SPOMENIK BEZ KRSTA NE MOŽE NA GROBLJE U Novom Pazaru SPC ne dozvoljava ateistička obe

sveznadar

Veoma poznat
Poruka
13.783
http://www.blic.rs/vesti/srbija/spo...m-pazaru-spc-ne-dozvoljava-ateisticka/6xhbq9f


Nadgrobna ploča pokojnog Timotija Vasovića već danima leži u blatu na pravoslavnom groblju kod Petrove crkve u Novom Pazaru.


HHqktkqTURBXy8wMzA1MDQxMjc1MWFiYzEwNDk4OTA3ZDM0YTg4Y2Y3Yi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
Foto: N. Kočović / RAS Srbija Nelica Grujić: Ispuniću očev amanet


Razlog za to je što nadležni ne dozvoljavaju da se ploča postavi pošto na njoj nema krsta, tvrdi njegova ćerka Nelica Grujić.
Timotije, zakleti komunista, preminuo je u maju 2016, a Nelici je za života ostavio u amanet da ne zove sveštenike na njegovu sahranu i da mu na spomeniku ne bude krst. Prvu očevu želju je ispunila bez problema. Timotije je sahranjen bez popa i opela na novom pravoslavnom groblju, jedinom u gradu na kojem se sahranjuju Srbi.
Međutim, peripetije su nastale prošle nedelje, kada je Nelica sa majstorima došla da postavi jednostavnu nadgrobnu ploču.
- Ubrzo su stigli policajci koji su mi rekli da sam provalila na groblje i da zaustavim radove. Priveli su me i saslušali, posle čega sam puštena jer je utvrđeno da nisam ništa nelegalno učinila - kaže ona. Kasnije je saznala da je problem u tome što spomenik odudara od pet modela koje je propisala Crkvena opština, a svi su u obliku krsta.
- To je u direktnoj suprotnosti sa Odlukom lokalne samouprave o grobljima kojom je predviđeno da o izgledu spomenika odlučuju oni koji ih postavljaju, s tim što moraju biti u skladu sa urbanističkim rešenjem. Spomenik mog oca ni po čemu ne odudara, jedini problem je što nema krst - priča Nelica.
sqlktkqTURBXy8xN2Q2N2U3MTVkZjY2NTZhNjY4NmIxMWQ3YjdkMDc1ZS5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8xZDc0Y2I0MTcwNTk1MDQzNjYyOWNhYmQ2MDZmNTBmNi5wbmcHwgA
Foto: N. Kočović / RAS Srbija Otac Tomislav Milenković


Prethodnih dana obraćala se JKP "Gradska čistoća", koje gazduje grobljem, kao i Srpskoj pravoslavnoj crkvi, čiji je predstavnici upućuju jedni na druge, tvrdeći da upravo oni drugi zabranjuju postavljanje spomenika.
- Šta sad da radim? Da iskopam kovčeg oca i premestim ga u drugi grad, da ga sahranim na nekoj livadi, na putu? - kaže Nelica.
Direktor JKP "Gradska čistoća" Emin Omerović kaže za "Blic" da se u ovom slučaju radi o nesporazumu između Nelice Grujić i SPC i da nisu oni ti koji treba da joj dozvole da postavi spomenik.
SPC: Može samo horizontalna ploča
Protojerej stavrofor SPC Tomislav Milenković kaže da je rodbina Timotija Vasovića još u novembru obaveštena o uslovima sahranjivanja i modelima spomenika.
- Svako može da se deklariše kako hoće, ali se mora poštovati šta je Crkvena opština predvidela za svoje zemljište. Rešenje je da se postavi horizontalna ploča, bez dizanja spomenika - kaže on.


Како ли се ово зове?
 
Tražio bih od opštine da naprave groblje gdje će se sahranjivati ateisti . Ne bih dozvolio da me
zezaju svestenici . Druga varijanta je da zamolim muslimane da sahranim oca na njihovom
groblju pod uslovom da ga sahranim sa petokrakom . Ako dozvole na ploči bih dopisao
zbog čega ga sahranjujem kod njih . Ja sam svog oca sahranio sa petokrakom i niko nije
pravio problem ali groblje nije bilo u vlasništvu crkve . Iznenađenje mi je da crkva ima u vlasništvu
i groblja .
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jel sve treba da bude drzavno?:lol:
Groblja su u nadleznosti opstine, kakve veze moze crkva da ima sa grobljem ili sa javnim
parkingom , autobuskim stanicama?

- - - - - - - - - -

Тја, ако је гробље на црквеном земљишту вероватно може.
Crkveno zemljiste je samo ono sto je u crkvenoj avliji, za groblja su nadlezni komunalci ( al ne bas i komunalna milicija).
Kome se placa grobno mesto? Crkvi ili opstini?
 
Crkveno zemljiste je samo ono sto je u crkvenoj avliji, za groblja su nadlezni komunalci ( al ne bas i komunalna milicija).
Kome se placa grobno mesto? Crkvi ili opstini?

Ма није, видиш да је то у Новом Пазару црквено земљиште, то где је гробље. У Београду је рецимо оно гробље на Лешћу вероватно власништво општине, где ЈКП има надлежност и где се сахрањују сви без обзира на вероисповест.
 
Otvaram privatno groblje gde narkomani nece da pisaju po vasim precima, gde sekte nece da prave rituale i orgije nad njima i gde vam cigani nece krasti cvece i svece pri tome vam psovati sve po smisku i rodu.

Prevoz gradski....


Sta mislite koliko bi trebalo gradskim vlastima da me uhapse kad bih ovo uradio.....
Parcela je sigurno vise od 1000e , u Kaludjerici je preko 2500e...i to ima da se izvozas i ispesacis...
 
Тја, ако је гробље на црквеном земљишту вероватно може.

Београд - ЈКП Погребен услуге.

Од када је СПЦ постала и комунално предузеће?

- - - - - - - - - -

Otvaram privatno groblje gde narkomani nece da pisaju po vasim precima, gde sekte nece da prave rituale i orgije nad njima i gde vam cigani nece krasti cvece i svece pri tome vam psovati sve po smisku i rodu.

Prevoz gradski....


Sta mislite koliko bi trebalo gradskim vlastima da me uhapse kad bih ovo uradio.....
Parcela je sigurno vise od 1000e , u Kaludjerici je preko 2500e...i to ima da se izvozas i ispesacis...

Већ док милсиш и пишеш пету реченицу
 
Београд - ЈКП Погребен услуге.

Од када је СПЦ постала и комунално предузеће?

- - - - - - - - - -



Већ док милсиш и пишеш пету реченицу

У Новом Пазару је очито другачије, прочитај текст.
 
Otvaram privatno groblje gde narkomani nece da pisaju po vasim precima, gde sekte nece da prave rituale i orgije nad njima i gde vam cigani nece krasti cvece i svece pri tome vam psovati sve po smisku i rodu.

Prevoz gradski....


Sta mislite koliko bi trebalo gradskim vlastima da me uhapse kad bih ovo uradio.....
Parcela je sigurno vise od 1000e , u Kaludjerici je preko 2500e...i to ima da se izvozas i ispesacis...

USKORO I PRIVATNA GROBLJA Privatnici će moći da upravljaju objektima i sahranjuju ljude http://www.blic.rs/vesti/beograd/us...ima-i-sahranjuju/7xr0jkj#.WO6xBasKULE.twitter

Proricem da ces postati pravi simpatizer liberalnog kapitalizma.:)
 

Back
Top