Поправљање вида вежбама

ccaterpillar

Legenda
Poruka
56.059
Детету ми је у оквиру прегледа за школу пронађено да можда не види добро. Нису му ширили зенице, то ћемо за два месеца, детаљан преглед са ширењем зеница и мерењем диоптрије.

Ја ето матори коњ па видим као соко, иако дуго радим за рачунаром, жена такође добро види, веома ме погодило то око мог клинца.

Е сад, дете као дете, седи за рачунаром, али не баш превише, нисам га учио слова, читање, писање баш да га не бих оптерећивао, али ето...

И на крају питање, да ли је неко имао искуства да се вежбањем вида исти може поправити?

Ја рецимо вид одржавам вежбама типа фокусирање на даљину, па на близину, понекад одштампам ситна слова, фонта рецимо 5 ак осе добро сећам, па читам такав текст и тако вежбам очи.
Такође радим вежбе за спољне очне мишиће, то радим одавно.

Да ли се оваква врста вежбања може применити на детету, дали дете учити да ради овакве вежбе? Да ли да носи наочаре ако доктор то препоручи? Ја, да будем искрен докторима не верујем, мислим да су они само чиновници и ћате, добар део њих.
 
Наочаре ће бити последња солуција, пре тога ћу дати све од себе да наочаре не носимо.

Да вежбе дају резултата, сви би их радили. Па и ја сам цвикераш од другог основне а моја мајка их ни у осамдесет трећој не носи. Шта ћеш.
 
Да вежбе дају резултата, сви би их радили. Па и ја сам цвикераш од другог основне а моја мајка их ни у осамдесет трећој не носи. Шта ћеш.

Ја нећу ништа, а ти б имогла да кренеш да читаш о вежбама и да их упражњаваш.
 
Ја нећу ништа, а ти б имогла да кренеш да читаш о вежбама и да их упражњаваш.

Ок, ти ради по свом.

Да ли си чуо за пинхоул наочаре, има их по огласима. Оне наводно вежбају око.

Pogledajte prilog 433094
 
Ок, ти ради по свом.

Да ли си чуо за пинхоул наочаре, има их по огласима. Оне наводно вежбају око.

Pogledajte prilog 433094

Јесам, читао сма и о принципу на којима раде, али они који су их користили колико сам могао да видим нису превише одушевљени. Можда грешим.

Пре неки дан сам интензивно почео да се интензивно занимам за ову проблематику, и на нету налетео на др. Милана Павића из Загреба, једини је у региону који лечи вид вежбама, то ради већ више од 15 година, а иначе је офталмолог по струци.
Препоручује избегавање наочара, и код малих диоптрија вежбама враћа вид у року од пар недеља.

Код оних који дуго носе наочаре то по његовим речима иде мало теже.

Иначе, мени је ново у целој тој проблематици било то да уствари у стварању вида учествују и мишићи очне јабучице, тј, да очна јабучица мења облик и дужину помоћу тих мишића у зависности од тога да ли се гледа ближи или даљи објекат.

Иначе, рецимо, у огромној већини случајева главни узрок кратковидости је превише дугачка очна јабучица па се светлосни зраци укрштају испред мрежњаче. Само 1mm издужења очне јабучице у односу на нормалну дужину даје диоптрију чак -3.
Дакле диоптрија -1 еквивалентна је 0,3mm издуженијој јабучици.
И није нешто што јачи мишићи не би могли да савладају или опуштенији да допусте враћању у нормално стање.
 
Onomad kad sam isao u 8. razred na sistematskom nisam video ona najsitnija slova i tu mi oni odmah dali uput za ocnog, da mi odredi naocare i tako sve po redu. Pre 38 godina je vrlo malo dece nosilo naocare, mnoge su zајеbavali zbog toga i ja zato nisam ni otisao kod ocnog, cvrsto resen da cvike ne nosim dok bar koliko - toliko vidim.
I tako u srednjoj eto mene opet na pregledu, kad ono - videh sve. I svaki put posle toga. Evo sad s 52 godine jos uvek ne nosim cvikere.
Znaci ccaterpilar da znas, vid moze da se popravi. Ja cak nista nisam ni vezbao. Sve najbolje tvom detetu i da vidi kao i ti. :)
 
Onomad kad sam isao u 8. razred na sistematskom nisam video ona najsitnija slova i tu mi oni odmah dali uput za ocnog, da mi odredi naocare i tako sve po redu. Pre 38 godina je vrlo malo dece nosilo naocare, mnoge su zајеbavali zbog toga i ja zato nisam ni otisao kod ocnog, cvrsto resen da cvike ne nosim dok bar koliko - toliko vidim.
I tako u srednjoj eto mene opet na pregledu, kad ono - videh sve. I svaki put posle toga. Evo sad s 52 godine jos uvek ne nosim cvikere.
Znaci ccaterpilar da znas, vid moze da se popravi. Ja cak nista nisam ni vezbao. Sve najbolje tvom detetu i da vidi kao i ti. :)

Хвала на охрабрењу.
 
