Amerika...?!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Moon Child

Domaćin
Poruka
4.212
radi se o programu za razmenu uchenika koji organizuje american council, i ja sam evo vecj bila na testiranju i proshla u treci krug (ima ih IV) i sad sam vecj pochela ozbiljnije da razmishljam o toj ideji da provedem jednu shkolsku god. u USA... naravno, niko ne garantuje da cje i mene izabrati, ali svejedno...
meni se u pochetku bash nije ishlo, ne znam ni zashto sam otishla na testiranje...
sad se vecj dvoumim. dodushe imam trip da se ja bash ne bih snashla tamo, da bi mi mnogo nedostajalo drushtvo odavde, pa i keva i cjale, i shkola i sve... a s druge strane, da odesh tamo, opet je veliko iskustvo i stvarno mzhesh toliko toga da nauchish i shta ti ja znam (pa i kintu da zaradish)...
lm... da li je neko imao neka iskustva s ovim? da li biste vi ishli da imate priliku?
 
Ja bih verovatno otishla jer...to je godinu dana....brzo to prodje....a jedno iskustvo vishe...
Mada, znam da mi ne bi bilo lako zbog drushtva i izlazaka koje imam u BG-u...meni to posebno znachi i to je jedini razlog zbog kog bih se mozda dvoumila....
Ne znam.....nije lako odluchiti...
E a jel to placash ili....? Znam da ima ono shkolovanje godinu dana u SAD i Kanadi i koshta oko 4000 evra.... Jel to ima veze sa tim programom....?
 
Njihove srednje skole, osim nekih najelitnijih, su josh uvek ispod nashih po ozbiljnosti i fundamentalnosti u radu. Tek na studijama moze da se kaze da su full-ozbiljni. Ovo inache znam provereno jer sam istu pricu cuo od vishe ljudi, a i ortak iz osnovne je pre 10 godina zapalio u Amerigu, pa sam iz prve ruke 4 godine, slusao price o tome sta se i kako uci u srednjim skolama ;)
 
Za to iskustvo moze da se strpi jos koju godinu, do punoletstva i da ode onda jedno leto tamo da radi. To su vec poznate kombinacije. Ovde imas firme koje kupe ljude odavde za poslice u Americi. Znachi tvoje je da platis put i neku naknadu firmi, a oni te poslju tamo nekom gazdi koji ti obezbedjuje smestaj i radno mesto. Mislim to radno mesto nije nikakvo specijalno, nego tipa konobarisanje, kurir i sl...
Srbende su se naravno snalazile, pa odma nadju jos neki sitniji posao. Rasaplis dva posla, taman da nemas vremena da trosis pare tamo i lova se samo gomila. Za jednu letnju sezonu ljudi zarade jedno 5000-6000$. Od toga vratish ulozenih 2000$, ushtekash mozda 2000$ za sledecu sezonu da ne moras da se pozajmljujes i natezes, a ostatak troshish pametno u zdravlju i veselju! ;)
Uz to vidis malo taj svet tamo, naucis kako ljudi, zive, rade, misle i naucis jezik. Ma ludilo :P
 
ja k`o neka baba,al se ne bih nikad usudila...ipak,odvojen na godinu dana od svega poznatog.a nisi ni nesto suvise zreo i odrastao da si pravis zivot tamo.ne znam....meni je to glupo.dok vec,na razmjenu ucenika u susjednu drzavu (npr.SCG) bih pristala.
 
Kad_LupimLupim:
I da jos nesto:
Na zapadu zivis da bi radio, ovde radis da bi ziveo.
zato je najpametnije da odes tamo i zivis neko vreme da bi radio, pa se vratis 'vamo i uopste ne moras da radis da bi ziveo :P

inache, znam to za njihove shkole, ali nije toliko stvar u tome... ni u jeziku... vishe je samo zbog tog jednog stvarno znachajnog iskustva... ne'am pojma. ima josh vremena.
a uopshte i ne volim ameriku... totalno mi je odbojna. ne mozhe da se poredi sa evropom... :no:
 
