Ima li ovde neko ko živi u Grazu - Austirja

Trandaiflko

Aktivan član
Poruka
1.382
Отишао бих овог пролећа, на неколико дана а ни једна агенција не прави туре из БГ. Знам да има хотела, али је ипак незгодно кренути напамет.
Уз то, за Беч има много полазака дневно а за Грац само 2 недељно. Знам да има линија из унутрашњости, али не свраћају на станицу него стају негде по граду код Сава центра или где већ, али ко зна у ком термину...
Има ли ико икакву информацију? Знам да има доста наших, има чак и КУД "Свези Сава", има цкрва, коју нисам успео да контактирам...
Позз
 
Између 1974. и 1988. године један део нашег годишњег одмора задржавали смо се управо у Грацу, то је била обавезна прва тачка на нашим путовањима по Европи. Увек смо путовали колима, у властитом аранжману, и сваке године с различитим итинерером, али, рекох, Грац, а затим и Клагенфурт и Трст и Удине били су обавезни. Никада нисмо нигде унапред резервисали смештај - увек и свуда било га је довољно - и скоро увек су то биле собе с властитим купатилом, на бази ноћења и доручка...

У Грацу смо обично одседали у хотелима "Erzherzog Johann", "Mariahilf" или "Академија", како су године пролазиле, и како су га реновирали и побољшавали, овај први нам је био све скупљи, те смо на крају од њега дигли руке. Али, и ова друга два давала су врло пристојан, и по умереним ценама смештај.

Колико знам, они постоје и раде и даље, о ценама се може обавестити и преко интернета...

Данас, и годинама уназад, на жалост, због свима нам познатих (не)прилика, више нисмо у могућности себи да приуштимо таква путовања...

Грац је, иначе (барем тада) био једна уистину љупка и симпатична варош, с махом врло љубазним светом.

Врло је занимљив Шлосберг, ("Замак на брду"), са својом "Сахат-кулом", одакле се пружа сјајан поглед на град...
 
За интернет претрагу знам и сам, али не бих да плаћам хотеле преко 100 евра, када имају туре за Бел, Праг, Ницу и тд., са 2-3 ноћења и превозом све до 150 евра. Нити ми треба неки комфор, ни џакузи ни слично, само чиста постељеина и купатило, рачунам да има и наших газдарица, као и свуда, или неки "гарни" који сигурно нема свој сајт.
 
kakva srpska udruzenja, srpske crkve, "naše gazdarice"!?? o cemu ti pricas? hoces turisticki da ides, zaboravi na takve kombinacije! pretpostavljam da znas bar nesto engleskog za elementarnu komunikaciju... dovoljno! organizuj sam putovanje. uzmes prevoz do Beca, odatle vozom do Graca. smestaj preko airbnb, ako ide vise ljudi (4+) moze ceo stan da se iznajmi i da po osobi izadje povoljnije nego bilo koji hotel. ako je dvoje ili ako vam ne treba neki preveliki komfor, moze i apartman ili u krajnjem slucaju soba.
stanodavci na airbnb (da ih tako nazovem) su uglavnom mladi, komunikativni ljudi (bar je moje iskustvo takvo) koji ce ti verovatno rado reci sta zanimljivo mozes da obidjes u gradu i okolini, preporucice ti dobar, povoljan restoran, caffe, klub, ili kakve su vec kome potrebne informacije i posto tu zivi sigurno ce to mnogo bolje znati nego neki vodic lowcost agencije iz Srbije.
prevoz za nazad neki bus/voz preko Slovenije i Hrvatske, pa mozes ujedno da posetis i jos neke gradove koji su na tom putu (Maribor, Ljubljana, Zagreb).
ako bi tako organizovao putovanje, definitivo bi video vise stvari, bilo bi bolje, zanimljivije, uzbudljivije nego da te iz agencije ko majmuna vodaju unaokolo.

inace, ne znam kako si dosao na ideju da posetis Grac, ali ako si pre toga bio u nekim vecim gradovima tipa Budimpesta, Bec, Prag, bojim se da bi se razocarao. ja sam u Gracu proveo neko vreme tokom studija i to, kao sto su vec pre mene neki rekli, niti je turisticki grad, niti ima Bog-zna-sta da ponudi!
ako bas zelis u Austriju da putujes onda bi svakako preporucio da na isti nacin organizujes putovanje u Salzburg, koji za razliku od Graca mnogo toga nudi. dobra stvar je sto iz Salcburga moze i izlet do Minhena da se napravi, posto do Salzb. saobraca nemacka zeleznica pa sa Bayern-kartom (oko 30ak € za do 6 osoba) moze da se ode ujutru do Minhena (sat i nesto treba), ista karta vazi za kompletan gradski prevoz u Minhenu i uvece nazad. 2 lepa velika grada o istom trosku...
 
Poslednja izmena:
Из Београда до Беча па натраг на југ Аустрије, у Грац. Около-наоколо.
Не иде четворо а што се тиче плаћања преко интернета, овде сам узео картицу једне банке за та плаћања, али не можеш да држиш девизе него динаре. И када сам послао број неким странцима они су ме одерали, узели ми СВЕ ДИНАРЕ које сам имао на том рачуну. Рачунали ми евро преко 150 динара. Тако да више не бих експериментисао. Него негде дођем и платим кешом. Да се сад гњавим са тим сајтом због неког конака за пар ноћи, где ми не треба ни џакузи nи сауна ни луксузни барови, него само чиста постeљина и купатило.

Син неких познаника ишао у УСА, купио мајци женску ташницу. Где је купио? Нема дечко појма, онлајн. Ја сам традиционалиста и волим да разгледам шта купујем. Не могу да замислим да одем рецимо у Лондон, а да не уђем у неку од тих чувених радњи, Харви Николс и сл. него узмем смартфон, накачим се на интернет и купим.

„kakva srpska udruzenja, srpske crkve, "naše gazdarice"!??“
Можда сам у заблуди, али је рецимо у Лондону овако: одеш код цркве, тамо на десетине огласа. За смештаје којих нема на интернету. Или ти неко каже да одеш у Sheperdsbush rоаd где има на десетине тих смештаја Bead & Breakfast којих такође нема на том arirbnb сајту. Доста њих држе наши људи.

За Салцбург знам и жеља ми је да одем, али је прескуп. На пример, само улазак у дворац фон Трапових је 70 евра. Не смем да замислим рецимо за Моцартову кућу и остало...
 

Back
Top