Sitnica naizgled, Word me zeza, dvokolonski spisak...

Trandaiflko

Aktivan član
Poruka
1.382
Имам у једном фајлу списак неких фирми. Две странице, двоколонске. Када сам почео да премештам ставке, са једне колоне на другу, појавио се вишак простора који не да да се обрише. Као на слици. А лењир лево се поделио на неке секције...
Не знам како се то десило...
Sta je ovo.jpg
 
Нисам се добро изразио. Реч је о већем Ворд фајлу који на 2 стране има списак неких фирми, и због простора је у 2 колоне.
Небројено пута сам у Ворду страницу делио на 2 колоне, рецимо неке песме са краћим стиховима., И све нормално. идем до дна, па Column Break па на десну страну, па онда Page break
Овде је нешто слично, само што нису строфе него неке ставке, фирме са адресама. И када им мењам распоред, јављају се ове празнине, које не могу да ескивирам.
 
Ал сам и ја брзоплет... Ово изворно није мој фајл, и није обични двоколонски текст, него је заправо табла, па после конвертована у текст да се не би видео "грид", зато су ови знаци...

Pa "grid" i ne mora da se vidi (u štampi), označi se da ga nema i prikazuje se na ekranu zbog unosa sadržaja, ali ne i u štampi. Najlakše proveriti na "print preview".

Нисам се добро изразио. Реч је о већем Ворд фајлу који на 2 стране има списак неких фирми, и због простора је у 2 колоне.
Небројено пута сам у Ворду страницу делио на 2 колоне, рецимо неке песме са краћим стиховима., И све нормално. идем до дна, па Column Break па на десну страну, па онда Page break
Овде је нешто слично, само што нису строфе него неке ставке, фирме са адресама. И када им мењам распоред, јављају се ове празнине, које не могу да ескивирам.
Opet malo pogrešno... Uneseš ceo sadržaj, selektuješ i onda odabereš prikaz u kolonama, sve se namesti kako treba (naravno, uz malo podešavanja).
U Word-u treba poštovati redosled rada. Prvo unos teksta (uz obraćanje pažnje na pravila unosa, gde ide enter, gde shift-entar, razmaci... dakle, kao najobičnija pisaća mašina, osim što si na mašini morao da vodiš računa u toku rada gde ćeš šta otkucati) i kad se to završi, prelazi se na formatiranje. Za formatiranje pasusa koristiš stilove, a ručna formatiranja ostaviš samo za pojedinačne reči ili rečenice koje treba nekako naglasiti.
 
Poslednja izmena:
Tо сам решио, као што написах, у чуду нисам регистровао да је неко пре мене ту ставио табелу, па је конвертовао у текст, да се не би виделе линије.
Него и даље ме мучи палета стилова. Како год да урадим, наместе ми се непожељни стилови на траку.
Рецимо, ова глупост "Без размака" ми се стално напенали на друго место...
Ставим као подразумевано Нормал, наслов 1, наслов 2, поднаслов, и тако неко време а онда се овај опет утрпа...
Stilovi.jpg
 
Poslednja izmena:
Tо сам решио, као што написах, у чуду нисам регистровао да је неко пре мене ту ставио табелу, па је конвертовао у текст, да се не би виделе линије.
Него и даље ме мучи палета стилова. Како год да урадим, наместе ми се непожељни стилови на траку.
Рецимо, ова глупост "Без размака" ми се стално напенали на друго место...
Ставим као подразумевано Нормал, наслов 1, наслов 2, поднаслов, и тако неко време а онда се овај опет утрпа...
Pogledajte prilog 437121

Ne razumem zašto bi smetao stil No spacing.
Inače dodavanje i brisanje stilova u Quick Style Gallery možeš ovde pogledati na primeru Style1. Ovako se dodaje stil:

Style1.jpg


A ovako briše iz galerije:

Style.jpg
 
Добро, мени не изађу лево на пано него горе, али небитно (седмица је код мене).
Stilovi.jpg

Кажем, једно време иде палета како сам подeсио а онда се опет ушуњају они са почетка.
Иначе за тај "Без размака" не знам за шта би ми служио.
Нормал - за текст.
Наслов 1, Наслов 2 и довољно.
Поднаслов је добар зато што када њиме фроматирам назив поглавља, он се у Садржају мало издвоји удесно, баш буде видљиво да је то посебно поглавље.
Наслов ми и не треба, јер он иде на корице и њега ради штампар а не ја.
Чак ни она прва "Насловна страна" књиге не иде у Садржај тако да и њу форматирам као Нормал
 
InDeisgn је за нешто са оста графике. каталози, флајери и сл, а за обичну књигу, само текст, то је као када би муву гађао топом. Нема графике, само текст, конвертујеш у ПДФ и даш штампару.
Пробао сам да радим са Индизајном али има једну гадну особину: не поштује Пage break него гура текст докле има места на страницама. Па онда идеш пешке и радиш преломе страница.
Једино када би од почетка текст укуцавао у њега а не у Ворд.
Један из моје бранше ради преломе у Quarku али не видим неке разлике.
Познајем издавача у БГ који издаје рецимо нека капитална дела по неколико томова, књиге од по 400 страна, све у Ворду.
Чак и ако има понегде слика да се уметне - никакав проблем.

