NOVI CENOVNIK U NIŠKOJ CRKVI: Plati da ti Bog čuje ime!

proka

Legenda
Poruka
57.100
NOVI CENOVNIK U NIŠKOJ CRKVI: Plati da ti Bog čuje ime!

crkva-fotomilica-milovanovic-1489678056-1131601.jpg


Ko želi da bude pomenut tokom liturgije, plaća 20 dinara, a ukoliko hoće da to bude redovno, onda mora da izdvoji 800 dinara godišnje
Nišlije koje žele da im sveštenici Crkve časnog krsta pomenu ime tokom liturgije na ovu uslugu mogu da se pretplate.

Na ulazu u ovu svetinju na Novom groblju istaknut je cenovnik, pa svako može da bira, zavisno koliko ima para, koliko će božje milosti dobiti. Kako se navodi na listu papira zataknutom za izlog prostorije u kojoj se prodaju sveće, jednokratno pominjanje naplaćuje se 20 dinara po imenu. Onaj ko želi da ga sveštenici imenuju tokom 40 dana ovu uslugu će platiti 100 dinara, ista polugodišnja procedura košta 450 dinara, a godišnja 800 dinara.


Sveštenik Aleksandar Đorđev, starešina Crkve časnog krsta, nije juče bio u bogomolji. Rečeno nam je da je prezauzet s obzirom na to da sveti vodicu zbog predstojećeg Uskrsa. On u telefonskom razgovoru nije želeo da objasni razloge za neuobičajen način punjenja crkvenog budžeta i insistirao je na ličnom viđenju da bi nakon toga zahtevao da mu se pitanja pošalju elektronskom poštom.
- Ovim vam odgovaram, ali mislim da neću ispuniti vaša očekivanja, bar ne ona neposredna, jer sam odlučio da o ovim pitanjima razmislim pre nego što odgovorim, po onoj narodnoj ispeci, pa reci. Vama kao novinaru u svakodnevnom radu možda je uvek lako reći i preneti ono što čujete i time ispunite novinarski kodeks časti. Ja kao čovek crkve Hristove, koji je sin božji i reč božja, drugačije merim vrednost rečenog i onog što čujem. S nadom da i odgovor koji će, ako Bog da, uslediti, u vreme koje meni omogućuje da ispunim sve svoje dužnosti, neće biti previše zakasneo za vaše potrebe, pozdravljam vas i želim vam istinsko dobro - navodi se u odgovoru Đorđeva.

Potez svog nadređenog pokušao je da objasni jedan od službenika Crkve časnog krsta, ističući da su mnogi građani zahtevali da se pominju imena njihovih bližnjih tokom službe božje.
- Jedna baba je davala spisak sa dvadesetak imena, pa ko bi sve njih pomenuo. Iz tog razloga odlučeno je da se pominjanje imena tokom crkvene službe naplaćuje. To nije nikakva obaveza, već lična želja, pa je u redu i da bude naplaćena.

Nišlije kažu da nije mnogo 800 dinara godišnje, ali pitaju čemu sve to.

- - - - - - - - - -

http://www.kurir.rs/vesti/srbija/no...crkvi-plati-da-ti-bog-cuje-ime-clanak-2733733

- - - - - - - - - -

odkud cenovnik u crkvi?

da li daju i fiskalni račun pa da ga pošaljemo za nagradnu igru?
 
Svi daju popovima ''reda radi'', malo ostave u prilog crkvi ponekad. Od zarade za sveće što se pale, nije nešto mnogo.

Problem je što ovo ima i satanističku asocijaciju za one koji plaćaju na godišnjem nivou jer na taj način 800 dinara se prevrće u 66.66 dinara mesečno :hahaha:

"Oj popovi crni vrani - teski su vam dosli dani" kada ste se poceli i ovim da sluzite...:bljak:
 
NENAD KRENUO DA KRSTI DECU: Pop mu tražio 10.000 dinara, a kod drugog je tek usledio ŠOK!

DRUŠTVO18:25, 26.03.2017.127



Nenad je hteo da na prvi rođendan krsti blizance, ali ga je dočekalo jedno veoma neprijatno iznenađenje!
- Pre godinu dana smo supruga i ja dobili blizance, pa smo odlučili da ih krstimo na njihov prvi rođendan. Otišao sam kod našeg sveštanika da bi zakazao termin, međutim, pamet mi je stala kada je rekao da će me krštenje koštati skoro 10.000 dinara- započeo je ispovest Nenad Đ. (47) iz mesta Busije, kod Batajnice.
Srpska Pravoslavna Crkva navodi da ne postoji cenovnik za verske usluge. Međutim, njega je sačekala malo drugačija situacija.
- Nisam znao da će mi sveštenik tražiti 10.000 dinara za krštenje. Hteo sam da ostavim dobrovoljni prilog, ali ovo je stvarno previše. Odlučio sam da se raspitam kod ostalih sveštenih kolika je “tarifa”, pa da vidim gde je najjeftinije jer sam stvarno hteo da krstim svoju decu- dodao je Nenad.

On je od prijatelja koji je nedavno krstio svoje dete čuo da sveštenik u Staroj Pazovi ne naplaćuje krštenje.
- Uputio sam se tamo, nisam se previše nadao, ali nisam imao šta da izgubim. Ispostavilo se da je moj prijatelj bio u pravu, sveštenik nije hteo da uzme novac. Pokazao mi je na ikonu i rekao da ostavim novac kao dobrovoljni prilog ako želim i to je to- ispričao je Nenad.
Nenad je prošle nedelje krstio svoju decu, ali, kako kaže, za njegovog parohijskog sveštenika su vrata njegove kuće zatvorena do daljnjeg.
- Izgleda da danas treba da imaš pare da bi bio vernik. Ne želim da kritikujem sve sveštenike jer sam se uverio da ima izuzetaka, ali cela ova stvar sa tarifama je prevršila svaku meru – zaključio je on.
(Srbija danas)
 

Back
Top