Hleb

proka

Legenda
Poruka
57.100
hleb naš nasušni :D


ovde se prave torte, specijaliteti sa svih strana sveta, a niko ne pominje hleb ??

da li je tako lako, jednostavno umesti dobar lebac?

da li neko još uopšte mesi lebac?

ovo je moj od preeee ko zna kad, za početak

- - - - - - - - - -

hleb 006.jpg
hleb 007.jpg


- - - - - - - - - -

ajd da vidimo ko će prvi :D

- - - - - - - - - -

a dotle, od srca preporučujem da pogledate kako Ivan Hajtl recituje "Hlebarnik"

- - - - - - - - - -

 
Ko će prvi da se javi ako ne onaj ko peče hleb? Evo mog hlebića

so26fd.jpg


Koliko se sećam, postoji neka stara tema o hlebu. Mislim da se baš i zvala "hleb naš nasušni".
 
Poslednja izmena:
Pa, skoro da je zdrav... :mrgreen:
Ide 300gr mekog belog brašna i 200 integralnog. To mi se pokazalo kao idealna kombinacija da hleb bude mekan i lepo naraste. A obavezno ubacim i suncokret, susam i ponekad golicu. Uglavnom - jestivo je i neuporedivo bolje od onih kupovnih užasa.
 
pogaca-foto-profimedia-1490729084-113327.jpg


- - - - - - - - - -

Ništa kao kada kuća zamiriše na vruću, domaću pogaču!Ovaj miris podseća na detinjstvo i bakin stari šporet, ali i recepte koji su bili bez mane. To je svakako ključni detalj ako želite ukusan hleb, a mi vam donosimo baš takav recept - savršen!U pitanju je pogača koja se pripema sa jogurtom, a koji testu daje divnu mekoću i besprekoran ukus.Sastojci: 2 jaja, 2 dl jogurta, 230 g brašna, 130 ml suncokretovog ulja, pola praška za pecivo, 1 kašičica soli.Priprema: Mikserom umutite jedno jaje i jedno belance, dodajte jogurt i 130 ml ulja. Ovoj smesi dodajte 230 g mekog brašna, prašak za pecivo, so i sve izmešajte mikserom na najmanjoj brzini.Pleh veličine 20x30 cm premažite uljem i pospite brašnom, pa preručite smesu. Premažite umućenim žumancem i pecite u zagrejanoj rerni na 230 stepeni oko 15 min. Uživajte!
 
a kod mene jutros hrono hleb, od tri vrste brasna, bez kvasca, zameša još sinoća a jutros pečen...

šta da Vam kažem :D

Svako pravi hleb drugačije. Nije posebno umeće napraviti ga, ali daj neki recept. :D

Meni komšinica skoro donela pogaču koju je ispekla, bolji hleb u životu jeo nisam. Šta mu je ono uradila, ne znam, a glupo mi je da pitam.
 
Razmera 18-12-6:
Dakle: 18 kašika integralnog, 12 kašika raženog i šest kašika ovsenog (ili ječmenog ili heljdinog ili belog).
Pola živog kvasca izdrobiti i dodati mu malo tople vode, jednu kašičicu šećera i belog brašna; sačekati da nadođe.
Zamesiti brašno s toplom vodom, dodati razmućeni kvasac, kašičicu soli, dve kašike ulja i semenke (golicu, čiu, susam i suncokret); dva puta preraditi testo (kad naraste).
Staviti u blago pouljeni kalup
Prijatno!
 
domaci hleb,pita sa domacim korama,pita sa paprikom,supa 033.jpg


- - - - - - - - - -

našao ideju na netu, imam ovaku istu tučanu šerpu, nikad se nisam setio da u njoj pečem leba, baš ču probati ovih dana :D

- - - - - - - - - -

inače, kažu mi da kad se peče leb u rerni, da je dobro staviti neku malu posudu sa vodom u kraj rerne na dno, kako bi voda tokom pečenja isparavala pa lebac tad bolje naraste?

šta kažete?
jel fercera ta ideja?
 
pogaca-foto-profimedia-1490729084-113327.jpg


- - - - - - - - - -

Ništa kao kada kuća zamiriše na vruću, domaću pogaču!Ovaj miris podseća na detinjstvo i bakin stari šporet, ali i recepte koji su bili bez mane. To je svakako ključni detalj ako želite ukusan hleb, a mi vam donosimo baš takav recept - savršen!U pitanju je pogača koja se pripema sa jogurtom, a koji testu daje divnu mekoću i besprekoran ukus.Sastojci: 2 jaja, 2 dl jogurta, 230 g brašna, 130 ml suncokretovog ulja, pola praška za pecivo, 1 kašičica soli.Priprema: Mikserom umutite jedno jaje i jedno belance, dodajte jogurt i 130 ml ulja. Ovoj smesi dodajte 230 g mekog brašna, prašak za pecivo, so i sve izmešajte mikserom na najmanjoj brzini.Pleh veličine 20x30 cm premažite uljem i pospite brašnom, pa preručite smesu. Premažite umućenim žumancem i pecite u zagrejanoj rerni na 230 stepeni oko 15 min. Uživajte!

Уопште не испадне као на слици, али је укусна.

Ставила сам на ону тему Збирка наших рецепата.

Иначе, ређе месим хлеб, више погаче, моји више воле.
 
Зими, са добрим сиром, чварцима и киселим љутим папричицама...
 
To sa posudom vode radi. Meni to teča rekao još odavno, on je nekad radio u proizvodnji hleba, ali ja se nikad ne setim da ubacim vodu u rernu, a i ne jedem hleb više i očigledno sam onda promašila temu. Ali čim nađem sliku svog hleba koji sam ranije pravila, staviću ovde... :whistling:
 
Od 2 vrste brasna sa semenkama bundeve i suncokreta a od zacinskih biljaka obavezno origano a gore pospete malo kima ali ne previse...

Dobro maslinovo ulje,mladi sir moze i tvrdi koziji i jos ako ima ceri paradajza...:balavi:
 
Данас сам месила хлеб за ручак.

Није дочекао ручак :sad2:
 
Obicno brasno se proseje.Zamesi uvece uz nesto kvasca,soli,izvorske vode.Premesi par puta u toku noci.Ujutru ispece u sporetu na drva.Svako vece tako.Svako jutro hleb ide u cistu krpu istoji na stolu.
Na selu tako ide spremanje hleba.

Domaci hleb,domaci kajmak i domace suvo meso su najukusnija hrana.

U obicnom zivotu nema potrebe za spremanjem hleba jer ima gde da se kupi.Kupuje se svakog jutra jer je podrazumevani deo ishrane.
 

Back
Top