Моја клинка већ месец дана носи наочаре.

Открила је тако што није добро видела шта пише на табли, а и био јој је замућен вид на даљину.

Дали су јој наочаре које су, колико сам схватила, корективне и помажу у том узрасту.

Наводно, терају око да се фокусира.

Али, препоручено је и да што више борави напољу, и ово што је Шкура рекао, да гледа у даљину.

Ово је синдром "живота у кутији", тако бар кажу.

Мала се препородила, срећна је што опет види добро, чак (да ли је то умна шпекулација или не, видећемо за 6 месеци) каже да и без наочара сад види боље.

Идемо августа на контролу, надам се да смо бар зауставили раст диоптрије.

Да сам раније чула да постоје овакве вежбе, можда бисмо и пробали, зато буди упоран.
 
Моја клинка већ месец дана носи наочаре.

Открила је тако што није добро видела шта пише на табли, а и био јој је замућен вид на даљину.

Дали су јој наочаре које су, колико сам схватила, корективне и помажу у том узрасту.

Наводно, терају око да се фокусира.

Али, препоручено је и да што више борави напољу, и ово што је Шкура рекао, да гледа у даљину.

Ово је синдром "живота у кутији", тако бар кажу.

Мала се препородила, срећна је што опет види добро, чак (да ли је то умна шпекулација или не, видећемо за 6 месеци) каже да и без наочара сад види боље.

Идемо августа на контролу, надам се да смо бар зауставили раст диоптрије.

Да сам раније чула да постоје овакве вежбе, можда бисмо и пробали, зато буди упоран.

Не знам шта да ти кажем, ево један линк:

http://www.drmilanpavic.com/prirodno/prednost-vjezbi-ocnih-misica

Ја сма скинуо и неке књиге, неки dr. Bates је пионир у овоме, управо читам његову књигу, подугачка је, оно што пише и што сам читао код других подудара се са оним што сам сам на себи видео, вид није исти у свим ситуацијама, и вежбама се свакако може утицати на њега, само је питање у коликој мери, и како детету показати вежбе..
 
Иначе. што се тиче боравка напољу и гледања у даљину, нашао сам податак да при посмтрању предмета ближег од 6m око врши акомодацију, тј. цилијарни мишић, мишић који контрахује очно сочиво се напреже, ако је предмет преко 6m удаљен нема напрезања цилијарног мишића.

- - - - - - - - - -

Razumem lika u vezi naočara.

Od kako su na lekarskom izvalili da moram nositi naočare za ekranom i volanom obe stavke sam sveo na minimum.Nervira me što mi i to malo okvira ulazi u kadar.Džabe što su lepe i fino mi stoje,nerviraju me.

Уместо што се нервираш уради нешто за себе, прочитај рецимо ту књигу од Бејтса, могу да поставим линк, јуче сма је скинуо, а можеш и сам да нађеш, прочитај ово горе од Милана Павића, крени са вежбама итд...

Волео бих да се јави неко ко је радио вежбе да чујем да ли је успео да поправи вид.
 
Наочаре ће бити последња солуција, пре тога ћу дати све од себе да наочаре не носимо.

:bljak:.

Razumem tebe u potpunosti, izgleda da te naocare vise smetaju tebi nego tvom rodjenom detetu, ali citirao bih ipak onu recenicu koja se upucuje antivakserima roditeljima - "Sve je to u redu ali pravo tvog deteta na zdravlje je vece od prava roditelja da bude......"

Naocare nisu "poslednja solucija", nego primarna solucija. Vrlo jednostavno - Ili treba da ih nosi ili ne treba. Ako ne treba, mozes se igrati sa svojim detetom u prirodi i pitati ga "Je l vidis ono drvo u daljini na onom brdu" te ga tako "vezbati", ali ukoliko su naocare neophodne to je PRIMARNA SOLUCIJA, i svako odugovlacenje bi spadalo pod ZANEMARIVANJE DETETA !

I nemoj samo molim te o onom, da si se nacitao od sarlatana i paranoika dezurnih da "naocare kvare vid, te ih treba sto kasnije moguce primeniti kada bas ne vidis ni slona ispred sebe".

