Sta biste izmenili na Medicinskim fakultetima..????

Isto je i sa stomatoloskim.
Da mi neko objasni evo maratonske biohemijske formule cemu meni sluze? Cemu one uopste sluze na medicini? Stomatologiji? Ljudi ide se u neke detalje u neka sitna crevca koja ljudima sutra u zivotu nece trebati. Sto mi rece jedan profa iz anatomije neko treba da zna super ruku, neko nogu, neko zeludac, neko jetru, necemo se mi sutra svi baviti sa svim stvarima. Osnovne studije treba da daju osnovu na koju cemo mi kasnije da nadoradimo ono sto specijaliziramo, a kod nas su osnovne studije specijalizacija iz svega. Na kraju ljudi ne znaju ni ono osnovno.

Trpaju studentima u glavu gomilu bespotrebnih informacija, da bi na kraju ovaj to sve nabubao ugurao u glavu izasao na ispit, i posle mesec dana da ga nesto pitas "Molim sta ste rekli"

Razumem ja da stomatoloski fakultet treba da ima i neko opste medicinsko obrazovanje, ali mi ucimo bolesti jetre u sitna crevca da sitnija ne mogu biti, leukemiju u sitna crevca, ko da cemo sutra da budemo onkolozi , endokrinolozi, abdominali hirurzi a ne zubari.

Ili prokleto pogadjanje preparata pod mikroskopom!!!!!!!! Kome to treba u zivotu sem onome ko specijalizira patologiju. Dajte mi i jednog doktora, stomatologa, hirurga koji moze da prepozna preparate i da pogodi bolest. Jok nego salju specijalisti.
 
Ajde bre sta toliko kukate. Ja studiram medicinu u Americi i ovde imas pogadjanje preparata pod mikroskopom. I ovde imas anatomiju na gde ucis sve u sitna crevca. Ne znam koliko tu ima prakse, ali i ovde u skoli ucis kako se sta radi, pa posle u bolnici usavrsavas tehniku.
Isto neko rece da ni posle 6 godina student ne zna kako se sije i previja, pa zato je valjda tu ta jedna godina staza kad se zavrsi sesta godina.
 
UrosWasHere:
Ajde bre sta toliko kukate. Ja studiram medicinu u Americi i ovde imas pogadjanje preparata pod mikroskopom. I ovde imas anatomiju na gde ucis sve u sitna crevca. Ne znam koliko tu ima prakse, ali i ovde u skoli ucis kako se sta radi, pa posle u bolnici usavrsavas tehniku.
Isto neko rece da ni posle 6 godina student ne zna kako se sije i previja, pa zato je valjda tu ta jedna godina staza kad se zavrsi sesta godina.
Jao ma daj ne uporedjuj ovde i Ameriku......sesta godina i staz posle ne sluze bas nicemu nazalost......Tamo prakse toliko ima da ne mozes da se provuces da neznas..... aovde je to diskutabilno jako...probaj ovde ..
 
I hocu da probam. Od oktobara se prebacujem na nas medicinski u Beogradu(nema se para za tuition).
To sto se prakse tice, verovatno ste u pravu, ali kad je u pitanju teoriski deo preterujete i to mnogo.
Uporedjivao sam predmete i sta se uci na tim predmetima ovde i tamo i veruj mi da je veoma slicno. Svi veci ispiti kod nas, anatomija, biohemija i slicno, se u iste detalje uce i ovde. I ovde ih studnenti padaju kao muve.
 
Ma recimo kad ti dodje anemicna devojka na teskoj dijeti dajeg glukozu u venu da bi skocio nivo secera i dobila se energija u vidu ATP-a. I to je to. Koga bre briga da li tamo deluje neka hekso kinaza, kliko kinaza itd itd itd od kakvog li je to znacaja samo da mi je znati. I da ne nabrajam dalje. Ljudi po 2 sata pricaju neku teoriju anafalaktickog soka, nekakve formule, reakcije u organizmu. A kad ti pacijent zapadne u sok pa ne da nemas 2 sata nego mozda nemas ni 2 minuta. Svatate poentu.
 
Aca_Banovani:
Ma recimo kad ti dodje anemicna devojka na teskoj dijeti dajeg glukozu u venu da bi skocio nivo secera i dobila se energija u vidu ATP-a. I to je to. Koga bre briga da li tamo deluje neka hekso kinaza, kliko kinaza itd itd itd od kakvog li je to znacaja samo da mi je znati. I da ne nabrajam dalje. Ljudi po 2 sata pricaju neku teoriju anafalaktickog soka, nekakve formule, reakcije u organizmu. A kad ti pacijent zapadne u sok pa ne da nemas 2 sata nego mozda nemas ni 2 minuta. Svatate poentu.

Aco ja znam da ti ovo odavno nisam rekao ali ti si moj idol.
Potpuno si u pravu za sve ali sta da radim kada ja odem dobrovoljno na dezurstvo na hirurgiju a oni me 5 od 10 puta isteraju kao :"Studenti medicine ne bi smeli da budu ovde". A neurohirurgiju moram da pohvalim posto me uvek prime i sve mi pokazu.
 
