Savet Dostojevskog kako da pobediš zlo oko sebe: Odlučuj samo ovako, i moći ćeš da po

Bole__Ser

Buduća legenda
Poruka
29.420



Odlučiš li se tako jednom za svagda, ceo svet ćeš moći da pokoriš. Smirena ljubav je velika sila, od svih najjača, nema joj ravne na svetu, govorio je veliki pisac.


fjodor-dostojevski-1458150684-83192.jpg


"Pred ponekom mišlju ostaneš u nedoumici, naročito gledajući greh ljudski pa se zapitaš: Da li treba silom pobeđivati, ili smirenom ljubavlju?


Svagda odlučuj ovako: Pobediću smirenom ljubavlju", savetuje veliki pisacFjodor Dostojevski i objašnjava zbog čega je to najbolja odluka:

"Odlučiš li se tako jednom za svagda, ceo svet ćeš moći da pokoriš. Smirena ljubav je velika sila, od svih najjača, nema joj ravne na svetu! Svakog dana i časa, svakog trenutka nadgledaj samoga sebe, da ti izgled bude blago lep.

Eto, prošao si pored malog deteta, prošao si ljut, sa ružnom rečju, sa ozlojeđenom dušom; i nisi možda ni primetio dete, ali je ono tebe videlo, i lik tvoj, ružan i zao,možda je ostao u njegovom slabačkom i nezaštićenom srdašcu. Ti to ne znaš, međutim, možda si već time bacio rđavo seme u njegovu dušu, a to seme će možda i porasti, a sve stoga što se nisi uzdržao pred detetom, jer u sebi nisi odgajio pažljivu i delatnu ljubav.

Braćo, ne bojte se grehova ljudskih, volite čoveka i u grehu njegovom, jer kad ko voli čoveka grešnog, to je već slika Božanske ljubavi i vrhunac je ljubavi na zemlji. Volite sve stvorenje Božje i celokupno i svaku mrvicu. Svaki listić, svaki zrak Božji volite. Volite životinje, volite biljke, volite svaku stvar. Budeš li voleo svaku stvar - i tajnu ćeš Božju razumeti u stvarima.


A shvatiš li je jednom, ti ćeš posle neumorno početi da poznaješ sve dalje i više, svakodnevno. I zavolećeš, najzad, sav svet vascelom i vasionom ljubavlju.


41854319557f7abb823dbf403295237_v4_big.jpg



Životinje volite: njima je Bog dao klicu misli i tihu radost. Nemojte im je narušavati i remetiti, ne mučite ih, ne oduzimajte im radost, ne protivite se misli Božjoj. Čoveče, ne uznosi se, ne misli da si bolji od životinje: one su bezgrešne, a ti, sa svojim veličanstvom, ti samo gnojiš zemlju svojom pojavom, na njoj trag svoj gnojni ostavljaš posle sebe - i to, avaj, skoro svaki, svaki između nas!

Decu volite naročito, jer ona su bezgrešna kao anđeli i žive da bi nas razdragala i usrećila; ona žive zarad čišćenja srca naših, kao nekiputokaz za nas. Teško onome ko uvredi dete", zaključio je pisac.




Mogu li saveti Dostojevskog pomoći čoveku?
 
Pa ako se čovek okruži ljudima koje vole, ljidima koji vole njega. Onda malo teško da zlo izbje na površinu i da prevolada :)

izgleda je malo takvih koji su okruzeni od malih nogu neznoscu i ljubavlju..kod takvih koji se vole od malena nije problem..andjeo je pobedio vuka jos maltene u kolevci..i zato kazem i za ovaj osecajni centar.. dok si mali mama i tata otvaraju taj dijamant u dusi koji te posle greje ko sunce..ne samo tebe..i sve oko tebe..

