Menjanje posla u Nemačkoj

Toe

Početnik
Poruka
40
Danas sam dobio nemačku radnu/ulaznu vizu na 6 meseci i za koji dan treba da putujem. Vizu sam dobio (između ostalog) na osnovu ugovora o radu sa poslodavcem, a naziv firme koja mi je obezbedila posao stoji u pasošu tj. na vizi. Moje pitanje je da li ja mogu odmah nakon odlaska u Nemačku da promenim posao odnosno poslodavca obzirom da postojećim nisam zadovoljan? Zahvaljujem na odgovoru!
 
Danas sam dobio nemačku radnu/ulaznu vizu na 6 meseci i za koji dan treba da putujem. Vizu sam dobio (između ostalog) na osnovu ugovora o radu sa poslodavcem, a naziv firme koja mi je obezbedila posao stoji u pasošu tj. na vizi. Moje pitanje je da li ja mogu odmah nakon odlaska u Nemačku da promenim posao odnosno poslodavca obzirom da postojećim nisam zadovoljan? Zahvaljujem na odgovoru!

Na žalost, ne možeš.

Odnosno, da budem precizan, možeš, samo onda moraš da prođeš kroz potpuno istu proceduru kao i za izdavanje prve vize. Dakle, moraš da nađeš novog poslodavca, moraš da tražiš odobrenje i potvrdu Arbeitsamt-a da ne postoji Nemac ili građanin EU zaiteresovan za to radno mesto, zahtev mora da prođe i konzulat, odnosno Ausländeramt, itd.

Tek nakon dve (2) godine neprekidnog rada za određenog poslodavca možeš da zatražiš promenu tipa boravišne dozvole sa "vezana za poslodavca" na "nevezana za poslodavca". Pogledaj malo moje poruke u ovom forumu, baš sam skoro (detaljno) pisao upravo o ovoj temi.
 
Ok, a kada nađem novog poslodavca, potpišem ugovor o radu i dobijem ponovo radnu dozvolu, da li treba opet da se vratim u Srbiju i u ambasadi rešavam svoj status ili to mogu da obavim u kancelariji za strance u gradu iz kojeg mi je i poslodavac?
 
Poslednja izmena:
Ok, a kada nađem novog poslodavca, potpišem ugovor o radu i dobijem ponovo radnu dozvolu, da li treba opet da se vratim u Srbiju i u ambasadi rešavam svoj status ili to mogu da obavim u kancelariji za strance u gradu iz kojeg mi je i poslodavac?

Koliko ja znam, to je moguće uraditi i u lokalnom Ausländeramt-u, mada moram da se ogradim - nisam još čuo direktna iskustva sa ovim. Može da se desi i da, po predavanju zahteva za novu boravišnu dozvolu na osnovu novog poslodavca, prethodna boravišna dozvola prestaje da važi, pa se mora napustiti Nemačka do dobijanja nove boravišne dozvole. Onda sleduje ponovno predavanje zahteva u konzulatu, i cela procedura, isto kao i prvi put.

Jedino što pouzdano znam je da Ausländeramt-ovi na njihovim prezentacijama na više mesta upozoravaju "da se ne žuri sa promenom posla/poslodavca pre isteka roka od 2 godine", jer, po njima, "ponovna procedura zahteva za boravišnu dozvolu može da bude komplikovana i dugotrajna, a pre svega nema garancije za pozitivan ishod.". Svako može sam da izvuče zaključak iz ovoga.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi.
Jedno pitanje u vezi promene poslodavca u Nemackoj.
Posle dobijanja vize rekli su mi da trenutno nemaju dovoljno posla da bi me primili, da ce javiti kad bude. Kontaktirao sam ih par puta, situacija je ista. 4 meseca je proslo i kako stvari stoje proci ce i ova dva dokle traje viza.
Da li u slucaju da nadjem drugog poslodavca moram ponovo sve da prolazim sto se tice papirologije, ili postoji razlika ako sam napustam firmu ili ako je problem do poslodavca?
 
Pozdrav ljudi.
Jedno pitanje u vezi promene poslodavca u Nemackoj.
Posle dobijanja vize rekli su mi da trenutno nemaju dovoljno posla da bi me primili, da ce javiti kad bude. Kontaktirao sam ih par puta, situacija je ista. 4 meseca je proslo i kako stvari stoje proci ce i ova dva dokle traje viza.
Da li u slucaju da nadjem drugog poslodavca moram ponovo sve da prolazim sto se tice papirologije, ili postoji razlika ako sam napustam firmu ili ako je problem do poslodavca?

Nema razlike.

Viza, odnosno boravišna/radna dozvola važi samo za tog poslodavca i to radno mesto. Tek kada budeš imao 2 godine neprekinutog radnog staža kod tog poslodavca za koga ti je boravišna/radna dozvola izdata i to na jednom istom radnom mestu za koje imaš potvrdu Arbeitsamt-a, imaš pravo na boravišnu/radnu dozvolu koja nije vezana za određenu firmu i određeno radno mesto.