Treba izmeniti puno toga.Najprije sistem skolovanja,jer npr. prva anatomija -da onih 8 ili 9 knjiga ucis malo pomalo mnogo bi je bolje znali,a i pritisak bi bio mnogo manji.Jer kad ti padnes ostalih osam zbog neke gluposti koju nisi znao iz devete...sve vam je jasno :-x I naravno treba puno vise prakse,ja godinu dana trosim na predmete iz gimnazije koji nemaju puno veze sa stomatologijom umesto da imamo godinu duzu praksu ili da mi na predavanju makar spomenu zub.A ne ja padnem sociologiju koja je navodn eto bitna,a predaje mi je ludak koji na predavanju prica gluposti o nekim seksualnim temama.Toliko o nasem obrazovanju...
 
Ma ja bih ukinula biohemiju:)
Salim se...ali bih je zaista svela na minimum,kao i izbacila moree formula koje se provlace kroz skoro svaki predmet...jer npr zbog cega ja moram da znam kako nastaje edem po formuli????Da li cu biti los lekar ako u svakom momentu ne budem znala kolika je tacna razlika hidrostatskih pritisaka u bilo kom delu kap korita ili ako ne budem znala da ga tretiram...Od mora informacija,covek se izgubi...pa gluposti uglavnom pamti(jer to su zajebi na koje hvataju na testu),a elementaro zaborave...
 
1. Da li imate bilo kakvu predstavu kako se studira u inostranstvu?
2. Koliko kosta semestar na stomatoloskom u Hustonu?
3. Kolika je plata lekara opste prakse u srbiji?
4. Koliko zaradjuje stomatolog u Hustonu?
5. Kako finansirate vase studije?
6. Koliko kosta vas semestar, uljucujuci knjige, casopise, hranu, smestaj,....?
7. Da li znate sta je to kvarc?
8. Da li znate o cemu se radi u bolonjskoj deklaraciji?
9. Koje strucne casopise citate?
10. Kada ste napisali istrazivacki rad?
11. Iz koje oblasti?
12. da li vas je ko zvao sa fakulteta da dodjete da studirate?
13. ako jeste, ko vas je zvao, i sta vam je nudio?

Oddgovore ponudite sami sebi.
Uzivajte u vasim odgovorima.
PS
Naravno da vam ne trebaju ni formule ni "sitna crevca" ni fizika, niti hemija, ...
Mislim da vam takodje ne treba ni engleski, ni spanski, ni nemacki,.....
Ma ne treba vam ni latinica, ako ima slika u knjigama.

Na osnovu vasih postova, vama je naprosto nemoguce objasniti bilo sta jer vam je percpepcija sveta koji vas okruzuje tako bekrajno simplifikovana, vokabular oskudan, duh odsutan, emocije rudimentirane, da ne postoji dvosmerni prilaz procesorima u vasim glavama.
Svestan sam revolta i "gneva pravednika" koji ce vas preplaviti, ali sada zamislite sledecu scenu, i proradite je detaljnije, pa se onda zaletite na tastaturu:
zamislite da kroz nekoliko godina drzite u rukama vasu bolesnu bebu. Zamislite da je nosite kod lekara koji se sa vama studirao i kome naravno nisu bile potrebne formule, anatomija, fiziologija, ...... Zamisljajte kako ce on-ona da vam shvati, razume, pronikne u simptomatologiju, farmakodinamiku,.....
Naprosto se radujem da svi vi budete lekari, i da se jednom razbolite, i da sami sebe lecite :) :) :) :)
 
Aca_Banovani:
Isto je i sa stomatoloskim.
Da mi neko objasni evo maratonske biohemijske formule cemu meni sluze? [B]Cemu one uopste sluze na medicini? Stomatologiji?[/B] Ljudi ide se u neke detalje u neka sitna crevca koja ljudima sutra u zivotu nece trebati. Sto mi rece jedan profa iz anatomije neko treba da zna super ruku, neko nogu, neko zeludac, neko jetru, necemo se mi sutra svi baviti sa svim stvarima. Osnovne studije treba da daju osnovu na koju cemo mi kasnije da nadoradimo ono sto specijaliziramo, a kod nas su osnovne studije specijalizacija iz svega. Na kraju ljudi ne znaju ni ono osnovno.

Trpaju studentima u glavu gomilu bespotrebnih informacija, da bi na kraju ovaj to sve nabubao ugurao u glavu izasao na ispit, i posle mesec dana da ga nesto pitas "Molim sta ste rekli"

Razumem ja da stomatoloski fakultet treba da ima i neko opste medicinsko obrazovanje, ali mi ucimo bolesti jetre u sitna crevca da sitnija ne mogu biti, leukemiju u sitna crevca, ko da cemo sutra da budemo onkolozi , endokrinolozi, abdominali hirurzi a ne zubari.

Ili prokleto pogadjanje preparata pod mikroskopom!!!!!!!! Kome to treba u zivotu sem onome ko specijalizira patologiju. Dajte mi i jednog doktora, stomatologa, hirurga koji moze da prepozna preparate i da pogodi bolest. Jok nego salju specijalisti.

A kad ti pacijent zapadne u sok pa ne da nemas 2 sata nego mozda nemas ni 2 minuta. Svatate poentu[/U].


Ne zeleci da povredim tvoje ljudsko dostojanstvo, mislim da ti nisi svhatio, i da neces uspeti u tome !
Najdobronamernije mislim da ne treba da trosis vreme i novac, i bolje je za tebe i sve oko tebe da se okanes studiranja i stvoris karijeru u nekoj sofisticiranoj filozofskoj provinijenciji, kao sto je frizeraj.
Nema ljutis, ovo ti je dijagnoza :)
 

Back
Top