e bole lepa je tema..:D
 
Treba se neprestano smirivati.A to zahtijeva veliku paznju i trud.A,mislim da se isplati na kraju.Narocito se treba kloniti ljudi koji unose nemir.U sredistu stvari uvijek biti miran i to neprestano uciti i primjerom potvrđivati.Naravno,da treba imati svoj stav i ne odstupati od njega......
Nije se lako smirivati. Potrebno je stvoriti okruženje koje je mirno. Obično taj miran put naglasi duša. Ona nam kaže kuda treba da idemo, kada je duša mirna i u spokojstvu, onda je celokupno naše biće zadovoljni, smireno, spokojno. Naravno nije to lako. Mi se sami izlažemo destrukciji koja izaziva nemire. Mislim, da bi trebalo naučiti sve to dozirati...
izgleda je malo takvih koji su okruzeni od malih nogu neznoscu i ljubavlju..kod takvih koji se vole od malena nije problem..andjeo je pobedio vuka jos maltene u kolevci..i zato kazem i za ovaj osecajni centar.. dok si mali mama i tata otvaraju taj dijamant u dusi koji te posle greje ko sunce..ne samo tebe..i sve oko tebe..

e bole lepa je tema..:D

Od malih nogu je prosto nemoguće, jer dete nema izbora, nije u stanju da pravi izbore. Lepo je Dostojevski opisao susret zrelog čoveka sa detetom. Sa kakvim licem izlazimo pred decu, šta to dete vidi na našem licu, gordost, mržnju, bes....itd. Odralsi ljudi treba da vode računa za svako dete, ne samo za sopstveno. Kako Dostojevski kaže, deca žive za nas da bi nas zabavila i razdragala :)
 
Uzmes najlepseg coveka i zaboravis sitnice i detalje , misic, oko, hrskavice i dobijes ........skelet...


Tako i kod ovog saveta.....Smirena ljubav lako moze da predje u bezosecajnost....moze dobiti ocekivanja......moze biti ranjena.....moze preci u gordost.....moze ispoljiti sve primitivizme koje osoba ima u sebi ili je povukla iz okoline gde se rodila...

I mozda najvaznije.....sve zavisi od funkcionalnosti sistema zla....ili pohlepe ili alavosti ili oportunizma...
Ako ti sistemi funkcionisu zadovoljavajuce, mozes ti da dubis na glavi sa smirenom ljubavi, nista od toga...
Smirena ljubav moze da prodje samo kad su drugi sistemi u krizi.....

- - - - - - - - - -

Pa ako se čovek okruži ljudima koje vole, ljidima koji vole njega. Onda malo teško da zlo izbje na površinu i da prevolada :)

Pa sta mislis sta radi analiticar...nego trazi slabe tacke osobe koju treba srusiti...
 
Uzmes najlepseg coveka i zaboravis sitnice i detalje , misic, oko, hrskavice i dobijes ........skelet...


Tako i kod ovog saveta.....Smirena ljubav lako moze da predje u bezosecajnost....moze dobiti ocekivanja......moze biti ranjena.....moze preci u gordost.....moze ispoljiti sve primitivizme koje osoba ima u sebi ili je povukla iz okoline gde se rodila...

I mozda najvaznije.....sve zavisi od funkcionalnosti sistema zla....ili pohlepe ili alavosti ili oportunizma...
Ako ti sistemi funkcionisu zadovoljavajuce, mozes ti da dubis na glavi sa smirenom ljubavi, nista od toga...
Smirena ljubav moze da prodje samo kad su drugi sistemi u krizi.....

- - - - - - - - - -



Pa sta mislis sta radi analiticar...nego trazi slabe tacke osobe koju treba srusiti...

jeste brate sa dobrotom a bez mudrosti ko u zmije si ga opet naebo..:D
 
Šalu na stranu...To što je rekao Fjodor još se kaže:Kakve ti misli-takav ti život!

Međutim,nalećemo na psihopate neosećajne koji bez ikakve milosti i saosećanja krše
svakog ko im se nađe na putu i još perverzno psihićki uživaju u nesrećama koje izazivaju.
Ti su ili felerični,bez emocija rođeni,sa zakržljalom ili nefunkcionalnom amigdalom,ili su
vaspitanjem ,što je veoma česta pojava (mačoi,sileđije ,autoritarni očevi...),opredeljeni skotovi.

