Лична имена

Moghrion

Veoma poznat
Poruka
12.703
.... 'номад сам налетео на неки чланак са заборављеним (или затуреним) женским именима ....
Прекуцао сам га на ћирилицу и мало преуредио, а који дан касније, и који дан прее данашњег сам нашао исто то, само са мушким именима... прекуцаћу то па ћу да додам ускоро...

У мору интернационалних имена, нека од најстаријих српских и њихово значење пала су у заборав. Зато смо дошли у ситуацију да данас нека од њих звуче чудно а заправо је реч о јако старим и на посебан начин лепим именима из наше прошлости.
Бришемо прашину са њи и представљамо Вам 30 дивних српских женских имена са архаичним призвуком.

Агнија/Агница - Чиста, невина, часна..

Белосава - изведено од белина и слава
(Тако се звалакраљица Србије од 1234. до 1243. године, жена краља Владислава Немањића)

Војислава - Славни борац
(Била је сестра великог жупана Стефана Немање, удата за босанског кулина Бана)

Гаврила/Гаврилка - Име изведено од мушког имена које се даје по библиском арханђелу Гаврилу. Значи -Бог је моја снага

Деспина/Деспинија - Господарица

Ђука - Име настало од имена Георгина, а означава земљорадницу, -ону која обрађује земљу-
(Николина мајка се звала Георгина Ђука Тесла)


Евдокија - Настало од грчког eudokia (Εὐδοκία) што значи -добра воља, благонаклоност.
У нашој историји је значајна Евдокија Анђел, прва жена Стефана Немањића, првог краља Србије, мајка Стефана Радослава, Предислава и Стефана Владислава.

Жанка - Божанствена

Зорка - она која је дар зоре
Зорка Карађорђевић (дев. Петровић)је била ћерка црногорског књаза а касније краља Николе Првог Петровића и супруга Петра Првог Карађорђевића.

Иконија - Од иконе, уско повезане са хришћанством.

Јаглика - Име се давало девојчицама рођеним док је кућа у жалости, нпр. ако је отац погинуо пре рођења детета и слично

Кадивка/Кадева/Кадива - Свилена тканина, кадифа

Лепосава - име давано као предзнак и призив лепоте.

Љепава - варијација на Лепава, такође призив лепоте.

Мандуша - Варијанта имена Манда, од Магдалена, које је означавало порекло из Магдале (Место на Галилејском језеру) Име иначе најпознатије по Марији Магдалени.

Најда - Име изведено од нађена

Његомирка - Она која чува/негује мир

Обрадинка - Она којој су се обрадовали

Полексија - гостољубива
Полексија Карађорђевић је била кћи кнеза Александра Карађорђевића, унука Карађорђа

Роксанда/Роксандра - светлост, зора

Саветка/Севетка - име изведено од Јелисавета, значи - Богу се клањам

Томанија - чудотворка
Томанија Обреновић је била жена Јеврема Обреновића, брата кнеза Милоша

Ћиријана/Ћирка - Она која влада

Убавка - Лепа

Фема/Фемка - Говорница, она која говори

Хајдана - Сјајна, светла, јасна, срећна

Царица - Она која влада, царица(титула)
Царица (негде и Зорица) немањић била је српска принцеза, ћерка краља Милутина

Чарна - црна, очаравајућа

Шошана - Лотосов цвет
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mnogo su lepa ova imena:heart:

Moja je majka imala ime Nadjenka ( kasnije su joj upisali u dokumenta Nadezda, ali je u crkvi dobila ima Nadjenka).
Njena majka ( moja baba) nije mogla da dobije dete ( stalno su bila mrtvorodjena deca) i kad se ona rodila ( a baba je vec
ihihihi zasla u godine za radjanje) onda je kao bio neki obicaj da se beba ostavi pored cuprije pa je kao kum nadje
i da joj ime Nadjenka. ( da li je bilo tako i za musku decu, ne znam, ali postoji i musko ime Najdan).
 
