Pad nezaposlenosti - Srbija

Svaka novootvorena fabrika (mislim prvenstveno na strane investicije) zaposli od nekoliko stotina do nekoliko hiljada nezaposlenih (oni najveći broj uzimaju sa NZS).
Svaka turneja inspekcije rada natera veliki broj poslodavaca da prijavi svoje radnike u radni odnos.
Sve to smanjuje broj nezaposlenih.
Problem je što je nezaposlenost bila abnormalna, rad "na crno" je u velikom delu Srbije bio jedina šansa za nekakvu zaradu. Pored toga, nazovi-biznismeni-poslodavci uvek traže način da krivinare i izbegnu prijavljivanje radnika, makar i po cenu da ih inspekcija uhvati, oni se osećaju moćno i poslovno da danas na radniku "uštede" par desetina hiljada dinara, bez obzira što će za to, kad-tad, biti uhvaćeni i platiti kaznu koja je neuporedivo veća.
 
Svaka novootvorena fabrika (mislim prvenstveno na strane investicije) zaposli od nekoliko stotina do nekoliko hiljada nezaposlenih (oni najveći broj uzimaju sa NZS).
Svaka turneja inspekcije rada natera veliki broj poslodavaca da prijavi svoje radnike u radni odnos.
Sve to smanjuje broj nezaposlenih.
Problem je što je nezaposlenost bila abnormalna, rad "na crno" je u velikom delu Srbije bio jedina šansa za nekakvu zaradu. Pored toga, nazovi-biznismeni-poslodavci uvek traže način da krivinare i izbegnu prijavljivanje radnika, makar i po cenu da ih inspekcija uhvati, oni se osećaju moćno i poslovno da danas na radniku "uštede" par desetina hiljada dinara, bez obzira što će za to, kad-tad, biti uhvaćeni i platiti kaznu koja je neuporedivo veća.
Nece biti nkada uhvaceni,pa prema tome nece nista ni da plate.Inspekcija ako bas zeli nesto da prikaze kao nekakav svoj rad onda se nakace na nekog novog ili sitnijeg privatnika,a krupne ribe niko nije nikada niti nece napasti.
 
Ја лично нпр. пола свог живота сам провео у Немачкој и поред добро плаћеног посла у академској струци и поред тога што сам супер интегрисан да ме Немци као свог гледају, али некако не могу више овде. И ја сам тако мислио у реду, немој да испадне да сам неспособан и нисам успео, па сам уложио грдно време да поставим темељ овде у Немачкој, па интеграција у друштво, па пословно да напредујем итд. Али кад тад дође моменат, једноставно човеку пукне филм и пита се за кога радим и живим, само за посао и порезе... И тако сам ја за себе развио план (са девојком, није наша) да се доле преселимо и живимо СВОЈ живот, не туђи то јест за друге, јер најкасније кад оснујемо породицу, то је у Немачкој хорор, а код нас ако живиш на селу као свој човек, боли те уво шта се иначе дешава у држави, живиш свој живот и никоме не полажеш рачуне. ;)

Ma meni ovde nije lose, radim sada u struci, graficki dizajnet, sito stampa, polako ucim 3d dizajn.
Ovde ima dosta firmi, lakse je naci posao i napredovati. Lakse je razvijati sebe.
Jedino to me malo smara, sto nema ono ko u Srbiji, drustvo, pivo, diskoteke...
I vreme je ovde losije. Dosta je hladnije, manje sunca, vise kise.
Nedostaje mi Beogradsko vrelo leto i mekana zima.
Pokusavam nekako da opravdam svoj boravak ovde. Iz Srbije sam otisao jer je posao bio nestabilan, i plata mala. Realno, elementarno nisam mogao sebi kola da kupim. Ali sad vec imam vise iskustva i mozda bi mogao u BG biznis neki da pocnem.
Neznam sta da radim, razmisljam se malo vise para ovde da skupim u da odem u BG da probam da pokrenem neki biznis i ako krene krene, ako ne, vratim se nazad. Ali je problem sto cu izgubiti posao i tesko da ce me nazad primiti, moracu opet da trazim posao itd.. I hrana ovde nije tako ukusna ko u Srbiji. Eto neznam sta da radim stvarno, teska nostalgija, vise bi voleo da sam u BG-u, ali stvarno neznam kako je tamo... Drugovi kukaju kako je sve lose, ali oni su uvek kukali, tako da im ne verujem. Sta ti mozes da kazes, jel ima posla u Beogradu? Kolike su plate otprilike?
 