Asocijalnost ili pogrešna pozicioniranost su najčešći izvori nesporazuma među ljudima i davno
je uočeno da se slični bolje slažu,korespondiraju i interferiraju.
Đabe je Fjodoru sva empatija ako je ekstrovert i sretne lepu devojku koja je introvert,uz to učena
da su osećanja prema muškima grešna,s takvom lepoticom će se samo nervirati...:mrgreen:
A takvih primera tušta i tma...:hahaha:
Tako da...Manite se Dostojevskog.slušajte vi Covija:sex je zakon-ljubav dođe onda sama...;):rumenko:
 
Treba se neprestano smirivati.A to zahtijeva veliku paznju i trud.A,mislim da se isplati na kraju.Narocito se treba kloniti ljudi koji unose nemir.U sredistu stvari uvijek biti miran i to neprestano uciti i primjerom potvrđivati.Naravno,da treba imati svoj stav i ne odstupati od njega......

Kako da se smirim kad sam nervozan...A kad se setim kako sam nervozan-popizdim...:hahaha::mrgreen:
 
jeste brate sa dobrotom a bez mudrosti ko u zmije si ga opet naebo..:D

Moze da funkcionise lokalno u smislu , mali sam ne tresem kavez mnogima, beznacajan pa ce pomoci bog....
I to stvarno funkcionise zacudjujuce dobro....
Ali nisam siguran da li sugestija okreni drugi obraz obuhvata spusten gard ili razvijanje garda predikcije i prenosi borbu na drugi plan....ne fizicki....

Spusten gard je vec odraz nekog mazohizma, a iskreno ni mucenistvo ne vidim kao mazohizam bez smisla, nego uvek sa nekim smislom, ali ne da bog daje smisao, nego promisao u coveku, bez obzira na izvor...
 



Odlučiš li se tako jednom za svagda, ceo svet ćeš moći da pokoriš. Smirena ljubav je velika sila, od svih najjača, nema joj ravne na svetu, govorio je veliki pisac.


fjodor-dostojevski-1458150684-83192.jpg


"Pred ponekom mišlju ostaneš u nedoumici, naročito gledajući greh ljudski pa se zapitaš: Da li treba silom pobeđivati, ili smirenom ljubavlju?


Svagda odlučuj ovako: Pobediću smirenom ljubavlju", savetuje veliki pisacFjodor Dostojevski i objašnjava zbog čega je to najbolja odluka:

"Odlučiš li se tako jednom za svagda, ceo svet ćeš moći da pokoriš. Smirena ljubav je velika sila, od svih najjača, nema joj ravne na svetu! Svakog dana i časa, svakog trenutka nadgledaj samoga sebe, da ti izgled bude blago lep.

Eto, prošao si pored malog deteta, prošao si ljut, sa ružnom rečju, sa ozlojeđenom dušom; i nisi možda ni primetio dete, ali je ono tebe videlo, i lik tvoj, ružan i zao,možda je ostao u njegovom slabačkom i nezaštićenom srdašcu. Ti to ne znaš, međutim, možda si već time bacio rđavo seme u njegovu dušu, a to seme će možda i porasti, a sve stoga što se nisi uzdržao pred detetom, jer u sebi nisi odgajio pažljivu i delatnu ljubav.

Braćo, ne bojte se grehova ljudskih, volite čoveka i u grehu njegovom, jer kad ko voli čoveka grešnog, to je već slika Božanske ljubavi i vrhunac je ljubavi na zemlji. Volite sve stvorenje Božje i celokupno i svaku mrvicu. Svaki listić, svaki zrak Božji volite. Volite životinje, volite biljke, volite svaku stvar. Budeš li voleo svaku stvar - i tajnu ćeš Božju razumeti u stvarima.


A shvatiš li je jednom, ti ćeš posle neumorno početi da poznaješ sve dalje i više, svakodnevno. I zavolećeš, najzad, sav svet vascelom i vasionom ljubavlju.


41854319557f7abb823dbf403295237_v4_big.jpg



Životinje volite: njima je Bog dao klicu misli i tihu radost. Nemojte im je narušavati i remetiti, ne mučite ih, ne oduzimajte im radost, ne protivite se misli Božjoj. Čoveče, ne uznosi se, ne misli da si bolji od životinje: one su bezgrešne, a ti, sa svojim veličanstvom, ti samo gnojiš zemlju svojom pojavom, na njoj trag svoj gnojni ostavljaš posle sebe - i to, avaj, skoro svaki, svaki između nas!