:bljak:
 
Детету ми је у оквиру прегледа за школу пронађено да можда не види добро. Нису му ширили зенице, то ћемо за два месеца, детаљан преглед са ширењем зеница и мерењем диоптрије.

Ја ето матори коњ па видим као соко, иако дуго радим за рачунаром, жена такође добро види, веома ме погодило то око мог клинца.

Е сад, дете као дете, седи за рачунаром, али не баш превише, нисам га учио слова, читање, писање баш да га не бих оптерећивао, али ето...

И на крају питање, да ли је неко имао искуства да се вежбањем вида исти може поправити?

Ја рецимо вид одржавам вежбама типа фокусирање на даљину, па на близину, понекад одштампам ситна слова, фонта рецимо 5 ак осе добро сећам, па читам такав текст и тако вежбам очи.
Такође радим вежбе за спољне очне мишиће, то радим одавно.

Да ли се оваква врста вежбања може применити на детету, дали дете учити да ради овакве вежбе? Да ли да носи наочаре ако доктор то препоручи? Ја, да будем искрен докторима не верујем, мислим да су они само чиновници и ћате, добар део њих.

I meni su ( jos dok sam bila dete, a to jel bilo davno) predlagali da nosim naocari, navodno je moja uciteljica primetila da mnogo savijam
glavu kad pisem, citam, ali moja majka nije to bas shvatala mnogo za ozbiljno pa nisam nikada ni nosila naocari. Zadnjih desetak godina
imam naocari za citanje, ali to mu nekada dodje kao neminovnost.

Ne, ja ne bih slusala ni doktora nego bih pustila da dete podje u skolu pa ce se onda videti da li mu stvarno i trebaju.

- - - - - - - - - -

:bljak:.

Razumem tebe u potpunosti, izgleda da te naocare vise smetaju tebi nego tvom rodjenom detetu, ali citirao bih ipak onu recenicu koja se upucuje antivakserima roditeljima - "Sve je to u redu ali pravo tvog deteta na zdravlje je vece od prava roditelja da bude......"

Naocare nisu "poslednja solucija", nego primarna solucija. Vrlo jednostavno - Ili treba da ih nosi ili ne treba. Ako ne treba, mozes se igrati sa svojim detetom u prirodi i pitati ga "Je l vidis ono drvo u daljini na onom brdu" te ga tako "vezbati", ali ukoliko su naocare neophodne to je PRIMARNA SOLUCIJA, i svako odugovlacenje bi spadalo pod ZANEMARIVANJE DETETA !

I nemoj samo molim te o onom, da si se nacitao od sarlatana i paranoika dezurnih da "naocare kvare vid, te ih treba sto kasnije moguce primeniti kada bas ne vidis ni slona ispred sebe".

:bljak:

I ja ne verujem u price i metode pomocu kojih bolje vidis, bolje cujes, postajes pametniji i lepsi.

Ali sistematski pregled bas i nije nesto sto je odlucujuce za stvarnu dijagnozu.
 
:bljak:.

Razumem tebe u potpunosti, izgleda da te naocare vise smetaju tebi nego tvom rodjenom detetu, ali citirao bih ipak onu recenicu koja se upucuje antivakserima roditeljima - "Sve je to u redu ali pravo tvog deteta na zdravlje je vece od prava roditelja da bude......"

Naocare nisu "poslednja solucija", nego primarna solucija. Vrlo jednostavno - Ili treba da ih nosi ili ne treba. Ako ne treba, mozes se igrati sa svojim detetom u prirodi i pitati ga "Je l vidis ono drvo u daljini na onom brdu" te ga tako "vezbati", ali ukoliko su naocare neophodne to je PRIMARNA SOLUCIJA, i svako odugovlacenje bi spadalo pod ZANEMARIVANJE DETETA !

I nemoj samo molim te o onom, da si se nacitao od sarlatana i paranoika dezurnih da "naocare kvare vid, te ih treba sto kasnije moguce primeniti kada bas ne vidis ni slona ispred sebe".

:bljak:

А ти наравно знаш све о виду, очима, и сасвим си сигуран да се вид може покварити, али се не може поправити једном кад се поквари, поквари се сам од себе али је ствар непоправљива?

То је као да ти човек дође тражећи помоћ јер храмље, а ти му даш штаку и кажеш ево, решили смо проблем.

Али од тебе ништа друго и не треба очекивати јер си плитак као плитак поток, ти си идеалан поданик, не преиспитујеш ништа, верујеш ауторитетиима итд...

