napisah...Kad uhatim vremena sledi nastavak...o najbolje Maradoninom uceniku Djanfraku Zolu, o pricu Rima Tottiu...Kao i nesudjenom princu drugog dela Rima Di Kaniu...Pa onda se moze nastaviti o drugoj ligi 10ki pocevsi sa Di Nataleom i legendom Livorna Igorom Prottijem... Bacicu koju i o nesudjenoj desetki Kasanu...Kao i novijoj generaciji koja je poklekla iz ovog ili iz onog razloga...Djuzepe Rossi, Djovinko...Neki idalje stidljivo kucaju i traze svoje mesto poput Insinjea...
 
Бари, најежио сам се док сам читао. Свака част. Ако ми је нешто жао то је што сам Бађа гледао само у Бреши, а Золу само у Челзију. Ди Канија тек у Вест Хему. Многе врх жабаре нисам ни могао да гледам изм. 2000-6, прекасно рођен, тек 1990...Они су некад имали 20 врх нападача, данас једва 3-4...
 
Jel se seca neko recimo Pjerluidji Kaziragija ? :)

Isto strasan napadac svojevremeno.


Mada recimo oduvek mi je car bio Kristiano Lukareli , legenda Livorna i Parme, pre svega Livorna mada dubok trag je ostavio i u jos nekim klubovima.

Inace gotivim ga i zbog njegovih politickih stavova, on je pravi fudbalski revolucionar, cesto nosio maicu sa likom Ce Gevare ispod dresa, inace on je Italijan koji ima taj revolucionarni juzno americki smek , on je nesto kao italijanska verzija cuvenog doktora Sokratesa ili Maradone.
 
danas je umece pojela teretana...

previse defanzive i kvarenja igre, odlucuje snaga...

u tim balonima ne igraju tlentovana deca vec prednost dobiju oni cije tate sponzorisu i dobro placaju... zato nema vise sestica, savica, djurovskog, mancea...

sloboda i kretivnost u igri su zmenjeni masinama za snagu... recimo danas se retko vidjaju goleade, kad neko povede sa dva tri nula on nekako gubi volju za dalje jer je cilj ostvaren uzeta tri boda...a pre se lomilo do kraja... kod majstora nema taktike vec igraj napadaj...
 

Back
Top