Ako promeniš radno mesto u okviru firme, ili promeniš firmu pre isteka ove 2 godine iz bilo kog razloga (daš otkaz, dobiješ otkaz, firma propadne, tvoje radno mesto ne postoji više, promeniš radno mesto, firma izgorela u požaru, firma prodata pa novi vlasnik otpušta, itd.), moraš opet da prođeš kroz kompletnu proceduru kao i prvi put. Za ovu svrhu, potpuno je nebitno ko je izazvao promenu - ti, poslodavac, prirodna nepogoda, ...

Dakle, sleduje opet traženje posla, potpisivanje ugovora sa novim poslodavcem, traženje saglasnosti lokalnog Arbeitsamt-a, put nazad u Beograd, zakazivanje novog termina u konzulatu sa potvrdom Arbeitsamt-a za novu vizu, itd.
 
Poslednja izmena:
Dobar dan pre svega nov sam na forumu zanima me jedno pitanje u vezi radne vize za nemacku... Dobio sam sve potrebne papire od poslodavca. I registrovao sam se na cekanje za termin... Pa me zanima koliko to traje, sobzirom da sam se registrovao 10.08.2017.. Ako neko ima neku informaciju o tome bio bih vam puno zahvalan... Unapred hvala svima...
 
Dobar dan pre svega nov sam na forumu zanima me jedno pitanje u vezi radne vize za nemacku.. Od poslodavca sam dobio sve potrebne papire i registrovao sam se u ambasadu za termin za vizu pa me zanima koliko to traje odprilike koliko se ceka da vas pozovu i koliko se ceka posle za odobrenje vize unapred hvala svima...
 
A najverovatnije cu cekati i preko 12 nedelja na termin pa isto tolko i na taj datum predaje dokumenata a do tad ce ona isteci pa jovo nanovo zovi gazdu i vadi nove dokumente ali sve to treba izdrzati i moliti se da se gazde ne ohladi i nadje nekog sa eu papirima kog ne treba cekati godinu dana.
 
Drugari,malopre sam se registrovao na forum,takodje cekam od 9.avgusta i moj buduci poslodavac stalno pita kada cu doci da radim.njemu nije jasno da se toliko ceka i da je njegova nemacka ambasada toliko sporo radi,on samo zna da njegova firma trpi jer nema radnu snagu. Zakon da bi promenuo posao moras ti gazdi da das otkaz a ne on tebi i da brzo nadjes drugog gazdu,u protivnom moras nazad u maticnu drzavu.poz...
 
Pozdrav,po zanimanju sam med. sestra,zelim da promenim poslodavca u Nemackoj,jos uvek nemam Anerkenung.Vizu imam do 8.Avgusta.Da li se moram vratiti u Srbiju da cekam novu vizu,posto planiram da dam otkaz u ovoj klinici,ili mogu produziti Vizu samo kod novog poslodavca?Hvala
 
Pozdrav,po zanimanju sam med. sestra,zelim da promenim poslodavca u Nemackoj,jos uvek nemam Anerkenung.Vizu imam do 8.Avgusta.Da li se moram vratiti u Srbiju da cekam novu vizu,posto planiram da dam otkaz u ovoj klinici,ili mogu produziti Vizu samo kod novog poslodavca?Hvala

Da li ste promenili posao? I koja je procedura? Ja sam predala papire za vizu ,pokrenut mi je Anerkennung,medjutim htela bih da menjam posao jer mi uopste ne odgovara i pri tom bih presla u drugu pokrajnu,da li je moguce sve to gore zavrsiti bez ponovnog cekanja na termin za vizu? Znaci kad odem odmah da promenim poslodavca? Da se sve to zavrsi u Nemackoj bez vracanja za Srbiju? Hvala na odgovoru
 
Postovani, Artigum Management je firma koja je u vlasnistvu poslodavca iz Nemacke. Potrebne su nam medicinke sestre i tehnicari opsteg, pedijatrijskog i ginekoloskog smera sa polozenim drzavnim ispitom. Znanje nemackog jezika nije neophodno kao ni godine iskustva. Mi imamo besplatan kurs nemackog jezika u Beogradu kao i u drugim gradovima sirom Srbije. Ne uzimamo naknadu od kandidata ni ovde ni u Nemackoj niti Vas vezujemo za mesto zaposlenja na odredjeni duzi period. Ulazemo u obrazovanje ljudi, radimo proces nostrifikacije po novom zakonu jos i pre nego sto krenete za Nemacku. Nalazimo Vam smestaj i imate nasu pravnu pomoc kada dodjete u Nemacku kao i sve sto se tice prijavljivanja, otvaranja racuna, zdravstvenog i produzavanja vize. Mi imamo direktne termine u ambasadi u Beogradu tako da nema cekanja na termin. Pomazemo Vam u spajanju porodice kao i pomoci oko smestanja dece u vrtice i skole.Svi zainteresovani mogu se javiti na mail elma.hadzic@artigum.com , 0605377295 0605212812 Web site www.posaounemackoj.rs
Srdacan pozdrav svima.
 
Pozdrav ljudi. NOv sam na forumu, imam jedno pitanje ako neko moze da mi da odgovor.
U NEmackoj sam radio 9 meseci da detasman vizi, sad me je gazda prebacio na nemacku firnu ii dobio vizu na godinu dana..
Kad ja mogu da promenim fimu s obzirom da imam drugu firmu u kojoj bih radio a toj firmi je trebalo samo vizu nemacku da dobijem ?
 

Back
Top