Srpska slova u mysql bazi

shone83

Zainteresovan član
Poruka
474
Na primer, ovako mi prikazuje: Vladimira Rolovića umesto vladimira Rolovića...

ukoliko pre inserta upisem:
Kod:
[COLOR=#757678]mysqli_set_charset($con,"utf8");[/COLOR]

onda mi u bazi pokazuje sve kako treba ali u aplikaciji ne, tamo pise Vladimira Rolovi?a umesto Vladimira Rolovića...

podesio sam
utf8_unicode_ci i <meta charset="utf-8"> i probao sam gomilu tutorijala ali bez uspeha...
 
^ Pošto vidim da si dosta stručan, da ti postavim ja jedno pitanje.

Da li se u MS SQL Serveru može podesiti da format datuma u svim tabelama bude dd.mm.yyyy?

Znači ne samo u prezentacionom sloju, već da se svi datumi na svim mestima prikazuju u formatu dd.mm.yyyy?
 
Je li i sama baza podešena na unicode tj. UTF-8? Nije dovoljno samo da bude aplikacija podešena (meta charset).
U headeru stoji:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
plus sam eksperimantisao sa:
mysqli_set_charset($connection, "utf8");
s tim sto mi negde radi ali negde nece, tako da pretpostavljam da je do podesavanja u bazi.

Mora da ti bude tip podataka NVARCHAR - to N (National) je kljucno kada baratas sa non-ASCII vrednostima (nasa latinica, cirilica, kineski, arapski, hebrejski, itd.).
Radim u MYSQL bazi, gde tu da podesim NVARCHAR? Koliko vidim nema ta opcija...
 
Radim u MYSQL bazi, gde tu da podesim NVARCHAR? Koliko vidim nema ta opcija...

Moras da promenis tip podataka kolone u tabeli u bazi. Posto vidim da radis web programiranje, pretpostavljam da ti je baza negde na nekom serveru i da joj pristupas preko phpMyAdmin aplikacije (web aplikacija). Ako je tako, ovo ti je uputstvo kako da promenis tip podataka:
.

Inace, mySql baza podataka je obicna tekstualna baza podataka, tako da mozes iskopati gde ti je taj tekstualni fajl, i onda ga otvoris u Notepad++ ili nekom slicnom text editoru, i pronadjes gde je definisan tip podataka za tu tabelu/kolonu, i jednostavno prekucas tekst gde treba. Napomena: pre igranja sa tekstualnim fajlom, napravi kopiju tog fajla (backup) ako nesto zayebes da mozes da vratis nazad.
 

Back
Top