Интересантна је ствар коолико су сва та имена нешто значила и колико се данас на... носиоце тих старих и традиционалних имена гледа с подсмехом у најбољем случају, посебно код млађих...
Знао сам неке Милисаве и Миодраге који су бранили да се чује право име, него се увек као Миле, Мики, Миша представљали... има још примера него сад и не могу лакод а се сетим...
 
Интересантна је ствар коолико су сва та имена нешто значила и колико се данас на... носиоце тих старих и традиционалних имена гледа с подсмехом у најбољем случају, посебно код млађих...
Знао сам неке Милисаве и Миодраге који су бранили да се чује право име, него се увек као Миле, Мики, Миша представљали... има још примера него сад и не могу лакод а се сетим...

Da, to su kao seljacka imena:D

Ja sam volela zenska imena Visnja, Dunja, Malina ( volim ih i danas, ali ih vise nema).
Danas se svako drugo dete zove Petar, Pavle, Luka, Vuk ( ako je musko) a sve devojcice su Milice, Katarine ili Natashe, Teodore.
To skracivanje imena kod nas je strava i uzas.
Cak su poc.patrijarha zvali Paja.
 
Волео сам и ја једну Дуњу...хехе

А видиш и то...
Сељачка имена...
Срамно је што се то сељачко изврће руглу..
Ми смо сељачки народ и док смо се села држали, много смо бољи и ваљанији били...
и немој да заборавиш Марије... њих има, аман колико и свих осталих...
 
Волео сам и ја једну Дуњу...хехе

А видиш и то...
Сељачка имена...
Срамно је што се то сељачко изврће руглу..
Ми смо сељачки народ и док смо се села држали, много смо бољи и ваљанији били...
и немој да заборавиш Марије... њих има, аман колико и свих осталих...
Da, a Jovanke nema ni za lek, eventualno Jovana, a i to je lepo ime.
 
Имам ја једну малу сестричину Јовану...


а знaо сам и неке две Јованке некад...
Промувају се и та имена по некад...

Него, ево и ових мушких имена...



После 30 старих женских имена, на ред долазе и ништа мање очаравајућа мушка имена, која
су данас неправедно запостављена и због тога звуче чудно.

Овом приликом је окупљено 30 мушких имена са архаичним призвуком која нас враћају у прошлост.

Арсеније - Мужеван
(Арсеније Чарнојевић је био пећки патријарх и вођа велике сеобе Срба, а потом и
митрополит и патријарх Срба у Аустрији)

Белосав - Белина, симбол честитости, а слав означава Словена
(Интересантно је што сам ја увек веровао да тај други део имена -Слав- означава оног који слави...
као Мирослав, онај који слави мир
Име иначе потиче из старословенских времена када су најраспоростањенија имена била такозвана дволична имена, састављена од две пожељне особине или карактеристике)

Вратко
(Вратко Немањић, у народној традицији познат као Југ Богдан, био је отац девет браће Југовића и Милице која се удала за кнеза Лазара Хребељановића)

Гостерад - Гостољубив

Дабиша/Дабо/Дабижив - Изведено од старословенског бога Дајбога, божанства које даје живот Земљи, Сунце и кишу.

Ђурађ - Земљорадник
(Као парњак оном женском -Ђука. Иначе, владар Смедерева као последње српске средњовековне престонице је био Деспот Ђурађ Бранковић, други син Вука Бранковића)

Евгеније - Благородан, племенит

Житомир - кованица настала од живота и мира

Завида - заштитно име, онај коме могу само завидети
(Тако се звао један од српских властелина из рашке династије Вукановића, отац Стефана Немање, оснивача династије Немањић)

Ивша/Ивко/Ивчек - словенско свештено дрво

Јаблан - Име надевано деци којима се жели да буду висока и лепа као то дрво

Кочапар
(Историји је знан Кочапар Бранислављевић, српски кнез који је владао Дукљом од 1102. до 1103 под управом великог жупана Рашке, Вукана)

Лакета/Лако - онај коме Бог помаже

Љубан - Рођен из љубави, онај коме се жели да у животу има много љубави

Мутимир - онај који нарушава мути, мир

Никодим/Никодије - Победа народа, народ побеђује

Његослав/Његомир/Његован - Онај који чува мир
(Данас се још могу срести деривације ових имена са почетним Н уместо Њ. Школовани би знали да кажу која је то гласовна промена)

