Глас дз (ѕ) у српским речима

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
32.441
Poigrajmo se - kad bi fonema dz postojala u standardnom srpskom jeziku, koliko bismo novih reči zahvaljujući toj fonemi mogli stvoriti. Da vidimo, dz se u tvorbi izbegava mada nema preteranog razloga. Na primer u tvorbi, gde koreni reči završavaju na -c, a sufiksi počinju na -b (-ba, -bina, -benica, -benik i sl.). Na primer, nisu retke tvorbe (tvoridbe) gde se sufiksira na glagolski koren, tj, na infinitivnu osnovu.

Tako, na primer, švaleracija može da se kaže i prdzbina, grcanje ili grdzba, zatim otadzbina bi svakako bilo pravilnije nego otadžbina (?!?), a da ne pričam da bi na tezgi trebalo palatalizovati i razjednačiti kao na tezdzi, a ne hodati po bljuzdzi. Zatim bi drvoseču odaslali u drvosedzbu (drvosecidbu), pekara u hlebopedzbu (hlebopecidbu) mada se ovi poslovi savesnije izvode iz korena sek i pek, ali ne bi se vlasnik kijavice naljutio da ga šmrdzbenikom, a kilav na jelu mrdzbenikom imenuju.

Ima li još ideja?

- - - - - - - - - -

U svakom slučaju, u poređenju sa dž, alofon dz neslavno je prošao. Dž, naravno, ima da zahvali orijentalizmima svoju promociju.
 
Poigrajmo se - kad bi fonema dz postojala u standardnom srpskom jeziku, koliko bismo novih reči zahvaljujući toj fonemi mogli stvoriti. Da vidimo, dz se u tvorbi izbegava mada nema preteranog razloga. Na primer u tvorbi, gde koreni reči završavaju na -c, a sufiksi počinju na -b (-ba, -bina, -benica, -benik i sl.). Na primer, nisu retke tvorbe (tvoridbe) gde se sufiksira na glagolski koren, tj, na infinitivnu osnovu.

Tako, na primer, švaleracija može da se kaže i prdzbina, grcanje ili grdzba, zatim otadzbina bi svakako bilo pravilnije nego otadžbina (?!?), a da ne pričam da bi na tezgi trebalo palatalizovati i razjednačiti kao na tezdzi, a ne hodati po bljuzdzi. Zatim bi drvoseču odaslali u drvosedzbu (drvosecidbu), pekara u hlebopedzbu (hlebopecidbu) mada se ovi poslovi savesnije izvode iz korena sek i pek, ali ne bi se vlasnik kijavice naljutio da ga šmrdzbenikom, a kilav na jelu mrdzbenikom imenuju.

Ima li još ideja?

- - - - - - - - - -

U svakom slučaju, u poređenju sa dž, alofon dz neslavno je prošao. Dž, naravno, ima da zahvali orijentalizmima svoju promociju.

У овим речима је џ уствари настало због једначења по звучности, већином би овде требало да стоји ч.
 
Neverovatno. Niko nije primetio da mi radi Ž na tastaturi. :dash:

Ако си мислио на глас дз (ѕ) а не на дж (џ), морам да ти кажем да постоји много разлога због којих је ћирилица закон:mrgreen:

Онда би Рајелина џенарика (шљива) вероватно била ѕерѕелија (дзердзелија) одн. кајсија.

..ne bi se vlasnik kijavice naljutio da ga šmrdzbenikom, a kilav na jelu mrdzbenikom imenuju.
Ima li još ideja?
U svakom slučaju, u poređenju sa dž, alofon dz neslavno je prošao. Dž, naravno, ima da zahvali orijentalizmima svoju promociju.

Шмрѕа (шмрдза) или шмркѕан мени звучи много животније него шмрѕбеник.
Исто,мрѕа или мрѕан или чак мрѕован (као готован).