Све је то лепо, али ово су времена кад се све преиспитује, ауторитети и лажни идоли падају у прашину, а људи морају сами да се потруде и да провере неке ствари.

А ако ништа паметно већ не умеш да кажеш онда барем узми прочитај онај линк о Милану Павићу, човек годинама исправља и смањује диоптрију вежбама за очи, па не верујем да би то радио тако дуго у тако малој средини каква је Хрватска да ту ипак нечег нема.

Али не, најлакше бити глуп и ограничен.
 
Моји једно време нису веровали да не видим а ја сам се мучила у биоскопу, мучила у школи...

Изгледа да је вид нешто што се учи, очи су сложен инструмент и од малих ногу се учи како се користе. можда се негде ту направи грешка код неких, можда је та грешка поправљива, можда је код неких грешка такве природе да се може ублажити али не сасвим исправити, мислим на велике диоптрије...

Морам опет да пођем од себе, ја сам још као мали експериментисао са очима и видом, и рецимо одавно сам научио да искључим фокус. Рецимо возим ауто, негде на отвореном путу без много кривина, нема потреба да зверам као манијак на пут, једноставно мало замутим слику, тј, опустим око, и даље видим али мутније, намерно, јер нема ничег што би захтевало орловски вид. Ако се нешто и појави у трен ока изоштрим слику.
Ово је вероватно одмарање очију које користи да се вид очува. Исто је и кад не знам причам с неким, не морам да гледам у њега, него кроз њега, његова слика ми је мутна, намерно мутна, и то је то.

Вид и контрола инструмента званог око се учи, можда и цео живот, а сигуран сам и да људско тело има више тајни него што можемо и да замислимо.

Сад ми паде на памет, код појединих људи који пате од расцепа личности пар пута је установљено да у зависности од тога која личност је тренутно доминантна, диоптрија је различита, различита за сваку од тих личности, па један може имати -4, а други, рецимо +3. Занимљиво, зар не?

И онда се нађе овај ограничени Брус Ли да ми прича глупе приче.
 
И онда се нађе овај ограничени Брус Ли да ми прича глупе приче.
Pa za tvoje je dete najvaznije da mu specijalista stvarno ispita vid. Moguce je da nema nista, da se ovima na sistematskom samo tako ucinilo, ali
je isto tako moguce da ima neki problem, a specijalista ce reci da li su naocari stvarno potrebne ili nisu.

A pravo da ti kazem i ne razumem tu odbojnost prema naocarima.
 
Pa za tvoje je dete najvaznije da mu specijalista stvarno ispita vid. Moguce je da nema nista, da se ovima na sistematskom samo tako ucinilo, ali
je isto tako moguce da ima neki problem, a specijalista ce reci da li su naocari stvarno potrebne ili nisu.

A pravo da ti kazem i ne razumem tu odbojnost prema naocarima.

Не бежим ја од прегледа, али по свему судећи, ако једном почнеш да носиш наочаре са - диоптријом, она се може само повећавати или остати иста.
Одбојност је ето лична ствар, волим да ми деца буду савршена, можда претерујем али не видим ништа лоше у томе да покушам да урадим све што могу, пре свега се образујући преко интернета, има веома добрих анимација на youtube-у рецимо, има по форумима искустава људи који су прошли и наочаре и вежбе итд..

Само се на српском форуму одмах све претвори у пљувачину полуписмених људи који не схватају да између неба и земље постоји много ствари и којима ти монополисти неће рећи ништа, поготово ако то може угрозити њихов монопол.

Уосталом, зар се за стабизам не раде вежбе? Зар се зрелим људима не препоручује вежба фокус на предмет близу, па на предмет далеко?

Ја као да причам о атомској физици овде.
 
Sad sam malo bacila pogled u te korekcije vida. Kazu da skoro svako dete ima nekih problema sa vidom, da se kratkovidost sama od sebe
koriguje sa sestom godinom zivota, dalekovidost vec ne. Cenim da ti je dete jos malo ( razumela sam da ne zna jos slova i brojke) pa sacekaj
da podje u skolu ili predskolsko.
 
Sad sam malo bacila pogled u te korekcije vida. Kazu da skoro svako dete ima nekih problema sa vidom, da se kratkovidost sama od sebe
koriguje sa sestom godinom zivota, dalekovidost vec ne. Cenim da ti je dete jos malo ( razumela sam da ne zna jos slova i brojke) pa sacekaj
da podje u skolu ili predskolsko.

Мислиш да сачекам са вежбама?
 

Back
Top