Обретен/Обрен/Обренко - који с еобрео негде
(Обрен Мартиновић је био отац краља Милана Обреновића)

Прибислав - Онај коме се жели да стекне, прибере славу
(Прибислав или Првослав Мутимировић био је српски владар из династије Властимировића, која је по званичној историји Србе довела на Балканско полуострво)

Ристан/Ристивоје - Помазаник

Срдан - Слуга
(отуд ваљда и оне речи усрдан, милосрдан, срдачан... а можда и срдит, мада сам имао очекивања да су срдачност и сродне речи изведене од срчаности)

Ћирјак - Господњи

Умиљен - Мио, умиљен

Филимон - Љубљени, онај који је љубљен

Хранислав - Онај који храни и чува Словене

Цвјетин - Леп попут цвета

Часлав - Онај од којег се очекује слава, да стекне славу
(Часлав Клонимировић, српски владар који је владао Србијом током друге четвртине X века. последњи познати владар из динсатије Властимировића)

Шуменко - настало од речи шума.
 
Nadjoh jednu poslasticu u vezi imena Igor ( nadam se da ce Igor da se obraduje):)

Etimologija imena Igor




ovo je izvod iz neke studije nekog poljskog filologa:
Na spomeniku jednog trakijskog ratnika stoji zapisano





IKAR SEZA ZΝJIETE ZAIGER A BLAGAI, JA ZLETED JE DEIDA KA TRAZ

u prevodu na nemacki je

Ikarus sah die Funken des Feuers und flehte, ich steige nach oben wie Dädalus ins Verderben.

U recenici stoji i rec „ZAIGER“.
Ova rec je u nemackom „Feuer“ odnosno dolazi od reci. „IGER“ „GER“ ili „GOR“ i rec nalazimo u svim slovenskim jezicima kao goreti, gore i slicno.
Vatra je uvek bila prvi korak ka civilzaciji. Znaci da su i slovenski narodi imali tu rec jer je rec kao takva ostala stabilna. i moze se smatrati jednom od najstarijih
reci. Vatra je coveku uvek bila fascinirajuca pojava pa je i za neke ljude vazilo da imaju vatren ( zapaljiv) karakter. E onda su ti dobili ime Igor, Iger

Ovaj je izvor dokaz da je Igor cisto slovensko ime i ne potice od germanskog Ingwar. Igor je jedno od najstarijih imena i u ovom obliku postoji vec hilhadama godina.
U vecini slovenskih jezika poznato je kao Igor, u beloruskom je Ihar u ukrajinskom Ihar.
Promena slova H u K nas direkto vodi do Ikara i kockice se savsreno slazu oko mita o Ikarusu:)
Autor navodi da i Daedalus potice od deda.

Koga zanima, a zna nemacki , neka izvoli:)

http://universumskristall.blogspot.de/2015/02/entzifferung-einer-2500-jahre-alten.html

Uglavnom resimo ime Igor:D
Mozda je i Zagor ( i Zagorka) iz te riznice.
 
Мандуша - Варијанта имена Манда, од Магдалена, које је означавало порекло из Магдале (Место на Галилејском језеру) Име иначе најпознатије по Марији Магдалени.

"Бјела вила Мандалина" је друга, по популарности, вила српских простора опевана у народним песмама.

На води је вила Мандолина
те узима од воде харача:
од коњика коња поводника,
а од пјешца једну бјелу руку."
То не мари Краљевићу Марко,
него пође мало у напридак...
http://www.erl.monumentaserbica.com/erlmain.php?rbr=176

content

https://books.google.rs/books?id=fc...ITAC#v=onepage&q=бјела вила мандалина&f=false

..а кад је у песмама девојка названа Мандом, увек је уз њу и епитет мудра..

Rasla jela nasred Sarajeva,
Na tri strane razavila grane,
Kako majka ćeri razudala:
Maru moru, a Martu Dunaju,
Mudru Mandu prema Carigradu.
https://www.rastko.rs/knjizevnost/usmena/zlatna_pjena.html#_Toc412707443
 
Poslednja izmena:
Od svih tih mi se dopadaju jedino Najda i Georgina (ne Đuka).
Šošana mi zvuči kao podrugljiv nadimak.