У том смислу мрѕомрсац (мрдзомрсац)
 
Poslednja izmena:
Ако си мислио на глас дз (ѕ) а не на дж (џ), морам да ти кажем да постоји много разлога због којих је ћирилица закон:mrgreen:

Онда би Рајелина џенарика (шљива) вероватно била ѕерѕелија (дзердзелија) одн. кајсија.



Шмрѕа (шмрдза) или шмркѕан мени звучи много животније него шмрѕбеник.
Исто,мрѕа или мрѕан или чак мрѕован (као готован).

У том смислу мрѕомрсац (мрдзомрсац)

Pa da, može i novi sufiks sa dz. Meni je na pamet padalo samo alofono dz.
 
..ово је одавно смишљен назив за воће (мени непознато) у приморју, али заворављена је графема: Ѕинѕула

Serijal nastavljamo pričom Sava Markoča pod nazivom „Crvena đačka radost“. Naravno riječ je o зinзulama (upotrijebili smo namjerno ovo slovo makedonskog alfabeta da dočaramo karakterističan zvuk tog primorskog imena).
ЗINЗULE - CRVENA ĐAČKA RADOST
http://barinfo.me/text.php?kategorija=12&id=8906

zinzule.jpg


П.С. Воће је нека врста кинеске урме, зову га још:иглица, а у Боки: жижула или чичимак.
 
Poslednja izmena:
Ух не знам за нове али старе српске речи са Ѕ су ѕвоно, ѕвер, ѕид, кнеѕ, кладенаѕ, чак и витеѕ... као што се види ове речи се у другим српским дијалектима изговарају упрошћено, само са З, или безвучно, са Ц.

Пољски је пун речи са Ѕ а од источнословенских и белоруски.

Увек ме тај глас подсети на Станишу Стошића и "Петлови мори појев, Морава ѕвьни..." :hvala:
 
Мени се виђе свиђа ѕвер него звер..а увек спонтано изговорим назив прегледача Mozilla Firefox скраћено, као "Моѕила".
Да ме питате зашто, рекла бих да се римује са "Гоѕилом".:D


The-World-of-Godzilla-Imgur.jpg



Мркаље, променила сам наслов теме, пре свега због јасног разумевања о ком гласу се ради..да људи не ређају речи са гласом џ.
 
Poslednja izmena:
Једна од најлепших аутохтоних и оригиналних македонких речи је ЅУНИЦА, што на српском значи ДУГА. .... Име ѕуница произилази од звонког гласа који се чује кад ветар њише жуто житно класје (на македонском се то назива ѕун, ѕуњење) обасјано жутим зрацима сунца (као најлепша и доминантна боја спектра сунчевог зрака)....
http://enigmatikatio.blogspot.rs/2016/05/blog-post_31.html

Има поред Ниша село Зуниче, или два села (Горње и Доње) Зуниче, подсети ме сад дуга Ѕуница на могуће"Ѕуниче".

Ево још речи из Македоније са гласом ѕ:

content


Мени је скоро све разумљиво, осим ѕевгара , ганѕе и јанѕе ?:sad2:
А "ѕвиска" кажу и у пиротском крају за немркану овцу, узраста до 2 године, најбољу за ражањ;)
 
Poslednja izmena:
Једна од најлепших аутохтоних и оригиналних македонких речи је ЅУНИЦА, што на српском значи ДУГА. .... Име ѕуница произилази од звонког гласа који се чује кад ветар њише жуто житно класје (на македонском се то назива ѕун, ѕуњење) обасјано жутим зрацима сунца (као најлепша и доминантна боја спектра сунчевог зрака)....
http://enigmatikatio.blogspot.rs/2016/05/blog-post_31.html

Има поред Ниша село Зуниче, или два села (Горње и Доње) Зуниче, подсети ме сад дуга Ѕуница на могуће"Ѕуниче".

Ево још речи из Македоније са гласом ѕ:

content


Мени је скоро све разумљиво, осим ѕевгара , ганѕе и јанѕе ?:sad2:
А "ѕвиска" кажу и у пиротском крају за немркану овцу, узраста до 2 године, најбољу за ражањ;)

"Ѕевгар" је пар волова за орање.
 

Back
Top