Mala pomoć oko zadatka iz Jave

Хладислав

Početnik
Poruka
19
Zdravo, ljudovi! Treba mi mala pomoć da dovršim 1 zadatak sa kojim se akam. Nije težak u suštini, ali ja sam početnik pa se bakćem danima sa istim. :-/ Pa. ako bi neko od vas bio raspoložen da uskoči bio bih mu zahvalan.

Elem, zadatak je sledeći: treba da napravim programče o stambenim objektima koristeći GUI. Dakle, korisnik treba da unese adresu i onda odabere da li je objekat kuća ili zgrada. Ako odabere kuću onda unosi koliko ima stanara, površinu i cenu po kvadratu da bi se porez izračunao. Imam formulu po kojoj se računa isti pa ako treba postaviću je naknadno. Sad mislim da nije potrebna, ali ako jeste vi kažite. Za zgradu je isto faktički, sa razlikom što treba uneti vrednosti za više stanova, ali samo stanare i površinu, dok se porez unosi na kraju koji je zajednički za sve stanove. Naposletku treba ispisati te podatke. Eto, to je to. Ako je nešto nejasno, recite pa ću objasniti. :)

Ja sam uspeo sam da uradim deo za stan. Unesem broj stanara, površinu i porez i on izračuna šta treba i prikaže. Problem je sa zgradom. Ja sam namestio da on napravi više objekata tipa Stan u zavisnosti od toga koji broj korisnik unese. I on mi napravi više stanova za redom u zasebnim prozorima i traži, naravno, da se unese sve što ide uz to uključujući i porez, a to treba da se unese na kraju. Dakle, stan 1., unesi podatke, zatim klik na dugme, unesi za stan 2. i tako redom dok se ne unese za sve i onda na kraju pita za porez, unese se iznos, on izračuna ukupan porez za sve stanove i prikaže to zajedno sa gore navedenim. I sad sam zaglavio tu. Ne znam kako ću dalje. Pozdrav!

P.S. Ako nekoga zanima, radim u NetBeans-u i ručno sam unosio kod. :)
 
1. Gde cuvas podatke i kako im pristupas? (MySql ili neki drugi RDBMS, xml, json, txt....hard-codded?)
2. Kako je implementiran data-layer sloj? Koristis li Hibernate, ili neki drugi ORM?

U osnovi, imaces sledece tri stvari:
1. nekoliko klasa koji ce ti predstavljati podatke (jedna bazna klasa, i u ovom slucaju, dve izvedene - jednu za zgradu, i jednu za kucu). Dobro analiziraj sta im je zajednicko, a sta specificno, posto na prvi pogled vidim da imaju mnogo toga zajednickog.
2. jednu klasu koja ce upravljati tim podacima (pisati ih i citati sa nosioca podataka - neke baze, ili nekog fajla (xml, json, txt, ili kako si vec namerio da to implementiras)).
3. Imaces user interface.
3. Imaces jos jednu klasu, koja ce biti neka vrsta lepka izmedju podataka i user interface-a. Ta kalsa ce ti biti glavna masina tvog programa, i tu implementiraj matematiku (eventualno u nekim pomocnim klasama).

To ti je osnovna postavka. Posto koristis objektni jezik - razmisljaj objektno i problem ce se sam resiti i to prilicno elegantno ;)
 
Хвала што покушаваш да помогнеш. Био сам мало заузет па нисам стигао посетити форум. Елем, да ти одговорим.

1. Не чувам их нигде. :mrgreen: У преводу, база није потребна за овај пример. :)
2. Не знам шта је то. икс де

Што се осталог тиче:
Па заједничка класа би требала бити СтамбениОбјекат која је абстрактна и садржи метод за рачунање пореза и адресу. Ја имам урађен овај задатак, али без графичког интерфејса. Ту је и класа Стан која садржи податке о броју станара и површини. После се она употреби да се направи класа Кућа која има један стан, да тако кажемо, и Зграда која има више станова. И то ради ок. Ако хоћу кућу он ме пита за адресу, станаре и цену по квадрату да би израчунао порез и то је то. А за зграду исто то, само више пута за сваки стан. Са графичким интерфејсом је проблем што не умем да наместим да ме пита за сваки стан редом, један по један, а не све одједном, ако ме разумеш. :) И порез треба да се израчуна за све укупно, а не за сваки појединачно. Ето, то је то. Пробаћу касније поново, сморих се. х)
 

Back
Top