Знам неког бату... Шошкић се презива... а иједног.,.. никад му нисам тачно упамтио презиме, а после пар пута ме више и било срамота да питам...
Сошић, Шошић... тако некако
 
Ja zamalo da dobijem ime Mladenka, eventualno Djudjevka ili Djurdjina jerBo sam se rodila na Mladenci , a krstili me na
Djurdjevdan Nego je moja pametna majka tu odigrala ulogu svog zivota pa imam pristojno ime ( za skromne srpske uslove:D)
Ovo Mladenka ne bi danas bilo lose, jer bih do smrti imala nadimak Mladja:D
 
Ни то не би било лоше...
Видиш каква је мода да жене силно време и енергију, а да не помињем и паре, улажу у тај млађи изглед...
Шта би фалило да се подразумеваш као Млађа...
:D
 
У старом броју Телеграфа (2012) постоји такође списак имена:
http://www.telegraf.rs/zanimljivost...ajte-fenomenalni-indeks-drevnih-srpskih-imena

женска: Hvala, Hrana, Šara, Ševa, Šuja, Nedra, Lauš, Lepša, Lugvica, Lugovka, Divka, Iskra, Djeva, Dvina, Dulka, Duda, Drena, Dojna
мушка: Hrabar, Zor, Ziman, Tvrtko, Trsivlk, Tren, Zemljidrag, Trail, Nebodar, Lanuš, Letigor, Leto
 
У старом броју Телеграфа (2012) постоји такође списак имена:
http://www.telegraf.rs/zanimljivost...ajte-fenomenalni-indeks-drevnih-srpskih-imena

женска: Hvala, Hrana, Šara, Ševa, Šuja, Nedra, Lauš, Lepša, Lugvica, Lugovka, Divka, Iskra, Djeva, Dvina, Dulka, Duda, Drena, Dojna
мушка: Hrabar, Zor, Ziman, Tvrtko, Trsivlk, Tren, Zemljidrag, Trail, Nebodar, Lanuš, Letigor, Leto
Bila je nekada u mom komsiluku zena koja se zvala Lepsha, a bila je i jedna koja se zvala Drina, a to sve pored Timoka:D

Moja se jedna baba zvala Hristina, i sada su dali jednoj novorodjenoj devojcici ime Hristina.:D
Moja je baba za sve nas bila baba Krista, verovatno je bilo komplikovan izgovor Hrista, kao sto je i za musko
ime jednostavjije biti Krsta nego Hrsta.
 
Pomenuh Drinu, al mi pade Naum da je kolegnica mog oca bla neka Rajna ( sad dal je bila iz Rajac ili sa Rajne ja vise ne znam)
a zena brata mog dede zvala se Dunavka. Sava je vec cesto ime u muskoj populaciji u Srbalja, ali da li i sama reka s tim
ima veze ili je samo svetac pitanje je sad.
 
И моја рођака, тетка ваљда али не рођена (пети степен сродства), такође се звала Криста. Била је у фамилији и Рајна, али ја сад не знам ко је то, а има и Станћија. Све је то југоисточна Србија.





--------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Имају тако много деце. Бог им дао још више!“
 
More svakojih prelepih imena je kod nas bilo.
Sestre moje babe zvale su se Lenka i Katinka, neka njena prijateljica Ro(k)sanda, prva komshika Baba Lena, a moj se deda
zvao Aleksandar, ali su ga svi zvali Sanda.

Moja se neka cukunbaba ( saznah onomad) zvala Selina.

Sve će to mila moja prekriti ruzmarin, snegovi i šaš.
Tu mislim na nase pretke, njihova imena pa i zivote.
To sve smartfon omladinu ne zanima.
 
a moj se deda
zvao Aleksandar, ali su ga svi zvali Sanda.
Чудне су, каткад, те подударности. Брат мога деде се такође звао Санда (стриц поменуте Кристе).




--------------------------------------------------------------------------------------
„Имају тако много деце. Бог им дао још више!“
 

Back
Top