Moon Child:
zato je najpametnije da odes tamo i zivis neko vreme da bi radio, pa se vratis 'vamo i uopste ne moras da radis da bi ziveo :P

inache, znam to za njihove shkole, ali nije toliko stvar u tome... ni u jeziku... vishe je samo zbog tog jednog stvarno znachajnog iskustva... ne'am pojma. ima josh vremena.
a uopshte i ne volim ameriku... totalno mi je odbojna. ne mozhe da se poredi sa evropom... :no:
Bogami kad jednom odesh posle ti je tesko da se vratis iz lepote u rasulo ma kolko para imao...ali zato kad dodjes dole na raspust super je,ali ti uvek znas da imas gde da se vratis,a oni dole ostaju u svojim problemima.;)
 
zmaj013:
Amerikanci su jako glupi, srednje skole su im smesne......... Ali da sam na tvom mestu otisao bih, jedno vise iskustvo.......
Hvala bogu nesto pametno od tebe da cujem.
Istina amrikanci bas i nisu nesto pametni,odnosno oni se prave pametni jer su sila u svetu.
Ali sto reche zmaj,idi i imatjes sta da prichas unucima.:D
 
ja imam jednu drugaricu koja je otisla ziviti u L.A. poslije 5. razreda.kad je dosla tamo,zbog znanja,prebacili su je ne jedan,nego dva razreda unaprijed... i najbolja je i sad....
 
@Moonche

Ako ces da ides zbog novog iskustva stvarno ti nista ne znachi da sad ides. Kad te prodju gimnazijski dani i kad se smoris malo na faxu, posle neke godine, onda gledaj da tamo odes, na ovu foru sto sam pomenuo, jedna letnja radna sezona. Sasvim dovoljno iskustva! ;)
 
Kad_LupimLupim:
@Moonche

Ako ces da ides zbog novog iskustva stvarno ti nista ne znachi da sad ides. Kad te prodju gimnazijski dani i kad se smoris malo na faxu, posle neke godine, onda gledaj da tamo odes, na ovu foru sto sam pomenuo, jedna letnja radna sezona. Sasvim dovoljno iskustva! ;)
.....i sta da radi, da pere sudove u nekom trecerazrednom restoranu?........ Bas sada treba da prosiri svoje vidike.........
 
Moon Child:
radi se o programu za razmenu uchenika koji organizuje american council, i ja sam evo vecj bila na testiranju i proshla u treci krug (ima ih IV) i sad sam vecj pochela ozbiljnije da razmishljam o toj ideji da provedem jednu shkolsku god. u USA... naravno, niko ne garantuje da cje i mene izabrati, ali svejedno...
meni se u pochetku bash nije ishlo, ne znam ni zashto sam otishla na testiranje...
sad se vecj dvoumim. dodushe imam trip da se ja bash ne bih snashla tamo, da bi mi mnogo nedostajalo drushtvo odavde, pa i keva i cjale, i shkola i sve... a s druge strane, da odesh tamo, opet je veliko iskustvo i stvarno mzhesh toliko toga da nauchish i shta ti ja znam (pa i kintu da zaradish)...
lm... da li je neko imao neka iskustva s ovim? da li biste vi ishli da imate priliku?
kod mene je malo drugacija situacija... ja cu ici da zavrsim cetvrtu godinu preko neke agencije i oni ce mi naci neku porodicu i najbolje mesto koje podleze mojim zeljama. sto se tice tvoje nesigurnosti, veruj mi ako budes mogla iskoristi sansu zato sto za tih godinu dana ili koliko vec budes isla naucices jezik perfekno i za tih godinu dana ces videti i naviknuti se na zivou kakav je u svetu za razliku od naseg. na tebi je odluka, samo pazi da se kasnije nepokajes.srecno :)
 
sto se tice da su amerikanci glupi to jeste :D, njihove srednje skole su smesne u poredjenju sa nasim, npr. moja ortakinja kad je isla tamo pokazivala je profesoru matematike kako zadatak iz matekatike moze da se uradi na 2 druga i laksa nacina nego sto je on uradio, ali zato na faxu pocinje ubistvo, tako je kod njih :D
 
Kad_LupimLupim:
Njihove srednje skole, osim nekih najelitnijih, su josh uvek ispod nashih po ozbiljnosti i fundamentalnosti u radu. Tek na studijama moze da se kaze da su full-ozbiljni. Ovo inache znam provereno jer sam istu pricu cuo od vishe ljudi, a i ortak iz osnovne je pre 10 godina zapalio u Amerigu, pa sam iz prve ruke 4 godine, slusao price o tome sta se i kako uci u srednjim skolama ;)

pricaj mi o tome... iz moje skole, OS, jedna devojcica je otisla u ameriku da zivi.
kod nas je bila vrlodobra, ili dobra, jedva izvlacila 2 iz matisa, a kad je tamo otisla imala je 5 i nastavnik se cudio kako sve zna - oni su nekoliko godina iza nas po gradivu, u smislu - sto mi ucimo sa 10, oni sa 15.
a sad, sta je bolje...:)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top