Decu volite naročito, jer ona su bezgrešna kao anđeli i žive da bi nas razdragala i usrećila; ona žive zarad čišćenja srca naših, kao nekiputokaz za nas. Teško onome ko uvredi dete", zaključio je pisac.




Mogu li saveti Dostojevskog pomoći čoveku?

Sta reci posle ovog...samo AMIN !
 
„(…)На такав начин су оптуживали православне за идолопоклонство, на пример, у вези са поштовањем икона. По неки лутерански пастор никако не може да схвати како се може верујући у једнога и истинога Бога у исто време клањати пред „даском“ која приказује свеца и како се све то не би могло назвати идолопоклонством. Руски интелектуалац се у таквом начину расуђивања најчешће слаже са пасторима. Међутим, нема ни једног руског мужика или жене који би, клањајући се иконама, макар у извесној мери мешали „даску“ и самога Бога, без обзира на чињеницу да наш православни народ у исто време верује и у чудотворну моћ неких икона. Нема ни једног Руса који ће чудотворну моћ икоме приписати самој икони – моћ иконе долази по вишњој вољи Божјој. А то је већ нешто сасвим друго. Такво гледиште обичног Руса из народа ни пастор ни интелектуалац који је раскинуо с народом ни по коју цену не допуштају, они шта више не могу да верују да такво гледиште уопште постоји.(…)“ (Мај-Јуни 1877, Фјодор Михајлович Достојевски,„Глава четврта, I Обожаваоци Турака“ у Дневник писца 1877-1881., Београд, ООУР Издавачко публицистичка делатност, 1982, стр.203-204.)
dostoevski2.jpg

Радни сто великог писца
 
Mogu li saveti Dostojevskog pomoći čoveku?[/I][/B][/COLOR]

Ne mogu. Čoveku nema pomoći sve dok sam ne shvati kavka mu pomoć treba.
Svako svoju knjigu saveta može da napiše. Slušamo ih od kako smo se rodili.
A opet, kada je potrebno primeniti neki od saveta, mi uradimo nešto po navici,
automatski. Požalimo se nekome kako smo napravili grešku, on se začudi i
pita '''pa zar ne znaš ... ?''
O da, naravno imam i ja taj savet i stalno to govorim drugima, ali eto.

I niko se ne pita zašto je to tako.

Dok se ne zapitamo, ništa ne može da se promeni. Naša knjiga saveta će
biti sve obimnija, a mi ćemo ostati isti.
 
Pa bas to, sto stvari sagledavas iz drugacijih uglova, sire, i onda ti tvoji problemi budu manje vazni, relativizuju se i lakse ih podneses dok ne prodju ili dok ih ne resis.
Zato je on univerzalan.

Onda ne govorimo o savetu, već o nadahnuću. Mada i nadahnuće ima ''rok trajanja''.
Svi mi suštinski isti problem imamo, a to je - ne zapitamo se. Normalno nam je
da se savet zaboravi, normalno nam je da nadahnuće izvetri. Eto, to je tako.
A zašto je tako?
 
Onda ne govorimo o savetu, već o nadahnuću. Mada i nadahnuće ima ''rok trajanja''.
Svi mi suštinski isti problem imamo, a to je - ne zapitamo se. Normalno nam je
da se savet zaboravi, normalno nam je da nadahnuće izvetri. Eto, to je tako.
A zašto je tako
?

:lol: Pa ne znam, ti sad sama najpre konstratujes kao cinjenicu, a zatim postavljas pitanje na osnovu toga.

Ja medjutim smatram da "nadahnuce" koje daje Dostojevski je mnogo univerzalnije i duze ustvari neizbrisivo, zato sto on podstice na trpljenje i dobrotu kao odgovor, zato sto predstavlja likove u mnogo tezim zivotnim situacijama (od mene, tebe, nekog treceg..) a koji su uspeli da ne izgube veru, nadu i dobrotu, zato sto su uspeli da ostanu Ljudi. I to je ono sto me vezuje za njega, a sto na svoju srecu, iznova vidjam i u danasnjici, to je to sto "grerje" kod njega i sto vraca veru u sve.

To je taj zivotni stav.
 
Poslednja izmena:

Back
Top