Чак је добра ствар што не мораш да радиш section rbeak да би брисао пагинацију или заглавља изнад - испод страница са насловима поглавља и парним страницама иза. Све урадиш, па снимиш у пдф, отвориш у Акробату и обришеш.
Или, снимиш једну верзију са пагинаицијом свуда, као и заглављем и подножјем, па у пдф.
Урадиш копију у Ворду, избришеш све пагинације, заглавља, па снимиш пдф.
Па у Акробату само замениш стране које треба.
 
InDeisgn је за нешто са оста графике. каталози, флајери и сл, а за обичну књигу, само текст, то је као када би муву гађао топом. Нема графике, само текст, конвертујеш у ПДФ и даш штампару.
Пробао сам да радим са Индизајном али има једну гадну особину: не поштује Пage break него гура текст докле има места на страницама. Па онда идеш пешке и радиш преломе страница.
Једино када би од почетка текст укуцавао у њега а не у Ворд.
Један из моје бранше ради преломе у Quarku али не видим неке разлике.
Познајем издавача у БГ који издаје рецимо нека капитална дела по неколико томова, књиге од по 400 страна, све у Ворду.
Чак и ако има понегде слика да се уметне - никакав проблем.

Чак је добра ствар што не мораш да радиш section rbeak да би брисао пагинацију или заглавља изнад - испод страница са насловима поглавља и парним страницама иза. Све урадиш, па снимиш у пдф, отвориш у Акробату и обришеш.
Или, снимиш једну верзију са пагинаицијом свуда, као и заглављем и подножјем, па у пдф.
Урадиш копију у Ворду, избришеш све пагинације, заглавља, па снимиш пдф.
Па у Акробату само замениш стране које треба.

Haotične su ti informacije, a i znanje verovatno. Ne znaš šta je stil No spacing, a paraviš se važan nekim nebulozama.
Za profesionalnu štampu i prelome su programi tipa InDesign (u toj grupi je i QuarkXPress) iz mnogo razloga.
 
"Ne znaš šta je stil No spacing"
Ја нигде не написах да не знам шта значи No spacing стил,
него само написах да ми није потребан. Требају ми Нормал, 2 врсте "хединга" и "субтитле".
Није ли то разлика?
*
Не знам како се правим важан и не знам шта је небулозно. Напротив, овде написах да сам био брзоплет и прво сам поставио питање пре него сам схватио да су те колоне заправо биле табла. Онај ко се први важан, никада то не би признао.
И само понављам да издавач који је међу првих 10 у Србији по броју објављених књига, искључиво ради преломе у Ворд-пдф. И не видим да нешто фали његовим књигама у том смислу.

А ти ми реци како да натерам Индизајн да поштује преломе страница. Тај издавач је радио неке књиге од преко 400 страница, рукописе наравно добијао у некој верзији Ворда. Замисли да је неко морао 400 пута да у Индизајну прелама странице.
 
Poslednja izmena:
Иначе, штета што не ради сајт практикум.рс, мислим остао је садржај од раније али га не ажурирају, пише да је у хибернацаји од 2011 године..
Тамо сам сазнао важну "цаку" која ме мучила, да, када бришеш пагинацију или заглавље у неком одељку, раскликнеш опцију
Link to previous Која је прилично досадна и наметљива.
Link to prevoious.jpg


Иначе, на том сајту пише ово:
"Zastupamo tezu da je Word odavno prestao da bude "pisaća mašina". To je zaista tekst procesor u suštinskom smislu značenja. "
а на једној другој страни такође пише да неки сматрају као јерес преламање књига у Ворду али је то сасвим у реду за књиге које немају превише графике.
Ко зна, можда се и ти људи праве важни као и ја. А види се да знају, повезују Офис са Visual Basic знају кодне распореде итд.
 
Poslednja izmena:
Још један цитат са сајта практикум

Kada krećete u posao koji treba da se završi prelamanjem knjige, najbolje je da dobro proanalizirate sve slučajeve mogućeg sadržaja u tekstu: odredite sve potrebne nivoe naslova (teško da će vam trebati baš svih devet), uočite da li koristite zaglavlja, fusnote, potpise ispod slika... (sve su to rezervisani stilovi) i napravite u

а један од наслова на сајту је УКЛОНИТЕ СУВИШНЕ СТИЛОВЕ
 

Back
Top