@Zvezdara77

Prvo moras da poslozis neke prioritete u glavi, pa onda vidi sta i kako dalje. Srbija nikad nece biti normalna zemlja, upravo zbog 'drustva', 'kafane', 'zezanja'. Kako ko dodje na vlast, tako ubaci svoje drustvo iz kafane da vodi drzavu, pravi dilove, voza dzipove itd. Ako ti to odgovara, sakupis kapital, vratis se, uclanis se u stranku, kupi posao/poziciju, kreni sa dilovima i kombinacijama po kafanama i bog te veselio.

Ako zelis da imas normalnu porodicu, da ti decu uce nastavnici a lece lekari a ne drustvo iz kafane, da tvoja prava stiti zakon a ne drustvo iz kafane, da tvoj uspeh i uspeh tvoje dece zavisi od zalaganja i sposobnosti a ne od drustva iz kafane, onda se pomiri sa ostankom, gledaj da zasnujes porodicu i da se bavis svojim poslom.
 
Ne znam kako u inspekciji proveravaju kolika je plata.

Rad u Novom Sadu, robna kuca La Sorella (kinezi), 8h dnevno, 6 dana nedeljno, plata je 17.000dinara. Svaka druga nedelja je slobodan dan, a kada nije nedelja slobodna molis kolegu da radi 2 smene kako bi ti mogao da odmaras taj dan. Ako ne namolis kolegu - nema slobodnog dana
Navodno sam bila prijavljena, negde

Inspekcija je redovno dolazila (za 2 nedelje tamo su bili 2-3 puta). Meni kao radniku niko se nije obratio (mozda to tako treba?)


Idea, roda, maxi, merkator, dis-u plata je minimalac (21,000? ili 23?) kolika je satnica ne znam.
Postoji opcija konobarisanja i rada u pekari. To je posao na koji ja sa srednjom skolom ili van fakultetske struke mogu da konkurisem i to su me svugde pitali koliko godina imam.

U dis-u (ovom na Novom Naselju) kada se otvorio limit je valjda bio do 25 godina starosti (nije javno receno ali videlo se po devojkama koje su tamo radile).
 
Ne znam kako u inspekciji proveravaju kolika je plata.

Rad u Novom Sadu, robna kuca La Sorella (kinezi), 8h dnevno, 6 dana nedeljno, plata je 17.000dinara. Svaka druga nedelja je slobodan dan, a kada nije nedelja slobodna molis kolegu da radi 2 smene kako bi ti mogao da odmaras taj dan. Ako ne namolis kolegu - nema slobodnog dana
Navodno sam bila prijavljena, negde

Inspekcija je redovno dolazila (za 2 nedelje tamo su bili 2-3 puta). Meni kao radniku niko se nije obratio (mozda to tako treba?)


Idea, roda, maxi, merkator, dis-u plata je minimalac (21,000? ili 23?) kolika je satnica ne znam.
Postoji opcija konobarisanja i rada u pekari. To je posao na koji ja sa srednjom skolom ili van fakultetske struke mogu da konkurisem i to su me svugde pitali koliko godina imam.

U dis-u (ovom na Novom Naselju) kada se otvorio limit je valjda bio do 25 godina starosti (nije javno receno ali videlo se po devojkama koje su tamo radile).

Jel je u pianju fakultet ili srednja škola? Ukoliko neko ima 25 ili 26 godina u čemu je problem?
 
