Корто Малтезе

Занимљиво да су епизоде 3 и 4 у Дарквудовом издању заправо колекције кратких прича ( албум Келти ми се више допао ). Једва чекам остале албуме и надам се да Дарквуд неће толико каснити.
 
Mnogo vam se izvinjavam što vam upadam na pdf i na temu..Ako ne želite ovaj prilog..obrišite.:zpozdrav:

Hugo_Pratt_Corto_Maltese.jpg


Hugo Pratt – Biografija

Hugo Prat (ital. Hugo Pratt; Rimini, 15. jun 1927 — Grandvo, 20. avgust 1995), italijanski crtač stripa i ilustrator. Svjetsku slavu je stekao stripom Korto Malteze.
Rođen je u blizini Riminija, ali je prvih nekoliko godina svoga djetinjstva proveo u Veneciji. 1937. sa majkom odlazi u Abisiniju (Etiopija), tadašnju italijansku koloniju, gdje su se pridružili ocu koji je bio Musolinijev vojnik. Nakon oslobađanja Etiopije od strane Savezničkih trupa 1941. godine, njegovog oca su uhapsile britanske trupe, te je 1942. godine umro kao ratni zarobljenik. Iste godine je Hugo sa svojom majkom poslat u logor u Diredaoua, gdje Hugo od logorskih čuvara kupuje stripove, a kasnije, uz pomoć Crvenog krsta bivaju deportovani u Italiju.

Hugo Prat je štampao svoju prvu publikaciju u sedamnaestoj godini u Veneciji zajedno sa svojim prijateljima. 1949. dobija poziv da dođe u Argentinu. Seli u Buenos Ajres gdje radi za izdavača Editorijal Abril, i upoznaje južnoameričke strip autore poput Hosea Luisa Salinasa i Solana Lopeza. U tom periodu često putuje u Amazon, i pod uticajem tih putovanja nastaje i njegov strip „Ana iz džungle“. U periodu od 1959. do 1960. u Londonu radi za Dejli Miror. Nakon toga odlazi u Brazil, a kasnije se vraća u Italiju. 1967. crta strip „Baladu o slanom moru“ u kojem se pojavljuje njegov kasnije najpoznatiji lik Korto Malteze. Korto ubrzo postaje dominantan lik u Pratovim djelima i nastavlja da se pojavljuje u naredne tri godine unutar francuskog magazina Pif.

Od 1984. do 1995. Prat je živio u Švajcarskoj. U Francuskoj je publikovana većina njegovih radova prije Korto Maltezea. Skitnica po prirodi, Hugo Prat je nastavio i dalje da putuje po svijetu, od Kanade do Patagonije i od Afrike do Pacifika. Umro je od kancera 20. avgusta 1995. Posthumno je 2002. godine uveden u Ajznerovu kuću slavnih.

Korto-Malteze-u-Sibiru-228x0-0000925415711.jpg


Pozdrav i srećno...
 
Од првог сурета са Кортом пре више од пола века, давне 1967. када је још увек булевар Сен Мишел био поплочан коцком која ће следеће године бити замењена асфалтом, шетајући Монмартром сам покупио летак који је најављивао појаву новог стрипа Уга Прата, Корто Малтезе је за мене апсолутно број један стрип јунак.

Корто Малтезе.jpg


Као што је и његов аутор, који ће касније код једног другог мајстора авантуре ( Мила Манаре ) постати и сам стрип јунак, на првом месту

Уго Прат.jpg


Корто а.jpg


Корто г.jpg
 
Колики је значај и које место заузимао Корто сведочи и чињеница да је поред албума у Италији излазио врло озбиљан часопис који се звао Корто Малтезе и који је објављивао стрипове других других познатих стрип аутора у наставцима , али и текстове и фотографије којима је авантура била заједнички именитељ

Корто часописи 1.jpg


Корто часописи 2.jpg


Код нас је КОМУНА започела издавање Пратових албума , али и књига о Прату и његовом стваралаштву.

Да не говоримо да је Корто био узора Милу Манари за стварање његовог лика авантуристе Ђузепе Бергмана

Ђузепе Бергман.jpg
 
МАРВЕЛ је своје стрип јунаке овековечио у сфери играног филма. Чудно је и наводи на размишљање како европска филмска индустрија није то учинила са Кортом.
Ја сам на Трећем каналу радио једну музичко - играну серију чија је радња смештена у фантанстични паралелни свет.Ту сам увео Корта Малтезеа, Моргану и Распућина као личности. Урадили смо седм епизода пре него што је руководство одлучило да престанемо, а од тога као и већине документације Трећег канала по његовој ликвидацији није остало готово ништа. Видео сам једну од три сачуване епизоде са групом ХАШ која је прилично бедно дигитализована

Корто и Моргана.jpg


сцена а.jpg


припрема сцене.jpg


Ово су преостале неке од радних фотографија са снимања.
 

Back
Top