Inspekcija proverava samo papire, a u njima sigurno ne piše da je rad više od 40 sati nedeljno :roll: ... u marketima koje si naveo provereno znam da nema fiksnog radnog vremena, već se po potrebi ostaje i po nekoliko sati... da ne pominjem kada se radi popis... tužno
 
Svaka novootvorena fabrika (mislim prvenstveno na strane investicije) zaposli od nekoliko stotina do nekoliko hiljada nezaposlenih (oni najveći broj uzimaju sa NZS).
Svaka turneja inspekcije rada natera veliki broj poslodavaca da prijavi svoje radnike u radni odnos.
Sve to smanjuje broj nezaposlenih.
Problem je što je nezaposlenost bila abnormalna, rad "na crno" je u velikom delu Srbije bio jedina šansa za nekakvu zaradu. Pored toga, nazovi-biznismeni-poslodavci uvek traže način da krivinare i izbegnu prijavljivanje radnika, makar i po cenu da ih inspekcija uhvati, oni se osećaju moćno i poslovno da danas na radniku "uštede" par desetina hiljada dinara, bez obzira što će za to, kad-tad, biti uhvaćeni i platiti kaznu koja je neuporedivo veća.

vidi...treba biti i privatnik, da bi znala, kako to funkcioniše...ovde ne računam na tajkune ili druge parazite...koji posluju u dilu sa političarima
 
http://www.tradingeconomics.com/serbia/unemployment-rate

(izaberite opciju MAX).

Svaka cast vladi na nevidjenom smanjenju nezaposlenosti
Најпотребнији Србији беже из Србије а ти као да Србији пошло добро. Србија је још под окупацијом, пљачкају је олигарци, границе недефинисане, стално под претњом запада, економија Србије је дно дна, и сад пропаганда како Србији економски иде знатно добро. Нека хвала.
 
Pad nezaposlenosti nije i rast zaposlenosti!:mrgreen:
Oko 50 000 mladih svake godine ode u inostranstvo jer ovde mogu da rade ,eventualno,za minimalac ili na trakama gospodina Vučića!
(Msm-suvlasnika Andreja...:mrgreen:)
Ovo kad bi objavio KRIK bilo bi svašta!
Migracija Srbije gore od Sirije!
 
http://www.tradingeconomics.com/serbia/unemployment-rate

(izaberite opciju MAX).

Svaka cast vladi na nevidjenom smanjenju nezaposlenosti

Истина никад више понуда за посао. Плате јесу бедне али посла има. Ево рецимо у мојој фирми плата 400-500 евра а тешко радника наћи. Сви би у фабрике за 200е, или да буду којекакви портири или чувари за 100 е.

- - - - - - - - - -

Postoje i oni koji dobijaju 500-600e plate od toga 25.000din na racun,ostalo na ruke.Sve to je siva ekonomija
Истина добијеш на рачун минималац а остало на руке. Често фирме уплаћују здравствено а кад дође време за пензију пензионо им нису уплаћивали. Појео вук магарца.
 
Najpopularnije kategorije: Trazim posao (18. oglasa) | Nudim posao (73. oglasa)

Ovo je jedan sajt i ukoliko dobro čitam ponuda posla je daleko veća nego potražnja posla.Preciznije rečeno nudi se 4 radna mesta jednom nezaposlenom.
 
Pad nezaposlenosti nije i rast zaposlenosti!:mrgreen:
Oko 50 000 mladih svake godine ode u inostranstvo jer ovde mogu da rade ,eventualno,za minimalac ili na trakama gospodina Vučića!
(Msm-suvlasnika Andreja...:mrgreen:)
Ovo kad bi objavio KRIK bilo bi svašta!
Migracija Srbije gore od Sirije!

Pad nezaposlenosti je rezultat povećanja privredne aktivnosti tj tražnje sto se odražava na rast BDPa .. Toga nema tako da nema ni realnog povećanja zaposlenosti .. Sve vesti u Srbiji se spinuju od strabe vlasti.. Tako vam je to u sredinama gde imate prekomernu vlast pojedinca.. Istina i slobodan protok informacija je privilegija koju imaju samo pojedine zemlje..
 
Najpopularnije kategorije: Trazim posao (18. oglasa) | Nudim posao (73. oglasa)

Ovo je jedan sajt i ukoliko dobro čitam ponuda posla je daleko veća nego potražnja posla.Preciznije rečeno nudi se 4 radna mesta jednom nezaposlenom.

Реалност. Много је послова за бедне новце.. Нису ово 90-е кад је била велика потражња за пословима чак и бедним платама. Људи махом одоше у иностранство. Мислиле светске фирме ево сад ћемо фабрике у Србији па да нам Срби раде за 200 евра. Ево вам шипак.
 

Back
Top